
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/8473/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) про визнання протиправними дії щодо відмови в оформленні та направленні належних документів (в т.ч. подання) до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов`язання оформити та направити належні документи (в т.ч. подання) до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зарахуванням пільгової вислуги років - 04 роки 03 місяці 29 днів до вислуги років - 22 роки 04 місяці 12 днів, для призначення такої пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з витягом з наказу начальника Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 03.05.2017 №93-ос ОСОБА_1 виключено зі спискиів частини та усіх видів забезпечення з 03.05.2017. Вислуга років позивача становить: календарна - 22 роки 04 місяці 12 днів, пільгова - 04 роки 03 місяці 29 дні.
14.06.2021 позивач звернувся до відповідача, в якій просив оформити всі належні документи і подання про призначення пенсії та направити до ГУ ПФУ у Волинській області. Однак, листом від 21.07.2021 №12/6580 відповідач у відповідь на звернення ОСОБА_1 повідомив про те, що відповідно до вимог пункту а статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку, якщо військовослужбовці звільнені зі служби: з 01.10.2016 по 30.09.2017 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше. Станом на 03.05.2017 календарна вислуга років ОСОБА_1 становила 22 роки 04 місяці 12 днів. З урахуванням зазначеного, правових підстав для підготовки та подання документів для призначення пенсії не було.
Вважаючи такі дії відповідача щодо відмови в оформленні та направленні належних документів (в т.ч. подання) до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області протиправними, позивач звернувся з даним позовом за захистом своїх прав.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив з тих підстав, що відповідно до пункту «а» статті 12 Закону пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, зокрема, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2016 по 30.09.2017 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
На момент виключення зі списків особового складу Військової частини 9971. календарна вислуга років позивача становила 22 роки 04 місяці 12 днів, а тому він не мав права для призначення пенсії за вислугу років, відповідно і підстав для оформлення та направлення встановленим порядком відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років - немає.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 відмовлено у задоволенні клопотання 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 відмовлено у задоволенні клопотання 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) про розгляд справи за участю (викликом) сторін в даній справі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 відмовлено в задоволенні клопотання 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) про зупинення провадження в даній справі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 відмовлено у задоволенні клопотання 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в даній справі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 відмовлено в задоволенні клопотання 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) про залишення позову без розгляду в даній справі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 вирішено витребувати у Адміністрації Державної прикордонної служби України (01034, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 26, ідентифікаційний код юридичної особи 00034039) засвідчену належним чином копію наказу від 23 травня 2011 року №372 «Про визначення єдиного уповноваженого структурного підрозділу, на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсії» (із змінами, чинний на даний час).
16.09.2021 від відповідача до суду надійшов лист на виконання ухвали суду від 08.09.2021, до якого долучено витребувані документи.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , проходив військову проходив в органах ДПСУ. Згідно з наказу відповідача від 25.04.2017 № 87-ос «По особовому складу», старшого прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку за підпунктом «б» пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (за станом здоров`я).
Згідно з наказом відповідача від 03.05.2017 № 93-ос «По особовому складу», старшого прапорщика ОСОБА_1 виключено зі списків військової частини та усіх видів забезпечення у зв`язку із звільненням з військової служби. Вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчисленні становила 19 років 06 місяців 17 днів, у пільговому обчисленні - 29 років 11 місяців 16 днів.
14.06.2021 позивач звернувся до відповідача, в якій просив оформити всі належні документи і подання про призначення пенсії та направити до ГУ ПФУ у Волинській області.
За результатами розгляду поданої ОСОБА_1 заяви листом від 21.07.2021 №12/6580 6 прикордонний Волинський загін Державної прикордонної служби України повідомив позивача про те, що відповідно до вимог пункту а статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку, якщо військовослужбовці звільнені зі служби: з 01.10.2016 по 30.09.2017 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше. Станом на 03.05.2017 календарна вислуга років ОСОБА_1 становила 22 роки 04 місяці 12 днів. З урахуванням зазначеного, правових підстав для підготовки та подання документів для призначення пенсії не було.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами частин першої, п`ятої статті 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» (далі Закон №661-IV) передбачено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Положеннями частини першої, другої статті 25 Закону №661-IV встановлено, що держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства. Пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
За змістом пунктів «а», «б», «в» частини першої статті 17 Закону №2262-ХІІ особам офіцерського офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються військова служба; служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно частини четвертої статті 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до статті 171 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ затверджено Постанову Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992 (далі - Постанова №393).
Положеннями підпункту «в» пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
З огляду на викладені норми, слід вказати, що як Законом №2262-ХІІ, так і Постановою №393 не визначено та не передбачено таких понять як пільгове обчислення вислуги років, пільгова пенсія, пільгова вислуга років або загальна вислуга років.
Статтею 12 Закону №2262-ХІІ визначені умови, коли пенсія призначається саме за вислугу років.
Стаття 171 Закону №2262-ХІІ також регулює питання обчислення саме вислуги років, однак за наявності у конкретної особи певних умов при проходженні служби, які обумовлюють застосування пільг при призначенні пенсії згідно Закону №2262-ХІІ.
В свою чергу, згідно Постанови №393 пільгами є зарахування до вислуги років, яка надає право на отримання пенсії, у певній кратності тих періодів служби, які відповідають визначеним цією Постановою умовам (конкретні умови передбачають застосування певної кратності).
Поняття вислуга років, яка обчислюється у будь-якому випадку календарними роками та місяцями, застосовується як до осіб, які не мають пільгових умов на призначення пенсії за Законом №2262-ХІІ, так і до осіб, які мають такі пільгові умови.
З матеріалів справи видно, що вислуга років на день звільнення ОСОБА_1 складає: календарна 19 років 06 місяців 17 днів; пільгова 04 років 03 місяці 29 днів; загальна 26 років 8 місяців 11 дні.
Як зазначає позивач у позові до календарного періоду служби йому не зараховано 04 роки 03 місяці 29 днів, так званої пільгової вислуги років.
Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду в постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а дійшов до висновку, що: основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Вказано на необґрунтованість висновку про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
У справі №480/4241/18 Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в постанові від 14.04.2021 дійшов висновку про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
В цілях Закону №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
Для призначення пенсій за вислугу років за Законом №2262-ХІІ календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
Враховуючи вище викладене, період часу 04 роки 03 місяці 29 днів є календарною одиницею виміру та повинен бути врахований до вислуги років, яка підлягає обчисленню та застосуванню в порядку статей 12, 17 та 17-1 Закону №2262-ХІІ та Постанови № 393, разом із визначеним періодом часу 19 років 06 місяців 17 днів.
Таким чином встановлено, що вислуга років позивача, з врахуванням часу служби, який підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить 26 років 8 місяців 11 дні, відтак, суд вважає, що позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Оскільки позивачем зазначено, що йому для розрахунку відповідної календарної вислуги років не зараховано пільговий період вислуги років у розмірі 04 роки 03 місяці 29 днів, то зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку про доцільність зарахування вказаного періоду до календарної вислуги років, а тому позовна вимога в частині зобов`язання зарахувати пільгову вислугу років - 04 роки 03 місяці 29 днів до календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугу років підлягає задоволенню.
З наведених підстав, відмову відповідача, що викладена у листі від 21.07.2021 №12/6580 щодо оформлення всіх належних документів і подання про призначення пенсії та направлення їх до ГУ ПФУ у Волинській області для призначення пенсії за вислугу років слід вважати протиправною.
Щодо посилання відповідача на те, що Військова частина 9971 не є належним відповідачем суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 Постанови Правління Пенсійного Фонду «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №3-1 від 30.07.2007, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з пункт 3 розділу І «Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 №760 (зареєстровано в МЮУ 10.10.2018 за №1152/32604 (далі - Інструкція №760) визначено, що уповноважені структурні підрозділи це визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
У пункті 1 розділу ІІ Інструкції №760 визначено, що Уповноважені структурні підрозділи: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1); 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення; 9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби», «Ветеран служби цивільного захисту» та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства; 10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (додаток 2).
Щодо повноважень Уповноважених структурних підрозділів в частині організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій то такі передбачені у пункті 1 розділу ІІІ Інструкції №760 за приписами яких останні: 1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії; 2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії; 3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів; 4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу). Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється; 5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи; 6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.
На підставі викладених норм, відповідач вказує, що єдиним уповноваженим структурним підрозділом на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій на даний час визначено Фінансово-економічне управління Адміністрації Державної прикордонної служби, що підтверджується відповідним наказом Адміністрації ДПСУ від 23.05.2011 №372.
Крім того, на виконання ухвали суду від 08.09.2021 про витребування доказів відповідач надав суду копію діючого на даний час наказу Адміністрації ДПСУ від 26.04.2019 № 446-ос «Про визначення єдиного уповноваженого структурного підрозділу, на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсії», відповідно до пункту 1 якого визначено Департамент фінансово-економічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України єдиним уповноваженим структурним підрозділом, на який покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсії військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та членам їхніх сімей. Крім того, відповідно до пункту 4 наказу Адміністрації ДПСУ від 24.12.2014 № 208 наказ Адміністрації ДПСУ від 23.05.2011 №372 визнано таким, що втратив чинність.
Відтак, саме на Департамент фінансово-економічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України покладений обов`язок оформлення особі, яка набула право на призначення відповідного виду пенсії подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком №3-1, та направлення подання та відповідних документів до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.
Отже, як встановлено судом вище, відмова 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України в оформленні та направленні належних документів (в т.ч. подання) до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області, у зв`язку з відсутністю у позивача належного розміру вислуги років є протиправною, оскіли відповідач не уповноважений визначати таке право.
Таким чином, суд вважає за доцільне, з метою належного захисту порушеного права позивача зобов`язати 6 прикордонний Волинський загін Державної прикордонної служби України підготувати та направити до Департаменту фінансово-економічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідні документи для їх підготовки та подання уповноваженим структурним підрозділом до органів Пенсійного фонду України подання та документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ та Порядку №3-1, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому судовому рішенні щодо зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії пільгового періоду вислуги років у розмірі 04 роки 03 місяці 29 днів.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи з системного аналізу норм права, що регулюють спірні правовідносини, обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що відповідачами не доведено правомірності своїх дій, а тому наявні правові підстави для задоволення позову.
При цьому, з метою повного та всебічного захисту прав ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача шляхом визнання визнати протиправною відмови 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971), оформленої листом від 21.07.2021 № 12/6580; зобов`язання 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) підготувати та направити до Департаменту фінансово-економічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідні документи для їх підготовки та подання уповноваженим структурним підрозділом до органів Пенсійного Фонду України подання та документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402), та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому судовому рішенні щодо зарахуванням до вислуги років для призначення позивачу пенсії пільгового періоду вислуги років у розмірі 04 роки 03 місяці 29 днів.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн, який сплачений квитанцією від 12.08.2021 №18.
Керуючись статтями 139, 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) (43006, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Стрілецька, 6, ідентифікаційний код юридичної особи 14321661) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971), оформлену листом від 21.07.2021 № 12/6580.
Зобов`язати 6 прикордонний Волинський загін Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) підготувати та направити до Департаменту фінансово-економічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідні документи для їх підготовки та подання уповноваженим структурним підрозділом до органів Пенсійного Фонду України подання та документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402), та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному судовому рішенні щодо зарахуванням до вислуги років для призначення позивачу пенсії пільгового періоду вислуги років у розмірі 04 роки 03 місяці 29 днів.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (Військова частина 9971) судові витрати у сумі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський