
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
27 вересня 2021 року м. Київ Справа № 320/11731/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Харченко С.В., розглянувшипозовну заявуТовариства з обмеженою відповідальністю "Гелексі фінанс"до Відділу державної реєстрації нерухомого майна, бізнесу та місця проживання Вишгородської міської радипровизнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гелексі фінанс" (далі – позивач) звернулось до суду з позовом до Відділу державної реєстрації нерухомого майна, бізнесу та місця проживання Вишгородської міської ради (далі – відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення адміністратора ОСОБА_1 від 07.09.2021 щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 з адреси: АДРЕСА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати рішення адміністратора ОСОБА_1 від 07.09.2021 щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 з адреси: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати відповідача зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 з адреси: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати відповідача зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 з адреси: АДРЕСА_1 .
Відповідно до приписів частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу і чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі за даним позовом, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з приписами пункту 1 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
У свою чергу публічно-правовий спір – це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (пункт 2 частини першої статті 4 цього Кодексу).
Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно – правовий спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб`єктами стосовно їхніх прав та обов`язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб`єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб`єктів, а ці суб`єкти, відповідно, зобов`язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб`єкта.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В силу положень пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивач просить суд зняти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, позивач стверджує, що в результаті звернення стягнення на підставі іпотечного договору від 16.06.2020, укладеного між ним та ОСОБА_3 , він 12.08.2021 набув право власності на нерухоме майно (квартиру) за наведеною вище адресою.
За таких обставин позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено йому як новому власнику квартири у знятті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, спірні правовідносини фактично стосуються обмеження у реалізації позивачем набутого на підставі іпотечного договору права власності на об`єкт нерухомості внаслідок реєстрації місця проживання у ньому третіх осіб.
Разом з тим, як розтлумачила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.09.2019 в адміністративній справі № 826/15287/17, якщо в основі позовних вимог лежить намір (бажання, воля) позивача захистити свої майнові права на набуті об`єкти власності, який передбачає втручання щонайменше в житлові права третіх осіб, такий спір набуває статусу приватноправового та повинен розглядатись за правилами цивільного судочинства .
Так, в силу положень пункту 1 частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин суди розглядають у порядку цивільного судочинства.
За таких обставин суд дійшов висновку, що даний спір є приватноправовим та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гелексі фінанс" до Відділу державної реєстрації нерухомого майна, бізнесу та місця проживання Вишгородської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.
2. Роз`яснити позивачу, що даний спір належить до юрисдикції місцевого загального суду та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
3. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати (видати) позивачу (його представнику).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Харченко С.В.