
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2021 р. № 400/4006/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації, вул. Янтарна, 61, м. Миколаїв, 54050,
про:визнання протиправними та скасування рішень від 13.10.2020; стягнення збитків в розмірі 29 464,72 грн. та моральної шкод в розмірі 13 400,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації про:
- визнання протиправним та скасування рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 13.10.2020 р.;
- стягнення завданих збитків таким рішенням у сумі 17346,72 грн;
- визнання протиправним та скасування рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 13.10.2020 р.;
- стягнення завданих збитків таким рішенням у сумі 12118,00 грн;
- стягнення компенсації за моральну шкоду в сумі 13400,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з квітня 2020 року перебуває на обліку як одинока мати та представник малозабезпеченої сім`ї. У жовтні 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги сім`ям з дітьми та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. Рішеннями від 13.10.2020 р. у призначенні допомоги сім`ям з дітьми відмовлено, а допомогу малозабезпеченій сім`ї призначено у значно меншому розмірі. Своїми діями відповідач завдав майнової та моральної шкоди позивачу.
16.07.2021 р. відповідачем подано відзив на позов (а. с. 77-81), в якому зазначено, що до середньомісячного сукупного доходу для призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям враховано розмір допомоги про вагітності та пологам, допомоги одиноким матерям та допомоги при народженні дитини. Розмір допомоги малозабезпеченим сім`ям не враховано. Допомогу одиноким матерям позивачу не призначено, оскільки за період з 01.01.2020 р. по 30.06.2020 р. позивач лише з травня 2020 року мала сплату єдиного соціального внеску. Допомога одинокій матері призначена позивачу з 01.04.2021 р. Таким чином, усі розрахунки та призначення державних допомог виконувались згідно чинного законодавства, у зв`язку з чим оскаржувані рішення відповідача є правомірними. У позивача відсутні законні підстави для заявлення вимог про відшкодування моральної шкоди.
Ухвалою від 21.07.2021 р. суд постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
10.08.2021 р. позивач подала відповідь на відзив (а. с. 92-94).
За клопотанням представника позивача справу розглянуто в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
08.10.2020 р. позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Вітовської районної державної адміністрації (правонаступником якого є відповідач) із заявою про призначення допомоги сім`ям з дітьми та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а. с. 26).
Рішенням від 13.10.2020 р. про призначення допомоги сім`ям з дітьми у призначенні допомоги відмолено, оскільки у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював три місяці, що передують зверненню (а. с. 24).
Рішенням від 13.10.2020 р. про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї допомогу призначено з 01.10.2020 р. по 31.03.2021 р. у розмірі 254,23 грн (а. с. 25).
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (далі по тексту - Закон № 1768 у редакції, чинній на час звернення позивача за допомогою) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
У розумінні ст. 1 Закону № 1768 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї;
Відповідно до абзацу 6 ст. 1 Закону № 1768 середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Статтею 4 Закону № 1768 передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (далі - Порядок № 250).
Пунктом 2 Порядку № 250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Закону № 1768 та п. 20 Порядку № 250 зазначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Відповідно до п. 7 Порядку № 250 розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім`ї.
Розмір прожиткового мінімуму для сім`ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.
На підставі п. 9 Порядку № 250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців.
Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).
Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 р. № 632 (далі - Порядок № 632).
Згідно з ст. 1 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. До працездатних осіб відносяться особи, які не досягни встановленого законом пенсійного віку. До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані особами з інвалідністю в установленому порядку.
Стаття 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" передбачає, що у 2020 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 25 відсотків; для дітей: з 1 січня 2020 року - 85 відсотків, з 1 липня - 130 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю -100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 7 "Про Державний бюджет України на 2020 рік", прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня -1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.
Розрахунок допомоги малозабезпеченим сім`ям, призначеної позивачу, наступний.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім`ї з 01.10.2020 р. - 2965,95 грн, з 01.12.2020 р. - 3064,80 грн, у тому числі:
- ОСОБА_1 (працездатна особа, яка здійснює догляд за дитиною до 3 років) з 01.10.2020 р. - 549,25 грн, з 01.12.2020 р. - 567,50 грн;
- ОСОБА_2 (дитина до 6 років) з 01.10.2020 р. - 2416,70 грн, з 01.12.2020 р. - 2497,30 грн.
Сукупний дохід сім`ї позивача за 6 місяців (з 01.01.2020 р. по 30.06.2020 р.) - 16270,33 грн, у тому числі:
- допомога по вагітності та пологам - 2429,73 грн;
- допомога одиноким матерям - 12120,60 грн;
- допомога при народженні дитини - 1720,00 грн.
Таким чином, середньомісячний дохід сім`ї на місяць дорівнював 2711,72 грн, у зв`язку з цим розмір допомоги малозабезпеченим сім`ям склав 254,23 грн на місяць.
На думку позивача, саме сукупний середньомісячний дохід сім`ї неправильно розраховано відповідачем.
Відповідно до абз. 5 п. 4 Порядку № 632 (в чинній редакції на момент звернення позивача, а саме в редакції від 24.07.2020 р.) до середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи: пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці; соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), у тому числі житлова субсидія та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу.
Згідно з п. 6 Порядку № 632 до середньомісячного сукупного доходу не включається державна соціальна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
На підставі викладеного, відповідачем не враховано лише допомогу малозабезпеченим сім`ям у середньомісячний сукупний дохід сім`ї. Врахування інших доходів (допомоги по вагітності та пологам, допомоги одиноким матерям, допомоги при народженні дитини) відповідає вимогам Порядку № 632.
З огляду на викладене, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 13.10.2020 р., стягнення завданих збитків у сумі 12118,00 грн слід відмовити.
Щодо відмови у призначенні допомоги сім`ям з дітьми суд виходить з того, що відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з абз. 11 п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751 (далі - Порядок № 1751), допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід).
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї в розрахунку на одну особу визначається відповідно до Порядку № 632.
Позивач є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 56).
На підставі п.п. 1 п. 352 Порядку № 1751 допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).
Отже, для призначення відповідної допомоги позивач повинна мати дохід за І та ІІ квартали 2020 року. Натомість лише з травня 2020 року була наявна сплата єдиного соціального внеску.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем було правомірно відмовлено позивачу в наданні державної соціальної допомоги одиноким матерям.
Враховуючи правомірність оскаржуваних рішень відповідача, у позивача не виникли підстави для стягнення матеріальних збитків та моральної шкоди.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність оскаржуваних рішень, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації (вул. Янтарна, 61, м. Миколаїв, 54050, ідентифікаційний код 03194513) про визнання протиправним та скасування рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 13.10.2020 р.; стягнення завданих збитків таким рішенням у сумі 17346,72 грн; визнання протиправним та скасування рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 13.10.2020 р.; стягнення завданих збитків таким рішенням у сумі 12118,00 грн; стягнення компенсації за моральну шкоду в сумі 13400,00 грн - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 26.10.2021 р.
Суддя Н. В. Лісовська