
Справа № 629/5274/21
Провадження № 2-о/629/110/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.10.2021 року м. Лозова
Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого судді - Мицик С.А., за участю секретаря судового засідання - Заводяної О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Виконавчий комітет Лозівської міської ради Харківської області, Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. В обґрунтування заяви зазначила, що вона на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 05 вересня 2002 року, реєстровий № 3992, придбала у власність житловий будинок з відповідними надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Після укладання у приватного нотаріуса договору купівлі-продажу житлового будинку, вона звернулася до Комунального підприємства «Лозівське бюро технічної інвентаризації», де було за нею зареєстровано право власності на вказаний вище житловий будинок з відповідними надвірними будівлями в цілому. Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер НВ-7306405132021, сформованого 27.08.2021, земельній ділянці, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,25 га присвоєно кадастровий номер 6323985501:00:001:0157. У зв`язку з наміром здійснити відчуження належного їй на праві власності вказаного вище житлового будинку, вона звернулася до відділу з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб та ведення реєстру громади та знялася з реєстрації свого місця проживання за вказаною вище адресою. Під час перевірки документів при укладенні правочину купівлі-продажу житлового будинку разом з покупцями нотаріусом встановлено дублювання номерів її житлового будинку з відповідними надвірними будівлями, а саме вказано у документах «будинок АДРЕСА_1 », та нежитлової будівлі, проміжний регуляторний пункт №13 (ПРП-13) літ «А-1» загальною площею 16,5 кв.м. ВАТ «Харківгаз», зараз - АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», також вказано номер «будинок АДРЕСА_1 ». Внаслідок чого їй із покупцями було в усній формі нотаріусом відмовлено у вчиненні правочину купівлі-продажу житлового будинку, та рекомендовано вирішити питання щодо адреси її житлового будинку. На підставі вищезазначеного, просить встановити факт, що окремі частини об`єктів: житловий будинок літ. «А-1», загальною площею 100 кв.м., житловою площею 54.7 кв.м., з господарськими будівлями і спорудами відповідно до Технічного паспорта будинку садибного типу виготовленого ФОП ОСОБА_2 станом на 07 серпня 2021 року, та нежитлова будівля, проміжний регуляторний пункт №13 (ПРП-13), літ. «А-1», загальною площею 16,5 кв.м. мають однакову адресу: АДРЕСА_1 , є приватною власністю й належать: житловий будинок з відповідними надвірними будівлями ОСОБА_1 , а нежитлова будівля, проміжний регуляторний пункт №13 (ПРП-13), літ. «А-1», загальною площею 16,5 кв.м. - АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз».
Заявниця в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутність.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з`явилися, в наданих суду заявах просили розглядати справу за їх відсутності, вирішити справу на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
В заяві ОСОБА_1 посилається на положення пункту 50, 52 Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна, затвердженого постановою КМУ №690 від 07.07.2021 року, відповідно до яких упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна здійснюється: у випадку виявлення невідповідності адреси фактичному розташуванню об`єкта; у випадку виявлення дублювання адрес існуючих об`єктів державної або комунальної власності; у випадку подвоєння адрес внаслідок об`єднання населених пунктів; у випадках, визначених пунктами 9, 10 та 41 цього Порядку; у випадках, встановлених законодавством та цим Порядком; у разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до підпункту 10 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих законом повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради в галузі житлово-комунального господарства віднесено облік відповідно до закону об`єктів нерухомого майна незалежно від форми власності.
Згідно статті 40 цього ж Закону виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Порядок присвоєння, зміни адреси об`єкту нерухомого майна у разі його дублювання здійснюється відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна Затвердженого Постановою КМУ від 07.07.2021 року № 690.
Системний аналіз наведених вище законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що вирішення питання про присвоєння об`єкту нерухомого майна поштової адреси чи зміни адреси належить до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 22 січня 2019 року у справі № 441/1625/15-а.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Зі змісту заявлених вбачається, що заявниця зверталася до відділу містобудування, архітектури та земельних відносин Лозівської міської ради Харківської області із відповідною заявою про зміну адреси, враховуючи дублювання адрес об`єктів, що перебувають в приватній власності, Наказом їй було відмовлено, вона з цієї відмовою не погоджується та просить встановити факт наявності дублювання адрес існуючих об`єктів нерухомого майна, при цьому в матеріалах справи містяться витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, згідно яких за однією адресою зареєстровано два різні об`єкти нерухомості, із зазначенням їх власників, одним з яких є заявниця, та копії правстановлюючих документів на підтвердження права власності на вказані об`єкти нерухомості, в яких зазначено одну й ту ж саму адресу вищезазначених об`єктів.
Тобто фактично, заявник оскаржує рішення суб`єкту владних повноважень про відмову в зміні адреси об`єкту нерухомого майна.
Отже, в даному випадку предметом спору є перевірка законності рішень та дій органу державної влади при вчинених ним владних управлінських функцій, пов`язаних із присвоєнням однієї адреси різним об`єктам нерухомого майна(дублювання). Вирішення цього питання відноситься до виключної компетенції органу державної влади.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.08.2020 у справі № 344/9283/16-а; провадження № К/9901/30619/18.
Таким чином вирішення вищевказаного спору належить до юрисдикції адміністративного суду, тобто до юрисдикції Харківського окружного адміністративного суду (юридична адреса: 61022, майдан Свободи, 6, Харків, Харківська область).
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Суд вважає, що дана заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства, в зв`язку із чим закриває провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 255 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Виконавчий комітет Лозівської міської ради Харківської області, Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про встановлення факту, що має юридичне значення,- закрити.
Роз`яснити заявнику, що розгляд справи відноситься до адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя С.А. Мицик