
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2021 року Справа № 280/6119/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання П`яниди Б.В.
представника позивача - Курдась С.О.
представника відповідача - не прибув
свідка - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Дочірнього підприємства "Запорізька шляхова машинна станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька шляхова машинна станція №1" (69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, будинок 99, код ЄДРПОУ 00192608)
до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 22-А, код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство "Запорізька шляхова машинна станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька шляхова машинна станція №1" (далі - позивач) звернулось із позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно- господарського штрафу №225792 від 20.04.2021, винесену Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що зазначена в акті інформація не відповідає дійсності, оскільки 25.03.2021 водій ОСОБА_1 здійснював перевезення не всього монтажного крану, а його складові, загальною масою 38,700тон, що в свою чергу не потребує будь-яких дозволів чи погоджень. Стверджує, що особи, які здійснювали перевірку 25.03.2021 не надавали водію акт на підпис, відмовились ознайомитись із ТТН № 251-СБ від 25.03.2021, на місці зупинки транспортного засобу не застосовували жодне вимірювальне обладнання. Відтак, на думку позивача, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів вчиненого підприємством порушення, а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, відповідальність за що передбачена абз.16 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Також зазначає, що в порушення вимог чинного законодавства відповідач ні під розписку, ні на юридичну адресу позивача не направляв повідомлення про час та доту розгляду справи, що призвело до порушень прав підприємства, яке не мало змоги вчасно подати відповідні докази та пояснення. З урахуванням викладеного, просить позов задовольнити.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Ухвалою суду від 26.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено судове засідання на 26.08.2021 з викликом сторін.
Протокольною ухвалою суду від 26.08.2021 відкладено розгляд справи на 20.09.2021 у зв`язку із необхідністю витребування у відповідача додаткових доказів.
Ухвалою суду від 26.08.2021 витребувано від Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки належним чином засвідчені ксерокопії всіх наявних у відповідача документів, щодо встановлення обставин правопорушення, зафіксованого в акті б/н від 25.03.2021, на підставі якого винесена постанова №225792 від 20.04.2021, зокрема, але не виключно: корінець зважування, розрахунок, довідка, товаросупровідні документи, повідомлення позивача про розгляд справи з доказами надіслання.
Протокольною ухвалою суду від 20.09.2021 за клопотанням представника позивача відкладено судове засідання до 23.09.2021.
У судовому засіданні 23.09.2021 представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, викладених у позовній заяві. Просив суд задовольнити позовні вимоги повністю.
У судовому засіданні допитаний свілок ОСОБА_1 .
Відповідач уповноваженого представника у судове засідання не направив. Про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
23.09.2021 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
25.03.2021 головним спеціалістом Торохтій Ю.О. та старшим державним інспектором Романченко Р.О. на а/д Р-03 під`їзд до М-03 здійснено перевірку транспортного засобу марки DAF/SCHEUERLE, номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , що належить ДП «ЗШМС ТОВ ЗШМС №1», водій ОСОБА_1 про що складено акт 264553. Під час перевірки виявлено порушення надання послуг з перевезення вантажу, монтажний кран на гусеничном ходу РДК-250-2 , а саме, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, відповідальність за що передбачена абз.16 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
20.04.2021 Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову № 225792, якому на ДП «Запорізька шляхова машинна станція ТОВ «Запорізька шляхова машинна станція № 1» накладено штраф у розмірі 34 000грн.
Вважаючи протиправною постанову від 20.04.2021 №225792 позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначенні Законом України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон №2344-ІІІ).
Відповідно до положень статті 6 Закону №2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до підпункту 1 пункту 4 Положення №103 основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті.
Згідно підпункту 2 та 29 пункту 5 Положення №103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до пунктів 12 - 15 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка. Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин. Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту. Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно із пунктом 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до частини другої статті 29 Закону України "Про дорожній рух" (далі - Закон №3353-XII) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" (далі - Закон № 2862-IV) визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - ПДР) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Підпунктом 2, 3, 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з пунктом 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Водночас, згідно з пунктом 4 Правил №30 допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пунктом 21 Порядку №879 визначено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, адміністративно-господарська санкція застосована до позивача у зв`язку з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ.
За змістом абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідачем на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів надано акт №0003947 від 25.03.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, згідно яким позивачем перевозився монтажний кран на гусеничном ходу РДК-250-2 за маршрутом м. Запоріжжя-м. Київ та допущено перевищення габаритів у довжину 24,5 м. при допустимій 22 м. та ширині 3,20 м. при допустимій 2,60 м., № акт № 045388 від 25.03.2021 згідно якому позивачем допущено первантаження транспортного засобу 67.000тон при допустимій 40.000тон., а також довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п. 16 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу;
точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритновагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.
Так, з наданих відповідачем документів можливо дійти висновку про те, що співробітниками Укртрансбезпеки було проведено саме документальний габаритно-ваговий контроль, оскільки матеріали перевірки не містять талона зважування чи будь-якого документа щодо проведених вимірювань габаритного вантажу.
Вказане також підтверджується показами свідка -водія ОСОБА_1 , допитаного у судовому засіданні 23.09.2021. Зокрема, свідок пояснив, що 25.03.2021 він мав перевезти запасні частини крану з м. Бровари до м. Києва. У зв`язку із забороною в`їзду в години пік знаходився на території відстою транспортних засобів на в`їзді до м. Києва. До нього під`їхали співробітники Укртрансбезпеки та попросили надати документи. Після нетривалих перемовин інспектори взяли документи у водія та відійшли до власного авто. Невдовзі повернувшись віддали йому документи. Будь-яких замірів чи зважувань вони не проводили. Зі слів водія, габаритно-ваговий комплекс перебував на протилежній стороні автодороги.
Отже, якщо було проведено саме документальний контроль, то в акті від 25.03.2021 мали б бути зазначені реквізити товаросупровідних документів. Однак, акт перевірки у розділі «номер дорожнього листа» містить лише прочерк.
Відтак, яким чином та на підставі чого співробітниками Укртрансбезпеки було проведено документальний габаритно-ваговий контроль невідомо. Відповідач правом висловлення своєї позиції у відзиві не скористався.
Натомість, позивачем долучено до матеріалів справи ТТН № 251-СБ від 25.03.2021 (а.с.9) згідно якої позивачем 25.03.2021 здійснювалось перевезення запчастин крану з м. Бровари до м. Києва. При цьому, загальна вага транспортного засобу із вантажем не перевищує 40тон.
Відтак, долученими до справи документами, не підтверджується вчинення позивачем правопорушення, а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 %, а тому винесена постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №225792 від 20.04.2021 є протиправною і такою, що підлягає скасуванню.
При цьому, не знайшли свого підтвердження доводи позивача про неповідомлення підприємства про дату та час розгляду справи про правопорушення.
Так, відповідачем на вимогу суду надані запрошення на розгляд справи про порушення транспортного законодавства, реєстр відправлення рекомендованих листів від 09.04.2021 та Список №9534 згрупованих поштових відправлень за 09.04.2021, якими спростовуються твердження позивача про неповідомлення про розгляд справи.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовну заяву слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений позивачем судовий збір в сумі 2270,00 грн. слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Дочірнього підприємства "Запорізька шляхова машинна станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька шляхова машинна станція №1" (69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, будинок 99, код ЄДРПОУ 00192608) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 22-А, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно- господарського штрафу №225792 від 20.04.2021, винесену Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на користь Дочірнього підприємства "Запорізька шляхова машинна станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька шляхова машинна станція №1" судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 25.10.2021.
Суддя Л.Я. Максименко