
Справа № 344/13960/21
Провадження № 3/344/5990/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2021 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , ФОП, ІПН НОМЕР_1 , за ст.472 Митного кодексу України,-
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 вчинив недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, за наступних обставин.
Так, 26.07.2021 фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 через декларанта ТзОВ "Брокер-Сервіс-Логістик" до митного поста «Долина» Івано-Франківської митниці Державної митної служби України було подано митну декларацію якій присвоєно номер № UA206070/2021/01169, згідно якої митному оформленню в режимі вивезення (експорт) з митної території України підлягав товар – «деревина паливна у вигляді полін - дрова букові (колоті) для камінів упаковані в дерев`яні обрешітки розміром: 0,75м х 1.05м х 1,80 м., всього: 31,24 м3.», який відправлявся по рахунку-фактурі від 26.07.21 №26/07-01, виписаний ОСОБА_1 на адресу фірми "PLATONIA GMBH", 65760 ESCHBORN.MERGENTHALERALLEE 10-12. DEUTSCHLAND (Німеччина) транспортним засобом з реєстраційними номерами BC5017CM/BC2062XP. Під час проведення в зоні митного контролю митного поста «Долина» Івано-Франківської митниці Державної митної служби України огляду товару (Акт митного огляду № UA206070/2021/001169 від 26.07.2021) були виявлені розбіжності у числових значеннях товару, а саме невірно вказані розміри та загальний об`єм товару - дерев`яні обрешітки становлять розміром: 0,8м х 1,05м х 1,80 м., всього - 33,32 м3. Таким чином, фізичною особою – підприємцем ОСОБА_1 не задекларовано вищевказаний товар, тобто не заявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей ( наявність, найменування та кількість) товарів, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі їх переміщення через митний кордон України, що є порушенням митних правил, передбаченого статтею 472 Митного кодексу України. Вартість вилученого товару становить 5042,00 грн.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколу про порушення митних правил №0003/20600/21 від 26.07.2021, електронною митною декларацією від №UA206070/2021/001169 від 26.07.2021, копією рахунка – фактури № 26/07-01 від 26.07.2021, копією контракту № 03/2021 від 03.07.2021, копією сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ІФ №699315 від 23.06.2021, копією акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №UA206070/2021/001169 від 26.07.2021, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 26.07.2021, описом предметів №003/20600/21 від 26.07.2021, іншими матеріалами, долученими до справи.
У судове засідання ОСОБА_1 вкотре не з`явився, хоча неодноразово належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи за відомою суду адресою у спосіб визначений законом. Причину неявки суду не повідомив. Крім того, на час розгляду справи жодних заяв та клопотань від ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи до суду не надходило. ОСОБА_1 також міг стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. Також, відповідно до письмового пояснення ОСОБА_1 від 26.07.2021, долученого до матеріалів справи, останній просив розгляд справи проводити без його участі. За таких обставин, керуючись ст.268 КУпАП, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Представник Івано-Франківської митниці Тирський В.В. в судовому засіданні підтримав викладені у протоколі обставини. Просив звернути увагу суду на Закон України № 2860-IV від 08.09.2005 «Про особливості державного регулювання діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, пов`язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», Тимчасовий порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, затвердженого постановою КМУ від 21.12.2005 №1260, а також на збірник ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» Технічних умов на класифікацію лісоматеріалів, відповідно до якого проводиться розрахунок об`єму деревини, та надав вказані документи.
Заслухавши пояснення представника митних органів, дослідивши та оцінивши надані письмові докази, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, вважаю наступне.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0003/20600/21 від 26.07.2021, фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 через декларанта ТзОВ "Брокер-Сервіс-Логістик" до митного поста «Долина» Івано-Франківської митниці Державної митної служби України було подано митну декларацію якій присвоєно номер № UA206070/2021/01169, згідно якої митному оформленню в режимі вивезення (експорт) з митної території України підлягав товар – «деревина паливна у вигляді полін - дрова букові (колоті) для камінів упаковані в дерев`яні обрешітки розміром: 0,75м х 1.05м х 1,80 м., всього: 31,24 м3.», який відправлявся по рахунку-фактурі від 26.07.21 №26/07-01, виписаний ОСОБА_1 на адресу фірми "PLATONIA GMBH", 65760 ESCHBORN.MERGENTHALERALLEE 10-12. DEUTSCHLAND (Німеччина) транспортним засобом з реєстраційними номерами BC5017CM/BC2062XP. Під час проведення в зоні митного контролю митного поста «Долина» Івано-Франківської митниці Державної митної служби України огляду товару (Акт митного огляду № UA206070/2021/001169 від 26.07.2021) були виявлені розбіжності у числових значеннях товару, а саме невірно вказані розміри та загальний об`єм товару - дерев`яні обрешітки становлять розміром: 0,8м х 1,05м х 1,80 м., всього - 33,32 м3. Таким чином, фізичною особою – підприємцем ОСОБА_1 не задекларовано вищевказаний товар, тобто не заявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей ( наявність, найменування та кількість) товарів, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі їх переміщення через митний кордон України, що є порушенням митних правил, передбаченого статтею 472 Митного кодексу України. Вартість вилученого товару становить 5042,00 грн.
Відповідно до ст.3 Закону України № 2860-IV від 08.09.2005 «Про особливості державного регулювання діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, пов`язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб`єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, має суб`єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо- або пиломатеріалів.
Відповідно до пунктів 3 та ч.4 Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, затвердженого постановою КМУ від 21.12.2005 №1260, сертифікат є обов`язковим документом під час здійснення експорту лісоматеріалів, виготовлених з них пиломатеріалів. Сертифікат видається на кожну партію лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, оформлену одним товаросупровідним документом, і діє протягом 60 днів з дати його видачі.
З матеріалів справи вбачається, що як підставу для митного оформлення та переміщення товару через митний кордон України ФОП ОСОБА_1 до митного органу було подано рахунок-фактура №26/07-01 від 26.07.2021 та сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій (далі Сертифікат) від 23.06.2021 серії ІФ №699315, у яких зазначено, що переміщенню підлягає товар – дрова паливні колені породи бук (в ящиках) довжина 23-25 см та кількість ящиків - 29, ширина пласті 3-18 см, коефіцієнт – 0,76, дерев`яні піддони (обрешітка) 0,75м х 1,05м х 1,80м, всього 31,24 м/куб. Також, поданий до митного оформлення товару Сертифікат від 23.06.2021 серії ІФ №699315 давав право фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 на експорт товару - дрова паливні колені породи бук в кількості 31,24 м/куб.
26.07.2021 в зоні митного контролю митного поста «Долина» Івано-Франківської митниці Державної митної служби України посадовими особами митного органу проведений огляд товару, про що складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 26.07.2021 № UA206070/2021/001169, за результатами якого встановлено, що у вантажному автомобілі знаходяться дрова колоті візуально букові. Огляд проведено повний, з розкриттям транспортного засобу, перерахунком задекларованого товару, за результатом проведеного митного огляду встановлено факт наявності не задекларованого товару, а саме розміри дерев`яної обрешітки становлять 0,8м х 1,05м х 1,80 м, що не відповідає заявленому в митній декларації та відповідно загальна кількість дров букових у метрах кубічних становить - 33,32 м3, що на 2, 08 метра кубічних більше ніж заявлено.
Таким чином, в транспортному засобі з реєстраційними номерами BC5017CM/BC2062XP було виявлено товар «деревина паливна у вигляді полін - дрова букові (колоті) для камінів упаковані в дерев`яні обрешітки - 2,08 м/куб., відомості про який не зазначені у рахунку-фактурі №26/07-01 від 26.07.2021 та Сертифікаті від 23.06.2021 серії ІФ №699315.
Згідно ч.1 ст.257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно ч.1 ст.258 Митного кодексу України, під митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, розуміється митна декларація, що містить обсяг відомостей (даних), достатній для завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у заявлений митний режим.
Відповідно до ч.8 ст.264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно п.8 ч.1 ст.4 МК України, декларант це особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Відповідно до п.1 ст.266 МК України, декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку встановленого Митним кодексом України.
Згідно ч.2 ст.266 МК України, перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
Статтею 472 Митного кодексу України передбачена відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
З письмового пояснення ОСОБА_1 від 26.07.2021, долученого до матеріалів справи вбачається, що 26.07.2021 останнім в режимі експорт по рахунку-фактурі №26/07-01, виписаного ним, експортувались дрова букові колені в дерев`яних обрешітках, та ним було вказано, що розміри обрешітки становлять 0,75м х 1,05м х 1,80м, загальною кількістю 31,24 м/куб. Після проведення митного огляду працівниками митниці було встановлено, що розміри обрешітки становлять 0,8м х 1,05м х 1,80 м, а загальний об`єм становить 33,32 м3. Дана помилка була допущена ОСОБА_1 у зв`язку з тим, що останній не проконтролював належним чином виготовлення обрешіток та завантаження товару у вказаний автомобіль, та від конфіскації не відмовлявся. Розгляд справи просив розглядати без його участі.
ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей про наявність, найменування або назву, кількість, тощо товару, а саме, про товар - «деревина паливна у вигляді полін - дрова букові (колоті) для камінів упаковані в дерев`яні обрешітки - 2,08 м/куб., які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, що є порушенням митних правил, передбаченого статтею 472 Митного кодексу України.
Відповідно до опису предметів №003/20600/21 від 26.07.2021 та довідки №003/20600/21 про розрахунковий об`єм займаної площі від 29.07.2021, товар - дрова букові (колоті) у вигляді полін - 2,08 м/куб., вилучені та передані на склад митниці (вул. Польова, 6 м.Івано-Франківськ).
Загальна вартість безпосередніх предметів порушення митних правил: дрова букові (колоті) для камінів упаковані в дерев`яні обрешітки - 2,08 м/куб., вилучених згідно протоколу про порушення митних правил від 26.07.2021 №0003/20600/21 та рахунка – фактури від 26.07.21 № 26/07-01 становить 5042,00 грн.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ст.472 Митного кодексу України як недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ст.472 МК України.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 Митного кодексу України, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, а також конфіскацію товару - безпосереднього предмету порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до ч.1 ст.520 Митного кодексу України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.40-1, 283-287, 294 КУпАП, ст.ст.472, 520, 541 Митного кодексу України,-
П О С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 5 042, 00 грн (п`ять тисяч сорок дві гривні 00 копійок) з конфіскацією товару - дрова букові (колоті) у вигляді полін - 2,08 м/куб.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 454 грн 00 коп судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО