
Номер провадження 2/754/5164/21
Справа №754/9442/21
РІШЕННЯ
Іменем України
20 жовтня 2021 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:
Головуючого - судді Галась І.А.,
при секретарі - Дуб С.І.
за участі - представника позивача - Нівінської О.А.
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
17 червня 2021 року Київський міський центр зайнятості звернувся до Деснянського районного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_2 про стягнення 15965 гривень 16 копійок безпідставно отриманих коштів нарахованої допомоги по безробіттю.
Свої вимоги позивач обґрунтовував, тим що до Святошинської районної філії Київського міського центру зайнятості 21.04.2020 звернулася ОСОБА_2 з заявою про надання статусу безробітного. На період дії карантину прийом громадян у центрах зайнятості відбувається з певними обмеженнями з урахуванням вимог, викладених у постанові Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби СОУГО-19, спричиненої коронавірусом 8АК8-СоУ-2" (із змінами) та спрощено процедуру подання документів. Зокрема, для отримання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, може надіслати на електронну поштову скриньку обраного центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного та заяву про призначення допомоги по безробіттю або подати зазначені документи через скриньку для кореспонденції центру зайнятості. Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон 1533-ІІІ) загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.Згідно з пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон 5067-VI), безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.Відповідно до ст. 4 Закону 5067-VI, зокрема до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.Відповідач для отримання статусу безробітного на електронну пошту Святошинської районної філії КМЦЗ направила заяву, в якій зазначила інформацію про те, що вона через відсутність роботи не має заробітку, інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Також, Відповідач ознайомлена з правами та обов`язками безробітної та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення на випадок безробіття.Наказом від 21.04.2020 № НТ200421, відповідно до ст. 43 Закону 5067-VI, Відповідачу з 21.04.2020 надано статус безробітного. Згідно Наказу від 21.04.2020 № НТ200421, відповідно до частин 1, 3, 4 ст. 22, частини 1 ст. 23 Закону 1533-ІІІ Відповідачу призначено допомогу по безробіттю з 21.04.2020року. Згідно ст. 23 Закону 5067-VI, Позивач здійснює реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції через Єдину інформаційну-аналітичну систему центрального органу виконавчої влади, яка також включає інформацію що надходить від територіальних органів в процесі діяльності, громадян, роботодавців та органів державної влади.При опрацюванні даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (ДРЗДСС) виявлено, що Відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості перебувала в трудових відносинах з ТОВ «НОВОБУД.ЛТД» (код ЄДРПОУ 43364251) з 22.05.2020 та з ТОВ «АЛЬФА- ЛІНК» (код ЄДРПОУ 43597296) з 18.06.2020.Підпунктом 18 ч. 2 ст. 22 Закону 5067-VI передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, який затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1, розслідування згідно з цим порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов`язкове соціальне страхування на випадок безробіття.Керуючись зазначеними вище нормами законодавства, Харківським міським центром зайнятості складено Акти № 119-М від 13.10.2020 та № 154-М від 03.12.2020 перевірки фактичного знаходження суб`єкта господарювання за вказаною адресою, згідно яких встановлено, що ТОВ «АЛЬФА-ЛІНК» (зареєстроване за адресою: 61051, м. Харків, вул. Котельниківська, 21 А,) та ТОВ «НОВОБУД.ЛТД» (зареєстроване за адресою: 61052, м. Харків, вул. Різдвяна, 29А) за вказаними адресами не знаходяться. З метою підтвердження трудових відносин ОСОБА_2 з ТОВ «АЛЬФА-ЛІНК» та ТОВ «НОВОБУД.ЛТД» Святошинською районною філією КМЦЗ 02.02.2021 направлено запит до Головного управління ДПС у Харківській області. Головне управління ДПС у Харківській області листом від 18.02.2021 (вих. №5072/6/20-40-24-13-22) повідомило, що за даними ITC «Податковий блок» ТОВ «НОВОБУД.ЛТД» 21.05.2020 надано «Повідомлення про прийняття працівника на роботу», згідно якого Відповідач прийнята на роботу з 21.05.2020, відповідно до розпорядження від 21.05.2020 №2/05-2020, а також ТОВ «АЛЬФА- ЛІНК» 18.06.2020 надано «Повідомлення про прийняття працівника на роботу», згідно якого Відповідач прийнята на роботу з 18.06.2020 відповідно до розпорядження від 17.06.2020 №1706-04. Отже, під час перебування на обліку та в період одержання допомоги по безробіттю в Святошинській районній філії КМЦЗ Відповідач перебувала у трудових відносинах з ТОВ «НОВОБУД.ЛТД» (код ЄДРПОУ 43364251) з 22.05.2020 та з ТОВ «АЛЬФА-ЛІНК» (код ЄДРПОУ 43597296) з 18.06.2020.Згідно ч. З ст. 44 Закону 5067-VI відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади/ що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного. Святошинською районною філією КМЦЗ 14.12.2020 видано наказ № 100/275- 02/20, відповідно до якого прийнято рішення щодо повернення гр. ОСОБА_2 нарахованого та виплаченого забезпечення. Згідно довідки-розрахунку від 11.12.2020 № 451 розмір нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття за період з 24.04.2020 по 09.12.2020 становить 15 965 грн. 16 коп. З метою досудового врегулювання спору Святошинською районною філією КМЦЗ підготовлено Відповідачу лист-повідомлення від 14.12.2020 за № 28-6346/20 з пропозицією добровільно відшкодувати незаконно отримані кошти. Зазначений лист-повідомлення Відповідач отримала на руки, про що свідчить її особистий підпис. Станом на час звернення до суду кошти в добровільному порядку не повернуто.
Посилаючись на викладене позивач просив : стягнути з ОСОБА_2 на користь Київського міського центру зайнятості кошти в розмірі 15 965 грн. 16 коп. (п`ятнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят п`ять гривень 16 коп.) на наступні реквізити: р/р UA338201720355469301700706268, Державна Казначейська служба України в м. Києві, ЄДРПОУ 03491091 та судовий збір в розмірі 2270 гривень.
17 вересня 2021 року відповідач подала відзив на позовну заяву у якому просила в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Додатково вказувала на те, що жодного волевиявлення на працевлаштування до ТОВ «АЛЬФА-ШНК» та ТОВ «НОВОБУД.ЛТД» не мала, у трудових відносинах з даними товариствами не перебувала. Зауважила про незаконне використання її особистих даних сторонніми особами.
Також, сторонами подані заперечення на відзив та заперечення на позов, які за своєю суттю відповідають позиціям позовної заяви та відзиву на неї.
Представник позивача протягом судового розгляду справи вимоги позову підтримала в повному обсязі, відповідач проти задоволення позову заперечувала..
Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, встановив наступне.
21.04.2020 року до Святошинської районної філії Київського міського центру зайнятості звернулася ОСОБА_2 з заявою про надання статусу безробітного.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Згідно п. 1 ч.1 ст. 43 вказаного Закону, статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Із матеріалів справи вбачається, що Наказом від 21.04.2020 № НТ200421, відповідно до ст. 43 Закону 5067-VI, Відповідачу з 21.04.2020 надано статус безробітного.
Згідно Наказу від 21.04.2020 № НТ200421, відповідно до частин 1, 3, 4 ст. 22, частини 1 ст. 23 Закону 1533-ІІІ Відповідачу призначено допомогу по безробіттю з 21.04.2020 року.
За твердженням представника позивача, при опрацюванні даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (ДРЗДСС) виявлено, що Відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості перебувала в трудових відносинах з ТОВ «НОВОБУД.ЛТД» (код ЄДРПОУ 43364251) з 22.05.2020 року та з ТОВ «АЛЬФА- ЛІНК» (код ЄДРПОУ 43597296) з 18.06.2020 року.
Частиною 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Статус безробітного надається особам, які зазначені у ч.1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення".
Для надання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, подає заяву про надання статусу безробітного, пред`являє документи, визначені в Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого Постановою КМУ від 19.09.2018 року №792.
У відповідності Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу особі, яка пред`явила документи, зазначені в пункті 4 цього Порядку, кар`єрний радник забезпечуватиме її супровід та організацію надання послуг.
Для прийняття рішення про надання статусу безробітного кар`єрний радник вносить відомості з документів, зазначених у пунктах 17-19 цього Порядку, до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості та аналізує персональну картку особи, яка шукає роботу.
Рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості не пізніше сьомого календарного дня з дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного.
З рішенням про надання (відмову в наданні) статусу безробітного, визначення розміру і строку виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, відкладення, скорочення тривалості та припинення виплати такого забезпечення особа ознайомлюється під час відвідування кар`єрного радника, про що ставить підпис у відповідному додатку до персональної картки.
Таким чином, встановлено, що відповідач перебувала у трудових відносинах з ТОВ «НОВОБУД.ЛТД» (код ЄДРПОУ 43364251) з 22.05.2020 року та з ТОВ «АЛЬФА- ЛІНК» (код ЄДРПОУ 43597296) з 18.06.2020 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положеннями ст. 1215 ЦК України, передбачено, що підставами за яких безпідставно набуте майном не підлягає поверненню, крім іншого є заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншими ушкодженнями здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплату проведено фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Аналіз наведених норм закону та ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» свідчить, що надміру сплачені, безпідставно нараховані суми допомоги по безробіттю можуть бути утримані за умови зловживань з боку заявника або умисного подання недостовірних даних.
Відповідно до сформованої правової позиції Верховного Суду, яка викладена в постанові № 753/9858/17-ц від 12.04.2018, а саме: задовольняючи позов суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, правильно виходив із того, що особа, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, у порушення вищевказаних вимог закону не подав своєчасно відомості про його трудові відносини, що є підставою для стягнення з нього виплаченої за вищевказаний період допомоги по безробіттю.
У відповідності до п.18. ч.2 ст. 22 Закону України "Про зайнятість населення" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань мають право звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Таким чином, центр зайнятості мав постійний доступ до індивідуальних відомостей про застраховану особу і в будь-який момент мав змогу їх звірити з базою даних центрального органу виконавчої влади.
Наказом від 10.12.2020 № НТ201210 Відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю, відповідно до пп. 9 п. 1 ст. 45 Закону 5067-VI та пп. 1 п. 1 ст. 31 Закону 1533-111 та цим же наказом, відповідно до абз. 19, пп. 1 п. ЗО Порядку № 792 припинено реєстрацію як безробітної з 10.12.2020 у зв`язку з встановленням факту виконання зареєстрованим безробітним оплачуваної роботи.
Сума виплаченого матеріального забезпечення за період з 24.04.2020 по 09.12.2020 становить 15 965,16 гри. та підлягає поверненню.
Твердженні відповідача про відсутність у неї трудових відносин з ТОВ «НОВОБУД.ЛТД» та з ТОВ «АЛЬФА- ЛІНК» спростовуються іншими матеріалами справи, в тому числі інформацією наданою ДПС України та Пенсійним Фондом України.
Враховуючи зазначене суд приходить до висновку, що позовні вимоги Київського міського центру зайнятості підлягають задоволенню, оскільки доводи відповідача не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 141, 142 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2270 грн.
Керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 1, 22, 40, 43, 44 Закону України «Про зайнятість населення», ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого Постановою КМУ від 19.09.2018 року №792, ст.ст. 3, 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )на користь Київського міського центру зайнятості (м. Київ, вул. Жилянська, 47Б, ЄДРПОУ 03491091, Державна Казначейська служба України р/р UA 338201720355469301700706268) грошові кошти в розмірі 15965 гривень 16 копійок та судовий збір в розмірі 2270 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до безпосередньо до Київського апеляційного суду. Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів.
Повний текст рішення виготовлено 23 жовтня 2021 року.
Суддя: