Рішення № 100550748, 12.10.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2021
Номер справи
260/230/20
Номер документу
100550748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

12 жовтня 2021 року м. Ужгород№ 260/230/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гаврилка С.Є.,

з участю секретаря судового засідання - Рошко Л.М.

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ;

за участі представника позивача - Бора Юрія Володимировича;

відповідач: Теківська сільська рада Виноградівського району Закарпатської області - представник - Рацин Юрій Юрійович;

третя особа, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 - представник - не з`явився;

третя особа, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Королівська селищна рада Виноградівського району Закарпатської області- представник - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області, треті особи, які не заявляють самостійний вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 та Королівська селищна рада Виноградівського району Закарпатської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

27 січня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області (90343, Закарпатська область, Виноградівський район, с. Теково, вул. Дружби, 183, код ЄДРПОУ 04349194), треті особи, які не заявляють самостійний вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) та Королівська селищна рада Виноградівського району Закарпатської області (90332, Закарпатська область, Виноградівський район, селище міського типу Королево, вулиця Червоноармійська, будинок 50, код ЄДРПОУ 04349283), яким просив суд: "1. Відкрити провадження у справі та ухвалити рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області від 07.02.2019р. №420 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови.".

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без розгляду.

16 березня 2021 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду скасовано Ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року в справі № 260/230/20 (головуюча - суддя Скраль Т.В.) та справу направлено для продовження судового розгляду до суду першої інстанції (Т. 2 а.с. 118 ).

07 квітня 2021 року після повернення справи із апеляційної інстанції відповідно до пункту 2.3.49 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, справу передано на повторний автоматизований розподіл та визначено головуючого суддю по справі № 260/230/20.

Відповідно до витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 07 квітня 2021 року, визначено головуючу суддю Скраль Т.В. для розгляду даної справи.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року заяву головуючої судді Скраль Тетяни Василівни про самовідвід задоволено. Дану справу було передано для проведення повторного автоматизованого розподілу.

09 квітня 2021 року внаслідок автоматизованого розподілу справ, справу передано на розгляд судді Гаврилко С.Є..

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року було прийнято до провадження дану адміністративну справу.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 травня 2021 року було залучено Королівську селищну раду Виноградівського району Закарпатської області до участі в даній справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Розгляд даної справи неодноразово відкладався (оголошувалась перерва) у зв`язку з існуванням на те об`єктивних законодавчо встановлених підстав.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07 лютого 2019 року окремими депутатами Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області, ініційовано голосування за дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 на посаді Теківського сільського голови. Так, 07 лютого 2019 року частина депутатів сільської ради проголосували за рішення, яким поза межами наданих законодавством раді повноважень: затвердили постанову № 2 Територіальної виборчої комісії від 22 січня 2019 року та достроково припинили повноваження ОСОБА_1 на посаді сільського голови за народною ініціативою (при тому, що народна ініціатива відсутня), виконання обов`язків голови, всупереч вимогам Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", покладено на сторонню особу. Позивач вказує, що оспорюване рішення стосується не тільки дострокового припинення повноважень голови, а й питання контролю та затвердження рішення не підпорядкованих спеціальних колегіальних органів, обрання сторонніх осіб до органів управління ради. Оскаржуване рішення сесії є таким що прийняте з порушенням норм матеріального права та у спосіб який суперечить законодавству України.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній зазначив, оскаржуваним рішенням Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області від 07 лютого 2019 року № 420 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови", вирішено: - затвердити постанову територіальної виборчої комісії від 22 січня 2019 року, - достроково припинити повноваження ОСОБА_1 на посаді сільського голови та виконання обов`язків сільського голови покласти на депутата сільської ради ОСОБА_2 . Сільський голова у відповідності до статті 59 пункту 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР зупинив дію рішення сесії сільської ради своїм розпорядженням. При скликанні сесії згідно розпорядження від 08 лютого 2019 року № 6 депутати сільської ради не підтвердили рішення № 420. Сільська рада заперечує правомірність рішення сесії від 07 лютого 2019 року № 420. Відповідач вказує, що рішення № 420 не відображає думку всього складу ради. За рішення в незаконний спосіб проголосували тільки ті депутати сільської ради, що на той час ситуативно були залежними від місцевої впливової людини, в якої виникли особисті мстиві мотиви до сільського голови.

Під час розгляду справи по суті позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позов у повному обсязі з підстав наведений у позові.

Представник відповідача не заперечував щодо задоволення позову.

Треті особи, які не заявляють самостійний вимог щодо предмету спору на стороні відповідача в судове засідання не забезпечили явку своїх представників, хоча судом вживалися заходи їх щодо виклику, що передбачені Главою 7 Розділу I КАС України.

У відповідності до відстеження поштового відправлення Укрпошта Королівська селищна рада Виноградівського району Закарпатської області отримала повістку про виклик до суду в дане судове засідання - 20 вересня 2021 року (а.с.а.с. 214, 215).

У відповідності до відстеження поштового відправлення Укрпошта ОСОБА_2 отримав повістку про виклик до суду в дане судове засідання - 20 вересня 2021 року (а.с.а.с. 216, 217).

У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Суд, враховуючи наявність достатньої кількості доказів у справі, а також строки розгляду вказаної справи, наявність правової позиції учасників справи щодо спірних правовідносин судом вирішено проводити розгляд справи у відсутності учасників справи, які не з`явилися в судове засідання. Відповідна ухвала зафіксована у протоколі судового засідання.

Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до постанови Теківської територіальної виборчої комісії № 2 від 22 січня 2019 року, встановлено волевиявлення 689 мешканців на припинення повноважень ОСОБА_1 . На підставі цього, Теківська TBK рекомендувала депутатам Теківської сільської ради прийняти рішення про дострокове припинення повноважень Теківського сільського голови за народною ініціативою (Т. 1 а.с. 181).

24 січня 2019 року частина депутатів Теківської сільської ради подали звернення про скликання сесії на виконання постанови Теківської територіальної виборчої комісії № 2 від 22 січня 2019 року (Т. 1 а.с. 188)

В подальшому, 24 січня 2019 року та 25 січня 2019 ці ж депутати подали пропозицію про скликання позачергової сесії Теківської сільської ради (Т. 1 а.с. 189, 190).

Розпорядженням Теківського сільського голови Пенцкофер М.А.№ 3 від 01 лютого 2019 року було скликано на 07 лютого 2019 року тридцять третю (позачергову) сесію сьомого скликання (Т. 1 а.с. 191).

Рішенням Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області від 07 лютого 2019 року № 420 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови", вирішено: - затвердити постанову територіальної виборчої комісії від 22 січня 2019 року (Т. 1 а.с. 181), - достроково припинити повноваження ОСОБА_1 на посаді сільського голови; виконання обов`язків сільського голови покласти на депутата сільської ради ОСОБА_2 (Т. 1 а.с. 180).

Розпорядження № 5 Теківського сільського голови Виноградівського району Закарпатської області Пенцкофер М.А. від 08 лютого 2018 року "Про зупинення дії рішення № 420 від 07.02.2019 року (позачергової) тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради", було зупинено рішення Теківської сільської ради від 07.02.2019 року № 420 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови" (Т. 1 а.с.160).

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі по тексту - Закон України № 280/97-ВР).

Відповідно до статті 12 частин 1, 5 Закону України № 280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

За приписами статті 42 частини 3 Закону України № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.

Так, відповідно до статті 79 частини 1 пункту 4 Закону України № 280/97-ВР повноваження сільського голови, вважаються достроково припиненими у разі відкликання з посади за народною ініціативою.

Статтею 79 частиною 5 Закону України № 280/97-ВР передбачено, що сільський голова може бути відкликаний з посади за народною ініціативою в порядку, визначеному Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" з особливостями, передбаченими частинами шостою - десятою цієї статті, не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.

Згідно із статтею 79 частинами 6, 7 Закону України "№ 280/97-ВР рішення про внесення пропозицій щодо відкликання сільського голови за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 20 осіб для відкликання сільського голови. Кількість членів ініціативної групи становить у разі відкликання сільського голови - не менше 10 осіб.

На підтримку пропозиції про відкликання сільського голови має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний сільським, селищним, міським головою.

Збір підписів проводиться у разі відкликання сільського голови протягом десяти днів.

Територіальна виборча комісія перевіряє правильність оформлення підписних листів, кількість зібраних підписів у разі відкликання сільського селищного голови - протягом десяти днів з дня їх отримання.

Статтею 79 частиною 8 Закону України № 280/97-ВР визначено, що рішення про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою сільського голови, який був обраний шляхом самовисування, приймається за поданням територіальної виборчої комісії відповідною сільською радою більшістю голосів від її складу.

Так, статтею 38 Закону України № 280/97-ВР передбачено, що право вносити пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою надано громадянам України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу. Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради.

У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити: сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - не менше 10 осіб.

У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв`язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.

Разом з тим, судовими рішеннями у справі № 260/157/19 про визнання протиправною та скасування постанови Теківської виборчої комісії № 2 від 22 січня 2019 року, було встановлено, що така має рекомендаційний характер та не створює жодних правових наслідків (Т. 1 а.с.а.с. 167-171, 208-212)

Відповідно до статті 42 частини 2 Закону України № 280/97-ВР у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Судом встановлено, що оскаржуваним рішенням № 420 обов`язки голови покладено на депутата ОСОБА_2 , який не являється секретарем сільської ради (Т. 1 а.с. 159).

Водночас секретарем сільської ради на першій сесії сьомого скликання обрано Ковчі Катерину Омбрушівну у відповідності до рішення від 17 листопада 2015 року № 2 "Про обрання секретаря сільської ради" (Т. 1 а.с.а.с. 115, 116).

Відповідно до статті 26 частини 1 пункту 16 Закону України № 280/97-ВР прийняття рішення про дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом, вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до статті 46 Закону України № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Рішенням Теківської сільської ради № 6 від 17 листопада 2015 року затверджено Регламент роботи Теківської сільської ради (далі Регламент) (Т. 2 а.с.а.с. 186-189).

Відповідно до пункту 4 розділу І Регламенту роботи Теківської сільської ради сесія сільської ради може бути скликана також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради. Розпорядження сільського голови про скликання сесії доводиться до депутатів не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніш як на день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

24 січня 2019 року частина депутатів Теківської сільської ради подали звернення про скликання сесії на виконання постанови Теківської територіальної виборчої комісії № 2 від 22 січня 2019 року (Т. 1 а.с. 188). В подальшому, 24 січня 2019 року та 25 січня 2019 року частина депутатів Теківської сільської ради подали пропозицію про скликання позачергової сесії Теківської сільської ради (Т. 1 а.с. 189, 190).

Таким чином, всупереч вимогам статті 46 Закону України № 280/97-ВР, пункту 4 розділу І Регламенту, при зверненні та пропозиції 24 січня 2019 року та 25 січня 2019 року частини депутатів Теківської сільської ради питання, які мали б розглянути депутати, ініціаторами скликання сесії ради вказано не було.

Розпорядженням Теківського сільського голови № 3 від 01 лютого 2019 року сільським головою ОСОБА_1 було скликано на 07 лютого 2019 року тридцять третю (позачергову) сесію сьомого скликання. У вказаному розпорядженні було зазначено, що порядок денний сесії ініціаторами проведення сесії не вказаний (Т. 1 а.с. 191).

А відтак, скликання сесії відбулось без формування переліку питань, які виносяться на сесію, у зв`язку з відсутністю жодної інформації від ініціаторів.

Окрім того, проект рішення "Про дострокове припинення повноважень сільського голови" не був запропонований групою депутатів. Таким чином враховуючи вищевикладене, тридцять третя (позачергова) сесія сьомого скликання Теківської сільської ради була скликана всупереч вимогам статті 46 Закону України № 280/97-ВР.

Згідно із статтею 79 частиною 3 Закону України № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми.

Згідно пункту 6 абзацу 2 Регламенту рішення приймаються відкритим голосуванням. У випадках, передбачених законодавством, цим регламентом, а також за окремою ухвалою сесії, може проводитися поіменне або таємне голосування.

Системний аналіз наведених правових положень свідчить, що повноваження сільського голови можуть бути припинені достроково в разі не забезпечення ним здійснення наданих йому повноважень за рішенням відповідної ради, прийнятим лише шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Згідно протоколу сесії № 33 засідання сесії Теківської сільської ради від 07 лютого 2019 року, на засіданні були присутні 11 депутатів, загальний склад ради - 14 депутатів. За прийняття рішення про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою ОСОБА_1 проголосувало 8 депутатів. Рішення прийняте відкритим голосуванням (Т. 1 а.с.а.с. 183-186).

Таким чином, оскаржуване рішення прийняте з порушенням вимог статті 59 частини 3 Закону України № 280/97-ВР в частині голосування на сесії не у спосіб визначений Законом України № 280/97-ВР тобто не шляхом таємного голосування.

Судом встановлено, що у відповідності до вимог статей 26, 59 Закону України Закону України № 280/97-ВР при прийнятті оскаржуваного рішення таємне голосування не проводилось, проект рішення не оприлюднювався, попереднє обговорення проекту рішення на засіданні постійної депутатської комісії, як того вимагає регламент ради, не проводилось.

Крім того, слід зазначити, що аналіз Закону України Закону України № 280/97-ВР і Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" свідчить, що повноваження сільського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Підстави для дострокового припинення повноважень сільського голови у порядку, визначеному частиною другою статті 79 Закону, є вичерпними.

Під час розгляду справи досліджувалося питання щодо підстави припинення повноважень сільського голови, однак в жодному із наданих до суду документів не зрозуміло які саме дії та які конкретно статті Конституції України або законів України, порушено позивачем або які саме повноваження він не виконував, як сільський голова.

Зі змісту оскаржуваного рішення не вбачається конкретного обґрунтування обставин, які стали підставою для дострокового припинення повноважень сільського голови, у ньому не розкрито змісту відповідних порушень.

Згідно із статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Враховуючи наведене, рішення про припинення повноважень сільського голови, яке не містить посилання на факти порушень сільським головою Конституції чи законів, не може розглядатися як правомірне.

Згідно вимог статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Як неодноразово зазначав у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини (зокрема, від 09.12.1994, справа "Руїс Торіха проти Іспанії", заява № 18390/91; від 21.01.1999, справа "Гарсія Руїз проти Іспанії") - суд нагадав, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Ступінь суворості цієї вимоги може бути різною залежно від характеру рішення, і він має визначатися, виходячи із обставин справи. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, які належить задовольнити.

У період з 18 жовтня 2021 року по 23 жовтня 2021 року головуючий суддя Гаврилко С.Є. перебував у відпустці. 25 жовтня 2021 року - перший робочий день.

Керуючись статтями 139, 242-246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області (90343, Закарпатська область, Виноградівський район, с. Теково, вул. Дружби, 183, код ЄДРПОУ 04349194), треті особи, які не заявляють самостійний вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) та Королівська селищна рада Виноградівського району Закарпатської області (90332, Закарпатська область, Виноградівський район, селище міського типу Королево, вулиця Червоноармійська, будинок 50, код ЄДРПОУ 04349283) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області від 07 лютого 2019 року № 420 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 12 жовтня 2021 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 25 жовтня 2021 року

СуддяС.Є. Гаврилко