
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
23 жовтня 2021 року Чернігів Справа № 620/14003/21
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Управління освіти Ніжинської міської ради Чернігівської області (вул. Купецька, 13, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ - 02147606) про визнання протиправним та скасування наказу,
У С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління освіти Ніжинської міської ради Чернігівської області про визнання протиправним та скасування наказу начальника Управління освіти Ніжинської міської ради Чернігівської області від 11.10.2021 №171-К «Про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1 ».
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи суд дійшов такого висновку.
Згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Позовна заява не містить обґрунтування проходження позивачем публічної служби чи процедури прийняття на публічну службу.
Відповідно до пункту 1.8 Посадової інструкції виконуючого обов`язки директора Ніжинської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 4 Ніжинської міської ради Чернігівської області ОСОБА_1 , затвердженої начальником Управління освіти Ніжинської міської ради Чернігівської області від 23.03.2021, у своїй діяльності директор ЗЗСО керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, рішеннями Кабінету Міністрів України, наказами та іншими нормативно-правовими актами центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та підпорядкованих їм органів управління освітою; правилами й нормами охорони праці та безпеки життєдіяльності, цивільного захисту, пожежної безпеки; Статутом і правилами внутрішнього розпорядку закладу освіти, наказами й розпорядженнями засновника й начальника Управління освіти, цією посадовою інструкцією, трудовим договором (контрактом).
Тобто на підставі трудового договору (контракту) виникають трудові відносини між директором та Управлінням освіти, які з боку останнього реалізуються шляхом видачі наказу.
Наказ Управління освіти Ніжинської міської ради Чернігівської області від 11.10.2021 №171-К «Про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1 » прийнятий відповідно до пункту 1.8 Посадової інструкції та статті 28 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до пунктів 14, 15 частини третьої статті 3 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» дія цього Закону не поширюється на працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування та працівників державних підприємств, установ, організацій, інших суб`єктів господарювання державної форми власності, а також навчальних закладів, заснованих державними органами.
На думку суду, посада виконуючого обов`язки директора Ніжинської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 4 Ніжинської міської ради Чернігівської області не віднесена до посад публічної служби в розумінні статті 4 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Враховуючи наведене суддя зазначає, що позивачка звернулась до суду, оскільки оскаржуваний наказ порушує її право на працю, відповідно позовні вимоги спрямовані на захист трудових прав, а відтак спір має вирішуватись за правилами цивільного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, у відкритті провадження в адміністративній справі необхідно відмовити, оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Роз`яснити позивачці, що вона має право звернутися до суду у порядку цивільного судочинства.
Керуючись статтями 2, 19, 170, 241, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И Л А:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління освіти Ніжинської міської ради Чернігівської області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачці, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз`яснити позивачці, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили в строк та порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України в апеляційному порядку може бути оскаржена ухвала про відмову у відкритті провадження у справі.
Ухвала суду може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Падій