Рішення № 100554062, 25.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2021
Номер справи
520/13486/21
Номер документу
100554062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2021 р. № 520/13486/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області, Служби безпеки України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати дії Управління Служби безпеки України в Одеській області протиправними в частині не зарахування в наказі Голови служби безпеки України від 30 квітня 2021 р. № 578-ОС/дск про звільнення ОСОБА_1 до календарного стажу (21 рік 10 місяців 17 днів) стажу на пільгових умовах, а саме: часу проходження військової служби ОСОБА_1 у підрозділах по боротьбі з корупцією та організований злочинністю Служби безпеки України (з 01.08.2004 по 27.06.2007 включно, з 18.08.2007 по 09.11.2007, з 10.06.2010 по 28.08.2014) у розрахунку один місяць служби за півтора місяці, що складає 3 роки 9 місяців 18 днів та час залучення до проведення антитерористичної операції (з 03.07.2017 по 17.08.2017 включно) у розрахунку 1 місяць служби за 3 місяця, що складає 00 років 02 місяці 28 днів;

- зобов`язати Управління Служби безпеки України в Одеській області обчислити ОСОБА_1 вислугу років з урахуванням стажу на пільгових умовах, а саме часу проходження військової служби у підрозділах по боротьбі з корупцією та організований злочинністю Служби безпеки України (з 01.08.2004 по 27.06.2007 включно, з 18.08.2007 по 09.11.2007, з 10.06.2010 по 28.08.2014) у розрахунку один місяць служби за півтора місяці, що складає 3 роки 9 місяців 18 днів та час залучення до проведення антитерористичної операції (з 03.07.2017 по 17.08.2017 включно) у розрахунку 1 місяць служби за 3 місяця, що складає 00 років 02 місяці 28 днів;

- зобов`язати Управління Служби безпеки України в Одеській області внести зміни до наказу Голови служби безпеки України від 30 квітня 2021 р. № 578-ОС/дск про звільнення ОСОБА_1 , щодо врахування стажу на пільгових умовах до календарного стажу, що у своїй сукупності становлять - 25 років 11 місяців 03 дні та дають право на пенсійне забезпечення за вислугою років відповідно до закону;

- зобов`язати Управління СБУ у Одеській області скласти та направити до відповідного підрозділу ПФУ довідку для нарахування пенсії із врахуванням стажу на пільгових умовах до календарного стажу, що у своїй сукупності становлять - 25 років 11 місяців 03 дні.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01 червня 2021 року наказом Голови служби безпеки України від 30 квітня 2021р. № 578-ОС/дск ОСОБА_1 було звільнено з військової служби за підпунктом «а», пункту 61, підпунктом «г» (у зв`язку зі скороченням штатів або проведення організаційних заходів у разі неможливості їх використання на військовій службі), пункту 2 частини п`ятої статті 26 закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» в запас Служби безпеки України. Згідно з Витягом з наказу №254-ОС/дск від 01.06.2021, виданим Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, календарна вислуга років позивача станом на 01.06.2021 становить 21 рік 10 місяців 17 днів. Позивач зазначає, що при перерахунку його стажу не було враховано вислугу років у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки України та залучення до проведення антитерористичної операції, а лише календарну вислугу років, що не дає право на пенсійне забезпечення відповідно до закону, та фактично відповідач не виконав обов`язок по оформленню та направленню документів щодо позивача до відповідного органу Пенсійного фонду України відповідно до діючих нормативно-правових актів.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником Управління Служби безпеки України в Одеській області надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачем не вірно був обраний спосіб свого судового захисту, а друга та четверта позовні вимоги є передчасними, оскільки таким діям мають передувати дії позивача щодо подання заяви, встановленої форми та визначеного переліку документів. Управління є неналежним відповідачем щодо першої та третьої вимог позивача, які стосуються визнання дій протиправними в частині незарахування в наказі Голови СБУ від 03.04.2021 №578-ОС/дск про звільнення ОСОБА_1 до календарного стажу (21 рік 10 місяців 17 днів) стажу на пільгових умовах та зобов`язання внести зміни до наказу Голови СБУ від 30.04.2021 №578-ОС/дск, оскільки у Управління СБУ в Одеській області відсутні повноваження щодо внесення змін до наказу Голови СБУ про звільнення полковника ОСОБА_1 так як Управління оскаржуваного наказу не видавало, тому вимоги позивача до Управління у цій частині не підлягають задоволенню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.08.2021 залучено як відповідача Службу безпеки України до участі у розгляді адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Позивачем надано до суду відповідь на відзив Управління Служби безпеки України в Одеській області, в якій зазначено, що рішення Управління СБУ в Одеській області є похідним від наказу Голови СБУ від 03.04.2021 №578-ОС/дск щодо звільнення позивача. ОСОБА_1 зазначив, що не мав можливості надати необхідні документи для оформлення пенсії, оскільки відповідно до довідки від 18.06.2021 №65/14/сп-236, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області на підставі Голови СБУ від 03.04.2021 № 578-ОС/дск, право на пенсійне забезпечення відповідно до закону відсутнє, що й стало підставою позову.

Представником Служби безпеки України надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно пункту «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262- XII), пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д","ж"статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Позивача було звільнено з 01.06.2021, тобто для набуття права на пенсію за вислугою років позивач повинен мати 25 календарних років вислуги на військовій службі і більше. Зі вказаного вище слідує, що для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі (в даному випадку мінімально визначений законом розмір становить 25 календарних років, а не 21 років 09 місяців 01 днів, які прослужено позивачем). До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

В період з 11.10.2021 по 23.10.2021, суддя перебував на лікарняному, тому розгляд справи здійснюється у перші робочі дні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що згідно з наказом Голови служби безпеки України від 30 квітня 2021 р. №578-ОС/дск позивача, полковника ОСОБА_1 , було звільнено з військової служби за підпунктом «а», пункту 61, підпунктом «г» (у зв`язку зі скороченням штатів або проведення організаційних заходів у разі неможливості їх використання на військовій службі), пункту 2 частини п`ятої статті 26 закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у запас Служби безпеки України.

Згідно з Витягом з наказу №254-ОС/дск від 01.06.2021, виданого Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, календарна вислуга років ОСОБА_1 станом на 01.06.2021 становить 21 рік 10 місяців 17 днів.

У довідці від 18.06.2021 №65/14/сп-236, виданій Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, зазначено що під час проходження військової служби ОСОБА_1 в періоди з 01.08.2004 по 27.06.2007, з 18.08.2007 по 09.11.2007, з 10.06.2010 по 22.11.2014 проходив військову службу у підрозділах спеціального призначення СБ України, в яких у відповідності до діючих нормативно-правових актів СБ України вислуга років обчислюється в розрахунку один місяць за півтора місяці та складає 3 роки 09 місяців 18 днів. Крім того, в період з 03.07.2017 по 17.08.2017 залучався до проведення антитерористичної операції, під час якої вислуга років обчислюється в розрахунку один місяць за три місяця та складає 02 місяці 28 днів.

Позивач у позовній заяві зазначив, що відповідачем протиправно не було враховано для призначення пенсії вислугу років у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки України та залучення до проведення антитерористичної операції, а лише календарну вислугу років, що не дає право на пенсійне забезпечення відповідно до закону, у зв`язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. визначає Закон №2262-XII.

Відповідно до п. "а" ст. 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. "б"-"д", "ж" ст. 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону.

Своєю чергою, ст. 17-1 Закону №2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Верховний Суд у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Водночас Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону №2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.

У вищезазначеній постанові Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393».

Абзацом 1-2 пункту 1 Порядку №393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховується, зокрема, військова служба в Службі безпеки України.

Відповідно до пп. «а» п. 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Згідно пп. «в» пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах служба у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки України та обчислюється у розрахунку один місяць служби за півтора місяці.

Як вбачається з матеріалів справи, вислуга років позивача, з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, становить більше 25 років (25 років 11 місяців 3 дні, з яких: 21 рік 10 місяців 17 днів - вислуга в календарному обчисленні, 04 роки 00 місяців 16 днів - вислуга років на пільгових умовах).

Отже згідно практики Верховного суду станом на момент вирішення справи, вбачається, що для вирішення питання про призначення пенсії враховується вислуга обрахована не тільки в календарному, а і в пільговому обчисленні, яка в силу приписів ст. 242 КАС України враховується судом.

За приписами ст. 48 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням ПФУ за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано постановою КМУ від 02.11.2006р. № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до абз. 1 п. 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Згідно до абз. 1 п. 1 Порядку №3-1 міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 12 вказаного Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені п. 6 цього Порядку.

При цьому, суд звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення їм пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії та встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі №537/1980/16-а.

Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Позивач звернувся до Управління СБУ в Одеській області із заявою від 28.08.2021 про направлення заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугою років до відповідного підрозділу пенсійного фонду України та зазначив, що наявність необхідного стажу, з урахуванням пільгової вислуги, підтверджується довідкою Управління СБ України в Одеській області №65/14/сп-236 від 18.06.2021, згідно якої календарна та пільгова вислуга в сукупності становить 25 років 11 місяців 3 дні.

У своїй відповіді від 21.09.2021 за №65/23/Г-56/389 Управління СБУ в Одеській області фактично відмовило ОСОБА_1 у направленні до пенсійного фонду матеріалів щодо призначення йому пенсії за вислугу років та зазначило, що підставою для оформлення уповноваженим структурним підрозділом СБУ документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років є наказ Голови СБУ щодо звільнення ОСОБА_1 з військової служби в СБУ, положення якого щодо розміру стажу для призначення пенсії позивач оскаржує в судовому порядку. Таким чином, до вирішення судового спору і внесення до зазначеного вище наказу відповідних змін стосовно розміру стажу для призначення пенсії, достатніх правових підстав щодо задоволення заяви позивача по суті не вбачається.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Суд зазначає, що оскільки відповідно до пункту 12 Порядку №3-1 позивач фактично звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії, то Управління СБУ в Одеській області повинно оформити та направити необхідні документи для призначення пенсії позивачу до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи, оскільки на момент звільнення позивача Верховним судом викладено висновок, що для вирішення питання про призначення пенсії враховується вислуга обрахована у пільговому обчисленні, а не лише в календарному обчисленні.

З урахуванням правового висновку, наведеного у постанові об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а та постанови Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, з метою ефективного захисту порушених прав на підставі ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Управління СБУ в Одеській області щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов`язання Управління СБУ в Одеській області оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження військової служби у підрозділах по боротьбі з корупцією та організований злочинністю Служби безпеки України (з 01.08.2004 по 27.06.2007 включно, з 18.08.2007 по 09.11.2007, з 10.06.2010 по 28.08.2014) на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяці, та час залучення до проведення антитерористичної операції (з 03.07.2017 по 17.08.2017 включно) на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 08.06.2021 по справі №360/3326/18, від 04.08.2021 по справі №360/3121/18, від 08.09.2021 по справі №320/4635/20.

Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо позовних вимог про зобов`язання обчислити вислугу років та внести відповідні зміни до наказу Голови служби безпеки України від 30 квітня 2021 р. № 578-ОС/дск про звільнення ОСОБА_1 , то суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, оскільки в наказі про звільнення не йдеться про вислугу років для призначення пенсії, яка підлягає обчисленню відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393.

Наказ про звільнення позивача не є тим документом, який визначає вислугу років. Вислуга років позивача в календарному та пільговому обчисленні визначається на підставі інших документів, зокрема трудової книжки, послужного списку, довідок про участь позивача в антитерористичній операції, які відповідно до вимог законодавства і мають бути враховані відповідачем при застосуванні наведених вимог законодавства.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Одеській області (вул. Єврейська, буд. 43, м. Одеса, 65045, ЄДРПОУ 20001645), Служби безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33, ЄДРПОУ 00034074) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління СБУ в Одеській області щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов`язати Управління СБУ в Одеській області оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження військової служби у підрозділах по боротьбі з корупцією та організований злочинністю Служби безпеки України (з 01.08.2004 по 27.06.2007 включно, з 18.08.2007 по 09.11.2007, з 10.06.2010 по 28.08.2014) на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяці, та час залучення до проведення антитерористичної операції (з 03.07.2017 по 17.08.2017 включно) на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Управління Служби безпеки України в Одеській області (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33, ЄДРПОУ 00034074) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 коп.).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин