Рішення № 10052895, 11.06.2010, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
11.06.2010
Номер справи
7/31-836
Номер документу
10052895
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" червня 2010 р.Справа № 7/31-836 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стадник М.С.

розглянув справу

за позовом: Прокурора м. Тернополя в інтересах держави, бул. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000 в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000.

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Тернопільголовпостач", вул. Промислова, 20 м. Тернопіль, 46000.

За участю представників:

помічник прокурора: Ковальчук О. Р., посвідчення № 36.

представник позивача: Сушко А. С., довіреність № 1-1/751 від 26.03.2010р.

представник відповідача: Авдєєнко В. В., довіреність № 424а-01 від 10.08.2007

Суть спору:

Прокурор м. Тернополя звернувся із позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про стягнення із Відкритого акціонерного товариства "Тернопільголовпостач" 2002,50 грн. збитків на користь спеціального фонду Тернопільської міської ради, завданих в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (без дозволу на викиди).

Учасникам судового процесу в засіданні роз’яснено права і обов’язки передбачені ст.ст. 22, 29 ГПК України.

Відповідач 11.06.2010р. подав відзив на позов, у якому просить суд припинити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки вважає, що даний спір є публічно - правовим, стороною у справі є орган державної влади, а тому такий підсудній адміністративному суду.

Суд, розглянувши подану заяву відхиляє її, оскільки:

- відповідно до ч. 1 статті 1 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;

- юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч.2 ст.4 КАС України, поширюється на всі публічно – правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення;

- спірні правовідносини у даній справі виникли у зв’язку із стягненням збитків за порушення відповідачем норм законодавства про охорону навколишнього природного середовища і, порядок встановлення такого порушення та стягнення збитків регулюється „Положенням про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування” затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 244 від 06.04.1995р., відповідно до п.п.11,12 якого спори , що виникають з підстав оскарження рішень Державної екологічної інспекції про накладення штрафу та стягнення збитків вирішуються господарським судом.

Помічник прокурора, представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечує посилаючись на те, що товариство здійснило всі заходи для вчасного отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, однак, з незалежних від нього обставин, вчасно виготовити дозвіл уповноважені на то органи не встигли. Разом з тим, доказів які б підтверджували зазначені доводи, представник відповідача не надав.

Спір розглядається за наявними у справі матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши помічника прокурора, пояснення представників сторін, судом встановлено :

- Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію (затверджене постановою КМ України від 17.11.2001 р. №1520) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінприроди, одним з основних завдань якої є здійснення державного контролю за дотриманням підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про охорону навколишнього природного середовища та має право відповідно до пп.8.п.5 зазначеного Положення подавати позови на відшкодування збитків завданих унаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" в порядку спеціального використання природних ресурсів, до яких належить атмосферне повітря, громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності;

Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин в порядку передбаченому Законом України "Про охорону атмосферного повітря" (ст.10 Закону ).

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, відповідно до ст.. 11 Закону "Про охорону атмосферного повітря", можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Як встановлено актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 21.10.2009р., відповідач, в порушення вимог ст. 11 Закону "Про охорону атмосферного повітря", здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від опалювальних котлів за відсутності на те відповідного дозволу, так як дія дозволу на викиди за №13611269 закінчилася 31.12.2008р.

Даний факт порушення підтверджується також постановою про накладення адміністративного стягнення № 004162 від 21.10.2009р., протоколом про адміністративне правопорушення № 004162 від 21.10.2009р., якими встановлено порушення законодавства.

Відповідно до ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст. 1166 Цивільного кодексу України, за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, особи винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади, несуть відповідальність згідно з законом та зобов’язані відшкодувати шкоду заподіяну ними в повному обсязі.

Відповідно до розрахунку здійсненого згідно “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря” затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №38, погодженої Міністерством юстиції України від 29.05.1995р. №157/693, розмір шкоди заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій складає 2002.50 грн.

При таких обставинах, матеріалами справи доведено, що відповідачем порушено норми природоохоронного законодавства, сума шкоди в добровільному порядку не відшкодована, а тому позов підлягає задоволенню як обґрунтовано заявлений.

Сума шкоди підлягає стягненню на користь Тернопільської міської ради відповідно до п. 15 ч.1 ст. 48 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, згідно якої грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році.

Доводи відповідача щодо відсутності вини у здійснених викидах, судом до уваги не приймаються, оскільки документально не підтверджені.

Державне мито в сумі 102.00 грн. та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу в сумі 236.00 грн. згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Тернопільголовпостач", вул. Промислова, 20 м. Тернопіль, ідентифікаційний код 01882806:

- на користь Тернопільської міської ради – 2002.50 грн. збитків заподіяних в результаті викидів забруднюючих речовин;

- в доход Державного бюджету України 102 (сто дві) грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України, р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, Одержувач: УДК у м. Тернополі –236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення (18 червня 2010р.) через місцевий господарський суд.

Суддя                                                                                          М.С. Стадник