Рішення № 100553034, 25.10.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2021
Номер справи
400/7989/21
Номер документу
100553034
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2021 р. № 400/7989/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,

про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій щодо обмеження максимального розміру пенсії при нарахуванні та виплаті на підставі нової довідки Департаменту персоналу МВС України від 16.04.2021 р. № 22/6-1524 та відмови встановлення основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення; зобов`язання здійснити з 01.12.2019 р. перерахунок пенсії на підставі нової довідки Департаменту персоналу МВС України від 16.04.2021 р. № 22/6-1524 зі встановленням основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Відповідач перерахував пенсію з 01.12.2019 р., однак з урахуванням обмеження максимального розміру та зменшив відсоткове значення пенсії. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними.

Ухвалою від 17.09.2021 р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

13.10.2021 р. відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що на виконання рішення суду відповідач у добровільному порядку провів перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 р. Вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними. Крім того, позивачем пропущено строк звернення до суду.

12.10.2021 р. позивач подав відповідь на відзив.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач проходив військову службу та з 1998 року отримує пенсію за вислугу років.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 р. по справі № 400/3440/21, яке набрало законної сили 30.07.2021 р., зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року, згідно з розміром грошового забезпечення, зазначеним у довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 року № 22/6-1524, з урахуванням виплачених сум (а. с. 18-22).

На виконання рішення суду відповідач 03.08.2021 р. здійснив перерахунок пенсії позивача, застосувавши обмеження максимального розміру пенсії, а також зменшивши основний розмір пенсії до 80% грошового забезпечення, у зв`язку з чим розмір пенсійної виплати склав 18540,00 грн (а. с. 25).

У серпні 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (а. с. 26). Листом від 07.09.2021 р. відповідач повідомив позивача про перерахунок пенсії з урахуванням обмеження максимального розміру (а. с. 27-28).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Так, відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Слід зазначити, що зміни стосовно виплати пенсії у максимальному розмірі введені з 01.01.2008 р. із набранням чинності Законом України від 28.12.2007 р. № 107-VI, п. 29 Розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" якого доповнено частиною 5 ст. 43 Закону № 2262, згідно якої максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 р. по справі № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Таким чином, доповнення у ст. 43 Закону № 2262 щодо максимального розміру пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду від 22.05.2008 р. по справі № 10-рп/2008.

Водночас, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VI частину 5 № 2262 викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

В подальшому, із набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 р. № 911-VIII частину 5 статті 43 Закону № 2262 доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

З наступним унормуванням, положення щодо максимального розміру пенсії вказаної категорії осіб врегульовані у ч. 7 ст. 43 із змінами, внесеними Законом України від 24.12.2015 р. № 911-VIII та Законом України від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, згідно якої максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з цим, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. по справі № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Таким чином, подальші зміни у ст. 43 Закону № 2262 щодо максимального розміру пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016.

Наведені обставини свідчать про те, що доповнення, а також подальші зміни у ст. 43 Закону № 2262 в цілому визнані такими, що не відповідають Конституції України, а відтак не є чинними під час перерахунку пенсії позивача.

Положеннями вказаного акту внесені зміни у норми Закону, які визнані такими, що Конституції України не відповідають, а отже не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.

Не визнання в окремому порядку неконституційним допоміжного (доповнюючого) Закону № 3668-VI не змінює правового регулювання спірних правовідносин.

Аналогічна права позиція підтримана П`ятим апеляційним адміністративним судом у постанові від 15.02.2021 р. по справі № 420/14019/20.

Щодо вимоги про здійснення перерахунку з урахуванням основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення суд зазначає, що пенсію позивачу призначено із розрахунку 90% від грошового забезпечення на відповідній посаді.

З 01.01.2016 р. відповідач провів перерахунок пенсії позивача, застосувавши максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який визначений ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 (в редакції станом на час перерахунку пенсії).

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 р. по справі № 1440/2311/18 зобов`язано відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 р.

Таким чином, рішенням суду вже було встановлено право позивача на отримання пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.

Водночас, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення.

Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею передбачено право, а не обов`язок суду зобов`язати суб`єкт владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення. В силу обов`язковості рішення суду, відсутні підстави вважати, що відповідач його не виконає.

Щодо строку звернення, суд виходить з того, що ч. 2 ст. 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Перерахунок пенсії, внаслідок якого сталося порушення прав позивача, проведено відповідачем 03.08.2021 р. Відтак, позивач і не міг звернутися до суду раніше вказаної дати. Отже, позов до суду подано в межах строку, передбаченого ч. 2 ст. 122 КАС України.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дій щодо обмеження максимального розміру пенсії при нарахуванні та виплаті на підставі нової довідки Департаменту персоналу МВС України від 16.04.2021 р. № 22/6-1524 та відмови встановлення основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення; зобов`язання здійснити з 01.12.2019 р. перерахунок пенсії на підставі нової довідки Департаменту персоналу МВС України від 16.04.2021 р. № 22/6-1524 зі встановленням основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат, - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при нарахуванні та виплаті на підставі нової довідки Департаменту персоналу МВС України від 16.04.2021 р. № 22/6-1524 та відмови встановлення основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.12.2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Департаменту персоналу МВС України від 16.04.2021 р. № 22/6-1524 зі встановленням основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 25.10.2021 р.

Суддя Н. В. Лісовська