Постанова № 100523330, 07.10.2021, Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
07.10.2021
Номер справи
209/2894/21
Номер документу
100523330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 209/2894/21

Провадження № 2-а/209/43/21

РІШЕННЯ

Іменем України

07 жовтня 2021 року м. Кам`янське

Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Шендрика К.Л.,

за участі секретаря Драгунцевої С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Кам`янського районного управління Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови суб`єкта владних повноважень, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову серії ДП №020797 від 19.07.2021 про накладення на неї адміністративного стягнення.

На обґрунтування вимог позивач зазначила, що постановою ДН №020797 від 19.07.2021 про накладення адміністративного стягнення посадова особа відповідача - заступник начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Кам`янського районного управління Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області Єрмаков М.Є. притягнув її до адміністративної відповідальності та наклав адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 грн. У постанові було вказано, що вона, обіймаючи посаду директора СЗШ № 44, 15.07.2021 року о 11:00 год. в приміщенні школи не виконала п.п. 3 припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 15.01.2021 № 4; захід повинен був бути виконаний 16.04.2021 року, порушення виявлено у 2020 році, є триваючим, чим учинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 188-8 КУпАП України. При цьому у протоколі зазначено, що вона вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 188-8 КУпАП України, а у постанові – ч. 2 ст. 188-8 КУпАП України. Пунктом 3 припису було передбачено забезпечити шляхи евакуації (прохідні приміщення, коридори, холи, вестибюлі, роздягальні) евакуаційним освітленням, згідно норм належності. Світлові покажчики «Вихід» повинні бути приєднані до мережі евакуаційного або аварійного освітлення (пункт 8.29 розділу 8 Державних будівельних норм України «Будинки і споруди. Заклади освіти» ДБН В.2.2.-3:2018) та пропонувалося до виконання з 2020 року. Термін виконання - 16.04.2021 року. Встановлення евакуаційного освітлення є складовою системи протипожежного захисту (системи сигналізації, системи оповіщення та управління евакуацією людей). Відповідно до пункту 1.2 Статуту комунального закладу «Середня загальноосвітня школа № 44» Кам`янської міської ради засновником та власником закладу є територіальна громада м. Кам`янського в особі Кам`янської міської ради. Починаючи з 2016 року заклад звертався до департаменту з проханням вирішити питання виділення коштів на протипожежні заходи. Крім того, при формуванні кошторису за відповідний рік у проекті бюджету закладом передбачались кошти на протипожежні заходи, однак кошторисом ці кошти не виділені. За таких обставин вважає, що в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки у межах повноважень керівника закладу освіти вона вчинила всі залежні від неї дії на виконання припису, а припис не виконано з незалежних від неї причин.

Ухвалою суду від 09.09.2021 року вказану позовну заяву прийнято до провадження та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.

23.09.2021 року відповідач надіслав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. На обґрунтування відзиву зазначив, що 22.09.2020 року під час проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) посадовою особою Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області було складено адміністративний протокол ДН № 016680, відповідно до статті 188-8 КУпАП на ОСОБА_1 за невиконання Припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 03.01.2020 № 2. За наслідками розгляду зазначеного протоколу, заступником начальника управління - начальником відділу запобігання надзвичайних ситуацій Кам`янського РУ винесено постанову від 23.09.2020 ДН № 015776 (копія додається) про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу 68 (шістдесят вісім) гривень. Постанову ДН № 015776 від 23.09.2020 було виконано ОСОБА_1 шляхом сплати суми штрафу 24.09.2020 року. Таким чином дату, з якої ОСОБА_1 вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню треба приймати 24.09.2021 року. В період з 15.07.2021 року по 16.07.2021 року під час проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) посадовою особою Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області було встановлено факт невиконання ОСОБА_1 . Припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 15.01.2021 № 4, про що 16.07.2021 складено адміністративний протокол ДН № 022525. Враховуючи, що термін, після закінчення якого ОСОБА_1 вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню, ще не настав, вчинене правопорушення підпадає під кваліфікацію ч. 2 ст. 188-8 КУпАП.

29.09.2021 року позивач надала відповідь на відзив, в якому просила задовольнити позовні вимоги та зазначила, що у протоколі вона надавала пояснення, що порушення будуть усунуті при наявності відповідного фінансування, оскільки усунення порушення про яке йдеться у приписі від 15.01.2021 року №4 потребує виділення з міського бюджету коштів у розмірі 800000 грн. Усунути це порушення за рахунок власних надходжень закладу неможливо. Виконання припису з її сторони, як директора, полягало у вчасному, неодноразовому зверненні до засновника з проханням виділити кошти на фінансування протипожежних заходів та щорічне внесення пропозицій до проєктів бюджету цієї статті витрат.

01.10.2021 року відповідач надав до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких просив відмовити у задоволенні позову та посилався на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у період з 15.07.2021 року по 16.07.2021 року було проведено планову перевірку території та приміщень навчального закладу – КЗ «СЗШ №44» Кам`янської міської ради, що розташований за адресою: вул. Воїнів-Афганців, 7-А у м. Кам`янське, де позивач займає посаду директора. В результаті перевірки КЗ «СЗШ №44» Кам`янської міської ради було встановлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та на позивача, відповідно до постанови ДН № 020797 від 19.07.2021 року, було накладено адміністративне стягнення у розмірі 3400 грн., що підтверджується копіями акту № 217 від 17.07.2021 року, припису №177 від 16.07.2021 року та постанови ДН № 020797 від 19.07.2021 року (а.с. 11-12, 53-62, 13, 63-64, 10).

Згідно постанови ДН № 020797 від 19.07.2021 року, « ОСОБА_1 15.07.2021 року о 11:00 годині в приміщенні КЗ «СЗШ №44» Кам`янської міської ради, що розташована за адресою: м. Кам`янське вул. Воїнів-Афганців, 7-А, не виконала п.п. 3 Припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 15.01.2021 року № 4, п.п.3 – захід повинен бути виконаний 16.04.2021 року, порушення виявлено у 2020 році є триваючим».

Відповідно до п.1.1. Витягу Статуту КЗ «СЗШ №44» Кам`янської міської ради (а.с.8-9), засновником та власником закладу є територіальна громада м. Кам`янського в особі Кам`янської міської ради.

Позивач неодноразово зверталась до Директора департаменту з гуманітарних питань Кам`янської міської ради з листами щодо фінансування встановлення пожежної сигналізації, згідно припису, що підтверджується копіями звернень (а.с. 21-24).

Відповідно до копій проєкту бюджету та кошторисів на 2021 рік та 2020 рік (а.с. 17-20), фінансування на встановлення пожежної сигналізації не було перебачено.

Частиною 3 ст. 37 ЗУ «Про повну загальну середню освіту» встановлено, що засновник закладу загальної середньої освіти зобов`язаний забезпечити: утримання та розвиток заснованого ним закладу освіти, його матеріально-технічної бази на рівні, достатньому для виконання вимог державних стандартів, ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти, вимог трудового законодавства, оплати праці педагогічних та інших працівників, охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки тощо; дотримання принципів універсального дизайну та/або розумного пристосування під час проектування, будівництва та реконструкції будівель, споруд, приміщень закладів загальної середньої освіти; можливість учнів продовжити навчання на відповідному рівні освіти у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти; оприлюднення всієї публічної інформації відповідно до вимог законів України "Про освіту", "Про доступ до публічної інформації" та "Про відкритість використання публічних коштів".

Згідно абз. 5 п. 1 Розділу ІІ Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених Наказом Міністерства освіти і науки України № 974 від 15.08.2016 року, Керівники закладів та установ з метою забезпечення протипожежного режиму зобов`язані забезпечити своєчасне виконання заходів пожежної безпеки, запропонованих органами державного нагляду у сфері пожежної безпеки і органами державної виконавчої влади у межах їхньої компетенції.

Відповідно до пункту 1.6 Положення про департамент з гуманітарних питань Кам`янської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 26.02.2021 №123-05/VIII, департамент з гуманітарних питань Кам`янської міської ради є уповноваженим органом міської ради, який відповідає за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти.

Відповідно до пунктів 3.19 та 3.20 3.19 положення департамент здійснює управління бюджетними коштами у межах повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі (головний розпорядник коштів). Подає органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо формування бюджету галузей освіти, культури, фінансування підпорядкованих закладів та установ міста

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до статті 188-8 КУпАП, адміністративна відповідальність наступає за невиконання приписів, розпоряджень чи постанов посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Виходячи з вище викладеного, суд вважає, що позивач, яка є директором КЗ «СЗШ №44» Кам`янської міської ради, виконала всі покладені на неї обов`язки в межах своїх повноважень, неодноразово зверталась до Департаменту гуманітарних питань міської ради з питанням розгляду можливості фінансового забезпечення. Засновником та власником закладу є територіальна громада м. Кам`янського в особі Кам`янської міської ради, яка зобов`язана, згідно вимог ч. 3 ст. 37 ЗУ «Про повну загальну середню освіту», забезпечити утримання та розвиток заснованого ним закладу освіти, його матеріально-технічної бази на рівні, достатньому для виконання вимог державних стандартів, ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти, вимог трудового законодавства, оплати праці педагогічних та інших працівників, охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки.

Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова ДН № 020797 про накладення адміністративного стягнення від 19.07.2021 року підлягає скасуванню.

Відповідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 7, 9 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Як встановлено судом, за подання позову до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 454 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.2253066783.1 від 03.09.2021 року (а.с. 33), які підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючисьст. ст. 2, 6, 9, 72, 73, 75, 77, ч. 9 ст. 205, ст. ст. 241, 242, 244, 245, 286 КАС України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ) до Кам`янського районного управління Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 38598371, місцезнаходження: м. Кам`янське, вул. Москворецька, 11) про скасування постанови про визнання протиправною та скасування постанови суб`єкта владних повноважень, – задовольнити у повному обсязі.

Скасувати постанову серії ДН №020797 від 19.07.2021 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 .

Стягнути з Кам`янського районного управління Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду. При цьому, у відповідності до підпункту 15.5. пункту 15 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 12 жовтня 2021 року.

Суддя К.Л. Шендрик