Ухвала суду № 100551064, 25.10.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2021
Номер справи
300/6309/21
Номер документу
100551064
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"25" жовтня 2021 р. справа № 300/6309/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 20.10.2021 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, в якому просить суд: стягнути з відповідача суму недоотриманої пенсії, яка належала ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , але не було отримано нею за життя за період з 01.11.2016 по 01.06.2017 на користь ОСОБА_1 .

З`ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі та дотримання позивачем вимог до позовної заяви, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно з частиною 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається, в тому числі, зміст позовних вимог.

Способи судового захисту визначені в статті 5 КАС України. Так, згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Тобто під час оскарження дій чи бездіяльності належним способом захисту є визнання таких дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, а не лише зобов`язання вчинити певні дії.

В прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 просить суд лише стягнути з відповідача недоотриману пенсію, однак з огляду на зміст позовної заяви, така заява стосується визнання дій відповідача неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.

Так, згідно з частиною 1 статті 5 КАС України суд може визнати дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень індивідуального характеру протиправною та зобов`язати вчинити певні дії.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно частини 1 статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Суд зазначає про те, що за результатами розгляду адміністративної справи, в разі задоволення позову, суд приймає рішення про захист порушеного права чи інтересу особи у спосіб, що передбачений статтями 5, 245 КАС України.

Таким чином, позивачу необхідно уточнити зміст позовних вимог відповідно до частини 1 статі 5, частини 2 статті 245 КАС України, частини 5 статті 160 КАС України.

Окрім цього, згідно з пунктом 4 частини 5 статті 44 КАС України учасники справи зобов`язані подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

В даному випадку позивачем не долучено до позовної заяви належним чином засвідчені копії: заяви ОСОБА_1 від 03.06.2020 (на яку йде посилання в листі Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області № 3043-3029/Ж-04/8-0900/20 від 01.10.2020); інших звернень позивача до відповідача, про подання яких ОСОБА_1 вказала в позовній заяві (абзаци 5, 8 сторінки 2, абзац 5 сторінки 3 позовної заяви) та відповіді на них, якщо такі органом пенсійного фонду надавалися.

Окрім цього, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 5 частини 1 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

За змістом частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

За приписами частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

За правилами частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу зазначених положень процесуального закону, законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.

У даній категорії справ процесуальний закон визнав строк в шість місяців достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

ОСОБА_1 долучила до позовної заяви копію листа Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області № 3043-3029/Ж-04/8-0900/20 від 01.10.2020, в якому позивача повідомлено про виплату недоотриманої ОСОБА_2 пенсії за період з 03.06.2017 по 30.06.2019 в сумі 62322,47 грн., та про відмову у виплаті пенсії за період з 01.11.2016 по 01.06.2017 через пропуск строків виплати нарахованої, але невиплаченої пенсії. Таким чином, ОСОБА_1 дізналася про відмову у виплаті неотриманої ОСОБА_2 пенсії за період з 01.11.2016 по 01.06.2017 після отримання вказаного листа № 3043-3029/Ж-04/8-0900/20 від 01.10.2020, однак з цим позовом звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 20.10.2021, тобто з пропуском шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом. Клопотання про поновлення такого строку та обгрунтування поважності причин пропуску строку суду не наведено.

За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог статей 160 та 161 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В зв`язку з вищевикладеним, згідно з вимогами частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для їх усунення.

Керуючись статтями 5, 160, 169, 171, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій, - - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Виправити недоліки позовної заяви у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву, в необхідній кількості примірників, в якій:

- уточнити зміст позовних вимог відповідно до частини 1 статі 5, частини 2 статті 245, частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України;

- подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду належним чином засвідчені копії: заяви ОСОБА_1 від 03.06.2020 (на яку йде посилання в листі Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області № 3043-3029/Ж-04/8-0900/20 від 01.10.2020); інших звернень позивача до відповідача, про подання яких ОСОБА_1 вказала в позовній заяві (абзаци 5, 8 сторінки 2, абзац 5 сторінки 3 позовної заяви) та відповіді на них (якщо такі надавалися);

- подати заяву про поновлення строку із зазначення поважних причин пропуску строку звернення до суду із вказаним позовом та надати докази поважності причин пропуску такого строку.

Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя Боршовський Т.І.