
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2021 р. Справа№200/6046/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку загального позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 3057 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
19 травня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Військової частини 3057 Національної гвардії України (далі – відповідач), надісланий на адресу суду 14 травня 2021 року, в якому позивач просив:
1. визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3057 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року;
2. визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3057 щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про розмір його грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період проходження військової служби з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу, застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін;
3. зобов`язати Військову частину 3057 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження ним військової служби з 22 травня 2015 року по 28 лютого 2018 року, виходячи із базового місяця – січень 2008 року, та з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року (день звільнення), виходячи з базового місяця – березень 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум індексації грошового забезпечення;
4. зобов`язати Військову частину 3057 надати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період проходження військової служби з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
24 травня 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС).
19 липня 2021 року суд постановив ухвалу про витребування доказів у Військової частини 3057 та у Маріупольського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
16 серпня 2021 року суд постановив ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів з дня закінчення строку, визначеного ч. 4 ст. 173 КАС; призначив підготовче засідання на 03 вересня.
03 вересня 2021 року за наслідками підготовчого засідання суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 24 вересня 2021 року.
Про дату, час і місце проведення судового засідання сторони повідомлені в порядку, визначеному КАС.
Учасники справи/їх представники до судового засідання не з`явилися.
Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС, а також відсутність встановлених ст. ст. 205, 223 КАС підстав для відкладення розгляду справи, справа розглянута в порядку письмового провадження.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що в період з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року він проходив військову службу у Військовій частині 3057.
Позивач доводить, що під час проходження військової служби індексація грошового забезпечення йому не виплачувалась.
У зв`язку з цим в квітні 2021 року він звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести нарахування та виплату індексації грошового забезпечення та надати довідку про розмір грошового забезпечення з нарахуванням індексації за період проходження служби.
Листом від 29 квітня 2021 року № 40/57/32-1366 командир Військової частини 3057 повідомив, що у зв`язку з обмеженим фінансовим ресурсом, який виділявся Військовій частині 3057 на виплату грошового забезпечення у 2017 році, для проведення індексації не було законних підстав. У видачі довідки відмовлено на тій підставі, що картки на грошове забезпечення за 2015-2016 роки передані до Центрального архівного відділу Національної гвардії України.
Вважаючи такі дії (бездіяльність) відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Відповідач наголошував, що обчислення індексації грошового забезпечення, в тому числі визначення базового місяця, належить до його виключної компетенції та є його дискреційними повноваженнями.
З приводу проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач зазначив таке.
Якщо починаючи з 01 грудня 2015 року відбулась одна з подій, пов`язаних із застосуванням нових правил індексації (підвищення окладу за займаною посадою, прийняття на роботу, вихід з декрету, переведення на іншу посаду або в інше підприємство), то для таких випадків грошове забезпечення слід індексувати по-новому, якщо ж не такі події не відбулися, застосовуються умови індексації, що діяли раніше. Таким чином, оновлений Порядок № 1078 слід застосовувати лише до подій та обставин, що настали з 01 грудня 2015 року.
З травня 2015 року по грудень 2015 року поріг індексації не був перевищений, а тому за вказаний період індексація грошового забезпечення позивача не нараховувалась.
З січня 2016 року по лютий 2018 року поріг індексації перевищував норму, а тому за цей період Військова частина 3057 нараховувала позивачу індексацію в сумі 5 923,39 грн, проте внаслідок недофінансування виплатила її не у повному обсязі (фактично виплачено 625,50 грн).
01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою було затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців.
Таким чином, відповідно до п. 5 Порядку № 1078 базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення в період з лютого 2018 року по січень 2021 року є березень 2018 року.
Відповідач покликався на те, що згідно з інформацією Держстату України, оприлюдненою на його офіційному веб-сайті, індекс споживчих цін у березні 2018 року склав 101,1%, в квітні 2018 року – 100,8%, в травні 2018 року – 100,00%, у червні 2018 року – 100,0%, в липні 2018 року – 99,3%, в серпні 2018 року – 100,0%, у вересні 2018 року – 101,9%, в жовтні 2018 року – 101,7%.
Оскільки березень 2018 року є базовим місяцем (значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків та індексація грошового забезпечення відповідно не нараховується), індекс споживчих цін у листопаді 2018 року склав 103,7% (1,008 х 1,00 х 1,00 х 0,993 х 1,00 х 1,019 х 1,017 х 100).
Таким чином, лише у жовтні 2018 року поріг індексації 103% (100,8% х 100,0% х 99,3% х 100,0% х 101,9% х 101,7% х 100) був перевищений, а у позивача виникло право на індексацію грошового забезпечення. При цьому, оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано в листопаді 2018 року, індексацію необхідно було проводити з грудня 2018 року, що відповідає приписам п. 1-1 Порядку № 1078.
Внаслідок того, що індекс споживчих цін для проведення індексації розрахований наростаючим підсумком з березня 2018 року по листопад 2018 року (включно) не перевищив 103,0%, індексація грошового забезпечення за період з березня 2018 року по листопад 2018 року (включно) правомірно не проводилась.
З грудня 2018 року по лютий 2021 року Військова частина 3057 здійснювала нарахування індексації грошового забезпечення позивача, проте виплачувала її не в повному обсязі. Заборгованість з індексації за період з січня 2019 року по січень 2021 року в сумі 1 979,54 грн виплачена позивачу в січні 2021 року.
Правом на подання відповіді на відзив та заперечення сторони не скористалися.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Головним управлінням Національної гвардії України 11 квітня 2016 року.
Відповідач – Військова частина 3057 Національної гвардії України (ідентифікаційний код: 23313948) зареєстрована як юридична особа 19 березня 1993 року, про що 11 березня 2015 року до Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
Позивач проходив військову службу у Збройних Силах України.
На підставі послужного списку ОСОБА_1 суд встановив такі обставини.
15 травня 2015 року позивач уклав контракт про проходження військової служби до закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» ОСОБА_1 був прийнятий на військову службу за контрактом та зарахований до списків особового складу Національної гвардії України наказом командувача Національної гвардії України від 15 травня 2015 року № 73о/с.
З 16 травня 2015 року по 30 жовтня 2015 року позивач обіймав посаду командира 3-го спеціального патрульного взводу спеціальної патрульної роти патрульного батальйону 18-го полку оперативного призначення Східного оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України (наказ К НГУ від 15 травня 2015 року № 73о/с).
З 30 жовтня 2015 року по 19 червня 2017 року – посаду заступника командира 1-ї патрульної роти по роботі з особовим складом патрульного батальйону 18-го полку оперативного призначення Східного оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України (наказ Н СТУ від 30 жовтня 2015 року № 93о/с).
З 19 червня 2017 року по 10 травня 2018 року – посаду командира 2-го спеціального патрульного взводу спеціальної патрульної роти патрульного батальйону 18-го полку оперативного призначення Східного оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України (наказ Н СТУ від 19 червня 2017 року № 44о/с).
З 10 травня 2018 року по 22 квітня 2019 року – посаду командира 2-го патрульного взводу 4-ї патрульної роти патрульного батальйону 18-го полку оперативного призначення Східного оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України (наказ Н СТУ від 10 травня 2018 року № 38о/с);
Відповідно до Указу Президента України від 28 березня 2014 року № 346/2014 та наказу командувача Національної гвардії України від 07 травня 2018 року № 24 18-й полк оперативного призначення Східного оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України перейменовано на 18-й полк оперативного призначення імені Дмитра Вишневецького Національної гвардії України (Військова частина 3057).
З 22 квітня 2019 року по 07 жовтня 2019 року позивач обіймав посаду командира 2-го патрульного взводу 4-ї патрульної роти стрілецького батальйону (з конвоювання, екстрадиції, охорони підсудних та охорони громадського порядку) 18-го полку оперативного призначення імені Дмитра Вишневецького Національної гвардії України (Військова частина 3057) (наказ Н СТУ від 22 квітня 2019 року № 31о/с);
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 11 червня 2019 року № 478 та наказу командувача Національної гвардії України від 25 липня 2019 року № 381ДСК 18-й полк оперативного призначення імені Дмитра Вишневецького Національної гвардії України перейменовано на 12-ту бригаду оперативного призначення Східного оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України (Військова частина 3057).
З 07 жовтня 2019 року по 15 лютого 2021 року позивач обіймав посаду командира 2-го патрульного взводу 4-ї патрульної роти стрілецького батальйону (з конвоювання, екстрадиції, охорони підсудних та охорони громадського порядку) 12-ї бригади оперативного призначення Східного оперативно-територіального об`єднання Національної гвардії України (військова частина 3057) (наказ Н СТУ від 07 жовтня 2019 року № 75к).
15 лютого 2021 року згідно з наказом командира Військової частини 3057 (по стройовій частині) від 15 лютого 2021 року № 34 припинений (розірваний) контракт про проходження військової служби у Національній гвардії України, а ОСОБА_1 , командир 2-го патрульного взводу 4-ї патрульної роти стрілецького батальйону (з конвоювання, екстрадиції, охорони підсудних та охорони громадського порядку), звільнений відповідно до ст. 26 ч. 5 п. 2 пп. «б» Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» з військової служби наказом командувача Національної гвардії України від 28 січня 2021 року № 14о/с в запас за станом здоров`я, виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
З приводу індексації грошового забезпечення позивача в період перебування на військовій службі у Військовій частині 3057 суд встановив такі обставини.
Як свідчить довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року, видана Військовою частиною 3057 10 червня 2021 року за № 0623, індексація грошового забезпечення виплачувалась наступним чином: травень 2015 року – травень 2016 року – по 0,00 грн щомісячно; червень 2016 року – 59,45 грн; липень 2016 року – 0,00 грн; серпень 2016 року – 84,10 грн; вересень 2016 року – 84,10 грн; жовтень 2016 року – 0,00 грн; листопад 2016 року – 129,05 грн; грудень 2016 року – 134,40 грн; січень 2017 року – 134,40 грн; лютий 2017 року – 134,40 грн (відраховано); березень 2017 року – листопад 2018 року – по 0,00 грн щомісячно; грудень 2018 року – 71,08 грн; січень 2019 року – 11,53 грн (відраховано); лютий 2019 року – 59,55 грн; березень 2019 року – 59,55 грн; квітень 2019 року – 59,55 грн; травень 2019 року – грудень 2019 року – по 0,00 грн щомісячно; січень 2020 року – 1 979,54 грн; лютий 2020 року – 216,51 грн; березень 2020 року – 216,51 грн; квітень 2020 року – 216,51 грн; травень 2020 року – 216,51 грн; червень 2020 року – 216,51 грн; липень 2020 року – 226,29 грн; серпень 2020 року – 226,29 грн; вересень 2020 року – 226,29 грн; жовтень 2020 року – 226,29 грн; листопад 2020 року – 226,29 грн; грудень 2020 року – 233,81 грн; січень 2021 року – 331,42 грн; лютий 2021 року – 149,67 грн.
Згідно з довідками Військової частини 3057 від 10 червня 2021 року № 0624 та від 02 вересня 2021 року № 0905, нарахування та виплата індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року проводилась наступним чином:
травень 2015 року – базовий місяць – травень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 218,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
червень 2015 року – базовий місяць – травень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 218,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
липень 2015 року – базовий місяць – травень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 218,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
серпень 2015 року – базовий місяць – серпень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 218,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
вересень 2015 року – базовий місяць – серпень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 378,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
жовтень 2015 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 378,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
листопад 2015 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 378,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
грудень 2015 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 378,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
січень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 2,00; прожитковий мінімуму – 1 378,00 грн; сума індексації – 27,56 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
лютий 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 2,00; прожитковий мінімуму – 1 378,00 грн; сума індексації – 27,56 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
березень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 2,00; прожитковий мінімуму – 1 378,00 грн; сума індексації – 27,56 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
квітень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 2,00; прожитковий мінімуму – 1 378,00 грн; сума індексації – 27,56 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
травень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 2,00; прожитковий мінімуму – 1 450,00 грн; сума індексації – 29,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
червень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,90; прожитковий мінімуму – 1 450,00 грн; сума індексації – 114,55 грн, виплачено індексацію – 59,45 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
липень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,90; прожитковий мінімуму – 1 450,00 грн; сума індексації – 114,55 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
серпень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,90; прожитковий мінімуму – 1 450,00 грн; сума індексації – 114,55 грн, виплачено індексацію – 84,10 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
вересень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,90; прожитковий мінімуму – 1 450,00 грн; сума індексації – 114,55 грн, виплачено індексацію – 84,10 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
жовтень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,90; прожитковий мінімуму – 1 450,00 грн; сума індексації – 114,55 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
листопад 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,90; прожитковий мінімуму – 1 450,00 грн; сума індексації – 114,55 грн, виплачено індексацію – 129,05 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
грудень 2016 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 12,30; прожитковий мінімуму – 1 600,00 грн; сума індексації – 196,80 грн, виплачено індексацію – 134,40 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
січень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 12,30; прожитковий мінімуму – 1 600,00 грн; сума індексації – 196,80 грн, виплачено індексацію – 134,40 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
лютий 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 12,30; прожитковий мінімуму – 1 600,00 грн; сума індексації – 196,80 грн, виплачено індексацію – - 134,40 грн (відраховано); перерахунок індексації – 0,00 грн;
березень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 16,60; прожитковий мінімуму – 1 600,00 грн; сума індексації – 265,60 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
квітень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 16,60; прожитковий мінімуму – 1 600,00 грн; сума індексації – 265,60 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
травень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 16,60; прожитковий мінімуму – 1 684,00 грн; сума індексації – 279,54 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
червень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 20,90; прожитковий мінімуму – 1 648,00 грн; сума індексації – 351,96 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
липень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 20,90; прожитковий мінімуму – 1 648,00 грн; сума індексації – 351,96 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
серпень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 20,90; прожитковий мінімуму – 1 648,00 грн; сума індексації – 351,96 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
вересень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 24,70; прожитковий мінімуму – 1 648,00 грн; сума індексації – 415,95 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
жовтень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 24,70; прожитковий мінімуму – 1 648,00 грн; сума індексації – 415,95 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
листопад 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 24,70; прожитковий мінімуму – 1 648,00 грн; сума індексації – 415,95 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
грудень 2017 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 28,50; прожитковий мінімуму – 1 762,00 грн; сума індексації – 502,17 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
січень 2018 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 28,50; прожитковий мінімуму – 1 762,00 грн; сума індексації – 502,17 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
лютий 2018 року – базовий місяць – жовтень 2015 року; величина приросту індексу споживчих цін – 28,50; прожитковий мінімуму – 1 762,00 грн; сума індексації – 502,17 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
березень 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 762,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
квітень 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 762,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
травень 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 762,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
червень 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 762,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
липень 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 841,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
серпень 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 841,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
вересень 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 841,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
жовтень 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 841,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
листопад 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 0,00; прожитковий мінімуму – 1 841,00 грн; сума індексації – 0,00 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
грудень 2018 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 3,70; прожитковий мінімуму – 1 921,00 грн; сума індексації – 71,08 грн, виплачено індексацію – 71,08 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
січень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 3,70; прожитковий мінімуму – 1 921,00 грн; сума індексації – 71,08 грн, виплачено індексацію – 11,53 грн (відраховано); перерахунок індексації – 0,00 грн;
лютий 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 3,70; прожитковий мінімуму – 1 921,00 грн; сума індексації – 71,08 грн, виплачено індексацію – 59,55 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
березень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,00; прожитковий мінімуму – 1 921,00 грн; сума індексації – 134,37 грн, виплачено індексацію – 59,55 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
квітень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,00; прожитковий мінімуму – 1 921,00 грн; сума індексації – 134,37 грн, виплачено індексацію – 59,55 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
травень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,00; прожитковий мінімуму – 1 921,00 грн; сума індексації – 134,37 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
червень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 7,00; прожитковий мінімуму – 1 921,00 грн; сума індексації – 134,37 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
липень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 007,00 грн; сума індексації – 206,72 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
серпень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 007,00 грн; сума індексації – 206,72 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
вересень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 007,00 грн; сума індексації – 206,72 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
жовтень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 007,00 грн; сума індексації – 206,72 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
листопад 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 007,00 грн; сума індексації – 206,72 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
грудень 2019 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 102,00 грн; сума індексації – 216,51 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
січень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 102,00 грн; сума індексації – 216,51 грн, виплачено індексацію – 0,00 грн; перерахунок індексації – 1 979,54 грн;
лютий 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 102,00 грн; сума індексації – 216,51 грн, виплачено індексацію – 216,51 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
березень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 102,00 грн; сума індексації – 216,51 грн, виплачено індексацію – 216,51 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
квітень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 102,00 грн; сума індексації – 216,51 грн, виплачено індексацію – 216,51 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
травень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 102,00 грн; сума індексації – 216,51 грн, виплачено індексацію – 216,51 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
червень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 102,00 грн; сума індексації – 216,51 грн, виплачено індексацію – 216,51 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
липень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 197,00 грн; сума індексації – 226,29 грн, виплачено індексацію – 226,29 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
серпень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 197,00 грн; сума індексації – 226,29 грн, виплачено індексацію – 226,29 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
вересень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 197,00 грн; сума індексації – 226,29 грн, виплачено індексацію – 226,29 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
жовтень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 197,00 грн; сума індексації – 226,29 грн, виплачено індексацію – 226,29 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
листопад 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 197,00 грн; сума індексації – 226,29 грн, виплачено індексацію – 226,29 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
грудень 2020 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 10,30; прожитковий мінімуму – 2 270,00 грн; сума індексації – 233,81 грн, виплачено індексацію – 233,81 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
січень 2021 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 14,60; прожитковий мінімуму – 2 270,00 грн; сума індексації – 331,42 грн, виплачено індексацію – 331,42 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн;
лютий 2021 року – базовий місяць – березень 2018 року; величина приросту індексу споживчих цін – 14,60; прожитковий мінімуму – 2 270,00 грн; сума індексації – 177,55 грн, виплачено індексацію – 149,67 грн; перерахунок індексації – 0,00 грн.
01 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Військової частини 3057 з заявою, в якій просив нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 22 травня 2015 року по 21 лютого 2021 року, а також надати письмову відповідь за результатами розгляду цієї заяви та довідку про розмір його грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період з 22 травня 2015 року по 21 лютого 2021 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу, застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін, у строки, визначені законодавством.
За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 , яка отримана відповідачем 02 квітня 2021 року та зареєстрована за вхідним № Є-96, Військова частина 3057 надала відповідь листом від 29 квітня 2021 року № 40/57/32-1366.
Військова частини 3057 повідомила позивачеві, що у зв`язку з обмеженим фінансовим ресурсом, який виділявся військовій частини на виплату грошового забезпечення у 2017 році, для проведення індексації грошового забезпечення у вказаний період не було законних підстав. У 2018 році було підвищено грошове забезпечення за рахунок збільшення посадового окладу, базовим місяцем став березень 2018 року. За період з 01 березня 2018 року по 21 лютого 2018 року виплата індексації грошового забезпечення проведена у повному обсязі у відповідності до вимог чинного законодавства.
Також відповідач повідомив, що надати довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням індексації доходів за період з 22 травня 2015 року по 21 лютого 2021 року не має можливості, у зв`язку з тим, що особисті картки на грошове забезпечення за 2015-2016 роки надіслані до Центрального архівного відділу Національної гвардії України (акти приймання-передавання документів на постійне зберігання від 07 грудня 2018 року № 550 та від 17 квітня 2019 року № 199). Вказав, що після отримання особистих карток на грошове забезпечення з Центрального архівного відділу Національної гвардії України позивачеві буде надіслана запитувана ним довідка.
Позивачу роз`яснено право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності відповідача у разі незгоди з результатами розгляду його звернення.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України установлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон № 2011) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Абз. 2 ч. 3 ст. 9 Закону № 2011 передбачає, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон № 1282).
Згідно зі ст. 1 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індекс споживчих цін – показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;
Поріг індексації – величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Об`єкти індексації грошових доходів населення визначає ст. 2 Закону № 1282, відповідно до якої індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).
Ст. 2 Закону № 1282 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1282 індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Підстави для проведення індексації визначає ст. 4 Закону № 1282.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону № 1282 в редакції, що була чинною до 01 січня 2016 року, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
На підставі п. 21 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2016 року, у ч. 1 ст. 4 Закону № 1282 цифри «101» замінені цифрами «103».
Таким чином, до 01 січня 2016 року індексація грошових доходів населення проводилась в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищувала поріг індексації, який був встановлений в розмірі 101%; з 01 січня 2016 року поріг індексації встановлений в розмірі 103%.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 1282 обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону (тобто з січня 2003 року).
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 1282 для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 1282 підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Джерела коштів на проведення індексації грошових доходів населення визначає ст. 5 Закону № 1282.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону № 1282 підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону № 1282 проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 1282 у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Ч. 2 ст. 6 Закону № 1282 передбачено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі – Порядок № 1078).
Відповідно до п. 1 Порядку № 1078 цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
11 лютого 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 77 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 і від 9 грудня 2015 р. № 1013» (далі – Постанова КМУ № 77).
Постановою КМУ № 77 внесені зміни до п. 1-1 Порядку № 1078, а саме в абзаці другому цього пункту цифри «101» замінені цифрами «102».
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 77 вказані зміни застосовуються з 01 січня 2016 року.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року № 491-ІV «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Згідно з п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, серед іншого індексуються оплата праці (грошове забезпечення).
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
П. 5 Порядок № 1078 було передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1 і 4 цього Порядку.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
Місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв`язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов`язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу).
09 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі – Постанова КМУ № 1013), яка набрала чинності 15 грудня 2015 року.
На підставі п. 3 Постанови КМУ № 1013 внесені зміни до Порядку № 1078.
Зокрема, відповідно до пп. 2 п. 3 Постанови КМУ № 1013 пункт 5 Порядку № 1078 був викладений в такій редакції:
«5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4 […]».
Згідно з п. 6 Постанови КМУ № 1013 ця постанова застосовується з 01 грудня 2015 року.
Аналіз наведених вище правових норм зумовлює такі висновки:
- на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексом споживчих цін встановленого порогу індексації;
- індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці (грошового забезпечення). Проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб – роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи;
- відсутність окремого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення із застосуванням Порядку № 1078;
- сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону № 1282 підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті;
- правове регулювання виплати індексації визначає умови (якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Як зазначив Верховний Суд у постановах від 19 червня 2019 року (справа № 825/1987/17), від 20 листопада 2019 року (справа № 620/1892/19), від 05 лютого 2020 року (справа № 825/565/17), індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Крім того, слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п. 23). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Враховуючи положення Порядку № 1078, місяць, у якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим. У разі підвищення військовослужбовцю грошового забезпечення, для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться грошове забезпечення до підвищення у розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Якщо відбувається підвищення грошового забезпечення на суму меншу, ніж сума індексації, має бути здійснено підвищення грошового забезпечення та додано суму індексації, визначену з урахуванням суми підвищення грошового забезпечення.
При цьому реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 825/874/17.
Отже, позивач має право на індексацію грошового забезпечення в порядку, визначеному Законом № 1282 та Порядком № 1078.
ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3057 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року та зобов`язати Військову частину 3057 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження ним військової служби з 22 травня 2015 року по 28 лютого 2018 року, виходячи із базового місяця – січень 2008 року, та з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року (день звільнення), виходячи з базового місяця – березень 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум індексації грошового забезпечення.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для індексації грошового забезпечення позивача за період з 22 травня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як базового місяця, суд виходить з такого.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова КМУ № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил затверджено Додатком 25 до Постанови КМУ № 1294.
Згідно з абз. 5 п. 5 Порядку № 1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
У свою чергу, схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена Постановою КМУ № 1294, яка набрала чинності з 01 січня 2008 року.
Отже, з набранням чинності Постановою КМУ № 1294 відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.
Згідно з п. 14 Порядку № 1078 роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Відповідно до роз`яснення Мінсоцполітики № 48/о/66-17 від 08 серпня 2017 року зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
У роз`ясненні Мінсоцполітики № 28/о/66-18 від 18 квітня 2018 року зазначено, що у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.
Зі змісту роз`яснення Мінсоцполітики № 024-106 від 09 лютого 2005 року слідує, що зміна розміру премії за рахунок фінансових можливостей підприємства не є підставою вважати місяць базовим, при розрахунку індексу для проведення індексації.
У листі Мінсоцполітики від 29 грудня 2017 року № 122/0/66-17 зазначено:
«Отже, якщо посадові оклади військовослужбовців востаннє підвищувалися у січні 2008, то сума індексації, у грудні 2017 становить 4258,75 грн (1762 х 241,7 : 100). У разі, коли посадовий оклад військовослужбовцям встановлювався у лютому 2009 року, сума індексації у грудні 2017 року становить 3087,02 грн. (1762 х 175,2 :100). Для військовослужбовців, яких було прийнято на військову службу у грудні 2015 року, лютому 2016 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації має здійснюватися з місяця, наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець».
Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі Постанови КМУ № 1294, яка набрала чинності 01 січня 2008 року та втратила чинність 01 березня 2018 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Аналіз положень абз. 3 п. 10-1 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМУ № 526 та п. 10-2 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМУ № 1013 зумовлює висновок, що до грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для індексації заробітної плати (грошового забезпечення) новоприйнятих працівників здійснювалося з місяця прийняття працівника на роботу, з грудня 2015 року – з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року не відбувалось, що є підставою для встановлення базового місяця для проведення індексації – січень 2008 року.
При цьому, підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з абз. абз. 4-5 п. 5 Порядку № 1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Таким чином, ОСОБА_1 має право на індексацію його грошового забезпечення із застосуванням січня 2008 року як базового місяця за період з 01 грудня 2015 року по 28 березня 2018 року.
Правові підстави для індексації грошового забезпечення позивача в період з 22 травня 2015 року по 30 листопада 2015 року із застосуванням січня 2008 року як базового місяця відсутні, оскільки п. 5 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМУ № 1013 підлягає застосуванню з 01 грудня 2015 року, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Суд встановив, що в період з 01 грудня 2015 року по 28 березня 2018 року Військова частина 3057 проводила індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 , однак всупереч приписам п. 5 Порядку № 1078 замість січня 2008 року в якості базового місяця помилково застосовувала жовтень 2015 року.
За встановлених фактичних обставин та відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій Військової частини 3057, які полягали у індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року без застосування січня 2008 року як базового місяця.
Порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання Військової частини 3057 нарахувати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як базового місяця та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
Суд не приймає посилання відповідача на дискреційні повноваження щодо визначення базового місця для обрахунку індексації, з огляду на наступне.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 361/7567/15-а, від 07 березня 2018 року у справі № 569/15527/16-а, від 20 березня 2018 року у справі № 461/2579/17, від 20 березня 2018 року у справі № 820/4554/17, від 03 квітня 2018 року у справі № 569/16681/16-а, від 12 квітня 2018 року у справі № 826/8803/15, дискреційні повноваження – це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював позицію з цього питання, згідно якої національні суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об`єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору (п. п. 156-157, 159 рішення у справі «Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus», № 32181/04; п. п. 47-56 рішення у справі «Putter v. Bulgaria», № 38780/02).
Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційними повноваженнями є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».
Однак, у цій справі відповідач помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 із застосуванням березня 2018 року як базового місяця, суд виходить з такого.
01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова КМУ № 704).
Згідно з п. 4 Постанови КМУ № 704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Отже, Постановою КМУ № 704 визначено інший порядок встановлення та розмір посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.
Абз. 1 п. 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Оскільки підвищення посадового окладу позивача з березня 2018 року відбулося у зв`язку із прийняттям Постанови КМУ № 704, якою змінено (підвищено) розміри окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців саме березень 2018 року є місяцем підвищення доходів позивача (базовим місяцем), а тому значення індексу споживчих цін у цьому місяці приймається за 1 або 100 відсотків.
Згідно з абз. 2 п. 5 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Водночас, відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року по листопад 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%.
Своєю чергою питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами 3, 4 та 6 п. 5 Порядку № 1078: сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
З огляду на викладене для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.
Так, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п. 1-1 Порядку № 1078.
Відповідно до вимог Закону № 1282 та Порядку № 1078 обов`язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.
Суд встановив, що в період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року Військова частина 3057 здійснювала індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 із застосуванням березня 2018 року як базового місяця.
Проведений відповідачем розрахунок індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року відповідає приписам Закону № 1282 та Порядку № 1078.
Суд встановив, що за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року ОСОБА_1 нарахована індексація грошового забезпечення в сумі 5 174,12 грн, в тому числі за березень 2018 року – 0,00 грн, квітень 2018 року – 0,00 грн, травень 2018 року – 0,00 грн, червень 2018 року – 0,00 грн, липень 2018 року – 0,00 грн, серпень 2018 року – 0,00 грн, вересень 2018 року – 0,00 грн, жовтень 2018 року – 0,00 грн, листопад 2018 року – 0,00 грн, грудень 2018 року – 71,08 грн, січень 2019 року – 71,08 грн, лютий 2019 року – 71,08 грн, березень 2019 року – 134,37 грн, квітень 2019 року – 134,37 грн, травень 2019 року – 134,37 грн, червень 2019 року – 134,37 грн, липень 2019 року – 206,72 грн, серпень 2019 року – 206,72 грн, вересень 2019 року – 206,72 грн, жовтень 2019 року – 206,72 грн, листопад 2019 року – 206,72 грн, грудень 2019 року – 216,51 грн, січень 2020 року – 216,51 грн, лютий 2020 року – 216,51 грн, березень 2020 року – 216,51 грн, квітень 2020 року – 216,51 грн, травень 2020 року – 216,51 грн, червень 2020 року – 216,51 грн, липень 2020 року – 226,29 грн, серпень 2020 року – 226,29 грн, вересень 2020 року – 226,29 грн, жовтень 2020 року – 226,29 грн, листопад 2020 року – 226,29 грн, грудень 2020 року – 233,81 грн, січень 2021 року – 331,42 грн, лютий 2021 року – 177,55 грн.
Однак фактично за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року позивачу виплачена індексація в сумі 5 146,64 грн, в тому числі березень 2018 року – 0,00 грн, квітень 2018 року – 0,00 грн, травень 2018 року – 0,00 грн, червень 2018 року – 0,00 грн, липень 2018 року – 0,00 грн, серпень 2018 року – 0,00 грн, вересень 2018 року – 0,00 грн, жовтень 2018 року – 0,00 грн, листопад 2018 року – 0,00 грн, грудень 2018 року – 71,08 грн, січень 2019 року – 11,53 грн (відраховано), лютий 2019 року – 59,55 грн, березень 2019 року – 59,55 грн, квітень 2019 року – 59,55 грн, травень 2019 року – 0,00 грн, червень 2019 року – 0,00 грн, липень 2019 року – 0,00 грн, серпень 2019 року – 0,00 грн, вересень 2019 року – 0,00 грн, жовтень 2019 року – 0,00 грн, листопад 2019 року – 0,00 грн, грудень 2019 року – 0,00 грн, січень 2020 року – 1 979,54 грн, лютий 2020 року – 216,51 грн, березень 2020 року – 216,51 грн, квітень 2020 року – 216,51 грн, травень 2020 року – 216,51 грн, червень 2020 року – 216,51 грн, липень 2020 року – 226,29 грн, серпень 2020 року – 226,29 грн, вересень 2020 року – 226,29 грн, жовтень 2020 року – 226,29 грн, листопад 2020 року – 226,29 грн, грудень 2020 року – 233,81 грн, січень 2021 року – 331,42 грн, лютий 2021 року – 149,67 грн.
Отже, за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року позивачу недоплачена індексація в сумі 27,48 грн (5 174,12 грн – 5 146,64 грн = 27,48 грн).
За встановлених фактичних обставин та відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій Військової частини 3057, які полягали у неповній виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року.
Порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання Військової частини 3057 виплатити ОСОБА_1 недоплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року в сумі 27,48 грн.
В іншій частині вимоги позивача, які стосуються індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року, задоволенню не підлягають.
Щодо вимог позивача, які стосуються видачі довідки про розмір його грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон № 393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Суд встановив, що 01 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Військової частини 3057 з заявою, в якій, серед іншого просив надати довідку про розмір його грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період з 22 травня 2015 року по 21 лютого 2021 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу, застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін, у строки, визначені законодавством.
За наслідками розгляду цієї заяви Військова частина 3057 листом від 29 квітня 2021 року № 40/57/32-1366 надала відповідь, якою повідомила, що надати довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням індексації доходів за період з 22 травня 2015 року по 21 лютого 2021 року не має можливості, у зв`язку з тим, що особисті картки на грошове забезпечення за 2015-2016 роки надіслані до Центрального архівного відділу Національної гвардії України. Військова частина 3057 вказала, що після отримання особистих карток на грошове забезпечення з Центрального архівного відділу Національної гвардії України позивачеві буде надіслана запитувана ним довідка.
Докази, які б свідчили, що відповідач надав позивачу запитувану ним довідку, суду не надані.
Відповідно до ст. 15 Закону № 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Ст. 18 Закону № 393/96-ВР передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги
За правилами ст. 20 Закону № 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Суд враховує, що відповідач розглянув заяву позивача у строк, визначений Законом № 393/96-ВР, та надав йому письмову відповідь з роз`ясненням щодо порушених у заяві питань, однак запитувану позивачем довідку не надав, допущена Військовою частиною 3057 бездіяльність, яка полягає у ненаданні ОСОБА_1 довідки про розмір його грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період проходження військової служби з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу, застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін, підлягає визнанню протиправною.
Порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов`язання Військової частини 3057 надати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період проходження військової служби з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу, застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін.
З огляду на наведене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Щодо дотримання строку звернення до суду.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з виплатою позивачу індексації грошового забезпечення у меншому розмірі, ніж вважає позивач, через застосування при розрахунку індексації неправильного базового місяця.
Відповідно ч. 1 ст. 122 КАС позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Ч. 2 цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Аналіз зазначених норм дає підстави зробити висновок, що шестимісячний строк звернення до суду в адміністративному судочинстві є загальним і застосовується, якщо інше не встановлено цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у ч. 2 ст. 122 цього Кодексу.
Водночас, у зазначених положеннях КАС відсутні норми, що регулювали б порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати у разі порушення законодавства про оплату праці.
Умови проходження більшості видів публічної служби, зокрема й у питаннях щодо оплати праці, регулюються як спеціальним законодавством, так і загальними нормами трудового законодавства, тобто нормами законодавства про працю.
Водночас ч. 1 ст. 233 КЗпП України, яка регулює строки звернення до суду за вирішенням трудових спорів, встановлено норму про те, що працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Отже, право на заробітну плату не обмежується будь-яким строком щодо судового захисту і такий висновок прямо випливає з указаної норми.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Індексація грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.
П. 2 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-III індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що індексація є складовою заробітної плати (додатковою заробітною платою) і у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати без обмеження будь-яким строком, як це передбачено ч. 2 ст. 233 КЗпП України. До того ж на військовослужбовців поширюється дія КЗпП України, в тому числі вказаної статті, у тих випадках, коли спеціальним законодавством не врегульовані особливості щодо строку звернення до суду з позовом про стягнення належного військовослужбовцю суми грошового забезпечення.
Таке правозастосування узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 29 вересня 2021 року у справі № 160/8332/20.
Як наслідок, суд відхиляє аргументи відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з цим позовом.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС).
Докази здійснення сторонами судових витрат суду не надані, а тому судові витрати розподілу не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини 3057 Національної гвардії України (ідентифікаційний код: 23313948, місцезнаходження: 87525, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Нахімова, буд. 186) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Військової частини 3057 Національної гвардії України, які полягали в індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року без застосування січня 2008 року як базового місяця.
3. Зобов`язати Військову частину 3057 Національної гвардії України нарахувати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як базового місяця та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
4. Визнати протиправними дії Військової частини 3057 Національної гвардії України, які полягали у неповній виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року.
5. Зобов`язати Військову частину 3057 Національної гвардії України виплати ОСОБА_1 недоплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 15 лютого 2021 року в сумі 27 (двадцять сім) гривень 48 копійок.
6. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3035 Національної гвардії України, яка полягає у ненаданні ОСОБА_1 довідки про розмір його грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період проходження військової служби з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу, застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін.
7. Зобов`язати Військову частину 3057 Національної гвардії України видати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період проходження військової служби з 22 травня 2015 року по 15 лютого 2021 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу, застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін.
8. В іншій частині позовних вимог – відмовити.
9. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
10. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
11. Повне судове рішення складено 23 жовтня 2021 року.
Суддя Т.О. Кравченко