Рішення № 100525098, 22.10.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2021
Номер справи
140/9575/21
Номер документу
100525098
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9575/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернуся із позовом до Локачинської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у розгляді звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 0722485200:04:000:1120, площею 1,66 га, для ведення особистого селянського господарства, на території Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області, з метою передачі у власність, зобов`язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 0722485200:04:000:1120, площею 1,66 га) у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області за межами населених пунктів та передати таку земельну ділянку у власність позивачу.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- рішення селищної ради викладене в листі, датованому 06.07.2021 за № Л-259, в якому Локачинська селищна рада фактично відмовила ОСОБА_1 в розгляді його звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , площею -1,66га, номер 0722485200:04:000:1120 з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства та яким вирішено відкласти розгляд його питання на невизначений термін до реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 0722485200:04:000:1120 у комунальну власність, не містить законодавчо визначених підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою, а відтак є протиправним;

- перелік документів, які повинен подати заявник, визначений законом, а відтак, вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені законом забороняється, в той час як підстави відмови у затвердженні проекту землеустрою є вичерпними;

- перевірка проекту землеустрою на відповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації здійснюється на етапі його погодження, а тому орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, не має повноважень на здійснення перевірки із землеустрою на відповідність нормам чинного законодавства, оскільки такі повноваження надані лише державному кадастровому реєстратору;

- виходячи із фактичних обставин справи, приписів частини дев`ятої статті 118 кодексу України та правових висновків Верховного Суду, позивач вказує, що у даній справі повноваження Локачинської селищної ради не є дискреційними та у відповідача є лише один варіант поведінки - затвердити проект землеустрою, в зв`язку з чим і заявлена позовна вимога щодо зобов`язання зазначений проект землеустрою затвердити та передати земельну ділянку у власність позивачу.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

Відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк не подав.

Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що рішенням сесії VII скликання Старозагорівської сільської ради Локачинського району Волинської області №28/12 від 23.07.2019 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в приватну власність», ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 1,66 га, на території Старозагорівської сільської ради Локачинського району Волинської області.

На підставі заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 15.11.2019 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Старозагорівської сільської ради Локачинського району Волинської області за рахунок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 0722485200:04:000:0963, площею -3,5909 га.

В подальшому, ОСОБА_1 звернувся до Локачинської селищної ради, як правонаступника Старозагорівської сільської ради Локачинського району Волинської області, із заявою про затвердження зазначеного проекту землеустрою.

Листом від 06.07.2021 № Л-259 Локачинська селищна рада повідомила позивача та його представника, що подана заява була розглянута на засіданні постійної комісії селищної ради з питань земельних відносин, містобудування та благоустрою територій селищної ради 05.07.2021, однак, у зв`язку із відсутністю реєстрації права комунальної власності на вищевказану земельну ділянку за Локачинською селищною радою в порядку статей 125, 126 Земельного кодексу України комісією вирішено відкласти розгляд звернення до часу коли вказана земельна ділянка (кадастровий номер 0722485200:04:000:1120) буде зареєстрована в комунальній власності територіальної громади Локачинської селищної ради в порядку встановленому ст.ст. 117, 125 Земельного кодексу України.

Крім того, виконавчий комітет Локачинської селищної ради листом від 19.07.2021 №02.14/462 повідомив представника позивача про наступні обставини:

- заяви громадян про затвердження документації із землеустрою з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, в тому числі заява ОСОБА_1 , були включені в порядок денний третьої сесії селищної ради згідно Розпорядження №19-Р від 05.02.2021 під номером 2.21 «Про розгляд земельних питань», однак на другому пленарному засіданні третьої сесії 17.02.2021 під час розгляду таких заяв надійшла пропозиція одного із депутатів селищної ради про перенесення розгляду даних питань порядку денного на наступну сесію Локачинської селищної ради, оскільки є потреба в досконалому вивченні рішень та розпоряджень Старозагорівської сільської ради, робота якої протягом 2019 - 2020 років не проводилась належним чином і дана пропозиція була підтримана більшістю голосів депутатів селищної ради;

- повторно дані заяви було розглянуто на засіданні постійної комісії селищної ради з питань земельних відносин, містобудування та благоустрою територій селищної ради 19.04.2021 і в зв`язку із відсутністю реєстрації права комунальної власності на вищевказані земельні ділянки (в тому числі земельна ділянка з кадастровим номером 0722485200:04:000:1120) за Локачинською селищною радою в порядку статей 125, 126 Земельного кодексу України комісією вирішено подати на розгляд селищної ради ряд проектів рішень, в тому числі проект рішення «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1.6600 га у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 »;

- оскільки дані проекти не набрали достатньої кількості голосів на сесії селищної ради 21.04.2021, рішення не було прийняте;

- зазначені заяви громадян (в тому числі позивача) були також розглянуті на засіданнях постійної комісії селищної ради з питань земельних відносин, містобудування та благоустрою територій селищної ради 08.06.2021 та 05.07.2021 і в зв`язку із відсутністю реєстрації права комунальної власності на вказані у заявах земельні ділянки (в тому числі земельна ділянка з кадастровим номером 0722485200:04:000:1120) за Локачинською селищною радою в порядку статей 125, 126 Земельного кодексу України, комісією вирішено відкласти розгляд звернення до часу коли вказані земельні ділянки (в тому числі земельна ділянка з кадастровим номером 0722485200:04:000:1120) будуть зареєстровані в комунальній власності територіальної громади Локачинської селищної ради в порядку встановленому ст.ст. 117, 125 Земельного кодексу України.

Вважаючи бездіяльність відповідача, що виявилась у неналежному розгляді заяви про затвердження проекту землеустрою, протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності (п. «б», ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України).

За змістом положень ст. 122 Земельного кодексу України вирішення питань стосовно передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до частин 1-3 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно із частинами 8-10 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень.

Відповідно до норм частини першої ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами 1, 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Виходячи з наведених правових норм, рішення про затвердження або відмову у затвердженні проекту землеустрою належить до виключних повноважень селищної ради шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні. Рішення, дії або бездіяльність селищної ради про затвердження або відмову у затвердженні проекту землеустрою, надання земельних ділянок, залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Умови, за яких орган відмовляє у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - затвердити проект землеустрою або відмовити в його затвердженні, якщо для цього є законні підстави. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Під час розгляду справи судом встановлено, що проект рішення про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 винесено постійною комісією селищної ради з питань земельних відносин, містобудування та благоустрою територій на розгляд сесії селищної ради 21.04.2021, однак рішення не було прийнято, натомість в подальшому, на засіданнях 08.06.2021 та 05.07.2021 зазначена комісія вирішила розгляд заяви позивача відкласти.

При цьому, законодавцем передбачено виключну процедуру розгляду питань з погодження проектів землеустрою та інших земельних питань.

Таким чином, суд дійшов висновку, що питання про затвердження проекту землеустрою уповноваженим суб`єктом владних повноважень не розглядалося.

За таких обставин, Локачинською селищною радою не було дотримано вимог ст.ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» при розгляді заяви про затвердження проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , у зв`язку з чим вимога щодо визнання бездіяльності Локачинської селищної ради протиправною підлягає задоволенню.

Щодо вимоги про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передати земельну ділянку у власність позивачу, суд зазначає наступне.

Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 06.11.2019 у справі № 509/1350/17 оцінюючи ефективність обраного судом способу захисту (зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву) зазначила, що суд має право визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язати вчинити певні дії. Суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. При цьому застосування такого способу захисту вимагає з`ясування судом, чи виконано позивачем усі визначені законом умови, необхідні для одержання дозволу на розробку проекту землеустрою. Разом з тим наведених обставин судами не встановлено. Оцінка правомірності відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою стосувалася лише тих мотивів, які наведені відповідачем у оскаржуваному рішенні. Однак суди не досліджували у повній мірі, чи ці мотиви є вичерпними і чи дотримано позивачем усіх інших умов для отримання ним такого дозволу. Отже, як зазначила Велика Палата Верховного Суду, апеляційний суд дійшов правильного висновку про те, що належним способом захисту та відновлення прав позивача у цій справі буде зобов`язання відповідача повторно розглянути відповідну заяву позивача про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою (п. 36- 39).

Тобто, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов`язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення, є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким відмовив в його задоволенні.

В такому разі, суд під час перевірки підстав прийняття рішення, перевіряє конкретні підстави відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. У разі визнання незаконності підстав, що стали причиною прийняття рішення про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, доцільним способом захисту є власне зобов`язання уповноваженого суб`єкта прийняти конкретне рішення, а не зобов`язання повторно розглянути клопотання, оскільки клопотання вже було розглянуто, рішення прийнято, тому повторний розгляд клопотання не захистить прав заявника.

Враховуючи, що судом визнано протиправною бездіяльність Локачинської селищної ради, яка виявилась у неналежному розгляді заяви про затвердження проекту землеустрою, то вимога про зобов`язання затвердити проект землеустрою до його розгляду заяви уповноваженим суб`єктом владних повноважень та прийняття рішення за результатами розгляду є передчасною, натомість існують підстави для зобов`язання суб`єкта владних повноважень розглянути заяву позивача у визначений законодавством спосіб.

Таким чином, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, як передчасних.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов`язання належного розгляду вказаної заяви.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінуючи докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не було розглянуто у визначений законодавством спосіб заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,66 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 0722485200:04:000:1120, у зв`язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Згідно із ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 908 грн, що документально підтверджується квитанцією №0.0.2253018523 від 03.09.2021.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 454 грн.

Керуючись статтями 139, 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Локачинської селищної ради щодо відмови у розгляді звернення ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,66га, кадастровий номер 0722485200:04:000:1120, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області, з метою передачі у власність.

Зобов`язати Локачинську селищну раду на засіданні чергової сесії селищної ради розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,66га, кадастровий номер 0722485200:04:000:1120, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Локачинської селищної ради судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Локачинська селищна рада (45500, Волинська область, Володимир-Волинський район, смт.Локачі, вулиця Миру, 23, код ЄДРПОУ 04332182).

Суддя В.В. Дмитрук