Рішення № 100583199, 13.10.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
380/7948/21
Номер документу
100583199
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року

справа №380/7948/21

провадження № П/380/8063/21

зал судових засідань № 3

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кузана Р.І.,

секретар судового засідання Наум`як Х.О.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Саламандика А.І.,

представника відповідача Назарової І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (місцезнаходження: 02000, м.Київ, вул.Акалеміка Богомольця, код ЄДРПОУ 40116086) (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції (від 25.03.2021 №Р-37о/п/42-02/01-21);

- зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника управління - начальнику відділу оперативних розробок Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 31.07.1995 по 20.06.2000 - з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 04.01.2003 по 05.09.2008, з 01.10.2009 по 25.02.2014, з 15.07.2014 по 06.11.2015 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби; з 25.11.2014 по 23.12.2014 - з розрахунку 3 місяці за 1 місяць служби;

- зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника управління - начальнику відділу оперативних розробок Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформовану за періоди: з 31.07.1995 по 20.06.2000 - з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 04.01.2003 по 05.09.2008, з 01.10.2009 по 25.02.2014, з 15.07.2014 по 06.11.2015 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби; з 25.11.2014 по 23.12.2014 - з розрахунку 3 місяці за 1 місяць служби, та встановити надбавки, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що на час звернення до суду ОСОБА_1 працює на посаді Заступника начальника управління - Начальником відділу оперативних розробок Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України. Вказує, що за даними відповідача станом на 23.12.2020 вислуга років позивача складала 18 років 04 місяці 18 днів та в пільговому обчисленні становить 04 роки 01 місяць 09 днів. Позивач, не погоджуючись з такими розрахунками, звернувся до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України із рапортом, в якому просив врахувати наявну в нього пільгу при підрахунку вислуги років до календарної вислуги років, як наслідок і грошового забезпечення в частині надбавок за стаж служби. Проте, отримав відмову, в якій вказано, що така пільга у ОСОБА_1 наявна, але у здійсненні відповідного перерахунку позивачу відмовлено.

Позивач звертає увагу суду, що йому не враховують пільгу при підрахунку вислуги років, однак відповідач чітко визнає її наявність і право на неї: навчання (31.07.1995-20.06.2000); службу в підрозділах ДІМ ОВС (04.01.2003-11.04.2005); службу в підрозділах КР ОВС (11.04.2005-21.02.2007, 01.10.2009-26.07.2011, 03.08.2011-25.02.2014, 12.06.2015-06.11.2015); службу в УБОЗ (21.02.2007-05.09.2008, 15.07.2014-12.06.2015); відрядження в зону АТО (25.11.2014-23.12.2014).

Вважає, що такі дії Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України є неправомірними, оскільки неврахування вказаної пільги порушує право ОСОБА_1 на додаткове грошове-матеріальне забезпечення, а також і на достроковий вихід на пенсію. Просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач 10.06.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований таким. 25.02.2021 до Департаменту надійшов рапорт ОСОБА_1 (вх.№Р-37о/п від 25.02.2021), в якому позивач просив зарахувати йому до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 04.01.2003 до 10.04.2015 у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів та здійснити перерахунок його календарної вислуги років, а також здійснити перерахунок відповідно до ст.78 Закону України «Про національну поліцію» його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років та надання оплачуваної відпустки та встановити відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 надбавку за стаж служби в поліції із врахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 04.01.2003 до 10.04.2015 у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів.

За результатами розгляду вказаного рапорту відповідач надав відповідь, викладену у листі від 25.03.2021 №Р-37о/п/42-02/01-21, яким повідомлено позивача, що вислуга років позивача у пільговому обчислені становить 04 роки 01 місяць 09 днів. В листі позивачу роз`яснено, що період навчання з 31.07.1995 до 20.06.2000, а також служба в підрозділах ДІМ ОВС з 04.01.2003 до 11.04.2005, служба в підрозділах КР ОВС з 11.04.2005 до 21.02.2007, з 01.10.2009 до 26.07.2011, служба в УБОЗ з 21.02.2007 до 05.09.2008, з 15.07.2014 до 10.04.2015 зараховується до вислуги років ОСОБА_1 при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. Крім цього, відповідач вказав, що станом на 25.03.2021 вислуга років позивача становить 18 років 07 місяців 20 днів та відповідно до пункту «а» абзацу першого статті 12 Закону підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років наразі відсутні.

Представник відповідача у відзиві також вказав, що статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не передбачено можливості зарахування пільгової вислуги років та/або часу навчання у цивільних вищих навчальних закладах освіти до стажу служби в поліції, оскільки ч.2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» визначено вичерпний перелік періодів, які зараховуються до стажу служби в поліції.

Відповідач також вважає, що пункт 3 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580- VIII, оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-ХІІ та може бути застосована для визначення вислуги років поліцейським саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.

Оскільки позивач такої вислуги у мінімально-визначеному законодавством розмірі не має, а тому права на призначення пенсії за вислугу років не здобув, як і не має права на теперішній час для зарахування пільгової вислуги років за роки служби в підрозділах служби дільничних інспекторів міліції, карного розшуку та спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю до календарної вислуги років для виходу (призначення) на пенсію, оскільки така позовна вимога є передчасною. Просив у задоволені позову відмовити повністю.

14.06.2021 позивач надав відповідь на відзив (вх.№42711).

Ухвалою від 08.08.2021 суд призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою від 10.08.2021 суд задовольнив клопотання представника відповідача про проведення судового засідання у режимі відеоконференції.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Просили суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 з 04.06.2020 та на час звернення з даним позовом до суду працює на посаді Заступника начальника управління - начальника відділу оперативних розробок Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, що підтверджується записом у Послужному списку №М-125523.

Позивач 22.02.2021 звернувся до начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України із рапортом, в якому просив:

- зарахувати йому відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 04.01.2003 до 10.04.2015, у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів, а також час навчання у Львівському національному університеті ім. І. Франка у період з 31.07.1995 до 20.06.2000 із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей»;

- здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» календарної вислуги років ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 04.01.2003 до 10.04.2015, у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів, а також часу навчання у Львівському національному університеті ім. І. Франка у період з 31.07.1995 до 20.06.2000 із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей»;

- здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років сформованої за період з 04.01.2003 до 10.04.2015, у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів, а також часу навчання у Львівському національному університеті ім. І. Франка у період з 31.07.1995 до 20.06.2000 із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби;

- встановити позивачу відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 04.01.2003 до 10.04.2015, у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів та часу навчання у Львівському національному університеті ім. І. Франка у період з 31.07.1995 до 20.06.2000 із розрахунку -один рік навчання за шість місяців служби.

Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України листом «Про результати розгляд рапорту» від 25.03.2021 №Р-37о/п/42-02/01-21 проінформував позивача, що станом на 25.03.2021 його вислуга років в календарному обчисленні становить 18 років 07 місяців 20 днів та відповідно до пункту «а» абзацу першого статті 12 Закону для призначення пенсії за вислугу років наразі відсутні.

З огляду на вказане позивачу повідомлено, що вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби з 04.01.2003 до 11.04.2005, з 11.04.2005 до 21.02.2007, з 01.10.2009 до 26.07.2011, з 21.02.2007 до 05.09.2008 та з 15.07.2014 до 10.04.2015 у загальній кількості 04 роки 01 місяць 09 днів, а також період навчання з 31.07.1995 до 20.06.2000 у кількості 02 роки 05 місяців 09 днів, та здійснити в установленому порядку відповідний перерахунок неможливо.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.

Зміст спірних правовідносин полягає у відмові відповідача зарахувати до календарної вислуги років в пільговому обчисленні періоду служби позивача в органах внутрішніх справ, який вказаний ним в рапорті від 22.02.2021 та який досліджувався відповідачем в листі №Р-37о/п/42-02/01-21 від 25.03.2021.

Тому, суд надає оцінку доводам сторін лише щодо спірного періоду, а саме з 04.01.2003 до 10.04.2015 та періоду навчання позивача з 31.07.1995 до 20.06.2000.

При цьому суд враховує, що відповідач загалом не заперечує наявності підстав для пільгового обчислення вислуги років протягом цього періоду, однак він вважає, що пільгове обчислення вислуги років застосовується лише при призначенні пенсії, після набуття права на таку.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII).

Відповідно до ст. 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ст.. 78 цього Закону стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, вказує на те, що протиправна відмова відповідача в проведенні пільгового обчислення вислуги років порушує його гарантоване право на пенсійне забезпечення згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).

Так, положеннями ст. 1 Закону №2262 передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії регламентовані положеннями ст. 17 Закону №2262, серед яких: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Умови призначення пенсії за вислугу років визначені у ст.12 Закону №2262.

З проведеного аналізу положень цієї статті суд дійшов висновку, що призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону №2262 законодавець пов`язує з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років. Так, зокрема, у разі звільнення зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати особа набуває права на пенсію за Законом №2262 у разі наявності вислуги 25 календарних років і більше.

Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393), який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-XII.

Водночас, суд враховує, що Кабінетом Міністрів України не визначено іншого порядку обчислення вислуги років у поліції, в тому числі і під час проходження служби, окрім того, що передбачений Порядком № 393.

Отже, на переконання суду, норми порядку №393 необхідно застосовувати не лише при обчисленні вислуги років після звільнення особи зі служби в поліції, але й під час проходження такої служби, з метою встановлення права на пенсію за вислугу років. При цьому, таке обчислення вислуги років відповідно до Порядку №393 проводиться лише з метою подальшого призначення пенсії.

Судом встановлено, що станом на день звернення ОСОБА_1 до відповідача із запитом він продовжував перебувати на службі в Національній поліції України, звільнений з такої не був.

Окрім того, при прийнятті рішення в даній адміністративній справі суд враховує правові висновки об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду, викладені у постанові від 03 березня 2021 року у справі №805/3923/18-а, відповідно до яких при встановленні наявності в особи права на пенсію за нормами Закону №2262, обрахунок вислуги років такої слід здійснювати з врахуванням пільгового зарахування періодів служби, визначених Порядком №393.

Пунктом 2 Порядку №393 передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", під час призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Позивач з 31.07.1995 по 29.06.2000 навчався у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Отже, період навчання позивача з 31.07.1995 до 29.06.2000 в календарному обчисленні становить 02 роки 05 місяців 09 днів.

Підпункт «в» п. 3 Порядку № 393 передбачає, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Суд встановив, що відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 250 від 29.05.2008 «Про затвердження Переліку посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця», період служби позивача на посадах дільничних інспекторів міліції зараховується позивачу при пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяця.

Крім цього, період служби позивача на посадах в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ відповідно до Наказу МВС України №361 від 29.07.2008 «Про затвердження Переліку посад працівників карного розшуку органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця», також обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.

Згідно з п. 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14 листопада 2007 року № 431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.

Абзацом 3 п. 1 Постанови № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Відповідно до зазначеного переліку до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено по Головному управлінню по боротьбі з організованою злочинністю посади, зокрема: оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, заступника начальника відділу спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ.

З урахуванням викладеного та за результатами дослідження послужного списку позивача суд встановив, що вислуга років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні становить 04 роки 01 місяць 09 днів, в тому числі: служба на посадах дільничних інспекторів - 01 рік 01 місяць 18 днів, служба на посадах в підрозділах карного розшуку 01 рік 10 місяців 02 дні, служба на посадах в підрозділах боротьби з організованою злочинністю - 01 рік 01 місяць 19 днів.

Отже, згідно з положеннями Порядку №393 ОСОБА_1 має право на зарахування до вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні періодів з 31.07.1995 по 20.06.2000; з 04.01.2003 по 05.09.2008; з 01.10.2009 по 25.02.2014; з 15.07.2014 по 06.11.2015; з 25.11.2014 по 23.12.2014.

Крім цього, станом на 25.03.2021 календарна вислуга років ОСОБА_1 становить 18 років 07 місяців 20 днів.

Вказана обставина не заперечується відповідачем та підтверджується листом Департаменту внутрішньої безпеки №р-370/п/42-02/01-21 від 25.03.2021.

В той же час, відмовляючи в зарахуванні вислуги років позивача у пільговому обчисленні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії, відповідач вказує на можливість такого обчислення лише при призначенні пенсії за наявності необхідної календарної вислуги років.

Тобто, відповідач розмежовує поняття «календарна вислуга років» та «пільгова вислуга років».

З цього приводу суд зазначає, що за наслідками розгляду справи №480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14 квітня 2021 року виклав наступні правові висновки щодо обчислення вислуги років для призначення пенсії за Законом №2262-XII:

1. В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

При цьому, Верховний Суд зазначив, що таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

З урахуванням вищенаведеного та правових висновків Верховного Суду суд встановив, що на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з рапортом про пільгове обчислення вислуги років, у разі зарахування спірного періоду в пільговому обчисленні, у позивача виникло б право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону №2262 (вислуга років з урахуванням пільгового обчислення становила понад 25 років, в тому числі: 18 років 07 місяців 20 днів - вислуга років в календарному обчисленні; 04 роки 01 місяць 09 днів - вислуга років у пільговому обчисленні; 02 роки 05 місяців 09 днів - період навчання).

З цих підстав, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 має право на зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу, яка сформована за періоди з 31.07.1995 по 20.06.2000 - з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 04.01.2003 по 11.04.2005, з 11.04.2005 по 21.02.2007, з 21.02.2007 по 05.09.2008, з 01.10.2009 по 26.07.2011, з 15.07.2014 до 10.04.2015 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби, а отже позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника управління - начальнику відділу оперативних розробок Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформовану за періоди: з 31.07.1995 по 20.06.2000 - з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 04.01.2003 по 05.09.2008, з 01.10.2009 по 25.02.2014, з 15.07.2014 по 06.11.2015 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби; з 25.11.2014 по 23.12.2014 - з розрахунку 3 місяці за 1 місяць служби, та встановити надбавки, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», то такі задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР (ч.2 ст.78 Закону №580-VIII).

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Як уже зазначено судом вище, Кабінетом Міністрів України 17.07.1992 прийнято Постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».

Отже, обчислення стажу служби в поліції врегульовано статтею 78 Закону №580-VIII, частина 2 цієї статті містить перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції.

Відповідно до преамбули Постанови №393, остання прийнята, зокрема, відповідно до Закону №2262-XII.

Статтею 17 Закону №2262-XII передбачено, що порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-XII.

Відтак, суд дійшов висновку, що пункт 3 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-XII та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

При цьому, делегування частиною 4 статті 78 Закону №580-VIII Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає Уряду права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону №580-VIII.

Відповідний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 19.11.2019 по справі №520/903/19 та від 31.03.2020 по справі №520/2067/19.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог ОСОБА_1 системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до ст. 139 КАС України оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, такий поверненню на його користь не підлягає.

Щодо стягнення з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на користь позивача понесені ним судові витрати, суд зазначає наступне.

Згідно ч.ч.1, 3 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, серед іншого, витрати: на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч.7 ст.139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Згідно з ч.ч.1, 4, 7 ст.134 КАС України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Статтею 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ч.ч.2, 3 ст.30 вищевказаного Закону).

Аналіз вищевикладених норм дає підстави вважати, що при визначенні суми відшкодування судових витрат, суд має виходити з критерію обґрунтованих дій позивача, а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та запровадження певних запобіжників від можливих зловживань з боку учасників судового процесу та осіб, які надають правничу допомогу, зокрема, неможливості стягнення необґрунтовано завищених витрат на правничу допомогу.

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Але, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Отже, правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами, однак вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати.

Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права, однак відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Суд встановив, що між позивачем та Саламандиком Андрієм Івановичем укладено договір про надання правової допомоги від 13.04.2021.

Зі змісту п. 1 вказаного договору предметом даного Договору є надання правової допомоги клієнтові з приводу представництва та захисту його прав та інтересів у судах загальної юрисдикції, адміністративних судах та господарських судах всіх ланок.

Відповідно до п. 3 цього Договору, обсяг і вартість наданої правової допомоги визначається у відповідному розрахунку, який є невід`ємним додатком до Договору.

Згідно з розрахунку до договору про надання правової допомоги від 13.04.2021 вартість правової допомоги становить 8000 грн.

Суд з аналізу матеріалів справи вважає, що суть справи, обсяг робіт та час, витрачений адвокатом на виконання робіт, вказаних в акті виконаних робіт, є не співмірними з розміром понесених позивачем витрат на правничу допомогу.

У зв`язку з тим, що позов задоволено частково, суд приходить до висновку, що загальна сума витрат на професійну правничу допомогу, яку належить стягнути на користь позивача становить 2000,00 грн.

Відповідно до ст.134 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на користь позивача необхідно стягнути по 2000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції (від 25.03.2021 №Р-37о/п/42-02/01-21).

Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника управління - начальнику відділу оперативних розробок Львівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 31.07.1995 по 20.06.2000 - з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби; з 04.01.2003 по 11.04.2005, з 11.04.2005 по 21.02.2007, з 21.02.2007 по 05.09.2008, з 01.10.2009 по 26.07.2011, з 15.07.2014 до 10.04.2015 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (місцезнаходження: 02000, м.Київ, вул.Акалеміка Богомольця, код ЄДРПОУ 40116086) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати, пов`язані з розглядом справи, а саме витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2000 (дві тисячі) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене та підписане 23.10.2021.

Суддя Кузан Р.І.