Рішення № 100539144, 25.10.2021, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
25.10.2021
Номер справи
591/3849/21
Номер документу
100539144
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/3849/21

Провадження № 2/591/2181/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2021 року

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді Ніколаєнко О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Гончаренко Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу № 591/3849/21, провадження № 2/591/2181/21 за позовом ОСОБА_1 до Об`єднаної житлової комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання незаконним а скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

У червні 2021 року позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що з з 10.06.2020 перебуває на квартирному обліку при Сумському ОТЦК та СП для отримання житла для постійного проживання, при зарахуванні на квартирний облік була збережена дата зарахування на облік в загальній черзі з 29.07.1996, з 28.03.2005 - у першочерговій черзі. Рішенням житлової комісії від 06.05.2021 перенесено його в черзі на квартирному обліку в загальну чергу з 10.06.2021 та зараховано до списків військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовим приміщенням. Вважає його протиправним. Перебуває на квартирному обліку з 1996 року, з 2005 - у першочерговій черзі. Наказом від 06.08.2005 його було звільнено з військової служби у запас у зв?язку зі скороченням штату із залишенням на квартирному обліку та направлено до Роменсько-Недригайлівського ОМВК для постановки на військовий облік. У зв?язку з тим, що у 2005 році його було звільнено з військової служби не за віком, а по скороченню штатів, відповідно до розділу 3 пункту 37 наказу МОУ від 03.02.1995 №20 не міг стати на квартирний облік для позачергового отримання житла за новим місцем реєстрації, тому повинен був залишитися на квартирному обліку у військовій частині, з якої звільнився. Протиріччя у законодавстві не можуть бути причиною порушення гарантованого права на житло, тому він та члени сім?ї залишилися перебувати на квартирному обліку у ВЧ А0501.

У 2018 році уклав контракт та перебуває на військовій службі на час звернення з позовом. Після видання наказу МОУ №380 від 31.07.2018 звернувся із рапортом про зняття його з квартирного обліку у військовій частині А0501 та зарахування його на квартирний облік за новим місцем служби. Рішенням відповідача від 10.06.2020 був зарахований на квартирний облік. Станом на 01.04.2021 у списку загальної черги був за №1. Має вислугу більше 25 років. Тому має право на отримання житла або грошової компенсації.

Просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від № 6 від 06 травня 2021 року про перенесення ОСОБА_1 у черзі на квартирному обліку при Сумському ОТЦК та СП в загальну чергу з 10 червня 2020 року, та зарахування до списків військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями;

- зобов`язати об`єднану житлову комісію Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зарахувати ОСОБА_1 та членів його родини на квартирний облік для отримання житла для постійного проживання із збереженням дати зарахування на облік для забезпечення житлом для постійного проживання в загальній черзі з 29.07.1996 року, з 28.03.2005 у першочерговій черзі

- у відповідності до пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зобов`язати відповідача винести рішення про надання позивачу та членам його сім`ї житлового приміщення для постійного проживання або за його бажанням грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 22.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Ухвалою суду від 26.08.2021 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, посилаючись на положення ч. 2 п. 37 наказу №20 від 03.02.1995, що позивачем було порушено порядок зняття з обліку та переведення черги. У зв?язку з цим позивач був переведений у загальну чергу з 20.06.2020. Просить відмовити у задоволенні позову.

Сторони у судове засідання не з?явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від позивача та від представника відповідача надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України. Наказом від 06.08.2005 №294 начальника Генерального штабу ЗСУ його було звільнено у запас за п. 63 п.п. «г» Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України (у зв?язку зі скороченням штатів). У наказі зазначено, що ОСОБА_1 підлягає направленню на військовий облік до Роменсько-Недригайлівського ОМВК Сумської області. Звільняється у зв?язку з реформуванням Збройних сил України із залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок житлового фонду МО України (а.с. 7)

Під час проходження військової служби у військовій частині А0501 позивач перебував на обліку громадян, які потребують покращення житлових умов з 29.07.1996 по 29.05.2020 в загальній черзі, з 28.03.2005 по 29.05.2020 в першочерговій черзі та з 23.05.2005 по 29.05.2020 у позачерговій черзі, вказане підтверджується довідкою від 04.06.2020 Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хаокова Міністерства оборони України (а.с. 8).

Відповідно до довідки від 04.02.2021 Недригайлівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сумської області МО України позивач перебуває на військовій службі в Недригайлівському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (а.с. 11).

Станом на 01.01.2021 вислуга років позивача становить 30 років 01 місяць 16 днів, до вказаної вислуги входять періоди військової служби з 01.08.1991 по 23.08.2005, з 11.11.2005 по 26.03.2010, з 19.03.2014 (календарна), з 11.11.2005 по 26.03.2010, з 04.02.2004 по 15.10.2004, з 24.05.2018 по 23.01.2019 (пільгова вислуга) (а.с. 9,10).

За повідомленням позивача, яке не спростовується відповідачем, рішенням житлової комісії Сумського ОТЦК та СП №4 від 10.06.2020 позивач був зарахований на квартирний облік при Сумському ОТЦК та СП із збереженням часу перебування на обліку - з 29.07.1996 в загальній черзі та з 28.03.2005 в першочерговій черзі.

06.05.2021 на засіданні житлової комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки було прийнято рішення про переведення позивача на квартирний облік при Сумському ТЦК та СП по м. Ромни в загальну чергу з 10.06.2020 (протокол Сумського ОВК від 10.06.2020 №4 складом сім?ї три особи) та зарахувати до списків військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею) Зазначено, що позивач перебував у загальній черзі за №1. Вказане рішення оформлено протоколом №6 від 06.05.2021.

Як вбачається зі змісту протоколу засідання комісії підставою для прийняття такого рішення було встановлення в результаті перевірки облікової справи позивача, що він 23.08.2005 вперше був звільнений з військової служби Харківського гарнізону. Рішення прийнято на підставі розд. 3 п. 37 Наказу Міністра оборони України від 03.02.1995 №20 «Про внесення змін до Положення про порядок забезпечення житловою площею в Збройних силах Украни», який діяв на момент звільнення заявника.

Суд вважає таке рішення протиправним.

Відповідно до частин 1,9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, яка діяла у 2005 році (на час звільнення позивача з військової служби у зв?язку зі скороченням штатів) держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Відповідно до частин 1,9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції станом на час видачі оскаржуваного наказу держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров`я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв`язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.

Порядком забезпечення житловою площею в Збройних силах України, який був затверджений Наказом Міністерства оборони України від 03.02.1995 №20 (діяв на час звільнення позивача з військової служби у зв?язку зі скороченням штатів) було встановлено порядок забезпечення жилими приміщеннями осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, військовослужбовців-жінок* та працівників (невійськовослужбовців) Збройних Сил України.

Відповідно до п. 37 зазначеного порядку Військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку, при звільненні з військової служби у запас чи відставку за віком, за станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або організаційними заходами у разі неможливості використання на службі залишаються на квартирному обліку до одержання житла у військовій частині (у випадку її розформування - військових комісаріатах) і КЕЧ районів та користуються правом на позачергове одержання житла.

Якщо такий військовослужбовець обирає для проживання після звільнення з військової служби, з урахуванням існуючого порядку прописки, інший населений пункт, відповідний командир військової частини, за проханням військовослужбовця за 3 роки до звільнення у запас або у відставку за віком, подає до військового комісаріату і квартирно-експлуатаційної частини району необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання житла. На підставі повідомлення КЕЧ району про зарахування такого військовослужбовця до черги на отримання житла у військовому комісаріаті він знімається з квартирного обліку за останнім місцем служби. Він також може скористатися правом отримати житло після звільнення з військової служби від виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів відповідно до чинного законодавства.

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу до 2005 року у військовій частині, яка дислокована у Харківській області. У зв`язку з тим, що позивач був об`єктивно позбавлений можливості звернутися за три роки до свого звільнення у зв`язку зі скороченням штатів із проханням про зарахуванням його на квартирний облік у іншому населеному пункті, аніж той, у якому він проходив військову службу, його було залишено на обліку громадян, які потребують покращення житлових умов, у населеному пункті, в якому проходив службу перед звільненням. Відповідно до довідки, підписаної ТВО начальника КЕВ м. Харків на обліку у військовій частині А0501 (Харківська область) позивач продовжував перебувати до 29.05.2020 (а.с. 8).

Наказ Міністерства оборони України від 03.02.1995 №20, яким був затверджений Порядок забезпечення житловою площею в Збройних силах України, втратив чинність на підставі наказу від 06.10.2006.

31.07.2018 Міністерством оборони України був виданий наказ №380, яким затверджена Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями. Пунктом 3 розділу 6 вказаного наказу передбачено, що особи, які перебували на обліку для забезпечення їх житлом за рахунок Міноборони та призвані на військову службу під час мобілізації, у разі переміщення по службі до інших гарнізонів після укладання ними відповідного контракту мають право бути зараховані на відповідний облік за новим місцем військової служби.

Судом встановлено, що позивач був призваний на військову службу та відповідно до довідки, складеної 04.02.2021 перебуває на військовій службі в Недригайлівському РТЦ комплектування і соціальної підтримки (а.с. 11). У 2020 році був знятий з квартирного обліку в Харківській області та зарахований на військовий облік в Сумському ОТЦК та СП із збереженням часу перебування на обліку в загальній черзі з 29.07.1996, з 28.03.2005 по 29.05.2020 у першочерговій черзі. Вказана обставина не заперечується відповідачем та підтверджується довідкою про періоди перебування на обліку у ВЧ А0501, протоколом засідання комісії від 06.05.2021. На час прийняття оскаржуваного рішення позивач перебував у загальній черзі за №1.

Відповідно до ч. 2 т. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підставою для прийняття оскаржуваного рішення відповідачем зазначено положення Наказу Міністерства оборони України від 03.02.1995 №20, які на час прийняття рішення втратили чинність. Інструкцією з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка регулює процедуру забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов не передбачено такої дії уповноважених осіб, як перенесення військовослужбовців у черзі на квартирному обліку. Вказаною інструкцією передбачено право позивача на зарахування на облік за новим місцем військової служби із збереженням часу перебування на обліку, який був раніше. Вказане право було реалізовано, а згодом позивача безпідставно було позбавлено такого права та перенесено у черзі не у спосіб, передбачений законом, шляхом визначення значно меншого періоду часу, з якого позивач перебуває у черзі на отримання житла. Таке рішення відповідача не узгоджується з положенням законодавства, що регулює порядок забезпечення військовослужбовців житловими приміщеннями, а відтак, є протиправним. За таких обставин, наявні підстави для визнання незаконним та скасування оскаржуваного рішення. З метою захисту порушеного права позивача суд вважає необхідним зобов`язати відповідача зарахувати позивача та членів його сім`ї у складі трьох осіб на квартирний облік для отримання житла для постійного проживання із збереженням дати зарахування на облік для забезпечення житлом для постійного проживання в загальній черзі з 29.07.1996 року, у першочерговій черзі - з 28.03.2005.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача винести рішення про надання ОСОБА_1 та членам його сім`ї житлового приміщення для постійного проживання або за його бажанням компенсації за належне для отримання житло суд зазначає таке. Вирішення питання щодо наявності чи відсутності підстав для прийняття рішення про надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення відповідно до положень п. 7 розділу ІІ Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380 віднесено до компетенції житлової комісія військової частини (об`єднаної житлової комісії). Суд не може втручатися у дискреційні повноваження вказаного органу, тому підстави для задоволення вказаної позовної вимоги відсутні.

Керуючись ст. ст. 142, 206, 256, 264, 265 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Об`єднаної житлової комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання незаконним а скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення об`єднаної житлової комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оформлене протоколом від № 6 від 06 травня 2021 року в частині перенесення ОСОБА_1 у черзі на квартирному обліку при Сумському ОТЦК та СП по місту Ромни в загальну чергу з 10 червня 2020 року складом сім?ї 3 особи, та зарахування до списків військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями.

Зобов`язати об`єднану житлову комісію Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зарахувати ОСОБА_1 та членів його сім`ї на квартирний облік для отримання житла для постійного проживання із збереженням дати зарахування на облік для забезпечення житлом для постійного проживання в загальній черзі з 29.07.1996 року, з 28.03.2005 у першочерговій черзі.

В частині вимог про зобов?язання винести рішення про надання ОСОБА_1 та членам його сім?ї житлового приміщення для постійного проживання або за його бажанням грошової компенсації відмовити у зв?язку з необгрунтованістю.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Об`єднана житлова комісія Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, місцезнаходження: вул. Герасима Кондратьєва, 30, код 08269552.

Повний текст рішення виготовлено 25.10.2021.

Суддя О.О. Ніколаєнко