
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2021 р. № 520/9982/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кульчій А.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Скворцової Н.О.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/9982/21 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Харківської міської ради, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору: Державна регуляторна служба в особі сектора Державної регуляторної служби у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд
- визнати рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 473 від 19.08.2020 додаток 1 пункт 4 та пункт 9 противоправним та скасувати його;
- поновити порушене право ОСОБА_1 та зобов`язати виконавчий комітет Харківської міської ради повернути демонтований кіоск на місце його розташування, згідно схеми розташування, яка додається до договору № 992 від 08.11.2006;
- зупинити дію рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 473 від 19.08.2020 додаток 1 пункт 4 та пункт 9 до закінчення розгляду судового спору та винесення остаточного рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 473 від 19.08.2020 додаток 1 пункт 4 та пункт 9 є противоправним, оскільки чинним законодавством не передбачено повноважень органів місцевого самоврядування щодо затвердження порядків, положень чи будь- яких інших документів, які регламентують проведення демонтажу встановлених споруд.
Позивач в судове засідання прибув, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечував, надавши відзив на адміністративний позов, та зазначив, що при винесенні оскаржуваного рішення виконавчий комітет Харківської міської ради діяв у межах та у спосіб, встановлені чинним законодавством України. Просив у позові відмовити в повному обсязі.
Представник третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до договору № 33 від 21.12.2005 КП "Баст" надало ОСОБА_1 в експлуатацію (користування) місця, для розміщення малих архітектурних форм, з метою здійснення торгівельної діяльності - продажу продовольчих товарі, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . Також, згідно договору № 92 від 08.11.2006 КП "Баст" надало позивачу в експлуатацію (користування) місця, для розміщення малих архітектурних форм, з метою здійснення торгівельної діяльності - продажу продовольчих товарі, що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 .
В позовній заяві ОСОБА_1 вказує, що в липні 2020 невідомими йому особами прикріплено приписи з повідомленням про самовільно встановлення на кіоски, які належать йому на праві власності за адресами: АДРЕСА_2 (в приписі вказано - АДРЕСА_3 ) та АДРЕСА_2 .
Не погоджуючись із вказаним, 29.07.2020 позивач звернувся із відповідною заявою до Харківської міської ради.
19.08.2020 виконавчий комітет Харківської міської ради прийняв рішення № 473 від 19.08.2020 "Про звільнення території міста Харкова від самовільного встановлення об`єктів", зокрема, в додатку № 1 п. 4 вказано адресу: біля будівлі по АДРЕСА_4 , а в п. 9 - біля будинку по АДРЕСА_1 .
Не погоджуючись із рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради № 473 від 19.08.2020 (додаток 1 пункт 4 та пункт 9), позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.
Згідно з ч. 2, 4 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Так, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок № 244).
Відповідно до п. 2.1, 2.2, 2.3 Порядку № 244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1). Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності. Цей перелік документів є вичерпним.
Пунктами 2.6, 2.7 Порядку № 244 передбачено, що для оформлення паспорта прив`язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно. Паспорт прив`язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Рішенням Харківської міської ради 13 сесії 7 скликання № 688/17 від 21.06.2017 затверджено Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення на території міста Харкова, відповідно до п. 1.2 якого Положення розроблено з метою регулювання правовідносин, пов`язаних із виникненням та реалізацією права тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення відкритих літніх майданчиків, елементів вуличної торгівлі, малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення для провадження підприємницької діяльності на території міста Харкова (далі - тимчасові об`єкти підприємницької та іншої діяльності).
Пунктом 1.5 Положення передбачено, що договір тимчасового користування окремим елементом благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових об`єктів підприємницької та іншої діяльності (далі - Договір) - двосторонній договір, укладений між Замовником та Виконавцем, за яким Замовнику надається право експлуатації окремого елементу благоустрою комунальної власності міста Харкова шляхом розміщення тимчасового об`єкта підприємницької та іншої діяльності.
Аналіз вказаних правових норм свідчить про те, що особа, яка бажає розмістити тимчасову споруду для провадження підприємницької діяльності, зокрема, кіоску, може здійснити такі дії на підставі паспорта прив`язки тимчасової споруди відповідно до Порядку № 244 або на підставі договору тимчасового користування окремим елементом благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових об`єктів підприємницької та іншої діяльності, відповідно до Положення, яке затверджено рішенням Харківської міської ради 13 сесії 7 скликання № 688/17 від 21.06.2017.
Судовим розглядом встановлено, що головним спеціалістом відділу контролю за розміщенням малих архітектурних форм та тимчасових споруд Департаменту територіального контролю виявлено тимчасову споруду-кіоск за адресою: м. Харків, вул. Золочівська, 22-А.
З метою отримання інформації щодо наявності права на землю, права власності на об`єкт та документів, які відповідно до вимог чинного законодавства, рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету дають право на встановлення об`єкта (майна), до відповідних уповноважених органів, підприємств, установ, організацій, головним спеціалістом направлено запити і отримано відповіді на них. Так, відповідно до листа адміністрації Холодногірського району № 384/0/187-20 від 15.05.2020 в адміністрації району правовстановлюючі документи на вищезазначений об`єкт (тимчасова споруда - кіоск на земельній ділянці біля будівлі № 22-А по вул. Золочівський у м. Харкові) відсутні, звернень від юридичних або фізичних осіб стосовно вищевказаного об`єкта до адміністрації району не надходило. У листі Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради № 2755/0/605-21 від 12.05.2020 зазначено, що інформація стосовно прийнятих рішень Харківської міської ради щодо надання в користування вищезазначеної земельної ділянки (за адресою: м. Харків, Золочівська, 22-А) для будівництва (або реконструкції) вказаних об`єктів в Департаменті містобудування та архітектури Харківської міської ради відсутня; рішення про присвоєння, зміну та впорядкування поштової адреси не приймались. Згідно з листа Департаменту земельних відносин Харківської міської ради № 4065/0/225-20 від 22.05.2020 договір оренди земельної ділянки, яка розташована біля будівлі по вул. Золочівська, 22-А, на якій розміщено об`єкт (тимчасова споруда - кіоск), на оформленні не перебуває. Інформація щодо укладених договорів оренди на земельні ділянки, які розташовані по вул. Золочівській, 22-А, в Департаменті земельних відносин відсутня; рішень щодо продажу земельних ділянок за запитуваними параметрами Харківською міською радою не приймалось. Відповідно до листа КП "Сучасне місто" № 3101/01-05 від 21.05.2020 у цьому підприємстві не обліковується інформація стосовно оформлення права користування окремими елементами благоустрою комунальної власності міста Харкова для розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально- культурного та іншого призначення (кіоску за азресою: м. Харків, вул. Золочівська, 22-А). В листі управління споживчого ринку Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міської ради № 642/0/505-20 від 01.06.2020 вказано, що жоден суб`єкт підприємницької діяльності за адресою: м. Харків, вул. Золочівська, 22-А, не звертався до управління споживчого ринку з метою реєстрації об`єктів споживчого ринку.
Також, відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна земельна ділянка з кадастровим номером 6310137200:12:008:0007 перебуває у комунальній власності.
28.07.2020 головним спеціалістом складено акт обстеження земельної ділянки, на якій розміщений об`єкт щодо тимчасової споруди - кіоску. В даному акті зазначено, що за результатами заходів самоврядного контролю виявлено самовільно (незаконно) встановлений об`єкт - тимчасова споруда-кіоск, об`єкт являє собою одноповерхову, металеву полегшену конструкцію збірного типу, підключений до електро мережі, має прямокутну форму, розміром орієнтовано 5*3 м., біло- коричневого кольору без логотипу, візуально недоліків, пошкоджень не виявлено, об`єкт розташований на відстані 7 м. від будівлі по вул. Золочівський, 22-А, 15 м. від будинку по АДРЕСА_3 , та на відстані 27 м. від будинку по АДРЕСА_2 .
На підставі вказаного, головним спеціалістом винесено припис № 3280 про усунення порушень шляхом демонтажу об`єкта від 28.07.2020 стосовно кіоску біля будівлі по вул. Золочівській, 22-А у м. Харкові із вимогою добровільно, у 3-денний строк усунути порушення шляхом демонтажу вказаного об`єкта з обов`язковим відновленням благоустрою території та із попередженням, що у випадку невиконання вимог цього припису у встановлені строк, самовільно (незаконний) об`єкт за вказаною адресою згідно з п. 5.10.13. Правил благоустрою території міста Харкова буде демонтовано на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради.
На виконання положень п. 5.10.12. Правил благоустрою території міста Харкова за умови відсутності інформації про власника або особи, що здійснила встановлення об`єкта, від якого звільняється територія міста Харкова, вказаний припис закріплено на самовільно встановленому об`єкті (кіоску) з фотофіксацією факту його прикріплення, а також опубліковано на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету.
03.08.2020 головним спеціалістом у приписі № 3280 про усунення порушень шляхом демонтажу об`єкта від 28.07.2020 зазначено про невиконання вищевказаних вимог.
19.08.2020 виконавчим комітетом Харківської міської ради прийнято рішення "Про звільнення території міста Харкова від самовільно встановлених об`єктів" № 473 від 19.08.2020, яким вирішено, з-поміж іншого, звільнити територію міста Харкова від самовільно (незаконно) тимчасової споруди (кіоску) біля будівлі по АДРЕСА_4 .
Після проведення тендеру на послуги по демонтажу самовільно встановлених (розміщених) об`єктів, 14.05.2021 - 18.05.2021 здійснено демонтаж тимчасової споруди - кіоску за адресою: АДРЕСА_4 .
На виконання вимоги п. 5.10.25. Правил благоустрою території міста Харкова складено акт 2/21 про звільнення території від 18.05.2021.
Головними спеціалістом відділу контролю за розміщенням малих архітектурних форм та тимчасових споруд Департаменту територіального контролю виявлено тимчасову споруду-кіоск за адресою: м. Харків, вул. Борзенко, 7.
З метою отримання інформації щодо наявності права на землю, права власності на об`єкт та документів, які відповідно до вимог чинного законодавства, рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету дають право на встановлення об`єкта (майна), до відповідних уповноважених органів, підприємств, установ, організацій, головним спеціалістом направлено запити і отримано відповіді на них. Відповідно до листа адміністрації Холодногірського району № 473/0/187-20 від 01.06.2020 в адміністрації району правовстановлюючі документи на вищезазначений об`єкт (тимчасова споруда-кіоск на земельній ділянці біля будинку № 7 по вул. Борзенко у м. Харкові) відсутні, звернень від юридичних або фізичних осіб стосовно вищевказаного об`єкта до адміністрації району не надходило. У листі Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 28.05.2020 № 3026/0/605-20 вказано, що інформація стосовно прийнятих рішень Харківської міської ради щодо надання у власність або користування для розміщення, здійснення будівництва, збереження об`єкта (тимчасової споруди - кіоску) біля будівлі по АДРЕСА_1 відсутня; дозвільні документи (паспорт прив`язки тощо) на розміщення вищезазначеного об`єкта не надавались; розпорядчі акти про присвоєння, зміну та впорядкування поштової адреси не приймались. Згідно листа Департаменту земельних відносин Харківської міської ради № 4823/0/225-20 від 22.06.2020 на теперішній час договір оренди земельної ділянки, яка розташована біля будинку по вул. Борзенка, 7, на якій розміщено об`єкт (тимчасова споруда - кіоск), на оформленні не перебуває; інформація щодо укладених договорів оренди на земельні ділянки, які розташовані по вул. Борзенко, 7 в Департаменті земельних відносин відсутня. Рішень щодо продажу земельних ділянок за запитуваними параметрами Харківською міською радою не приймалось. Відповідно до листа КП "Сучасне місто" № 3263/01-05 від 27.05.2020 у цьому підприємстві не обліковується інформація стосовно оформлення права користування окремими елементами благоустрою комунальної власності міста Харкова для розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення (кіоску за адресою: м. Харків, вул. Борзенка, 7). В листі управління споживчого ринку Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міської ради № 677/0/505-20 від 02.06.2020 зазначено, що жоден суб`єкт підприємницької діяльності за адресою: м. Харків, вул. Борзенко, 7, не звертався до управління споживчого ринку з метою реєстрації об`єктів споживчого ринку.
Відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна земельна ділянка з кадастровим номером 6310137200:12:008:0011 перебуває у комунальній власності.
28.07.2020 головним спеціалістом складено акт обстеження земельної ділянки, на якій розміщений об`єкт щодо тимчасової споруди-кіоску. В даному акті вказано, що за результатами заходів самоврядного контролю виявлено самовільно (незаконно) встановлений об`єкт - тимчасова споруда - кіоск, об`єкт являє собою одноповерхову, металеву полегшену конструкцію збірного типу, підключений до електро мережі, має прямокутну форму, розміром орієнтовано 5*3 м, синього кольору без логотипу, візуально недоліків, пошкоджень не виявлено, об`єкт розташований на відстані 17 м від будівлі по вул. Борзенка, 7,16 м. від будинку по вул. Борзенка, 4, та на відстані 75 м від будинку по АДРЕСА_5 .
На підставі вказаного, головним спеціалістом винесено припис № 3289 про усунення порушень шляхом демонтажу об`єкта від 28.07.2020 стосовно кіоску біля будівлі по АДРЕСА_1 із вимогою добровільно, у 3-денниий строк усунути порушення шляхом демонтажу вказаного об`єкта з обов`язковим відновленням благоустрою території та із попередженням, що у випадку невиконання вимог цього припису у встановлені строк, самовільно (незаконний) об`єкт за вказаною адресою згідно з п. 5.10.13. Правил благоустрою території міста Харкова буде демонтовано на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради.
На виконання положень п. 5.10.12 Правил благоустрою території міста Харкова за умови відсутності інформації про власника або особи, що здійснила встановлення об`єкта, від якого звільняється територія міста Харкова, даний припис закріплено на самовільно встановленому об`єкті (кіоску) з фотофіксацією факту його прикріплення, а також опубліковано на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету.
03.08.2020 головним спеціалістом у приписі № 3289 про усунення порушень шляхом демонтажу об`єкта від 28.07.2020 зазначено про невиконання вищевказаних вимог.
Виконавчим комітетом Харківської міської ради прийнято рішення "Про звільнення території міста Харкова від самовільно встановлених об`єктів" від 19.08.2020 № 473, яким вирішено, з-поміж іншого, звільнити територію міста Харкова від самовільно (незаконно) тимчасової споруди (кіоску) біля будинку по АДРЕСА_1 .
Після проведення тендеру на послуги по демонтажу самовільно встановлених (розміщених) об`єктів, 29.06.2021 здійснено демонтаж тимчасової споруди - кіоску за адресою: АДРЕСА_1 .
На виконання вимоги п. 5.10.25. Правил благоустрою території міста Харкова складено акт 8/21 про звільнення території від 29.06.2021.
Таким чином, викладене вище свідчить про те, що кіоски за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_4 , розміщені на земельній ділянці комунальної власності самовільно (незаконно), а саме без документів, що посвідчують право власності або право користування такою земельною ділянкою, без отримання документа, який відповідно до вимог чинного законодавства дає право на встановлення на території міста Харкова такого об`єкта.
Крім того, суд звертає увагу на те, що під час судового розгляду позивач не заперечував проти вказаного.
Стосовно посилань ОСОБА_1 на те, що виконавчий клмітет Харківської міської ради немає повноважень щодо винесення рішення про звільнення території міста Харкова від самовільного встановлення об`єктів, суд вказує наступне.
Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до об`єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам`ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об`єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" на об`єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об`єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Положеннями статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Так, Правила благоустрою території міста Харкова встановлені рішенням 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 504/11 від 16.11.2011.
Параграфом 5.10 Правил благоустрою території міста Харкова (в редакції рішення 29 сесії Харківської міської ради 7 скликання № 1705/19 від 21.08.2019) передбачено Порядок звільнення території міста Харкова від самовільно (незаконно) встановлених малих архітектурних форм та тимчасових споруд, елементів телекомунікаційної мережі, елементів благоустрою вулично-дорожньої мережі (далі - Порядок), який передбачає механізм, підстави, терміни проведення на території міста Харкова демонтажу таких самовільно (незаконно) встановлених об`єктів, зокрема, малих архітектурних форм (зокрема, але не виключно лав, урн, парканів, огорож, альтанок, декоративних скульптур та композицій, пам`ятників тощо); тимчасових споруд (зокрема, але не виключно кіосків, ларків, палаток, павільйонів для сезонного продажу товарів, торговельних автоматів; атракціонних комплексів (зокрема, але не виключно надувних атракціонів, у тому числі водних, тощо); засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (зокрема, але не виключно автомагазинів, автокафе, автокав`ярень, авторозвозок, лавок-автопричепів тощо); спеціального технологічного обладнання (зокрема, але не виключно низькотемпературних лотків-прилавків, холодильного обладнання, лотків тощо); об`єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства, столиків, що не є капітальними спорудами; покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, механізмів нерухомого майна.
Відповідно до п. 5.10.3 Порядку самовільно (незаконно) встановлені об`єкти - об`єкти, розміщені на земельній ділянці комунальної власності без документів, що посвідчують право власності або право користування такою земельною ділянкою, та/або без отримання документа, який відповідно до вимог чинного законодавства, рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету дає право на встановлення на території міста Харкова такого об`єкта, та/або без відповідного договору, необхідність укладення якого визначено актами чинного законодавства, рішеннями Харківської міської ради, її виконавчого комітету.
Згідно з пунктами 5.10.4, 5.10.5 Порядку виявлення випадків самовільного (незаконного) встановлення об`єктів здійснюється Департаментом територіального контролю Харківської міської ради, адміністраціями районів Харківської міської ради, у тому числі на підставі інформації, отриманої від виконавчих органів Харківської міської ради, посадових осіб, фізичних та юридичних осіб, із наданням фотознімка об`єкта та схеми його розміщення. При виявленні безхазяйного майна, випадків самовільного (незаконного) встановлення об`єктів, зазначених у п. 5.10.2 цих Правил, з метою отримання інформації щодо наявності права на землю, права власності на об`єкт та документів, які відповідно до вимог чинного законодавства, рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету дають право на встановлення об`єкта (майна), органами визначеними у п. 5.10.4 цих Правил направляються запити до відповідних уповноважених органів, підприємств, установ, організацій. При виявленні самовільного (незаконного) встановлення елементів телекомунікаційної мережі отримання відомостей щодо наявності права на землю та права власності на такий об`єкт не є обов`язковим.
Пунктами 5.10.8 - 5.10.12 Порядку передбачено, що Департаментом територіального контролю Харківської міської ради після підтвердження факту самовільного (незаконного) встановлення об`єкта (крім випадків самовільного (незаконного) встановлення елементів телекомунікаційної мережі, самовільного (незаконного) встановлення технічного засобу регулювання (організації) дорожнього руху, самовільного (незаконного) встановлення покинутого транспортного засобу) на підставі матеріалів, визначених п. 5.10.5 цих Правил, та за результатами заходів самоврядного контролю складається акт обстеження земельної ділянки. У разі підтвердження факту самовільного (незаконного) встановлення об`єкта його власнику або особі, яка встановила такий об`єкт, Департаментом територіального контролю Харківської міської ради виноситься припис із вимогою про усунення порушень шляхом демонтажу об`єкта у триденний строк. Припис складається у 2 примірниках, один залишається в Департаменті територіального контролю Харківської міської ради, другий видається власнику або особі, яка встановила такий об`єкт. У разі відмови від отримання припису особа, яка складає припис, робить про це відповідний запис. Власник або особа, яка здійснила самовільне (незаконне) встановлення об`єкта, проводить демонтаж такого об`єкта за власні кошти з обов`язковим відновленням благоустрою території міста Харкова. Якщо власника або особу, що здійснила встановлення об`єкта, від якого звільняється територія міста Харкова, не встановлено, або особа ухиляється від вручення припису, або така особа відсутня на місці розташування об`єкта, припис кріпиться на самовільно (незаконно) встановленому об`єкті або в інший спосіб, що залежить від умов місцевості, з фотофіксацією факту його прикріплення, а також публікується на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету.
Згідно з пунктами 5.10.13 та 5.10.14 Порядку звільнення території міста Харкова від самовільно (незаконно) встановлених об`єктів у примусовому порядку здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради (далі - рішення виконавчого комітету). Рішення виконавчого комітету є обов`язковим для виконання визначеними в ньому особами.
Відповідно до п. 5.10.17 Порядку Департамент територіального контролю Харківської міської ради вживає заходи щодо виконання рішення виконавчого комітету про звільнення території міста Харкова від самовільно (незаконно) встановлених об`єктів за рахунок коштів бюджету міста Харкова або інших джерел, не заборонених законодавством, із подальшим відшкодуванням усіх витрат.
Пунктом 5.10.19 Порядку передбачено, що звільнення території міста Харкова від визначених у рішенні виконавчого комітету самовільно (незаконно) встановлених об`єктів (майна) здійснюється шляхом демонтажу, завантаження, транспортування, розвантаження, прибирання та благоустрою території, передачі на зберігання об`єкта відповідальній особі суб`єкта господарювання, зазначеного в рішенні виконавчого комітету, що засвідчується її підписом.
Згідно з пунктами 5.10.22, 5.10.25, 5.10.28 Порядку звільнення території від самовільно (незаконно) встановлених об`єктів (майна) здійснюється в присутності уповноваженого представника Департаменту територіального контролю Харківської міської ради та уповноваженої посадової особи адміністрації відповідного району Харківської міської ради (неявка представника адміністрації відповідного району не перешкоджає проведенню звільнення території від об`єкта) незалежно від присутності власника об`єкта (майна) або особи, яка встановила такий об`єкт (майно). Про проведене звільнення території відповідальною особою адміністрації району Харківської міської ради, а за її відсутності під час звільнення території від самовільно (незаконно) встановлених об`єктів (майна) відповідальною особою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради складається акт про звільнення території, акт про звільнення території від елемента телекомунікаційної мережі або акт звільнення території від технічного засобу регулювання (організації) дорожнього руху, акт про звільнення території від покинутого транспортного засобу, форми яких затверджуються Департаментом територіального контролю Харківської міської ради та підписуються особами, які безпосередньо брали участь у відповідних заходах на виконання рішення виконавчого комітету. Демонтований об`єкт повертається власнику (особі, яка здійснила встановлення такого об`єкта) або його представнику на підставі акта приймання- передачі після відшкодування ним витрат на роботи з демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання об`єкта згідно із затвердженими тарифами та після відновлення благоустрою території міста Харкова.
Отже, вказані вище правові норми наділяють виконавчий комітет Харківської ради відповідними повноваженням щодо контролю за благоустроєм населених пунктів, зокрема, шляхом демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд.
Аналогічна правова позиція щодо таких повноважень у міської ради викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2020 по справі № 2а-72/12.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 473 від 19.08.2020 (додаток 1 пункт 4 та пункт 9) є правомірним, підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_6 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до виконавчого комітету Харківської міської ради (місцезнаходження: майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору: Державна регуляторна служба в особі сектора Державної регуляторної служби у Харківській області (місцезнаходження: пров. Поштовий, буд. 2, м. Харків, 61001) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 23 жовтня 2021 року.
Суддя А.С. Мороко