Рішення № 100580450, 25.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2021
Номер справи
200/10906/21
Номер документу
100580450
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А0989
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2021 р. Справа№200/10906/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0989 про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26 серпня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А 0989 про:

- визнання протиправною бездіяльність щодо ненадання відповіді на заяву позивача від 9 березня 2021 року із урахуванням норм Закону України “Про звернення громадян” від 2 жовтня 1996 року №393/96-ВР;

- зобов`язання відповідача надати відповідь в повному обсязі запитуваємої інформації та запитувані матеріали, документи за заявою ОСОБА_1 від 9 березня 2021 року із урахуванням норм Закону України “Про звернення громадян” від 2 жовтня 1996 року №393/96-ВР.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, всупереч Закону України “Про звернення громадян”, не надано відповіді на запит на інформацію щодо нарахування та виплати усіх складових грошового забезпечення позивача за період його служби, а також витягів з наказів щодо позивача.

У встановлений судом строк відповідачем відзиву на позов подано не було.

Положеннями частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 15 вересня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву, зобов`язано надати до 8 жовтня 2021 року докази щодо розгляду заяви позивача від 9 березня 2021 року.

Ухвалою суду від 25 жовтня 2021 року вирішено залишити без задоволення клопотання представника Військової частини А 0989 про продовження строку для подачі відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини 0989 про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 16 червня 2016 року по 14 січня 2020 року проходив військову службу у Військовій частині А0989, що підтверджується копіями витягів з наказу командира військової частини польова пошта В2095 від 16 червня 2016 року №167 та командира військової частини А0989 від 14 січня 2020 року №27 відповідно.

9 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини А0989 із заявою в якій, зокрема просив: надати копії карток особового рахунку за період з 17 червня 2016 року по 14 січня 2020 року; надати довідку про нарахування та виплату винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах по 14 січня 2020 року включно, помісячно з сумами які виплачувались; надати довідку про нарахування та виплату винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах на лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів першого ешелону оборони по 14 січня 2020 року включно, помісячно з сумами які виплачувались; надати довідку про безпосередню участь в АТО, ООС в складі військової частини А0989 встановленого зразку, з доданими до неї витягами із наказів командирів оперативно-тактичних угрупувань. щодо залучення до складу сил та засобів відповідного угрупування; надати за наявності витяг із наказу на підставі якого було призупинено виплату грошового забезпечення та зняту з усіх видів забезпечення з 26 грудня 2019 року, про що вказано в наказі командира військової частини А0989 від 14 січня 2020 року №27; надати засвідчену встановленим порядком копію речового атестату виданого військовою частиною В3500 при переміщенні мною до військової частини А0989, копію картки обліку матеріальних засобів особистого користування за період з 2016 по 2020 рік. копію довідки про вартість речового майна, яке належить до видачі №71 від 19 вересня 2019 року; надати витяги із наказів по стройовій частині щодо приймання-здавання мною посад у військовій частині А0989 за період з 17 червня 2016 року по 14 січня 2020 року.

Вказана заява отримано відповідачем 18 березня 2021 року про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення за трек-номером 0316409090203.

Проте, позивач зазначає, що відповідь на запит не отримав, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

При цьому докази розгляду заяви позивача, відповідачем не надано та в матеріалах справи відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Положеннями статті 1 Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року №393/96-ВР (далі – Закон №393) встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.

Згідно статті 15 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Статтею 18 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, серед іншого, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Положеннями статті 20 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Приймаючи до уваги, що відповідачем не надано доказів розгляду заяви позивача, що є підставою вважати, що заява позивача не розглянута, затребувані позивачем документи не надано, ураховуючи, що запитувані матеріали стосуються періоду проходження служби у військовій частині А0989, тобто наявні у відповідача, суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на звернення позивача та зобов`язання відповідача надати відповідь та запитувані документи, за заявою позивача від 9 березня 2021 року.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як убачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. Таким чином, судовий збір у зазначеному розмірі підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А0989 щодо ненадання відповіді на заяву ОСОБА_1 від 9 березня 2021 року.

Зобов`язати Військову частину А0989 (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Камишова, б. 1; код ЄДРПОУ: 26615223) надати відповідь та запитувані матеріали за заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 9 березня 2021 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Стягнути Військової частини А0989 (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Камишова, б. 1; код ЄДРПОУ: 26615223) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв