
Справа № 560/11138/21
РІШЕННЯ
іменем України
25 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області в якому просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні субсидії за період з жовтня 2020 року по квітень 2021 року та зобов`язати Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області повторно розглянути питання щодо призначення субсидії ОСОБА_1 з жовтня 2020 року по квітень 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з метою отримання повідомлення про призначення субсидії звернувся 05 січня 2021 року до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області, але в управлінні повідомили про припинення нарахування субсидії через борг перед ТОВ "Хмельницькгаззбут". Цього ж дня позивач звернувся до ТОВ "Хмельницькгаззбут" за довідкою про те, що його борг - це борг за коефіцієнт приведення показників лічильника до стандартних умов. Дану довідку подав до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області.
Після подання довідки ТОВ "Хмельницькгаззбут" позивачу не було відновлено надання житлової субсидії. Жодного письмового документа про припинення та відмову у наданні субсидії не було надано. Крім того, позивача зобов`язали повернути отриману за жовтень 2020 року субсидію, що він і зробив, та повторно в січні 2021 року подав документи про призначення субсидії на опалювальний період з 15 жовтня 2020 року по квітень 2021 року.
В зв`язку з ліквідацією Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області позивач неодноразово звертався з проханням про відновлення виплати субсидії до Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області, Департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації, Національної соціальної сервісної служби України. Проте отримав відмови на підставі п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій через наявність боргу за спожитий газ в розмірі 565,22 грн. Розрахунок житлової субсидії на жовтень 2020 року було проведено за допомогою ПК "Житлові субсидії" в автоматичному режимі, та в зв`язку з недоліками в роботі даного програмного комплексу субсидію було розраховано помилково. Також позивачем не було повідомлено про зміну постачальника послуг з газопостачання, в зв`язку з цими обставинами йому було відмовлено в призначенні субсидії з жовтня 2020 року за рішенням комісії від 29.10.2020 року протокол №10. Відповідач повідомив позивача, що однією з підстав неможливості призначення субсидії є те, що позивач проживає у садовому будинку, який не відноситься до житлових приміщень і на який не може бути призначена субсидія.
Ухвалою суду від 15.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому зазначає, що позивачем подано 29.10.2019 заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою встановленою Мінсоцполітики у якій він підписуючи її зобов`язався у разі виникнення обставин, які можуть вплинути на отримання субсидії повідомити відповідача протягом 30 календарних днів та декларацію про доходи і витрати осіб які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29.10.2019. Інспектором відповідача було виявлено розбіжності щодо умов надання житлово-комунальних послуг із заявою позивача. В вересні 2020 року позивач відмовився від послуг ТОВ "Хмельницькгаззбут" і заключив договір постачання природного газу з іншим постачальником про що управлінням соціального захисту населення отримане повідомлення від ТОВ "Хмельницькгаззбут". Про зазначені зміни позивач не повідомив відповідача протягом 30 днів. А тому підстав для надання субсидії немає, крім того позивач проживає у садовому будинку, що не є житловим приміщенням.
Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Від позивача надійшла відповідь на відзив в якій останній зазначає, що зміна з боку позивача постачальника газу відбулася відповідно до встановленої процедури, під час якого новий постачальник газу був повідомлений про те, що позивач отримує субсидію. Цей новий постачальник газу повідомляв відповідача про отримані позивачем обсяги газу. Зміна постачальника газу була обумовлена високими цінами на газ, які були у попереднього постачальника газу. І замість того, щоб держава в особі відповідача стимулювала отримувачів субсидій на пошук кращих постачальників газу з дешевшою ціною, маємо ситуацію у відмові у наданні субсидій отримувачам, які знайшли кращого постачальника газу і відповідно зекономили кошти на виплату субсидій. Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №69713700 від 04.10.2016р. за позивачем 21.12.2004 зареєстровано садовий будинок як об`єкт житлової нерухомості загальною площею 129,1 кв.м. та житловою площею 67,6 кв.м.
Просить задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області від 11.01.2021 в якій просив надати відповідь на якій підставі йому відмовлено в наданні субсидії.
Листом Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області від 16.02.2021 №36 повідомлено позивача про підстави для відмови у наданні субсидії, зокрема те, що під час призначення субсидії на опалювальний період 2020/2021 рр. в жовтні 2020 року до управління соціального захисту надійшла інформація від ТОВ "Хмельницькгаззбут" про те, що за позивачем рахується прострочена понад три місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, а саме послуги газопостачання природного газу, без врахування заборгованості за приведення об`ємів використаного природного газу до стандартних умов, загальна сума якої становить 565,22 грн, яка виникла за період отримання субсидії. Під час інформаційної взаємодії з ТОВ "Хмельницькгаззбут" було встановлено, що в вересні 2020 року позивач відмовився від послуг товариства та перейшов до іншого постачальника газу. В визначений законодавством термін позивач не повідомив управління про зміну постачальника. В зв`язку із цим позивачу було відмовлено в призначенні субсидії з жовтня 2020 року за рішенням комісії від 29.10.2020 протокол №10.
Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області з заявою про призначення субсидії за опалювальний період 2020-2021 року.
Листом від 16.07.2021 №666 Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області відмовило у наданні субсидії позивачу за опалювальний період 2020-2021 роки.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII (далі Закон №2189).
Згідно пункту 7 частини першої статті 4 Закону 2189, встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою).
Отже, єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення №848).
Згідно пункту 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до п.5 Положення № 848, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р, № 30, ст. 1129).
Згідно п.9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до п.24 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Пунктом 43 Положення № 848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): - заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); - декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); - довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; - копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); - договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
Згідно пункту 60 Положення №848 передбачено, що структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: - призначення житлової субсидії; - непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); - відмову в призначенні житлової субсидії; - подання документів на розгляд комісії.
Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 62 Положення №848 встановлено, що у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Крім того, пунктом 64 Положення №848 визначено, що заявник має право оскаржити до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а згідно пункту 67 - рішення комісії про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.
Згідно п.69 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: - на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; - на опалювальний сезон - з 15 жовтня по 30 квітня.
Відповідно до п.78 Положення №848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні, крім домогосподарств: - у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому підпункту 3 пункту 14 цього Положення); - у складі яких є внутрішньо переміщені особи; - у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; - які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; - які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 81 Положення №848, у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.
Пунктом 82 Положення №848 якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
Згідно з п.119 Положення №848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: - домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги; - громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; - у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; - громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 91 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; - під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; - виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.
Однією з підстав для припинення нарахування позивачу субсидії, було те, що за позивачем був наявний борг перед ТОВ "Хмельницькгаззбут".
Суд зазначає, що вказаний борг позивача перед ТОВ "Хмельницькгаззбут" вказаний за коефіцієнт приведення показників лічильника до стандартних умов.
Суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг; придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі" від 17 квітня 2019 року №373 були внесені зміни до підпункту 5 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", за яким заборгованість за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, не є підставою для відмови у призначенні житлової субсидії.
Згідно абзацу другого пункту 50 Положення №848 встановлено, що до суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами у відповідність із стандартними умовами.
Отже, припинення надання субсидії через вказаний борг суперечить вимогам Положення, а тому на думку суду є безпідставним.
Стосовно твердження відповідача і як підстави для відмови для призначення субсидії, зокрема те, що позивач проживає у садовому будинку, який не відноситься до житлових приміщень і на який не може бути призначена субсидія суд зазначає наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, згідно листа №666 від 16.07.2021 відповідач повідомив про неможливість призначення субсидії через те, що позивач проживає у садовому будинку, який не відноситься до житлових приміщень і на який не може бути призначена субсидія.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №69713700 від 04.10.2016 за позивачем з 21.12.2004 зареєстрований садовий будинок загальною площею 129,1 кв.м. та житловою площею 67,6 кв.м.
Крім того, згідно паспортних даних паспорта НОМЕР_1 , виданого 28.10.1997 Новоушицьким PB УМВС України в Хмельницькій області, позивач прописаний (зареєстрований) в будинку по АДРЕСА_1 .
Частиною 1 статті 29 Цивільного кодексу України передбачено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно чи тимчасово.
Відповідно до статті 379 Цивільного кодексу України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.
За приписами статті 380 Цивільного кодексу України житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.
Статтею 381 Цивільного кодексу України визначено, що садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями. У разі відчуження житлового будинку вважається, що відчужується вся садиба, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 4 Житлового кодексу України жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР, утворюють житловий фонд.
Житловий фонд включає:
- жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд);
- жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об`єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд);
- жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів);
- жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд);
- квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).
Статтею 6 Житлового кодексу України визначено, що жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Під жилим приміщенням слід розуміти ізольоване приміщення, яке є нерухомим майном і придатне для постійного проживання громадян (встановленим санітарним і технічним правилам і норам, іншим вимогам законодавства).
Суд звертає увагу відповідача, що доказами, наявними в матеріалах справи, підтверджено, що садовий (дачний) будинок позивача, визначений фактичним та зареєстрованим місцем проживання позивача, має адресу розташування, йому присвоєний номер, на будинок оформлено право власності та зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, також він має визначену житлову площу 67,6 кв.м.
Відповідно до підпункту 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України об`єктами житлової нерухомості - будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.
З системного аналізу вищеописаних норм, а також фактичних обставин справи суд дійшов висновку про те, що садовий будинок є житловим приміщенням та може бути місцем постійного чи тимчасового проживання фізичної особи, у зв`язку з чим позивач мав право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг по сплаті за газ при проживанні в садовому будинку.
З матеріалів справи встановлено, що рішенням комісії Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області від 29.10.2020 протокол №10 вирішено відмінити житлову субсидію за період 2020-2021 роки.
Відповідно до п.62 Положення №848 (в редакції чинній на момент прийняття рішення) встановлено, що у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Крім того, як встановлено з вказаного вище рішення від 29.10.2020, що воно не містить підписів голови та секретаря комісії, а тому не може бути належним доказом по справі.
Суд звертає увагу, що вказаний протокол не містить підстав для припинення надання субсидії, які передбачені Положенням № 848.
Отже відповідач приймаючи рішення від 29.10.2020 оформлене протоколом №10 про відмову у призначенні субсидії повинен був протягом трьох календарних днів з дня його прийняття повідомити позивача про прийняте ним рішення шляхом направлення в паперовому вигляді з повідомленням про вручення на адресу позивача, однак, як встановлено з матеріалів справи, відповідачем не надано належних доказів, які б підтверджували виконання вказаного обов`язку, а тому суд вважає що таке рішення є протиправним оскільки відповідачем порушено визначені Положенням №848 вимоги, а отже, за для повного захисту прав позивача суд вважає вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення комісії від 29.10.2020 оформлене протоколом №10.
Згідно ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відтак, суд вважає, що відповідач відмовляючи позивачу в призначенні субсидії діяв протиправно, а прийняте рішення є необґрунтованим та таким, що прийняте без урахування усіх встановлених законом та Положенням вимог до рішень стосовно призначення субсидій, відтак підлягає скасуванню.
Суд вважає за необхідне зобов`язати Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області повторно розглянути питання щодо призначення субсидії ОСОБА_1 з жовтня 2020 року по квітень 2021 року, та перевірити усі повідомлені ним відомості, прийнявши обґрунтоване рішення по суті звернення з врахуванням висновків суду у цій справі.
Зважаючи на це, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні субсидії за період з жовтня 2020 року по квітень 2021 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області від 29.10.2020 оформлене протоколом №10.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області повторно розглянути питання щодо призначення субсидії ОСОБА_1 з жовтня 2020 року по квітень 2021 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Управління соціального захисту населення Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (вул. Троїцька, 2,Кам`янець-Подільський,Хмельницька область,32300 , ідентифікаційний код - 03198439)
Головуючий суддя О.П. Шевчук