
Справа № 428/7779/21
Провадження №3/428/1829/2021
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2021 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Олійник В.М., за участю секретаря Рудік Ю.Ю., інспектора поліції Добуграй А.К.,
розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в Луганські області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.122-2, ст.124, ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу серії ДПР18 № 306303, 09.08.2021 року о 00 годині 49 хвилин в м.Сєвєродонецьку, по вул.Донецька, в районі буд.30 водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «VIPER TORNADO 150s», д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотеста «Драгер» та у медичному закладі, водій відмовився, що зафіксовано на бодікамеру DSS X300036-BB0036.
Відповідно до протоколу серії ОБ № 201189, 09.08.2021 о 00:49 год., в м.Сєвєродонецьку, по вул.Донецька, в районі буд.30 водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «VIPER TORNADO 150s», д.н.з. НОМЕР_2 , проігнорував законну вимогу працівника поліції про зупинку транспортного засобу, подану завчасно за допомогою звукового сигналу та ввімкненого проблискового маячка синього та червоного кольору, був зупинений шляхом переслідування і штучного блокування.
Відповідно до протоколу серії ДПР18 № 362023, 09.08.2021 о 00:49 год., в м.Сєвєродонецьку, по вул.Донецька, в районі буд.30 водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «VIPER TORNADO 150s», д.н.з. НОМЕР_2 , не вибрав в установлених межах безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції, в результаті чого скоїв зіткнення з автомобілем СКС PGO-42ПП, д.н.з. НОМЕР_3 . В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні ушкодження, осіб постраждалих не має.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про день, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином, про шо свідчить розписка в матеріалах справи. Заяв про слухання справи без його участі, письмових пояснень, заперечень по справі не надходило.
У рішеннях Європейського Суду з прав людини від 03 квітня 2008 року в справі «Пономарьов проти України», «Олександр Шевченко проти України» (Заява N 8371/02) від 26.04.2007 (п.27) «Трух проти України» (заява N 50966/99) від 14 жовтня 2003 року наголошено на тому, що особа в розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.
З огляду на те, що при повідомленні судом про місце і час розгляду справи, та вжиття заходів щодо унеможливлення порушення процесуальних прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, з моменту складання протоколу по день винесення постанови суду, не дивлячись на достатність часу для того, щоб з`явитися до суду та дізнатися про рух справи, а також обізнаним про час та місце розгляду справи, не вжив заходів для явки до суду та не подав письмових заперечень проти протоколів, тому суд вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст. 38 КУпАП та уникнення відповідальності за вчинене правопорушення проти безпеки дорожнього руху.
Ураховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних матеріалів.
Інспектор поліції Добуграй А.К. допитаний в судовому засіданні підтвердив обставини викладені в протоколах про адміністративне правопорушення, пояснив, що 09.08.2021 під час патрулювання було помічено скутер, який рухався з порушеннями ПДР, а саме: у темну пору доби не було ввімкнено світло фари та не горіли габаритні вогні. Було прийнято рішення зупинити скутер, коли ввімкнули звуковий сигнал та проблискові маячки синього та червоного кольору, водій скутера проігнорував вимогу про зупинку та прискорився. Коли намагалися зупинити шляхом часткового блокування, обігнавши скутер, водій почав падати та заціпив патрульний автомобіль: а саме: задній бампер, заднє крило, задні пасажирські двері. Транспортні засоби отримали механічні пошкодження без травмованих. Пізніше, під час спілкування з водієм, він пояснив, що документів при собі не має, все залишив вдома. Також, під час спілкування було виявлено характерні явні ознаки алкогольного сп`яніння, ввід проходження огляду на місці, або у лікарні водій категорично відмовився, що зафіксовано відеозаписом з нагрудних камер. Після цього було складено відповідні протоколи про адміністративні правопорушення та винесено постанови. Права та наслідки відмови роз`яснено, від керування відсторонювався.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Так, суд зобов`язаний виконувати завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення, передбачені ст.1 КУпАП, у якій зазначено, що завданням Кодексу України про адміністративне правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Рішення Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства України згідно зі ст. 14 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року (Далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У відповідності до ч.1 ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до диспозиції ст.124 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до диспозиції ст.122-2 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.
Згідно до вимог ст.14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, статтею 53 цього Закону передбачено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.4 Правил дорожнього руху України на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: а) пред`явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1; б) дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу; в) дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) зчитування інформації із самоклейної мітки радіочастотної ідентифікації про проходження обов`язкового технічного контролю транспортним засобом, а також перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов`язковому технічному контролю.
Відповідно до пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху України - водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до пункту 12.1 Правил дорожнього руху України під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Відповідно до пункту 13.1 Правил дорожнього руху України водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 306303, 09.08.2021 року о 00 годині 49 хвилин в м.Сєвєродонецьку, по вул.Донецька, в районі буд.30 водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «VIPER TORNADO 150s», д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотеста «Драгер» та у медичному закладі, водій відмовився, що зафіксовано на бодікамеру DSS X300036-BB0036.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 201189, 09.08.2021 о 00:49 год., в м.Сєвєродонецьку, по вул.Донецька, в районі буд.30 водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «VIPER TORNADO 150s», д.н.з. НОМЕР_2 , проігнорував законну вимогу працівника поліції про зупинку транспортного засобу, подану завчасно за допомогою звукового сигналу та ввімкненого проблискового маячка синього та червоного кольору, був зупинений шляхом переслідування і штучного блокування.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 362023, 09.08.2021 о 00:49 год., в м.Сєвєродонецьку, по вул.Донецька, в районі буд.30 водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «VIPER TORNADO 150s», д.н.з. НОМЕР_2 , не вибрав в установлених межах безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції, в результаті чого скоїв зіткнення з автомобілем СКС PGO-42ПП, д.н.з. НОМЕР_3 . В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні ушкодження, осіб постраждалих не має.
Крім того, провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.122-2, ст.124, ч. 1 ст. 130 КУпАП КУпАП підтверджується відеозаписами з відео реєстратору патрульного автомобілю та нагрудних відеокамер (відеореєстраторів), використання яких передбачено ст. 40 Закону України «Про національну поліцію» та Інструкцію про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них», затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції від 03.02.2016 року №100, що були досліджені у судовому засіданні, які містить фіксацію обставин виявлення 09.08.2021 працівниками поліції адміністративних правопорушень та складення щодо ОСОБА_1 протоколів про адміністративне правопорушення.
Наданими відеозаписами підтверджується факт керування ОСОБА_1 09.08.2021 транспортним засобом, підстави зупинки – не ввімкнено світло фари та габаритні вогні в темну пору доби, вимога про зупинку за допомогою з звукового сигналу та ввімкненого проблискового маячка синього та червоного кольору, блокування, ДТП, наявність характерних ознак сп`яніння, на вимогу працівника поліції пройти огляд на встановлення стану сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest» або у найближчому медичному закладі ОСОБА_1 відмовився що зафіксовано службовими нагрудними відеокамерами (відеореєстраторами), права та наслідки роз`яснено. Від керування транспортним засобом відсторонювався.
Також вина ОСОБА_1 підтверджується, наявними рапортами поліцейських, які самі по собі не можуть бути єдиними доказами провини, однак оцінюються судом у сукупності з іншими матеріалами справи та підтверджують обставини викладені в протоколах та є належними та допустимими доказами, схемою місця ДТП, письмовими поясненнями пасажира «VIPER TORNADO 150» ОСОБА_2 , щодо обставин правопорушень викладених в протоколах про адміністративні правопорушення.
Даючи оцінку вищевказаним доказам як окремо, так і в їх сукупності, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 , вбачається порушення Правил дорожнього руху, які були зафіксовані в протоколах про адміністративні правопорушення, а саме - п.2.4, 2.5, 12.1, 13.1 ПДР України та наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.122-2, ст.124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Перевіркою матеріалів провадження порушень при складанні протоколів про адміністративні правопорушення не встановлено.
Крім того, інспекторами було виконано вимоги Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксовані не в автоматичному режимі Затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року №1359 п. 1 розділу 9.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.122-2, ст.124, ч. 1 ст. 130 КУпАП, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.
При цьому, суд враховує особу ОСОБА_1 , виходячи з того, що останній відповідно до довідки, до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП протягом календарного року не притягувався, посвідчення водія отримував серії НОМЕР_4 .
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, обставини, характер та суспільну небезпеку вчинених правопорушень.
Відповідно до положень ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням особи, майнового стану та ступеню вини ОСОБА_1 , характеру та суспільної небезпеки вчинених ним правопорушень, та з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, суд вважає, що ОСОБА_1 з урахуванням безальтернативності покарання слід призначити стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 8, 9, 23, 26, 33-35, 36, 130, 268, 278, 280-287, 307, 308 КУпАП та ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.122-2, ст.124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративні стягнення за скоєння адміністративних правопорушень передбачених:
- ч.1 ст.130 КУпАП - у вигляді штрафу у розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік;
- ст.124 КУпАП - у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік;
- ч.1 ст.122-2 КУпАП – у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 6 (шість) місяців.
На підставі ст.36 КУпАП остаточно призначити ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме ч.1 ст.130 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. (Отримувач коштів- ГУК у Луганськ.обл./ЛУГАНСЬКА ОБЛ./21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37991110; Банк отримувача :Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081300; Рахунок отримувача:UA098999980313070149000012001), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (суд.збір)).
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови – не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Сєвєродонецький міський суд.
Суддя В. М. Олійник