
Справа № 373/349/21
Номер провадження 2/373/391/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2021 року м. Переяслав
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі
головуючого судді Залеської А.О.,
за участі секретаря судових засідань Руденко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Журила розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз ЗБУТ», третя особа: Переяслав-Хмельницьке відділення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», про захист порушених прав споживача,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом та просить визнати незаконним акт про порушення №3322, складений відповідачем 12.08.2019, відносно ОСОБА_1 та протокол №142 засідання Комісії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» з розгляду актів про порушення від 27.08.2019, в частині рішення відносно ОСОБА_1 про зміну нарахування об`єму спожитого газу в межах граничної норми населенням. Сплачений судовий збір просить стягнути з відповідача АТ «Оператор газорозподільних систем Київоблгаз».
10.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та призначено підготовче засідання.
Під час підготовчого провадження ухвалою суду від 17.05.2021 за клопотанням представника позивача судом витребувано у Переяслав-Хмельницького відділення АТ «Київоблгаз», документи, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення Комісії. 22.06.2021 судом задоволено клопотання представника позивача та залучено до участі у справі як співвідповідача - ТОВ «Київоблгаз ЗБУТ».
У своєму позові та в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 послався на те, що з вересня 2019 року він помітив, що нарахування відповідачем ТОВ «Київоблгаз ЗБУТ» плати за спожитий газ за адресою, де він проживає з матір`ю, а саме: АДРЕСА_1 , збільшились втричі. Як потім йому стало відомо, це сталось внаслідок того, що він нібито відмовився від встановлення газового лічильника за рахунок Оператора ГРС АТ «Київоблгаз» та не пустив працівників місцевого відділення газорозподільної системи до свого помешкання, а тому облік спожитого газу здійснюється за граничними нормами для населення. При цьому, він не чинив жодних перешкод для встановлення газового лічильника. Позивач наголошує, що представники відповідача АТ «Київоблгаз» зазначили в акті про порушення №3322 від 12.08.2019 неправдиві відомості про не допуск ним працівників до об`єкту споживання газу (в квартиру), внаслідок чого Комісія прийняла помилкове та незаконне рішення на підставі цього акту щодо нарахування об`єму спожитого газу за граничними нормами. На той день (12.08.2019) він та його мати були на роботі, про прихід представників газорозподільної системи вони не були повідомлені, Акт підписала особа ОСОБА_2 , як представник КП «ВУЖЕГ», однак будинок не перебував на обслуговуванні цього підприємства, а мав власне управління - ОСББ. Після його звернення до відповідача Оператора ГРМ - АТ «Київоблгаз», останній не вжив жодних дій по врегулюванню спору, своє рішення не переглянув, лічильник так і не встановив. Вважає, що незаконним рішенням та подальшою бездіяльністю відповідач грубо порушив його права споживача природного газу. Тому він змушений звернутися до суду за визнанням незаконним Акту та протокольного рішення Комісії АТ «Оператор газорозподільних систем «Київоблгаз» про нарахування спожитого газу за граничними нормами. Розраховує, що на підставі рішення суду Оператор ГРС АТ «Київоблгаз» та постачальник газу ТОВ «Київоблгаз Збут» здійснять дії по перерахунку обсягу споживання газу та плати за газ з моменту порушення його прав.
На розгляд справи по суті представники відповідачів не з`явилися, свої заперечення виклали в письмових поясненнях та відзиві.
Відповідач АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» у своїй заяві по суті спору просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що він діяв відповідно до положень, встановлених Планом розвитку газорозподільної системи ПАТ «Київоблгаз» на 2016-2025 роки, яка затверджена постановою НКРЕКП №395 від 24.03.2016 та в подальшому постановою НКРЕКП №2360 від 23.12.2016. Встановлення у квартирі позивача індивідуального лічильника споживання газу є обов`язковим для виконання, в тому числі споживачами. Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» встановлено граничний строк встановлення газорозподільними підприємствами лічильників газу для населення, що проживає у квартирах, в яких газ використовується тільки для приготування їжі, а саме: до 01.01.2023. Відповідач у 2019 році неодноразово проводив заходи щодо встановлення лічильника газу у квартирі позивача за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом направлення рекомендованим листом на адресу споживача повідомлень про безкоштовне встановлення газового лічильника у певний день, на які позивач ОСОБА_1 не реагував та не отримував у відділенні пошти, а отже ухилявся від встановлення газового лічильника. Відмова позивача у доступі до об`єкту споживання газу, який розраховується за нормами споживача, стала причиною не встановлення лічильника газу, зафіксована та підтверджується Актом про порушення №3322 від 12.08.2019 (дата чергового повідомлення про встановлення газового лічильника). На засіданні Комісії, куди позивач також не з`явився, прийнято рішення про задоволення викладених в Акті висновків щодо зафіксованих порушень та щодо обліку спожитого природного газу за граничними нормами з 01.09.2019 (Протокол №142). Вважає, що такі дії та вжиті заходи проведені відповідно до п.п. 1 п.6 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
Залучений відповідач ТОВ «Київоблгаз ЗБУТ» направив суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке. Представник відповідача вказує, що обраний позивачем спосіб захисту своїх прав не відповідає жодному із наведених способів захисту у ст. 16 ЦК України, оскільки не зрозуміло яким способом позивач хоче захистити порушені, на його думку, права та яким чином такі вимоги в майбутньому буде виконувати відповідач в разі їх задоволення судом. Що стосується складання акту про порушення №3322 від 12.08.2019 та протоколу №142 засідання Комісії АТ «Оператор газорозподільних систем «Київоблгаз» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 27.08.2019, то до них ТОВ «Київоблгаз ЗБУТ» не має жодного відношення, оскільки товариство лише надає послуги з постачання природного газу, а його облік веде АТ «Оператор газорозподільних систем «Київоблгаз», яке керується при цьому вимогами Кодексу ГРМ та Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Так, з 01.07.2015 постановою НКРЕКП №1588 від 21.05.2015 ТОВ «Київоблгаз ЗБУТ» видано ліцензію Серія АЕ №299021 на постачання природного газу на підставі якого товариство, як газорозподільне підприємство, надає споживачам послуги з постачання природного газу на території Київської області (забезпечує споживачів ресурсом природного газу), інші послуги на території Київської області, зокрема облік та розподіл природного газу здійснює Оператор ГРМ - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз». Зі свого боку ТОВ «Київоблгаз ЗБУТ» надійно та безперебійно здійснює постачання природного газу побутовим споживачам та не порушувало жодного права споживача на користування відповідними послугами, тому позовні вимоги до себе ТОВ «Київоблгаз ЗБУТ» вважає необгрунтованими. Законність нарахування плати за спожитий газ за представник співвідповідача обґрунтовує пунктом 13 розділу ІІІ Правил постачання природного газу, де вказано, що розрахунки (побутовим споживачем) за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди. Отже, оскаржувані позивачем дії відносяться до компетенції АТ «Київоблгаз», яке в свою чергу керується виключно вимогами Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом ГРМ та Типовим договором розподілу природного газу.
Вислухавши пояснення позивача та його представника, показання свідка, дослідивши зміст заяв по суті спору та письмові докази в їх сукупності, суд встановив фактичні обставини справи та дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності нерухомого майна Переяслав-Хмельницьким БТІ № 12781339 від 06.12.2016 (а.с.11).
Згідно платіжних квитанцій Переяслав-Хмельницького ВР ТОВ «Київоблгаз ЗБУТ» щодо нарахувань плати за спожитий газ за адресою АДРЕСА_1 липні та серпні 2019 року по особовому рахунку ОСОБА_1 таке нарахування здійснювалось з урахуванням торгової націнки, транспортування та розподілу по ціні 74,42 грн у місяць на двох осіб, виходячи з об`єму споживання газу в обсязі 10,78 м. куб. (а.с.12-13).
З вересня 2019 року споживачу ОСОБА_1 ТОВ «Київоблгаз ЗБУТ» почало нараховувати плату за спожитий газ по ціні 234,11 грн на місяць, виходячи з об`єму споживання газу двома зареєстрованими за вказаною адресою особами в обсязі 36,60 м. куб. (а.с.14-15).
30.01.2020 ОСОБА_1 письмово звернувся до Оператора ГРМ - Переяслав-Хмельницького відділення АТ «Київоблгаз», з заявою, в якій просив надати обґрунтовану відповідь щодо збільшення норм споживання газу по його особовому рахунку, а отже і плати за газ (а.с.16).
13.02.2020 Переяслав-Хмельницьке відділення АТ «Київоблгаз» на звернення ОСОБА_1 від 30.01.2020 повідомило, що останнім проігноровано неодноразові звернення АТ «Київоблгаз» про встановлення безкоштовного лічильника. А тому через недопущення працівників для встановлення приладу обліку газу Оператором ГРМ за порушення вимог п.п.5 п.2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем відносно ОСОБА_1 було складено Акт про порушення №3322 від 12.08.2019. Оскільки направлене поштою запрошення на засідання Комісії за №810-Сл-12713-0819 від 20.08.2019 ОСОБА_1 проігнорував, комісією було розглянуто акт про порушення та прийнято рішення змінити режим нарахування обсягу спожитого газу та здійснювати нарахування за граничними нормами споживання природного газу населенням (а.с.17).
21.02.2020 споживач послуг ОСОБА_1 знову звернувся з заявою до Оператора ГРМ з проханням надати належним чином завірені копії Акту про порушення №3322 від 12.08.2019 та протокол засідання Комісії з його розгляду (а.с.18).
За змістом Акту про порушення №3322 від 12.08.2019 його складено двома представниками Оператора ГРМ - Карнаухом М.О. та Кухарем М.Г. за участю Заболотнього, як представника житлово-експлуатаційної організації - КП «УК «ВУЖКГ» та зафіксовано відмову ОСОБА_1 в доступі до об`єкту газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , який обліковується за нормами споживача, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу. У акті міститься запис про те, що споживачу ОСОБА_1 необхідно надати доступ для встановлення лічильника газу та прибути на засідання комісії з розгляду актів про порушення протягом 20 днів від дня складання Акту, а також викладено повідомлення, що у разі незабезпечення доступу для встановлення лічильника газу розрахунок за спожитий газ буде здійснено за граничними нормами споживання через 20 днів. В Акті міститься запис, що проводилась фото та відео фіксація порушення, а також відмітка, що ОСОБА_1 відмовився від його підписання та ознайомлення зі змістом. (а.с.74 ).
Складанню вищевказаного Акту про порушення від 12.08.2019 передували листи-повідомлення Переяслав-Хмельницьке відділення АТ «Київоблгаз» за №81012-Сл-5602-0419 від 05.04.2019 та за №81012-Сл-11256-0719 від 17.07.2019, направлені на адресу ОСОБА_1 , у яких у оператор газорозподільних мереж повідомляв про необхідність надання вільного доступу працівникам Переяслав-Хмельницького відділення до квартири АДРЕСА_1 для встановлення безкоштовного лічильника газу з ініціативи та за кошти АТ «Київоблгаз» 07.05.2019 та 12.08.2019 о 10:00 год., відповідно. Також в листах зазначена інформація, що у разі незабезпечення вільного доступу для встановлення лічильника газу такі дії будуть розцінені, як відмова від його встановлення і режим нарахування обсягу спожитого газу буде проводитись за граничними нормами споживання (а.с.76, 79).
Вищевказані листи-повідомлення Оператора ГРМ про надання доступу до помешкання для встановлення лічильника газу у певний день, в тому числі і 12.08.2019, ОСОБА_1 не отримав і вони повернулись на адресу Переяслав-Хмельницького відділення АТ «Київоблгаз» з відміткою працівника пошти «За закінченням встановленого строку зберігання» (а.с.77, 80).
КП «УК «Виробниче управління житлово-комунального господарства» у відповіді на запит адвоката від 28.01.2021 за №7 повідомило, що в будинку по АДРЕСА_1 з 2017 року створено ОСББ «Олімпійський 20», а тому комунальне підприємство «ВУЖКГ обслуговуванням і утриманням даного будинку не займається. Працівник підприємства - пічник ОСОБА_2 12.08.2019 ніякі роботи в будинку по АДРЕСА_1 не проводив. Повноважень щодо підписання Акту про порушення стосовно громадянина ОСОБА_1 працівнику підприємства ОСОБА_2 не надавались (а.с.24-25).
20.08.2019 на адресу ОСОБА_1 Переяслав-Хмельницьке відділення АТ «Київоблгаз» відправило лист за № 810-Сл-12713-0819 з повідомленням, що 27.08.2019 о 14:00 год. відбудеться засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акту про порушення №3322 від 12.08.2019, де його присутність є обов`язковою. Зазначене повідомлення ОСОБА_1 не отримано і воно повернулось на адресу відправника з відміткою працівника пошти «За закінченням встановленого строку зберігання» (а.с. 83,84).
27.08.2019 відбулось засідання Комісії представників АТ «Київоблгаз», яка розглянула акти про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, в тому числі і Акт №3322 від 12.08.2019 відносно ОСОБА_1 , про що складено Протокол № 142. За змістом цього Протоколу засідання Комісії відбулось у відсутності споживачів та було прийнято рішення про задоволення Актів про порушення та переведення з 01.09.2019 на граничні норми споживання абонентів згідно списку. Зі списку абонентів до Протоколу №142 вбачається, що під №15 зазначено ОСОБА_1 як такого, який відмовився від встановлення лічильника газу за рахунок Оператора ГРМ за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.86-88).
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 та Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» №3533-VI від 16.06.2011.
Позивач ОСОБА_1 проживає в квартирі багатоквартирного будинку та є споживачем природного газу тільки для приготування їжі.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку: 1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2021 року.
В подальшому до вказаної норми Закону були внесені зміни і обов`язковий комерційний облік природного газу для населення, яке його використовує тільки для приготування їжі, визначено - 1 січня 2023 року.
Відповідно до ст.5 Закону у разі відмови населення від встановлення суб`єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2023 року.
За змістом ч.1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу у строки визначені цим Законом. У разі невстановлення населенню у зазначені строки, лічильників газу з вини суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів; інших джерел, не заборонених законодавством. Побутові споживачі природного газу - фізичні особи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу.
Цими та іншими нормами спеціального Закону обов`язок із встановлення лічильників газу (незалежно від виду - квартирних чи загальнобудинкових) покладений на суб`єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. При цьому, Законом також чітко визначені джерела фінансування робіт з оснащення лічильниками газу (незалежно від виду - квартирних чи загальнобудинкових) населення: кошти суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, кошти відповідного бюджету, інші джерела, не заборонені законодавством.
Згідно з п.5 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать, зокрема відмова в доступі до об`єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу.
Пунктом 6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено наступне.
У разі відмови в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу споживачу, який не забезпечений лічильником газу (розраховується за нормами споживання), визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, починаючи з дати, наступної після дати недопуску, визначеної в акті про порушення.
Ознайомлення побутового споживача із запланованими датою та часом встановлення лічильника газу має бути підтверджено позначкою про вручення йому письмового попередження про встановлення лічильника газу, яке має бути надане побутовому споживачеві не пізніше ніж за десять робочих днів до запланованої дати встановлення лічильника газу.
При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об`ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, і про те, що до цього часу споживач має забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу. У разі забезпечення споживачем протягом цього строку доступу представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу процедура нарахування за граничними об`ємами споживання природного газу населенням не застосовується.
Кодексом газорозподільних систем (абзац 7 пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу) також передбачено: якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ ( що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний об`єм спожитого (розподіленого) природного газу по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 19 до Кодексу.
Додаток № 19 до Кодексу газорозподільних систем встановлює граничні норми споживання природного газу населенням: 9,8 м.куб. людино-місяць (плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання); 18,3 м.куб людино-місяць (плита газова у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача).
Як слідує з матеріалів справи, з 01.09.2019 розпочалось нарахування ОСОБА_1 обсягів спожитого газу за граничними об`ємами споживання природного газу, а саме: 18,3 м.куб людино-місяць (36,6 м. куб на 2 особи), що відповідно до положень 7 пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГР, пункту 6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС та п.5 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС є санкцією за порушення правил обліку та споживання природного газу, а саме: за відмову від встановлення приладу обліку спожитого газу (лічильника) та за незабезпечення доступу представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу.
А тому для застосування вищевказаної санкції (визначення фактичного об`єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням) має бути встановлений факт правопорушення - відмова споживача, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ, в тому і відмова в доступі до об`єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу.
Таке порушення та його наслідки мають бути усвідомленими споживачем та підтверджуватися виключно Актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу.
Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
За правилами пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ ( в редакції чинній на момент складання Акту про порушення відносно ОСОБА_1 ) у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа ( представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
Оцінюючи Акт про порушення №3322 від 12.08.2019, складений та підписаний двома представниками оператора ГРМ відносно ОСОБА_1 , як доказ факту вчинення споживачем правопорушення, що потягло за собою зміну режиму нарахування спожитого газу за граничними нормами для населення, судом встановлено, що оператором ГРМ АТ «Київоблгаз» не було ознайомлено побутового споживача ОСОБА_1 із запланованими датою та часом встановлення лічильника газу (12.08.2019 о 10:00), оскільки у зворотньому поштовому повідомленні відсутня позначка про вручення йому письмового попередження оператора про встановлення лічильника газу, що згідно пункту 6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС є обов`язковим.
Судом встановлено, що в порушення положень абз.1 пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ відмова споживача ОСОБА_1 від підпису Акта про порушення №3322 не підтверджується відеозйомкою, а третій підписант цього Акта - гр. ОСОБА_2 не являється повноважною на те особою, визначеною в абз 2 цієї норми, оскільки він не є представником власника/користувача, на території якого знаходиться багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 , а також не був уповноважений на представництво житлово-експлуатаційною організацією, в якій він працює ( КП «УК ВУЖКГ»), так як ця організація не обслуговує даний будинок, управління яким з 2017 року здійснює ОСББ «Олімпійський 20», про що Переяслав-Хмельницьке КП «УК ВУЖКГ» повідомила в листі на запит адвоката. Указане також підтвердив допитаний в суді як свідок і сам ОСОБА_2 , який додатково показав, що багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 він, як працівник ВУЖКГ не обслуговує близько трьох років. Не пам`ятає ні обставин підписання ним акту від 12.08.2019, ні факту відмови мешканця квартири АДРЕСА_4 ОСОБА_1 від встановлення лічильника газу.
За таких обставин, в розумінні вищевказаних норм Кодексу ГРМ Акт про порушення №3322 від 12.08.2019 відносно ОСОБА_1 не може вважатись дійсним.
Відповідно до пунктів 8-10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ правомірність Акту про порушення визначає Комісія з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка складається не менше як з трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Така комісія розглядає акт на засіданні за участі споживача чи його представника або без їх участі за умови належного повідомлення про обов`язок споживача (несанкціонованого споживача) з`явитись на засідання комісії з розгляду актів про порушення у конкретну дату, яка має бути зазначена в Акті про порушення, складеному та врученому на місці виявлення порушення особисто споживачу (несанкціонованому споживачу) чи надісланому йому рекомендованим поштовим відправленням, у випадку відмови від підписання та отримання, як вимагається в абз.3 пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
Доказів надсилання оператором ГРМ на адресу ОСОБА_1 . Акта про порушення №3322 від 12.08.2019 відповідач АТ «Київоблгаз» суду не надав та й сам досліджений в суді Акт не містить конкретно-визначеної дати його розгляду, а окремо надіслане ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням повідомлення про дату, час та місце засідання Комісії, не було йому вручено.
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ також установлено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Аналіз всіх вищевказаних норм дає підстави для висновку, що Акт про порушення є службовим документом, що підтверджує факт порушення, тобто носієм доказової інформації про виявлені представниками Оператора ГРМ порушення побутовими споживачами вимог законодавства. Правомірність Акту визначає спеціально створена Комісія з розгляду актів про порушення, яка на засіданні за результатом його розгляду приймає відповідне рішення.
В досліджуваній ситуації таке рішення Комісії Оператора ГРМ щодо правомірності Акту про порушення №3322 від 12.08.2019 відносно ОСОБА_1 було схвальним, оскільки акт був задоволений, що стало підставою для настання відповідних наслідків - нарахування фактичного об`єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по побутовому споживачу ОСОБА_1 , починаючи з 01.09.2019 у відповідний календарний місяць за граничними об`ємами споживання природного газу населенням.
Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду у справі №522/12901/17-ц складений працівниками електропостачальної організації акт про порушення ПКЕЕ є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання цих Правил, тому оскарження лише факту складення такого акта, який не встановлює для споживача будь-яких обов`язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав. Зазначений акт може бути визнаний як доказ (із наданням йому відповідної оцінки судом під час вирішення іншого спору), зокрема, щодо відшкодування матеріальних збитків, при вирішенні якого суд зобов`язаний дати оцінку щодо дійсності цього акта.
Отже, акт про порушення не може бути оскаржений у судовому порядку, оскільки висновки, які в ньому містяться, самі собою не породжують для побутового споживача настання юридичних наслідків, не порушують його права та не породжують спірних правовідносин, у яких підлягає захисту порушене право побутового споживача. Таким чином, установлена правова природа оспорюваного акта про порушення унеможливлює здійснення судового розгляду вимог про: визнання протиправними дій щодо складання такого акта, визнання його незаконним, недійсним та скасування, у зв`язку із чим ці позовні вимоги не можуть розглядатися в судах.
Відповідний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справах № 501/463/15-а, № 802/2474/17-а та від 27 березня 2019 року у справі № 917/902/18, а також у постанові Велика Палата Верховного Суду від 02 квітня 2019 року у справі № 904/1199/18.
За вищевикладених обставин та мотивів, суд відмовляє позивачу ОСОБА_1 в задоволенні його вимог в частині визнання незаконним акту про порушення №3322 від 12.08.2019, складеного Оператором ГРМ.
Що стосується позовних вимог про визнання незаконним протоколу №142 засідання Комісії з розгляду актів про порушення від 27.08.2019, де було прийнято рішення щодо задоволення акту про порушення № 3322 від 12.08.2019, то суд безпосередньо у ОСОБА_1 з`ясував, що фактично він не згоден та оскаржує рішення Опетарора ГРМ про нарахування йому об`єму спожитого природного газу з 01.09.2019 за граничними нормами споживання населенням, а підставою незгоди з цим рішенням позивач в судовому засіданні назвав те, що він не відмовлявся від встановлення лічильника газу і не вчиняв порушення, яке зафіксоване в акті, що став підставою для прийняття такого рішення. При цьому, позивач вказує, що Комісія з розгляду актів про порушення підійшла до цього питання формально не дослідила зміст акту № 3322 від 12.08.2019, та не звернула увагу на ряд порушень Кодексу ГРМ при його складанні, а тому збільшення об`єму споживання газу до граничних норм позивач вважає незаконним.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів» №1023-XII держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.
У даній справі позивач є споживачем послуг з газорозподілення та газопостачання та по суті справи оскаржує рішення Оператора ГРМ як надавача відповідних послуг щодо нарахування йому обсягу споживання газу за граничними нормами, що в свою чергу призвело до збільшення плати за газопостачання, а тому обов`язок щодо доведення правомірності свого рішення покладається на відповідача АТ «Оператор газорозподільної системиКиївоблгаз», який є розподільником газу та веде його облік.
При розгляді даного спору Оператор ГРМ - АТ «Київолбгаз» не надав доказів належного повідомлення ОСОБА_1 про дату та час (12.08.2019 о 10:00) встановлення в його квартирі приладу обліку споживання газу (лічильника газу), як передбачено пунктом 6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС, та водночас подав докази, що ОСОБА_1 відповідні поштові повідомлення не отримував.
Враховуючи, що один із підписантів Акту про порушення ОСОБА_2 не був уповноваженим представником КП «УК ВУЖКГ» на його підписання, то на виконання абз.1 пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ відмова споживача ОСОБА_1 від підписання Акта про порушення № 3322 від 12.08.2019 повинна підтверджуватись відеозйомкою. Проте Оператор ГРМ письмово повідомив суд, що така відеозйомка не велась.
За вище встановлених обставин, в розумінні абз. 1 та 2 пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, складений Оператором ГРМ Акт про порушення №3322 від 12.08.2019 відносно ОСОБА_1 не може вважатись дійсним, а отже він не засвідчує у передбачений Кодексом ГРМ спосіб факт порушення, яке зафіксоване - відмова споживача в доступі до об`єкту споживання для встановлення лічильника газу.
Оскільки жодними належним та допустимим доказом не підтверджується визначене Кодексом ГРМ правопорушення, а саме: що споживач ОСОБА_1 відмовився від встановлення лічильника газу та/або чинив перешкоди представникам Оператора ГРМ у доступі до своєї квартири для його встановлення, Комісія представників АТ «Київоблгаз» прийняла незаконне рішення про нарахування споживачу ОСОБА_1 об`єму спожитого природного газу з 01.09.2019 за граничними нормами споживання населенням, яке викладене в протоколі № 142 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 27.08.2019.
Таке рішення Оператора ГРМ не лише стало підставою збільшення ОСОБА_1 плати за спожитий газ з 01.09.2019, а й в майбутньому за змістом ст. 5 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачає припинення розподілу природного газу для відповідного споживача з 01.01.2023.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 січня 2020 року в справі № 910/17955/17 у подібних правовідносинах Верховний Суд зробив правовий висновок, що вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПКЕЕ, безпосередньо впливає на права та обов`язки відповідного суб`єкта господарювання в контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.
Згідно з ч.1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
За правилами ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.3 ст. 12, ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Встановивши обставини справи, зміст спірних правовідносин та з`ясувавши безпосередньо у позивача предмет оскарження, яким по суті спору є рішення Оператора ГРМ - АТ «Київоблгаз» про нарахування споживачу ОСОБА_1 об`єму спожитого природного газу з 01.09.2019 за граничними нормами споживання населенням, яке зафіксоване у протоколі № 142 засідання Комісії з розгляду актів про порушення від 27.08.2019, суд вважає, некоректним викладенням у позові вимоги про визнання незаконним та скасування протоколу № 142 в частині відповідного рішення Комісії представників Оператора ГРМ та, уникаючи надмірного формалізму, з метою ефективного способу захисту прав споживача піддає корекції предмет оскарження (позову) та частково задовольняє позовні вимоги.
Зважаючи на те, що в суді не знайшов підтвердження належними та допустимими доказами факт порушень ОСОБА_1 положень Кодексу ГРМ, а саме: відмова від встановлення лічильника газу та/або відмова в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу, рішення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», оформлене протоколом №142 засідання Комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 27.08.2019щодо нарахування споживачу ОСОБА_1 об`єму спожитого природного газу з 01.09.2019 за граничними нормами споживання, визнається судом незаконним та підлягає скасуванню.
Судовий збір - 908 грн 00 коп., який сплачений позивачем при подачі позову до суду відповідає розміру встановленому пп.2 п.1 ч.2 ст. 4 Закону та в силу ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», як належного відповідача заприйняте рішення та його наслідки.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз Збут», третя особа: Переяслав-Хмельницьке відділення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», про захист порушених прав споживача - задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», оформлене протоколом №142 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 27.08.2019,в частині зміни розрахунку за спожитий газ за адресою: АДРЕСА_1 та переведення абонента (споживача) ОСОБА_1 на граничні норми споживання природного газу з 01.09.2019.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», місцезнаходження: вул. Шевченка, 178, м. Боярка, 08150, код ЄДРПОУ 20578072;
відповідач - ТОВ «КИЇВОБЛГАЗ ЗБУТ», місцезнаходження: проспект Свободи, 2Г, літ. А, м. Київ, 04108; код ЄДРПОУ 39592941;
третя особа - Переяслав-Хмельницьке відділення АТ «Київоблгаз», місцезнаходження: вул. Героїв Дніпра, 39, м. Переяслав, Київська область, 08400, код ЄДРПОУ 20578072.
Суддя А.О. Залеська
Повний текст рішення виготовлено 23.10.2021.