Рішення № 100580507, 25.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2021
Номер справи
200/10587/21
Номер документу
100580507
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2021 р. Справа№200/10587/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 22.06.2021 № 283551,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємць ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 22.06.2021 № 283551.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне. Співробітниками Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки на адміністративній території м. Києва та Київської області у період з 17.05.2021 по 23.05.2021, графіку щоденної роботи вагового та габаритного контролю на 2021 рік та відповідно до направлення на рейдову перевірку №000270 від 13.05.2021 проводилась рейдова перевірка транспортних засобів на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, руху, автовокзалах, автостанціях… місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на адміністративній території м. Києва та Київської області у період з 17.05.2021 по 23.05.2021. У ході рейдової перевірки, а саме 21.05.2021 співробітниками Північного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки було зупинено транспортний засіб марки «MAN» TGA 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричеп марки «DONBUR PM 32», реєстраційний номер НОМЕР_3 , якими керував водій ОСОБА_2 . У відповідності до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та напівпричепу, власником даних транспортних засобів є фізична особа-підприємець ОСОБА_1 .

За наслідками габаритно-вагового контролю вище вказаного транспортного засобу представниками відповідача складено акт №264878 від 21.05.2021 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Позивач зазначив, що в акті №264878 від 21.05.2021 не зазначено відомостей про те, який саме вантаж, яким чином, у який час перевозився, відсутні відомості щодо габаритів вантажу, які були порушені про його транспортуванні.

22.05.2021 начальником Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки відносно позивача винесено постанову №283551 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт» у вигляді штрафу у сумі 34000 грн. постанова отримана позивачем 29.06.2021.

Позивач вважає вказану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, з огляду на наступне.

В акті №264878 від 21.05.2021 відсутній підпис водія транспортного засобу ОСОБА_2 , в присутності водія ніякого габаритно-вагового контролю напівпричепу та вантажу – трактора колісного «NEW HOLLAND Т 8040» з боку представників відповідача не здійснювалось та ніяких документів з цього приводу не складалось.

В порушення вимог пп.4 п.4 Порядку №1007/1207 ні перевезнику, ані позивачу не було надано довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, інших доказів виміру вантажу, де б зазначалися результати здійснення габаритно-вагового контролю, та перевищення встановлені законодавством габаритно-вагові норми більше ніж на 20%.

В порушення вимог пп.5 п.4 Порядку №1007/1207 акту про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних вагових параметрів не складалось та сума плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30, 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю з боку відповідача не визначалась.

В акті №264878 від 21.05.2021 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відсутні посилання на вимірювальне або зважувальне обладнання, яке було використано посадовими особами Укртрансбезпеки.

Зазначив, що відомості про вантаж, щодо якого начебто здійснено габаритно-ваговий контроль з`явилися лише у листі відповідача про розгляд адвокатського запиту від 16.07.2021 №537 за №4783/19/15-21 від 21.07.2021, де зазначено, що в ході перевірки представниками відповідача встановлено факт перевезення вантажу з Київської області, с. Тарасівка – Чернігівська обл.., с. Кіпті, а саме трактора колісного «NEW HOLLAND» модель Т 8040.

В адвокатському запиті від 16.07.2021 №537 у відповідача було витребувано копії фото- або відео-фіксації процедури вимірювання габаритів транспортного засобу MAN TGA 18.440 реєстраційний номер НОМЕР_2 та вантажу, який перевозився 21.05.2021 на 3 км. +100м. а/д Р-03 переїзд до М-03 Київської області та у разі відсутності таких, окремо це зазначити. Відповідь на ці питання позивач не отримав.

Зауважив, що згідно технічної документації на трактор колісний «NEW HOLLAND» модель Т 8040, який був вантажем у даному випадку габаритні розміри транспортного засобу складають: довжина – 5830 мм., ширина 2590 мм., висота 3330 мм.

Посилаючись на п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 №1306, зазначив, що габарити вантажу – трактора колісного «NEW HOLLAND» модель Т 8040 не перевищують встановлених параметрів.

Вказав, що під час перевірки виявлено порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», під час здійснення внутрішніх перевезень вантажу з перевищенням габаритних обмежень відсутній у водія автомобіля дозволу, або документу про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів).

Вважає, що у відповідача відсутні підстави вважати, що позивач порушив вимоги статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Так, у наданому відзиві на позовну заяву зазначено наступне. Відповідно до п. 3, 4 Порядку №422, був зупинений транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом марки DONBUR, номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_2 .

У відповідності до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 4 Порядку №422, водій транспортного засобу ОСОБА_2 надав для перевірки посадовим особам Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (напівпричіп) марки DONBUR, номерний знак НОМЕР_3 ; документ на вантаж, а саме свідоцтво про реєстрацію машини серія НОМЕР_4 найменування «Трактор колісний».

За результатами перевірки транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом марки DONBUR, номерний знак НОМЕР_3 встановлено, що довжина транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 та вантажем становила 22 м при нормі 22 м; ширина транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 , з напівпричепом марки DONBUR, номерний знак НОМЕР_3 та вантажем становила 4 м при нормі 4 м.

Зазначив, що водій ОСОБА_2 з актом №264878 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 21.05.2021 був ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився.

За результатами розгляду справи про порушення автотранспортного законодавства винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №283551 від 22.06.2021 за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративного-господарський штраф в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Щодо обладнання яким проводилось вимірювання відповідач зазначив. що на а/д Р-03 під`їзд до М-03 км 4+100м 21.05.2021 використовувалась «Рулетка вимірювальна металева», заводський номер – 10510157/13. Відповідно до протоколу вимірювань №23-24/00311 від 13.05.2021 рулетка вимірювальна металева пройшла періодичну перевірку, відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та Порядку №879. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивачем надано суду відповідь на відзив в якій заперечив твердження відповідача викладені у відзиві та підтримав заявлені позовні вимоги.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

21 травня 2021 року на підставі направлення на рейдову перевірку від 13 травня 2021 року №000270 співробітниками Північного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки проводилась рейдова перевірка транспортних засобів на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, руху, автовокзалах, автостанціях… місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на адміністративній території м. Києва та Київської області було зупинено транспортний засіб марки «MAN» TGA 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричеп марки «DONBUR PM 32», реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_2 .

Водій вказаного транспортного засобу ОСОБА_2 надав для перевірки наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (напівпричіп) марки DONBUR, номерний знак НОМЕР_3 ; документ на вантаж, а саме свідоцтво про реєстрацію машини серія НОМЕР_4 найменування «Трактор колісний».

Відповідно до вказаних вище свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу власником вказаних транспортних засобів є фізична особа-підприємець ОСОБА_1 /а.с. 8, 9-11/

З акту про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 21.05.2021 №0005212 транспортного засобу марки «MAN» TGA 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричеп марки «DONBUR PM 32», реєстраційний номер НОМЕР_3 встановлено, що габаритні параметри не відповідають встановленим вимогам, а саме ширина вказаного транспортного засобу становила 3,15 м при нормі 2,6 м. /а.с. 57/.

Як вбачається із акту про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 21.05.2021 №264878 в якому зафіксовані виявлені під час перевірки транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом марки DONBUR, номерний знак НОМЕР_3 під час перевірки виявлено порушення: надання послуг з перевірки вантажів з перевищенням вагових параметрів, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» про перевищення габаритних параметрів понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» /а.с.12/.

Результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 з причепом марки DONBUR, номерний знак НОМЕР_5 , довжина 22,00 м, ширина 3,15 м, висота 4,00 м. зафіксовано у відповідній довідці про здійснення габаритно-вагового контролю б/н від 21.05.2021 /а.с.56/.

За результатами проведеного габаритно-вагового контролю також складено розрахунок №0005012 від 21.05.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, відповідно до якого позивачу нараховано до сплати 10,17 євро. /а.с.58/

Відповідно до запрошення на комісію від 07.06.2021 №43395/23-1/24-21 Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки повідомило ФОП ОСОБА_1 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт /а.с. 13/.

За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки 22.06.2021 винесено постанову №283551 про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн. /а.с. 16/.

16 липня 2021 року вих.. №537 представник позивача звернувся до Голови Державної служби України з питань безпеки на транспорті Прокопчук Є.О. із адвокатським запитом в якому просив надати інформацію та належним чином завірені документи документи щодо проведеної перевірки /а.с.18-20/.

Листом від 21 липня 2021 року №43395/23-1/24-21 Північне міжрегіонального управління Укртрансбезпеки «Про розгляд адвокатського запиту від 16.07.2021 №537» повідомило представника позивача, що в ході перевірки встановлено факт перевезення вантажу з Київської області, с. Тарасівка – Чернігівська область, с. Кіпті, а саме трактора колісного NEW HOLLAND, модель Т8040, який має габаритні параметри, що перевищують дозволені. В додатках надані: протокол вимірювань №23-24/000311 від 13.05.2021, протокол вимірювань №23-25/000311 від 13.05.2021, щотижневий графік проведення рейдових перевірок північного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки у період з 17.05.2021 по 23.05.2021, направлення на рейдову перевірку №000270 від 13.05.2021, графік щоденної роботи пункту вагового та габаритного контролю на 2021 рік /а.с.21-28/.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII), Законом України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 №2862-IV (далі - Закон №2862-IV), Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III), Єдиними правилами ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 (далі - Постанова №198), Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - Правила №1306), Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567(далі - Порядок №1567).

Частиною другою статті 29 Закону №3353-XII передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною сьомою статті 6 Закону №2344-IІІ передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 Положення №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Пунктом 4 Положення №103 передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Відповідно до пункту 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567(далі - Порядок №1567).

Згідно із пунктами 2, 3 та 4 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).

Пунктом 12 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

При цьому, за приписами пункту 13 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Згідно із пунктом 14 зазначеного Порядку рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до абзацу 1 пункту 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави вважати, що Північному міжрегіональному управлінню Укртрансбезпеки надано право здійснювати державний контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства щодо габаритно-вагових стандартів транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до вимог статті 33 Закону №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу частиною четвертою статті 48 Закону №2344-III визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до вимог абзацу 15 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Здійснення габаритно-вагового контролю регламентовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні,затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок №879).

За визначенням підпунктів 3, 4 пункту 2 Порядку №879, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 3 Порядку №879).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 № 422 затверджено Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів (далі Порядок 422).

Як передбачено пунктами 3, 4 Порядку 422 зупинення транспортного засобу здійснюється для проведення рейдової перевірки посадовою особою в будь-який час на маршруті руху.

Зупинення транспортного засобу здійснюється посадовою особою, зокрема, для перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідно до пункту 6 Порядку 422 у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 і 3до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ Національної поліції про такі порушення.

Відповідно до пункту 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.12.2013 року № 1007/1207, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 року за № 215/24992, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю:

- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю;

- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Пунктами 16, 18 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку №879).

Отже, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи Укртрансбезпеки відповідно до вимог пункту 6 Порядку 422 та пункту 4 Порядку № 1007/1207 зобов`язані видати довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів скласти акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів.

Відповідно до пункту 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001, передбачено що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Аналіз викладених норм законодавства свідчить, що державний контроль на транспорті здійснюється органами Укртрансбезпеки шляхом проведення, зокрема рейдових перевірок, а також здійснення габаритно-вагового контролю, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів великовагових та великогабаритних транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів. Відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм транспортного засобу при перевезенні вантажу без відповідного дозволу визначена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Судом встановлено, що 21 травня 2021 року під час здійснення рейдової перевірки був зупинений транспортний засіб марки «MAN» TGA 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричеп марки «DONBUR PM 32», реєстраційний номер НОМЕР_3 .

При цьому під час здійснення габаритного контролю транспортного засобу марки «MAN» TGA 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричеп марки «DONBUR PM 32», реєстраційний номер НОМЕР_3 , було встановлено, що габаритні параметри транспортного засобу не відповідають встановленим вимогам, а саме ширина вказаного транспортного засобу становила 3,15 м при нормі 2,6 м, про що складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 21.05.2021 №0005212.

Крім того, у Довідці № б/н про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21 травня 2021 року зафіксовано, що за результатами габаритного контролю транспортного засобу марки MAN, модель TGA 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричеп марки «DONBUR» модель PM 32, реєстраційний номер НОМЕР_3 виявлено перевищення габаритних норм вказаного транспортного засобу.

Суд зазначає, що відповідачем не надано суду доказів направлення позивачу довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Отже, у вказаних документах зафіксовано перевищення транспортним засобом MAN, модель TGA 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричеп марки «DONBUR» модель PM 32, реєстраційний номер НОМЕР_3 виявлено перевищення габаритних норм.

Відповідно до пунктів 20, 21 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

В акті від 21 травня 2021 року №264878 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом зазначено, що під час перевірки виявлено порушення статті 48 Закону №2344-III, а саме під час здійснення внутрішніх перевезень вантажу з перевищенням габаритних обмежень (ширина 3,15 м при допустимих 2,6 м) відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним уповноваженим органом.

Як передбачено пунктами 25, 27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Судом встановлено, що 22 червня 2021 року Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову №283551 про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн.

Разом з тим, частиною четвертою статті 48 Закону №2344-III визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до вимог абзацу 15 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи те, що в матеріалах справи наявні документи, зміст яких не дає суду чітко дослідити виявлений в ході габаритного контролю транспортного засобу марки MAN, модель TGA 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричеп марки «DONBUR» модель PM 32, реєстраційний номер НОМЕР_3 факт порушення вимог про автомобільний транспорт, а саме: здійснення ФОП ОСОБА_1 перевезення вантажу трактору колісного марки NEW HOLLAND, модель Т8040, з перевищенням габаритних обмежень, що є порушенням вимог частини четвертої статті 48 Закону №2344-III, відповідальність за яке передбачена абзацом 15 частини першої статті 60 вказаного Закону, чи сам транспортний засіб марки марки MAN, модель TGA 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричеп марки «DONBUR» модель PM 32, реєстраційний номер НОМЕР_3 перевищував габаритні параметри, відтак, на думку суду, оскаржувана постанова від 22 червня 2021 року №283551 про застосування адміністративно-господарського штрафу прийнята без урахування всіх обставин у справі про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність прийняття оскаржуваної постанови.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що постанова від 22 червня 2021 року №283551 прийнята необ`єктивно (без урахування усіх обставин справи, що мають значення для прийняття рішення), без доведення обставин належними і достатніми доказами, тому є протиправною і підлягає скасуванню судом.

Отже, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Згідно з частинами 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

За подання даного позову позивачем судовий збір сплачено у розмірі 908 грн.

При цьому позивачем заявлено клопотання про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу в розмірі 9000 грн.

Так, положеннями частини 2 ст.134 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (ч. 3 ст.134 КАС України).

Частинами 4, 5, 6 статті 134 КАС України передбачено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Як вбачається з матеріалів справи, судові витрати складаються з витрат на правничу допомогу, що підтверджується договором № №234 від 07.07.2021 про надання правової допомоги.

Квитанцією №49 від 18.08.2021 про надання юридичних послуг відповідно до договору про надання юридичної допомоги Олійник М.М. визначено склад наданих юридичних послуг:

аналіз і вивчення наданих Олійник С.С. документів по справі – 2 год. – 1000 грн.;

обґрунтування правової позиції та вивчення нормативної бази – 4 год. – 2000 грн.;

надання консультацій Олійник М.М. та роз`яснень з усіх правових питань стосовно вирішення питання щодо оскаржування постанови про нарахування штрафу – 1 год. – 500 грн.;

написання та спрямування до відповідних органів необхідних запитів для отримання доказів - 1 год. – 500 грн.;

підготовка, написання та спрямування позовної заяви в інтересах ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті – 4 год. – 1500 грн.;

представництво інтересів ОСОБА_1 та надання юридичної допомоги у ході розгляду справи у ДОАС за період з 18.08.2021 – 4 год. – 2500 грн.

Суд зазначає, що для включення усього розміру гонорару до суми, що підлягає стягненню на користь позивача за рахунок відповідача у разі задоволення позову, судом має бути встановлено, що за цих обставин справи такі витрати позивача були необхідними, а розмір є розумний та виправданий.

Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.

Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Таким чином, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Враховуючи, що справа була призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження), без виклику сторін, засідання по розгляду справи не проводилися, тому суд вважає безпідставним включення витрат - представництво інтересів ОСОБА_1 та надання юридичної допомоги у ході розгляду справи у ДОАС за період з 18.08.2021 – 4 год. – 2500 грн. до відшкодування на користь позивача.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач не підтвердив належними доказами понесення витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 2500 грн., що має наслідком відмову в стягненні цих витрат з відповідача на користь позивача.

Інші витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5500 грн підтверджені належними доказами, та з огляду на складність справи, обсяг доказів, враховуючи принцип співмірності, розумності та справедливості, є такими, що підлягають відшкодуванню позивачу.

При зверненні до суду позивачем сплачено 908,00 грн. судового збору, який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 139,243,245,246,255,262,293,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 22.06.2021 № 283551 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Донецькій області від 22 червня 2021 року №253551 про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Донецькій області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. та витрати на правничу допомогу у розмірі 5500 (п`ять тисяч п`ятсот) грн.

Повний текст рішення складено та підписано 25 жовтня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.М. Толстолуцька