Рішення № 100524994, 21.10.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2021
Номер справи
120/6546/21-а
Номер документу
100524994
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

21 жовтня 2021 р. Справа № 120/6546/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі – ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач).

За змістом позовних вимог позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо нездійснення йому перерахунку призначеної пенсії та просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії у зв`язку з зарахуванням стажу за період з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря у Житомирській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву з легкої атлетики. Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19.12.2020 у справі №120/4450/20-а ГУ ПФУ у Вінницькій області зарахувало позивачеві до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря у Житомирській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву з легкої атлетики, однак перерахунок пенсії у зв`язку з таким зарахуванням не здійснило. Позиція відповідача про те, що зарахування періоду з 18.05.2004 по 01.09.2006 до загального страхового стажу при обчисленні пенсії позивача з 01.10.2018 не вплинуло на зміну індивідуальних показників для обрахунку розміру пенсії, на переконання позивача, суперечить нормам чинного законодавства та порушує його права у сфері соціального та пенсійного забезпечення, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

За правилами частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Ухвалою про відкриття провадження суд встановив відповідачеві строк для подання відзиву на позовну заяву.

21.07.2021 відповідач подав до суду клопотання про закриття провадження у справі. Клопотання обґрунтовано тим, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19.12.2020 у справі №120/4450/20-а ГУ ПФУ у Вінницькій області зарахувало до спеціального стажу роботи позивача, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря у Житомирській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву з легкої атлетики. Оскільки період з 18.05.2004 по 01.09.2006 було враховано до загального страхового стажу при обчисленні пенсії з 01.10.2018, то, як зазначає відповідач, зарахування його до спеціального стажу роботи не вплинуло на зміну індивідуальних показників для обрахунку розміру пенсії позивача. Вказане зарахування стало підставою для виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення, відповідно до п. 7-1 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ухвали від 26.07.2021 у задоволенні клопотання ГУ ПФУ у Вінницькій області про закриття провадження у справі суд відмовив.

Ухвалою від 16.08.2021 суд витребував у ГУ ПФУ у Вінницькій області докази зарахування до спеціального стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря у Житомирській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву з легкої атлетики; розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із поясненням щодо індивідуальних показників для обрахунку розміру його пенсії.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_1 з 01.10.2018 отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058- IV від 09.07.2003 (далі також Закон № 1058- IV).

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.12.2020 у справі №120/4450/20-а визнано протиправною відмову ГУ ПФУ у Вінницькій області у виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій згідно пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Зобов`язано ГУ ПФУ у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років згідно з пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря у Житомирській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву з легкої атлетики. Зобов`язано ГУ ПФУ у Вінницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення, згідно пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19.12.2020 у справі №120/4450/20-а ГУ ПФУ у Вінницькій області зарахувало позивачеві до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря у Житомирській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву з легкої атлетики.

25.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою щодо надання інформації щодо проведення перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11.12.2020 у справі № 120/4450/20-а.

Листом від 22.03.2021 ГУ ПФУ у Вінницькій області повідомило позивача, що рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19.12.2020 у справі №120/4450/20-а виконано, сума одноразової виплати становить 22788,20 грн, кошти включені до Реєстру судових рішень та будуть виплачені в порядку черговості.

09.04.2021 ОСОБА_1 повторно звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою, в якій зазначив, що у попередньому зверненні просив роз`яснити чи враховано два роки роботи його на посаді лікаря у Житомирській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву з легкої атлетики в загальний стаж і чи здійснено перерахунок пенсії на підставі цих двох років стажу. Просив надати інформацію чи проведено ГУ ПФУ у Вінницькій області перерахунок призначеної йому (позивачеві) пенсії та зазначити який розмір пенсії призначено після перерахунку.

Листом від 30.04.2021 ГУ ПФУ у Вінницькій області повідомило позивача, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19.12.2020 у справі №120/4450/20-а ГУ ПФУ у Вінницькій області зарахувало позивачеві до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря у Житомирській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву з легкої атлетики. Відповідач також вказав, що оскільки період з 18.08.2004 по 01.09.2006 було враховано до загального стажу при обчисленні пенсії з 01.10.2018, то зарахування його до спеціального стажу роботи не виплинуло на зміну індивідуальних показників для обрахунку розміру пенсії. Повідомив, що вказане зарахування стало підставою для виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення, відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір між сторонами, суд виходив з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004 таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Отже, оскільки і Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", і Закон України "Про пенсійне забезпечення» регулюють одні і ті ж правовідносини, то пріоритет у застосуванні мають норми Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як акту права, прийнятого пізніше у часі, а норми Закону України "Про пенсійне забезпечення" підлягають субсидіарному (додатковому) застосуванню у разі неурегульованості певного питання у приписах Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням дії норм Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Закон № 1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами частини першої статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до норм ч.ч. 1, 2 ст. 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп ? Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Відповідно до частин першої-другої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Як видно і з наданих ГУ ПФУ у Вінницькій області на вимогу суду доказів, індивідуальними показниками для обрахунку пенсії ОСОБА_1 є:

коефіцієнт заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.09.2018 склав 0,92665;

страховий стаж згідно з трудовою книжкою та індивідуальними відомостями про застраховану особу з системи персоніфікованого обліку обчислений та зараховано по 30.09.2018 - склав 47 р. 02 м. 11 дн., коефіцієнт страхового стажу відповідно склав 0,47167;

5426,60 грн (середня заробітна плата по України) х 0,92665 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) = 5028,56 грн - середньомісячний заробіток для обчислення пенсії;

основний розмір пенсії згідно зі ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - 5028,56 х 0,47167 = 2371,82 грн;

доплата за понаднормативний стаж (ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") - 1854 х 12% (за 12 років) = 222,48 грн;

доплата до 100 грн індексації 01.03.2021 - 65,85 грн.

Відповідно до розрахунку страхового стажу під час обчислення позивачеві пенсії за віком з 01.10.2018 період його роботи з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря зарахований до загального стажу при обчисленні пенсії.

Відтак, суд погоджується з позицією відповідача про те, що зарахування періоду роботи позивача з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря до спеціального стажу роботи не виплинуло на зміну індивідуальних показників для обрахунку розміру пенсії.

Відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-1V особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Зарахування позивачеві до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періоду роботи з 18.05.2004 по 01.09.2006 на посаді лікаря у Житомирській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву з легкої атлетики стало підставою для виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення, відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Норми ст. 44 Закону № 1058-IV, на які посилається позивач в обґрунтування позову, не передбачають здійснення перерахунку пенсії у зв`язку із зарахуванням періодів роботи до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відтак, суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо нездійснення позивачеві перерахунку призначеної пенсії.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень довів суду правомірність своїх дій.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що, відповідно, задоволенню не підлягають.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса місця фактичного проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович