Рішення № 100583337, 18.10.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
380/2849/21
Номер документу
100583337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 року

м.Львів

справа №380/2849/21

провадження № П/380/2894/21

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Винник В.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу № 380/2849/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у якому просив:

- Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 статті 114 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 134450007684 від 26.10.2020р.;

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , стаж роботи з 24.10.1988 по 18.01.1990 на посаді газозварника у Спеціальному конструкторському бюро спортивного машинобудування з дослідним виробництвом СКБ «Спортмаш», стаж роботи з 18.11.1991 по 21.07.1995 на посаді заточувальника на Львівському заводі алмазного інструменту, стаж роботи з 01.09.1998 по 01.10.2002 на посаді газозварювальника у ВАТ «Алмазінструмент» та стаж роботи з 01.12.2003 по 16.02.2009 на посаді газозварювальника у ВАТ «Алмазінструмент» до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2;

- 3обов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити згідно записів трудової книжки та виплачувати мені, ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 24 квітня 2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24 червня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою та документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003р. № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач листом вих. № 1300-5211-8/5633 від 21.01.2021 р. повідомив про прийняте ним рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 134450007684 від 26.10.2020 р.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992.

Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, зокрема, у зв`язку із зайнятістю на шкідливих умовах праці за Списком №2, є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Таким документами можуть бути карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові докази та пояснення просив суд позов задоволити повністю.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, що до Головного управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону 1058 звернувся ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Розглянувши подані документи, Головне управління приходить до висновку про відсутність правових підстав (умов) для призначення заявнику пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону № 1058 з огляду на наступне.

Як вбачається із записів трудової книжки заявник працював

з 18.11.1991 (наказ № 99 від 15.11.1991) по 21.07.1995 - заточувальником цеху товарів народного вжитку,

з 22.07.1995 (наказ №15 від 20.07.1995) по 31.08.1998 - газоелектрозварник відділу головного енергетика,

з 01.09.1998 (наказ № 83 від 09.09.1998) по 16.07.2001- газозварювальник механо-енергетичний відділ,

з 17.07.2001 (наказ № 80 від 17.07.2001) по 16.02.2009 - газозварювальник ВЧЕ енергетика Львівського заводу штучних алмазів і алмазного інструмента (згодом ПАТ «Львівський завод штучних алмазів і алмазного інструменту»).

Позицією 2151200а-1753а підрозділу 12 «Інші професії оброблення металу» розділу XIV «Оброблення металу» Списку № 2 від 11.03.1994 № 162 передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення робітників, зайнятих обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом.

Для робітників цієї професії слід підтвердити не лише її назву, а й зайнятість певними видами робіт, які дають право на таку пенсію. Для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. У довідці, зокрема, повинні зазначатись: періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, до яких належить цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку. Пільгові довідки видаються підприємствами, установами, організаціями або їхніми правонаступниками тільки на підставі документів.

Зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи можливе лише у разі надання підприємством відповідної довідки, оскільки тільки підприємство на підставі первинних документів визначає умови і характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи.

До заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 заявником подано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 1 від 10.04.2020, видану ПАТ «Львівський завод штучних алмазів і алмазного інструменту».

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 1, гр. ОСОБА_1 працював повний робочий день у ПАТ «Алмазінструмент» і за період з 18.11.1991 по 21.07.1995 виконував заточку виробів з металу та інструментів абразивними кругами сухим способом за професією робітника, зайнятого на обдиранні, різанні, точінні металевих виробів та інструментів абразивними кругами сухим способом - заточувальник, що передбачено позицією 2151200а-!2242 підрозділу 12 «Інші професії оброблення металу» розділу XIV «Оброблення металу» Списку № 2 від 11.03.1994 № 162.

Разом з тим, у підрозділі 12 «Інші професії оброблення металу» розділу XIV «Оброблення металу» зазначеного Списку № 2 робітники, зайняті обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом передбачені позицією 2151200а-1753а. позиція 2151200а-12242 у зазначеному розділі відсутня. Довідка № 1 потребує дооформлення з урахуванням викладеного.

Підставою для видачі довідки № 1 слугували, зокрема, накази № 99 від 15.11.1991, № 83 від 09.09.1998, особова картка Т-2.

Згідно копії наказу № 99 від 15.11.1991 та особової картки Т-2 гр. ОСОБА_1 було прийнято заточувальником та переведено з цієї посади на посаду газоелектрозварника. Інших документів, які б стверджували характер виконуваних робіт, в тому числі, протягом повного робочого дня, заявником не долучено.

Списком № 2 від 16.01.2003 № 36 посади заточувальника не передбачено, а поданими документами повною мірою не стверджується робота заявника саме на обдиранні, точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом, що передбачено позицією 2151200а-1753а підрозділу 12 «Інші професії оброблення металу» розділу XIV «Оброблення металу» Списку № 2 від 11.03.1994 № 162.

Період роботи заявника заточувальником потребує додаткового підтвердження первинними документами, в тому числі з урахуванням суцільної перевірки документів, які стали підставою для видачі довідки № 1.

Окрім того, у довідці № 1 зазначено, що гр. ОСОБА_1 в період з 01.09.1998 по 01.10.2002 та з 01.12.2003 по 16.02.2009 виконував газозварювання металоконструкцій за професією газозварювальник, що передбачено позицією 33 розділу XXXIII «Загальні професії» Списку № 2 від 16.01.2003 № 36.

Разом з тим, як вбачається із записів трудової книжки, особової картки Т-2 заявник в період з 22.07.1995 по 31.08.1998 працював газоелектрозварником, а з 01.09.1998 переведений газозварювальником.

Згідно розділу XXXIII «Загальні професії» Списку № 2 від 16.01.2003 № 36 передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення, зокрема, газозварювальників та електрогазозварників, зайнятих різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки. Вказані професії передбачені різними позиціями Списку № 2, а відтак період роботи заявника підлягає уточненню, довідка № 1 потребує дооформлення в частині відповідності записами трудової книжки та наказу про прийняття (переведення). Первинні документи за період роботи заявника газозварником (газоелектрозварником) не долучено.

Згідно з Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженою наказом МОЗ України від 08.04.2014 № 248, шкідливі умови праці - це умови, що характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його нащадків.

З ухваленням постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» віднесення робіт до категорії із шкідливими і важкими умовами праці та визначення права працівників на пільги і компенсації за роботу в цих умовах проводиться на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці.

Згідно наказів № 164 від 01.08.1994, № 16 від 24.02.1997, № 93 від 01.12.2003, № 38 від 18.10.2008 у ПАТ «Алмазінструмент» проведено атестацію робочих місць за умовами праці. Період роботи з 24.02.2002 по 01.10.2002 не охоплено результатами атестації робочих місць за умовами праці, відтак період роботи з 24.02.2002 по 01.10.2002 не підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Враховуючи те, що пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 призначаються достроково, під час призначення цього виду пенсії проводиться суцільна перевірка первинних документів, які слугували підставою для видачі, зокрема, уточнюючої довідки, яка підтверджує особливий характер роботи.

Актами зустрічної перевірки від 14.12.2020 № 274/1с та від 15.12.2020 № 276/1с не підтверджується факт роботи як газозварника, заточувальника та газозварювальника.

Враховуючи вищевикладене, а саме те, що первинними документами та актами зустрічних перевірок не підтверджується пільговий характер роботи як газозварника, заточувальника та газозварювальника відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень та пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції Пенсійного фонду України Враховуючи викладене, зобов`язання призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону 1058 з 24.04.2020 є безпідставним. Тобто у разі задоволення позову суд може зобов`язати відповідача тільки зарахувати стаж, а не призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах.

Представник відповідача в судових засіданнях позовні вимоги заперечив, надав суду додаткові докази та пояснення просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою судді від 23.03.2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та відповідачу встановлено строк для подання відзиву до суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали. Ухвалою судді від 04.06.2021 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.

Судом встановлені наступні обставини:

24.06.2020 року позивач звернувся до Головного управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

28.10.2020 року листом відповідач повідомив позивача про те, що розглянувши подані документи, відділом з питань призначення пенсії Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення про відмову у призначені заявнику пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за № 134450007684 від 26.10.2020 року, у зв`язку з відсутністю документального підтвердження пільгового стажу роботи за Списком №2 необхідної тривалості. Період роботи заточувальником з 18.11.1991 по 21.07.1995 потребує додаткового підтвердження первинними документами, а саме: зайнятість на обжиранні, точінні, різанні шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом. Період з 01.09.1998 по 01.10.2002 та з 01.12.2003 по 16.02.2009 потребує підтвердження зайнятості різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, шляхом проведення зустрічної перевірки поданих для призначення пенсії документів.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, на думку позивача, відповідачем протиправно відмовлено у призначенні йому пенсій на пільгових умовах.

Судом частково враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірного рішення та зобов`язання вчинити певні дії з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

За приписами ст. 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.12.2005 № 1451/11731, встановлено, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Не заслуговують за увагу доводи відповідача щодо відсутності інших документів, які підтверджували б пільговий характер роботи з огляду на таке:

Зазначаючи про не надання позивачем документів, про неможливість підтвердження первинними документами умов, необхідних для призначення пенсії на пільгових умовах по Списку №2, може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу. Відсутність документів, не може нівелювати відомості трудової книжки, оформлені належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків N 1 і N 2, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Аналіз норм Закону «Про пенсійне забезпечення» N 1788-XII та Порядку проведення атестації робочих місць дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» N 1788-XII є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку N 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці після 21 серпня 1992 року.

Така ж правова позиція викладена у Постанові Верховного суду від 20.12.2018 року у справі №673/765/16-а.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками № 2 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.

З матеріалів справи в тому числі і на підставі записів трудової книжки судом встановлено:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 24.10.1988 був прийнятий в «Спеціальне конструкторське бюро спортивного машинобудування з дослідним виробництвом СКБ «Спортмаш» газозварником по 5-му розряду із шкідливими умовами праці дослідного виробництва на підставі наказу № 213 л/с від 24.10.1988.

20.01.1990 позивач був звільнений за власним бажанням по ст. 38 КЗпП України на підставі наказу № 22 л/с від 18.01.1990.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній вих. № 701/01-09 від 07.10.2020, виданої ПрАТ «Центр європейської інтеграції», позивач працював повний робочий день у «Спеціальному конструкторському бюро спортивного машинобудування з дослідним виробництвом СКБ «Спортмаш» і за період з 24.10.1988 по 18.01.1990 - 1 рік 2 місяці 26 днів - виконував газозварювання за професією газозварювальник, що передбачено розділом ХХХІІ «Общие профессии» Постанови Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.56 «Об утверждении списков производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых даёт право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах».

Пільговий трудовий стаж також підтверджується довідкою вих. № 702/01-09 від 13.10.2020, виданої ПрАТ «Центр європейської інтеграції», який є правонаступником Спеціального конструкторського бюро спортивного машинобудування з дослідним виробництвом СКБ «Спортмаш».

18.11.1991 позивач був прийнятий у Львівське виробниче об`єднання по випуску штучних алмазів і алмазного інструменту (ВО «Алмазінструмент») в цех товарів народного вжитку заточувальником 2 розряду на підставі наказу № 99 від 15.11.1991.

22.07.1995 позивач був переведений у відділ головного енергетика газоелектрозварювальником 5 розряду на підставі наказу № 15 від 20.07.1995.

01.09.1998 позивач був переведений в механо-енергетичний відділ газозварювальником 5 розряду на підставі наказу № 83 від 09.09.1998.

17.07.2001 позивач був переведений в ВЧ енергетика газозварювальником по 5 розряду на підставі наказу № 80 від 17.07.2001.

21.09.2001 позивачу встановлено 6-й розряд газозварювальника ВЧ енергетика на підставі наказу № 39 від 21.09.2001.

17.02.2009 позивач був переведений на посаду охоронника заводської охорони на підставі наказу № 5 від 12.02.2009.

20.08.2018 позивач був звільнений з роботи за скороченням штату п. 1 ст. 40 КЗпП України на підставі наказу № 42 від 10.08.2018.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній вих. № 1 від 10.04.2020, виданої ПАТ «Алмазінстремент», позивач працював повний робочий день на Львівському заводі алмазного інструменту, який на цей час перейменований на ПАТ «Алмазінструмент»:

- за період з 18.11.1991 по 21.07.1995 виконував заточку виробів з металу та інструментів абразивними кругами сухим способом за професією робітника, зайнятого на обдиранні, різанні, точінні, металевих виробів та інструментів абразивними кругами сухим способом - заточувальник, що передбачена Списком №2, розділ XIV пункт 12 поз. 2151200а-12242 код КП 7222.2, підстава - постанова Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994. - 03 роки 07 місяців 03 дні;

- за період з 01.09.1998 по 16.02.2009 виконував газозварювання металоконструкцій за професією газозварювальник, що передбачена Списком №2, позиція 33, 11620 загальні професії, код КП 7212.1, підстава - постанова Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003р. - з 01.09.1998 по 01.10.2002 (04 роки 01 місяць 00 днів) та з 01.12.2003 по 16.02.2009 (05 років 02 місяці 15 днів).

Згідно довідки вих. № 23/56 від 29.08.2019р., виданої ПАТ «Алмазінструмент», підтверджується, що я працював робітником на обдиранні, точінні, шліфуванні металевих виробів та інструментів абразивними кругами сухим способом на ПАТ «Алмазінструмент» і за період з 18.11.1991р. по 21.07.1995р. виконував роботу відповідно до тарифно-кваліфікаційного довідника. В даній довідці зазначено характер виконуваних робіт, наведено перелік шкідливих факторів, які впливають на робітника, зайнятого даними роботами, та перелік знань та навичок, які повинен мати робітник, зайнятий на роботах на обдиранні, точінні, шліфуванні металевих виробів та інструментів абразивними кругами сухим способом.

Згідно довідки вих. № 23/57 від 29.08.2019р., виданої ПАТ «Алмазінструмент», підтверджується, що позивач працював газо-зварювальником 6-го розряду на ПАТ «Алмазінструмент» і за період з 01.09.1998 по 16.02.2009 виконував роботу відповідно тарифно-кваліфікаційного довідника. В даній довідці зазначено характер виконуваних робіт, наведено перелік шкідливих факторів, які впливають на робітника, зайнятого даними роботами, та перелік знань та навичок, які повинен мати робітник газозварювальник.

Наказом № 164 від 01.08.1994 Львівського виробничого об`єднання «Алмазінструмент» «Про затвердження списків, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення» було затверджено списки професій і посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення працівників заводу, а саме по Списку №2 - газозварювальник та заточувальник.

Наказом № 16 від 24.02.1997 Львівського відкритого акціонерного товариства «Алмазінструмент» «Про затвердження списків, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення» було затверджено списки професій і посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення працівників ВАТ, а саме по Списку №2 - газозварники (23200000-11620) та заточувальники (2151200а-1753а).

Згідно висновку № 1872 експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці в ВАТ «Алмазінструмент» та встановлення пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах праці вих. № 14/07-91 від 11.01.2008 підтверджується проведення атестації робочих місць за умовами праці згідно наказу № 43 від 15.05.2003 «Про проведення на заводі атестації робочих місць за умовами праці» та обґрунтовано підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення працівникам робочих місць згідно Списку №2 - відділу головного енергетика - газозварники (23200000-11620, КП 7212.2 (поз. 33)).

Згідно висновку № 2129 експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці та встановлення пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах праці вих. № 14/07-13002 від 28.11.2008 підтверджується проведення атестації робочих місць за умовами праці згідно наказу № 37 від 30.09.2008 «Про проведення на заводі атестації робочих місць» та обґрунтовано підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення працівникам робочих місць згідно Списку №2 - газозварники (поз. 33, 11620, КП 7212.2).

Згідно наказу № 80 від 17.07.2001 на підставі якого ОСОБА_1 , як газозварювальника, було переведено у відділ головного енергетика; копію наказу № 39 від 21.09.2001 на підставі якого ОСОБА_1 , газозварювальнику ВГЕ, встановлено 6 розряд газозварювальника; копію наказу № 5к від 29.02.2010, на підставі якого ОСОБА_1 , газозварювальника ВГЕ, з 16.02.2010 переведено на посаду охоронника заводської охорони.

Також судом враховується аргументи позивач про те, що Верховний Суд у постановах від 30.09.2019 року в справі №638/18467/15-а та від 25.04.2019 в справі №593/283/17 зазначив, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів Пенсійного фонду України для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Тому збирання уточнюючих довідок повинно здійснюватися лише у випадках неправильного, неповного або нечіткого заповнення трудової книжки, що робить незрозумілим зроблений запис.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 10.10.2019 у справі №234/4585/17, від 25.04.2019 у справі №159/4178/16-а.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном (пункт 20 Порядку).

Згідно статті 62 Закону N 1788-XII та підпункту 4 пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Однак, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів здійснення дій при прийнятті спірного рішення, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити пільговий стаж позивача.

Судом також враховується, що позивачем було надано відповідачу трудову книжку з належним чином оформленими записами про трудовий стаж, в тому числі і пільговий стаж; копії особових карток; копії наказів; довідки про підтвердження пільгового трудового стажу; копії документів про проведення атестації робочих місць за умовами праці та ін.

На думку суду до пільгового стажу позивача підлягає зарахуванню:

- робота по заточуванні виробів з металу та інструментів абразивними кругами сухим способом за професією робітника, зайнятого на обдиранні, різанні, точінні металевих виробів та інструментів абразивними кругами сухим способом - заточувальник, за Списком №2, протягом - з 18.11.1991 по 21.07.1995 - 3 р. 7 міс. 3 дн. - на Львівському заводі алмазного інструменту;

- Робота за професією газозварювальник (газозварник), за Списком №2, протягом з 24.10.1988 по 18.01.1990 - 1 р. 2 міс. 26 дн. - у Спеціальному конструкторському бюро спортивного машинобудування з дослідним виробництвом СКБ «Спортмаш»; з 01.09.1998 по 01.10.2002 - 4 р. 1 міс. 0 дн. - на ВАТ «Алмазінструмент»; з 01.12.2003 по 16.02.2009 - 5р. 2 міс. 15 дн. - на ВАТ «Алмазінструмент».

В сукупності пільговий стаж ОСОБА_1 становить 14 р. 2 міс. 16 дн., що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, при досягненні 55 років (23.04.2020р.)., загальний стаж роботи ОСОБА_1 становить більше 30 років, що не оспорюється і відповідачем.

Вказаний стаж є достатнім для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 24 квітня 2020 року.

Відтак, суд дійшов висновку, що вказаний в тому числі спірний період роботи позивача підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 12.12.2019 у справі №683/1771/16-а.

Таким чином, набутий позивачем стаж роботи на посадах, передбачених Списком №2, на час звернення до пенсійного органу дає право позивачу на призначення пенсії на пільгових умовах, що по суті є підставою для визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 статті 114 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 134450007684 від 26.10.2020р. та зобов`язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 , стаж роботи з 24.10.1988 по 18.01.1990 на посаді газозварника у Спеціальному конструкторському бюро спортивного машинобудування з дослідним виробництвом СКБ «Спортмаш», стаж роботи з 18.11.1991 по 21.07.1995 на посаді заточувальника на Львівському заводі алмазного інструменту, стаж роботи з 01.09.1998 по 01.10.2002 на посаді газозварювальника у ВАТ «Алмазінструмент» та стаж роботи з 01.12.2003 по 16.02.2009 на посаді газозварювальника у ВАТ «Алмазінструмент» до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2;

Щодо третьої позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити згідно записів трудової книжки та виплачувати ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 24 квітня 2020 року, суд зазначає таке.

Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 10 вересня 2019 року у справі № 818/985/18 та від 26 грудня 2019 року у справі № 810/637/18.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені, зокрема, положеннями Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який, зокрема, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

На виконання вказаних норм Закону № 1058-IV постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до підпунктів 1-3 пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду у встановленому порядку.

Суд звертає увагу на те, що уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше.

При цьому, суд не може перебирати на себе компетенцію суб`єктів владних повноважень (у цьому конкретному випадку пенсійного органу) та досліджувати документи, яким не надавалась оцінка, а також встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на призначення пенсії.

Як уже було зазначено вище, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України відповідно до абзацу першого підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» необхідним є дотримання таких обов`язкових умов, які мають існувати одночасно:

- досягнення віку 55 років;

- наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків;

- наявності стажу роботи на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України за результатами атестації робочих місць не менше 12 років 6 місяців.

У спірному рішенні відповідач дійшов помилкового висновку про відсутність у позивача необхідного стажу роботи для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.

Суд зазначає, що нереалізація адміністративним органом управлінської функції у цьому конкретному випадку не дозволяє суду перебрати на себе виконання повноважень такого адміністративного органу.

Крім цього, Верховний Суд у постанові від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 зазначив, що вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, а тому належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, а не зобов`язання відповідача призначити таку пенсію.

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення/перерахунок пенсії, за результатами розгляду якої було прийнято спірне рішення про відмову у перерахунку пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

З цих же по суті підстав, судом частково враховуються аргументи позивача та не враховуються заперечення відповідача.

Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,- задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оформлене листом № 25919/03-16 від 28.10.2020 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 статті 114 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 134450007684 від 26.10.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійні фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 24.10.1988 по 18.01.1990 на посаді газозварника у Спеціальному конструкторському бюро спортивного машинобудування з дослідним виробництвом СКБ «Спортмаш», стаж роботи з 18.11.1991 по 21.07.1995 на посаді заточувальника на Львівському заводі алмазного інструменту, стаж роботи з 01.09.1998 по 01.10.2002 на посаді газозварювальника у ВАТ «Алмазінструмент» та стаж роботи з 01.12.2003 по 16.02.2009 на посаді газозварювальника у ВАТ «Алмазінструмент» до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2

Зобов`язати Головне управління Пенсійні фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) від 24.06.2020 року про призначення пенсії, з врахуванням встановлених судом обставин у рішенні.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 1816,40 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5. п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 25.10.2021 року.

Суддя Гавдик З.В.