ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" травня 2010 р. Справа № 05/87-10
вх. № 2725/6-05
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - гол. спеціаліста-юр. юр. сектору Голованя В.І. (довіреність від 13.05.10 р.),
відповідача - юр. Огієнка О.С. (довіреність від 04.01.10 р.),
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківської області (м. Харків)
до Статутного територіально-галузевого об’єднання „Південна залізниця”, в особі структурного підрозділу "Харківський завод залізобетонних конструкцій" (м. Харків)
про стягнення 3514,55 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну внаслідок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.01.07 р. по 19.05.08 р. за відсутності дозволу в розмірі 3514,55 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст. 40, 51, 68-69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Відповідач надав відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог позивача та просить відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що позивачем при перевірці була безпідставно застосована Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 10.12.08 р. №639, оскільки вона набула чинності з 01.02.09 р., а у період з 01.01.07 р. по 19.05.08 р., за який проводилась перевірка, діяла Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. №38, яка, на думку відповідача, й повинна застосовуватись до правовідносин, що виникли у цей період.
Представник позивача надав письмове пояснення щодо причин ненадання витребуваного судом документу.
Відповідач надав доповнення до відзиву на позовну заяву, в якому вказує, що він не може виконати розрахунок шкоди за „старою” Методикою, оскільки вважає, що ніякої шкоди взагалі не задавав. Також відповідач вказує, що позивач не міг видати новий дозвіл, про що свідчить лист-припис від 23.06.05 р. №06-06-2099. В зв’язку з чим відповідач не з своєї вини не міг своєчасно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
В період 16-20, 23-27, 30 листопада 01-03 грудня 2009 року позивачем було здійснено плановий захід – перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Структурним підрозділом “Харківський завод залізобетонних конструкцій” СТГО “Південна залізниця”.
За результатами даної перевірки позивачем було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №00965 від 16-20, 23-27, 30 листопада 01-03 грудня 2009 року, в якому зазначається, що на момент проведення перевірки підприємством представлено дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 09.01.04 р. № 1895/2131і/00/04 терміном дії до 31.12.2004 р. Надано листа Державного управління екології та природних ресурсів в Харківській області від 13.06.2005 р. №06-06-2099, відповідно до якого термін дії дозволу на викиди від 09.01.2004 р. продовжено до 31.03.2008 р. Також підприємством було надано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 20.05.2008 р. №6310138800-64, терміном дії до 20.05.2013 р. Позивачем було виявлено, що в дозволі на викиди від 09.01.2004 р. №1895/2131і/00/04 не враховані стаціонарні джерела, а саме газогенератори КРОН-4, КРОН-6 (встановлені на підприємстві у 2006 році). В зв’язку з чим та враховуючи інформацію, яка надана підприємством в листах від 17.11.2009 р. №588 та №590 Харківський завод залізобетонних конструкцій у період з 01.01.2007 р. по 19.05.2008 р., вбачається, що підприємство здійснювало наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від газогенераторів за відсутністю відповідного дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”.
За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківській області, були складені протокол про адміністративне правопорушення № 002454 від 07 грудня 2009 р. та постанова про накладення адміністративного стягнення № 04-23-492 від 07.12.2009 р., згідно яких за допущення у період з 01.01.2007 р. по 19.05.2008 р. наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від газогенераторів КРОН-4 та КРОН-6 за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, головного інженера Структурного підрозділу “Харківський завод залізобетонних конструкцій” СТГО “Південна залізниця” – Маслова Сергія Борисовича, було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.78 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 102,00 грн., який ним був сплачений у добровільному порядку згідно квитанції від 10.12.2009 р.
03.12.09 р. структурний підрозділ “Харківський завод залізобетонних конструкцій” СТГО “Південна залізниця” листом № 609 надав до Державної екологічної інспекції в Харківській області довідку (інформацію) про часи роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в період з 01.01.07 р. по 19.05.2008 р.
В зв’язку з виявленими порушенням та з урахуванням норм передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 639 від 10.12.2008 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.09 р. № 48/16064 (надалі – Методика №639), позивачем було розраховано суму шкоди та складено претензію № 529, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі в розмірі 3514,55 грн., яку 14.12.2009 р. було направлено на адресу Структурного підрозділу “Харківський завод залізобетонних конструкцій” СТГО “Південна залізниця”. Вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.
Відповідно до п. 2.2. Методики №639 факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб’єктів господарювання інструментально – лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Згідно п.п. 2.1.2. Методики №639 наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Згідно п. 2.7. вищевказаної Методики №639 розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об’ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадку викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб’єктів господарювання.
У даному випадку позивачем застосовувався саме розрахунковий метод визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 01.01.2007 р. по 19.05.2008 р. дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами – газогенераторами КРОН-4 та КРОН-6 у Структурного підрозділу “Харківський завод залізобетонних конструкцій” СТГО “Південна залізниця” був відсутній.
Згідно ст. 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно частин 4, 5 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до п. „з” ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.06 р. № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідач не надав доказів наявності дозволів у перевіряємий період на газогенератори КРОН-4 і КРОН-6, доказів відшкодування шкоди чи відсутності його вини в спричиненні шкоди.
Посилання відповідача на те, що позивачем при перевірці була безпідставно застосована Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 10.12.08 р. №639, оскільки вона набула чинності з 01.02.09 р., а у період з 01.01.07 р. по 19.05.08 р., за який проводилась перевірка, діяла Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. №38 (надалі – Методика №38), яка й повинна застосовуватись до правовідносин, що виникли у цей період, суд вважає безпідставними, оскільки: по-перше, позивачем було виявлене правопорушення у листопаді-грудні 2009 р., коли Методика №38 вже не діяла; по-друге, позивач не мав можливості застосувати для розрахунку шкоди інструментальні виміри понаднормативних викидів, передбачені діючою на той час Методикою №639, оскільки у період з 01.01.07 р. по 19.05.08 р. позивачем не бралися проби повітря, так як перевірка відповідача проводилась позивачем у листопаді-грудні 2009 р. Діюча на час проведення перевірки Методика №639 передбачає застосування розрахункового методу для визначення наднормативних викидів, що і було зроблено позивачем.
Посилання відповідача на те, що викиди забруднюючих речовин газогенераторами КРОН-4 та КРОН-6 не перевищують встановлений норматив, а відтак відповідачем не нанесено ніякої шкоди, суд вважає безпідставними, оскільки: по-перше, відповідачем не надано доказів проведення вимірювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря цими установками; по-друге, в додатку до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами вказується лише гранично допустимі розміри викидів, а не фактичні.
Посилання відповідача на те, що він не міг своєчасно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря через неспроможність позивача видати дозвіл, вказану у листі-приписі від 23.06.05 р. №06-06-2099, суд вважає надуманою, оскільки в листі-приписі нічого не говориться про неможливість позивачем видати дозвіл і не могло говоритися, оскільки газогенератори КРОН-4 та КРОН-6 були встановлені відповідачем тільки у 2006 році.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, прямого причинного зв’язку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в сумі 3514,55 грн., заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства (понаднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря), обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких позивач у встановленому законодавством порядку звільнений, належить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету.
Керуючись ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 20, 40, 51, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Статутного територіально-галузевого об’єднання „Південна залізниця”, в особі Структурного підрозділу “Харківський завод залізобетонних конструкцій” (61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7. Код ЄДРПОУ 01072609) на користь місцевого бюджету (одержувач коштів - ВДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р 31518921700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної кваліфікації 24062100, символ звітності 921) шкоду, заподіяну внаслідок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.01.07 р. по 19.05.08 р. за відсутності дозволу, в сумі 3514,55 грн.
Стягнути з Статутного територіально-галузевого об’єднання „Південна залізниця”, в особі Структурного підрозділу “Харківський завод залізобетонних конструкцій” (61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7. Код ЄДРПОУ 01072609) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК в м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ УДК 24134490, р/р №31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Статутного територіально-галузевого об’єднання „Південна залізниця”, в особі Структурного підрозділу “Харківський завод залізобетонних конструкцій” (61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7. Код ЄДРПОУ 01072609) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р №31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя