Рішення № 100553884, 20.10.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
500/2612/21
Номер документу
100553884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2612/21

20 жовтня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування припису від 04.02.2021 року №14, -

ВСТАНОВИВ:

Тернопільський обласний центр комплексної реабілітації (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 04.02.2021 №14.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Тернопільський обласний центр комплексної реабілітації не входить до кола закладів, визначених дорученням Прем`єр Міністра України від 27.01.2021 №2768/1/1-21, щодо яких повинні здійснюватися позапланові заходи державного нагляду (контролю) з додержанням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Просить врахувати, що заклади, які визначені дорученням, мають одну особливість - призначені для проживання людей. Тому, позивач вважає, що оскаржуваний припис є протиправним та підлягає скасуванню, у зв`язку із чим просив даний позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 17.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 08.06.2021 о 10:00 год.

Представник відповідача подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що у Дорученні Прем`єр-Міністра України зазначено провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, закладами, установами, у сфері управління (володіння, користуванні) яких перебувають готелі, пансіонати, хостели, будинки для людей похилого віку та осіб з інвалідністю. На думку представника відповідача, Тернопільський обласний центр комплексної реабілітації - це реабілітаційна установа, цільовим призначенням якої є здійснення комплексних заходів, спрямованих на забезпечення умов для всебічного розвитку та інтеграції в суспільство осіб, що мають інвалідність. Вказав, що у будівлі Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації перебувають діти з інвалідністю, яким при виникненні надзвичайної ситуації (пожежі) потрібно більше часу для евакуації; у даному закладі забезпечення безпечних умов перебування відвідувачів та персоналу повинно бути на першому місці. Вважає, що забезпечення пожежної безпеки будівель та приміщень підприємства за адресою: 46023, Тернопільська обл., місто Тернопіль, вулиця Академіка Сахарова, будинок 2 першочергово покладається безпосередньо на підприємство. Просить врахувати, що в ході проведення даної перевірки з`ясовувались лише ті питання, які визначені у дорученні, а саме додержання та виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. За таких обставин, представник відповідача вважає, що оскаржуваний у справі припис є правомірним, а у задоволенні позову просив відмовити.

Ухвалою суду від 08.06.2021 розгляд даної справи відкладено до 13.07.2021 о 11:00 год.

Ухвалою суду від 13.07.2021 розгляд даної справи відкладено до 27.07.2021 о 11:00 год.

27.07.2021 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 17.09.2021 о 10:00 год.

17.09.2021 у відкритому судовому засіданні постановлено ухвалу без виходу до нарадчої кімнати про заміну відповідача з Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, оголошено перерву до 29.09.2021 о 12:00 год.

Ухвалою суду від 29.09.2021 розгляд справи відкладено до 20.10.2021 о 11:00 год.

20.10.2021 у відкрите судове засідання представник позивача не прибув, подав письмову заяву, в якій просив справу розглядати без участь представника позивача, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача у відкрите судове засідання не прибув, подав письмову заяву, в якій просив справу розглядати в порядку письмового провадження, позовні вимоги не визнають, з обґрунтувань, наведених у відзиві на позовну заяву у даній справі.

Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев`ятої ст.205 та частини четвертої ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що з 03.02.2021 по 04.02.2021 Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

За результатами вказаного позапланового заходу складено Акт №19 від 04.02.2021, яким виявлено 20 порушень вимог законодавства.

Так, в Акті зазначено розпорядчий документ, на виконання якого проводиться захід державного нагляду (контролю) - від 29.01.2021 № НС-49/69, посвідчення (направлення) від 02.02.2021 №114.

В подальшому Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (Тернопільський міський відділ) винесено Припис від 04.02.2021 №14 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Даний Припис отриманий директором Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації, що підтверджується підписом.

Не погоджуючись з вказаним Приписом, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V.

Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до частини другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

За нормами частини першої статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина четверта статті 4 Закону №877-V).

Абзацом 7 частини першої ст.6 Закону №877-V передбачено, що підставами для здійснення позапланових заходів є доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

За змістом абзацу 10 вказаної статті передбачено, що під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно частин восьмої, одинадцятої статті 7 Закону №877-V припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з Посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 02.02.2021 №114, відповідно до Кодексу цивільного захисту України, закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та на виконання наказу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 29.01.2021 №НС-49/64 у період з 03.02.2021 по 04.02.2021, головним інспектором ТМВ Управління ДСНС України у Тернопільській області Левчуком А.В. було проведено перевірку додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на підставі абзацу сьомого частини першої ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Також зазначено, що Перелік питань, які є предметом здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) та необхідність яких стала підставою для його проведення - доручення Прем`єр-міністра України від 27.01.2021 №2768/1/1-21.

Як було зазначено вище, підставою для проведення перевірки було доручення Прем`єр-міністра України від 27.01.2021 №2768/1/1-21 з текстом наступного змісту: «Прошу з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, закладами, установами, у сфері управління (володінні, користуванні) яких перебувають готелі, пансіонати, хостели, будинки для людей похилого віку та осіб з інвалідністю. Про результати поінформувати Кабінет Міністрів».

Аналіз змісту вказаного доручення дає підстави вважати, що в дорученні Прем`єр міністра України немає переліку питань, які потрібно з`ясувати в процесі проведення перевірки, перевірка може проводитись лише в закладах, в сфері управління (володіння чи користуванні) яких є готелі, пансіонати, хостели, будинки для людей похилого віку, будинки для осіб з інвалідністю.

Визначення поняття «готель» міститься в п.1.3 Правил користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затвердженого Наказом Державної туристичної адміністрації України 16.03.2004 №19 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2004 року за №413/9012.

Готель - підприємство будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, що складається із шести і більше номерів та надає готельні послуги з тимчасового проживання з обов`язковим обслуговуванням.

Що стосується пансіонатів, то найбільш точне визначення цього поняття міститься в класі 55.90 КВЕД-2010 «Діяльність інших засобів тимчасового розміщування». Цей клас включає надання тимчасового або довгострокового житла в одномісних або загальних кімнатах, гуртожитках для студентів, сезонних робітників та інших осіб.

Цей клас включає: студентські гуртожитки; шкільні гуртожитки; робочі селища; пансіонати; залізничні спальні вагони.

Іншими словами пансіонат це рекреаційний заклад, дім відпочинку, або певний готель, де людина може поновити власні фізичні ресурси, оздоровитися та відпочити.

Чинне законодавство України не містить офіційного визначення поняття «хостел». Проте, під хостелом прийнято розуміти місце для тимчасового проживання економ класу. Зі змісту п.1.3 Правил користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затвердженого Наказом Державної туристичної адміністрації України 16.03.2004 №19 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2004 р. за №413/9012 вбачається, що аналогічні засоби розміщення - підприємства будь-якої організаційно-правової форми власності, що складаються з номерів і надають обмежені готельні послуги, включно з щоденним заправлянням ліжок, прибиранням кімнат та санвузлів; додаткових послуг, що надаються споживачу відповідно до категорії готелю;

Що стосується будинків для людей похилого віку та осіб з інвалідністю, то їх роботу регламентує Типове положення про будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2020 р. №772. Так, відповідно до п.1 положення будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю (далі - інтернат) є стаціонарним інтернатним закладом соціального захисту, що утворюється для цілодобового проживання (перебування) та догляду за громадянами похилого віку та особами, які за станом здоров`я потребують стороннього догляду, соціально-побутового, медичного обслуговування, соціальних послуг і комплексу реабілітаційних заходів (далі - підопічні).

Залежно від профілю інтернати функціонують як: геріатричні пансіонати для громадян похилого віку, які потребують стороннього догляду або підтримки в проживанні; будинки-інтернати для осіб з інвалідністю віком від 18 до 60 років.

Відтак, суд вважає, що заклади, перелічені в дорученні Прем`єр-міністра України від 27.01.2021 №2768/1/1-21 призначені для проживання людей.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до інформації, розміщеної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців видами діяльності центру є надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання.

З огляду на наведене, суд вважає, що позивач не входить до кола закладів, щодо яких повинна здійснюватись перевірка, тому з врахуванням положень частини другої ст.2 КАС України, оскаржуваний в даній справі Припис є протиправним та підлягає скасуванню.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.05.2011: згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до статей 9, 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі статтею 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до задоволення повністю. Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Припис Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (Тернопільський міський відділ) №14 від 04.02.2021 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області на користь Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено та підписано та підписано 20 жовтня 2021 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - Тернопільський обласний центр комплексної реабілітації (місцезнаходження: вуд. Сахарова, 2, м. Тернопіль,46023 код ЄДРПОУ 39427137);

відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Лесі Українки,6, м. Тернопіль,46011 код ЄДРПОУ: 38535547).

Головуюча суддя Дерех Н.В.