ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" червня 2010 р.Справа № 8/44-703 Господарський суд Тернопільської області у складі
судді Гирили І.М.
за позовом: Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до відповідача: Комунального підприємства "Великоглибочецьке", вул. С. Десяток, 9а, с. Великий Глибочок Тернопільського району Тернопільської області
про: cтягнення збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування на суму 1 808 грн.
За участю представників сторін від:
Прокурора: Аветисяна Н. С. –помічника Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення№ 57.
Позивача: Мазур Т.В. –головного спеціаліста –юрисконсульта юридичного сектору, довіреність № 1-1/3228 від 22.12.2009р.
Відповідача: не з`явився.
В судовому засіданні представнику прокурора та позивача роз’яснено процесуальні права та обов’язки, передбачені ст. ст. 20, 29, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області, м. Тернопіль звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль, до Комунального підприємства "Великоглибочецьке", вул. С. Десяток, 9а, с. Великий Глибочок Тернопільського району Тернопільської області, про стягнення 1808 грн. збитків, завданих державі самовільним забором підземних вод.
В обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем ст. ст. 38, 68 Закону України «Про охорону навколишнього середовища»від 25.06.1991 р. № 1264-ХІІ (далі –Закон № 1264-ХІІ), ст. ст. 16,19 Кодексу України про надра від 27.07.1994р. № 132/94-ВР, ст. ст. 44, 49 Водного кодексу України від 06.06.1995 р. № 213/95-ВР. Зазначає, що за період з 02.01.2010 року по 20.02.2010 року відповідач самовільно, без дозволу на спеціальне водокористування, здійснив забір 67 м3 підземних вод, у зв’язку з чим державі завдано збитків на суму 1 808 грн.
В підтвердження викладеного надано: розрахунки розмірів відшкодування збитків при самовільному водокористуванні, переуступці права водокористування, заборі води з порушенням планів водокористування, при безгосподарському використанні води, при порушення правил ведення первинного обліку кількості води, що забирається з водних об’єктів і скидаються до них; Акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 22.02.2010р.; Приписи №3-1/2224 від 14.08.2009р. та № 3-1 від 22.02.2010р.; Протокол про адміністративне правопорушення №005175 від 22.02.2010р.; Постанову про накладення адміністративного стягнення №15 від 22.02.2010р., а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Розгляд справи, призначений вперше на 10:35 год. 12.05.2010р., в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено на 10:35 год. 26.05.2010р. та, відповідно на 16:10 год. 14.06.2010р. у зв’язку із неявкою представників сторін, а також неподання ними витребовуваних судом документів.
Представники позивача та прокурора в судове засідання 14.06.2010р. прибули, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідач явку уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, відзиву на позов не надав, хоча про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень - ухвал суду про порушення провадження у справі та відкладення її розгляду.
Зважаючи на те, що явка представників сторін не визнавалась судом обов’язковою, брати участь у розгляді справи є правом сторони, документів у справі є достатньо, справа розглядається без участі повноважного представника відповідача, відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача та думку представника прокурора, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру»при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Статтею 15 Закону № 1264-ХІІ визначено що місцеві Ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції
Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Згідно зі ст. Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Відповідно до норм Закону № 1264-ХІІ та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.
Статтями 48,49 Водного кодексу України, встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами води на підставі дозволу шляхом забору з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно ст. 20 Закону № 1264-ХІІ, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях.
22 лютого 2010 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Лупецькою С.Ф. та Глущенком М.Г., на підставі ст. 20 Закон № 1264-ХІІ, згідно звернення Тернопільської міжрайонної природоохоронної прокуратури Тернопільської області, проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог Кодексу України про надра КП "Великоглибочецьке", за результатами якої складено Акт перевірки.
Як вбачається з Акту, перевіркою встановлено, що в порушення п.9 ст. 44 Водного кодексу України відповідачем, за період з 01.01.10р. по 20.02.2010 року без дозволу (ліцензії) на спеціальне водокористування забрано 67м3 підземних вод.
По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 22.02.2010 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 005175 та винесено постанову №15 про накладення адміністративного стягнення.
Окрім того, державним інспектором ДЕІ винесено припис №3-1 від 22.02.2010 року, яким відповідача зобов’язано, зокрема: отримати спеціальний дозвіл на користування надрами, отримати дозвіл на спецводокористування, обладнати водозабір водовимірювальною апаратурою та до встановлення водомірів облік водоспоживання здійснювати в журналі встановленого зразка ф. ПОД-12, після встановлення –ф. ПОД-11.
П. 9 ст. 44 Водного кодексу України, передбачений обов’язок користувачів здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).
Закон № 1264-ХІІ визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.
Пунктом «з»частини 2 статті 68 Закону № 1264-ХІІ передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У відповідності до ст. 68 Закону № 1264-ХІІ та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України –підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).
Факт порушення відповідачем вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів підтверджується Актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 22.02.2010р. (підписаним керівником КП "Великоглибочецьке" без заперечень); довідкою КП "Великоглибочецьке" №4 від 22.02.2010р. про кількість спожитої води; розрахунком розміру відшкодування збитків при самовільному водокористуванні, переуступці права водокористування, заборі води з порушенням планів водокористування, при безгосподарському використанні води, при порушенні правил ведення первинного обліку кількості води, що забирається з водних об’єктів і скидаються до них; протоколом №005175 від 22.02.2010р. про адміністративне правопорушення та постановою №15 від 22.02.2010р. про накладення адміністративного стягнення на керівника КП "Великоглибочецьке" –Кузило О.Ф.
Як уже зазначалось вище, ст. 68 Закону № 1264-ХІІ передбачено обов'язок підприємств, установ, організацій та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій, згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 року за №767/16783 (за період з 02.01.2010р. по 20.02.2010р.) та представленого позивачем розрахунку розміру збитків складає 1 808 грн.
П. 49 статті 6 та п. 7 статті 47 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.2010 № v0542224-10, який набрав чинності 30.04.2010р. установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2010 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2010 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно із статтею 46 Закону № 1264-ХІІ.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду доказів добровільного погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 1 808 грн. збитків правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 35, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85,115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Великоглибочецьке", вул. С. Десяток, 9а, с. Великий Глибочок Тернопільського району Тернопільської області (ідентифікаційний код 33916197) в доход місцевого бюджету Великоглибочецької сільської ради, с. В. Глибочок, Тернопільський район, Тернопільська область (ідентифікаційний код одержувача 23589225, р/р 31517921700281, код бюджету 24062100 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012) 1 808 грн. збитків, з врахуванням п. 49 статті 6 та п. 7 статті 47 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.2010 № v0542224-10, який набрав чинності 30.04.2010р., а саме: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища зараховується до Державного бюджету України та 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища зараховується до місцевих бюджетів.
3. Стягнути з Комунального підприємства "Великоглибочецьке", вул. С. Десяток, 9а, с. Великий Глибочок Тернопільського району Тернопільської області (ідентифікаційний код 33916197) в дохід Державного бюджету України на р/р 31111095700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі - 102 грн. державного мита.
4. Стягнути з Комунального підприємства "Великоглибочецьке", вул. С. Десяток, 9а, с. Великий Глибочок Тернопільського району Тернопільської області (ідентифікаційний код 33916197) в дохід Державного бюджету України на р/р 31214259700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі - 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).
6. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня прийняття рішення, через місцевий господарський суд.
Суддя