
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
07.10.2021Справа № 910/7233/21
За позовомСлужби автомобільних доріг у Рівненській областідоДержавного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор"простягнення 122940,00 грнСуддя Смирнова Ю.М.
Секретар судового засідання Негеля Ю.М.
Представники учасників справи:
від позивачаМельников Д.О., Дворак Т.Б.;від відповідачаБаранович В.Б., Безвенюк В.П., Рісний М.Б.;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Служба автомобільних доріг у Рівненській області звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" 122940,50 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору №45-18/18 від 10.07.2018 та вимог закону в частині виконання робіт з розроблення проектної документації на капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Н-25 Городище - Рівне - Старокостянтинів на ділянці км 74+630 - км 82+600, Рівненська область з наданням позитивного висновку експертизи, яка є завершальною стадією виконання робіт і свідчить про готовність застосування документації при капітальному ремонті, внаслідок чого позивачем були понесені додаткові витрати на проходження експертизи проектно-кошторисної документації з метою усунення істотних недоліків на загальну суму 122940,50 грн, які позивач просить суд стягнути з відповідача з посиланням на норми ст.11, ч.1, 2 ст.22, 509, 525, 526, 599, 837, 846, 852, 887 Цивільного кодексу України та ст.ст.216, 224 Господарського кодексу України.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.05.2021 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/7233/21; вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив; встановлено строк для подання позивачем відповіді на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відповідного відзиву на позов.
09.06.2021 через канцелярію Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти заявлених позовних вимог заперечив, зазначивши серед іншого про те, що при виконанні робіт за договором та прийнятті їх позивачем жодних недоліків у виконаних роботах виявлено не було, що підтверджено замовником шляхом підписання актів здачі-приймання виконаних проектних, вишукувальних та додаткових робіт без зауважень та заперечень.
За твердженнями відповідача, позивач, при прийнятті виконаних за договором робіт, не скористався своїм правом, передбаченим п.п.4.6, 4.7 договору та ст.853 Цивільного кодексу України, а отже, в силу наведених положень законодавства, позбавлений права посилатись на будь-які недоліки у виконаних роботах.
16.06.2021 через загальний відділ діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній проти тверджень відповідача, викладених останнім у відзиві на позов, заперечив.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.08.2021 справу №910/7233/21 вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 15.09.2021.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.09.2021 надано можливість представнику Служби автомобільних доріг у Рівненській області брати участь в судовому засіданні 15.09.2021 у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів через систему відеоконференцзв`язку - комплекс технічних засобів та програмного забезпечення "EasyCon".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.09.2021 закрито підготовче провадження у справі №910/7233/21 та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.10.2021.
У підготовчому засіданні 15.09.2021 представник позивача просив суд надати можливість приймати участь у подальших судових засіданнях по справі №910/7233/21 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням системи відеоконференцзв`язку "EasyCon".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.09.2021 надано можливість представникам сторін брати участь в судовому засіданні 07.10.2021 у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів через систему відеоконференцзв`язку - комплекс технічних засобів та програмного забезпечення "EasyCon".
Представники позивача у судовому засіданні 07.10.2021 заявлені позовні вимоги підтримали.
Представники відповідача у судовому засіданні 07.10.2021 проти заявлених позовних вимог заперечили.
В судовому засіданні 07.10.2021 на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
10.07.2018 між Службою автомобільних доріг у Рівненській області (замовник, позивач) та Державним підприємством - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" (виконавець, відповідач) був укладений договір №45-18/18 (далі - договір, договір № 45-18/18), відповідно до умов якого виконавець зобов`язується у порядку та на умовах, визначених цим договором, своїми силами і засобами, на власний ризик, надати в установлений цим договором термін завершені роботи з розроблення проектної документації капітального ремонту автомобільної дороги державного значення Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів на ділянці км 74+630 - км 82+600, Рівненська область (ДК 021:2015 - 45233000-9 - Будівництво, влаштовування фундаменту та покриття шосе, доріг), а замовник зобов`язується прийняти згідно із цим договором та чинним законодавством України належним чином виконані роботи та сплатити їх вартість но мірі надходження коштів на його рахунок передбачених на ці цілі. Найменування робіт: "Розроблення проектної документації капітального ремонту автомобільної дороги державного значення Н-25 Городище-Рівне - Старокостянтинів на ділянці км 74+630 - км 82+600, Рівненська область (ДК 021:2015 - 45233000-9 - Будівництво, влаштовування фундаменту та покриття шосе, доріг)". Технічні та інші вимоги до робіт, вихідні дані, необхідні для складання проектної документації будівництва автомобільної дороги визначаються у завданні на розроблення проектної документації від 12.04.2018 №17-3/18, затвердженого у встановленому порядку та переданому виконавцю замовником (п.п.1.1, 1.2, 1.3).
Вартість (ціна) робіт по даному договору становить 1998999,00 грн з врахуванням ПДВ 333166,50 грн. Суми зобов`язань замовника можуть коригуватися в межах вартості (ціни) цього договору при зміні напрямків використання бюджетних коштів відповідно до планів фінансування, затверджених Укравтодором (розпоряджень Кабінету Міністрів України, облдержадміністрації, інших розпорядників коштів), що буде визначатися додатковими угодами. По даному договору замовник бере на себе зобов`язання по оплаті виконаних робіт включно в межах затверджених фінансових планів, виділених бюджетних асигнувань та фактично отриманих бюджетних коштів. Замовник здійснює оплату за виконані роботи в межах фактичного надходження бюджетних коштів, на підставі актів виконаних робіт та виконавчих кошторисів, підписаних уповноваженими представниками сторін. Документи до оплати готує виконавець і передає для підписання уповноваженому представнику замовника. Замовник, при відсутності зауважень, підписує акти виконаних робіт в межах обсягу асигнувань. Кінцеві розрахунки за виконані виконавцем роботи (у розмірі не менше 10 відсотків від суми договору) здійснюються замовником після отримання замовником документів, що підтверджують проведення позитивної державної експертизи проектно-кошторисної документації (п.п.2.1, 2.2, 2.5, 2.7, 2.12 договору).
У відповідності до п.п.3.1, 3.2 договору замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за належним чином виконані виконавцем роботи в порядку, передбаченому розділом 2 цього договору, прийняти в установленому порядку виконану роботу та оплатити згідно з умовами договору та має право відмовитись від прийняття робіт у разі виявлення недоліків у їх виконанні, вимагати безоплатного виправлення недоліків, що виникли внаслідок допущених виконавцем порушень.
Виконавець зобов`язаний, зокрема, здати замовникові готову проектну документацію та результати пошукових робіт в термін зумовлений графіком виконання робіт (п.3.3 договору).
Початок виконання робіт за договором визначається графіком виконання робіт, що є невід`ємною частиною даного договору. Виконавець зобов`язується не пізніше 3-х робочих днів до настання кінцевого терміну визначеного договором передати замовникові розроблену проектну документацію, підписавши при цьому зі свого боку складений акт приймання-передачі. При відсутності зауважень до кількості, якості, складу та повноти виготовленої проектної документації замовник зобов`язується підписати акт приймання-передачі виконаних робіт протягом семи робочих днів. У разі виявлення істотних недоліків у проектній документації стосовно кількості, якості, складу згідно затвердженого завдання, замовник вимагає від виконавця усунення таких недоліків у триденний термін і лише після цього має право протягом трьох робочих днів підписати акт приймання-передачі. У разі встановлення замовником допущених у роботі відступів від умов договору без погодження з замовником або інших недоліків, замовник відмовляється від прийняття таких робіт із зазначенням мотивів відмови в акті, в якому вказується перелік недоліків і строк їх усунення. У разі виявлення недоліків або помилкових рішень під час виконання робіт, коригування проектної документації здійснюється за рахунок виконавця (п.п.4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, 4.8 договору).
Терміни виконання робіт: з 10.07.2018 до 31.03.2019. Зміст і строки виконання робіт (етапів) визначаються графіком виконання робіт, який становить невід`ємну частину цього договору. Склад і зміст проектної документації повинен відповідати додатку "Е" ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" в повному обсязі (п.п.5.1, 5.2, 5.3 договору).
Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до 31.03.2019, а в частині взаєморозрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (п.8.1 договору).
До вказаного договору між сторонами були підписані додаток №1 - протокол погодження договірної ціни на суму 1998999,00 грн, додаток №2 - календарний план, додаток №3 - графік виконання робіт, додаток №4 - зведений кошторис на суму 1998999,00 грн, у т.ч. отримання експертного висновку на суму 49761,00 грн, додаток №4 - завдання №17-3/18 на розроблення проектної документації капітального ремонту автомобільної дороги державного значення Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів на ділянці км 74+630 - км 82+600, Рівненська область, у т.ч. виконання експертизи відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI.
Як вбачається з матеріалів справи, підрядник (Львівська філія "Західдіпрошлях" Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор") передав, а замовник без зауважень та заперечень прийняв роботи за договором, що підтверджується актом №1/27 здачі-приймання виконаних проектних, вишукувальних та додаткових робіт за договором від 20.08.2018 на суму 648000,00 грн.
02.11.2018 між виконавцем (Державне підприємство - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор") та замовником (позивачем) без зауважень та заперечень був підписаний акт №2/52 здачі-приймання виконаних проектних, вишукувальних та додаткових робіт за договором №45-18/18 від 10.07.2018 на суму 996000,00 грн.
Також 13.12.2018 між виконавцем (Державне підприємство - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" та Львівська філія "Західдіпрошлях" Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор") та замовником (позивачем) без зауважень та заперечень був підписаний акт №3/60 здачі-приймання виконаних проектних, вишукувальних та додаткових робіт за договором №45-18/18 від 10.07.2018 на суму 354999,00 грн.
Всього відповідачем було передано, а позивачем прийнято роботи на суму 1998999,00 грн.
За виконані відповідачем роботи позивач розрахувався в пвному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями №89 від 20.08.2018 на суму 648000,00 грн, №152 від 02.11.2018 на суму 996000,00 грн, №182 від 13.12.2018 на суму 354999,00 грн.
Відповідно до накладної №1/2019 від 21.03.2019 Львівською філією "Західдіпрошлях" Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" було передано, а позивачем без зауважень та заперечень прийнято проектну документацію по договору.
Відповідність закінченого будівництвом об`єкта проектній документації, розробка якого була предметом договору, засвідченим сертифікатом, що не заперечується сторонами.
26.12.2018 між Службою автомобільних доріг у Рівненській області, як замовником, та Державним підприємством - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор", як виконавцем, був укладений договір №0576 (далі - договір №0576), відповідно до умов якого замовник доручає, а виконавець відповідно до умов договору забезпечує проходження експертизи розроблення проектної документації капітального ремонту автомобільної дороги: державного значення Н-25 Городище - Рівне - Старокостянтинів на ділянці км 74+630 - км 82+600, Рівненська область. Найменування робіт: експертиза розроблення проектної документації капітального ремонту автомобільної дороги: державного значення Н-25 Городище - Рівне - Старокостянтинів на ділянці км 74+630 - км 82+600, Рівненська область. (ДК 021:2015:45233000-9 Будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг). Результати робіт надаються замовнику у вигляді письмового позитивного експертного звіту (п.п.1.1, 1.2, 1.3).
За виконані роботи за цим договором замовник зобов`язується перерахувати виконавцю згідно з Протоколом погодження договірної ціни (додаток №1): 102450,00 грн, крім того ПДВ 20% - 20490,00 грн. Загальна вартість з ПДВ 20% складає-122940,00 грн. Оплата за договором проводиться протягом 3-х днів після підписання акту здачі- приймання виконаних робіт, але не пізніше 3-х робочих днів після надходження бюджетних коштів на рахунок замовника. Розрахунки за виконані роботи можуть здійснюватися замовником через структурний підрозділ без права юридичної особи Львівську філію "Західдіпрошлях" Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор", яка безпосередньо здійснює виконання робіт за зазначеними реквізитами. По даному договору замовник бере на себе зобов`язання по оплаті виконаних робіт виключно в межах затверджених фінансових планів, виділених бюджетних асигнувань та фактично бюджетних коштів (п.п.2.1, 2.2, 2.3, 2.4 договору №0576).
Приймання замовником виконаних робіт оформляється актом здачі-приймання виконаних робіт (далі - акт). Замовник зобов`язаний підписати та передати виконавцю один примірник акту на момент отримання експертного звіту. Обґрунтування причин відмови від підписання документів, що підтверджують виконання робіт надсилається виконавцю протягом 4-х (чотирьох) робочих днів, рахуючи з дня одержання зазначених документів замовником (п.п.3.1, 3.2, 3.3 договору №0576).
Замовник зобов`язаний надати для виконання експертизи вихідні дані, що стосуються замовника, сплатити виконавцю встановлену ціну у порядку та строки, передбачені договором, а виконавець зобов`язаний в обумовлений договором строк надати замовнику позитивний експертний звіт (п.п.4.1.1, 4.1.2, 4.2.1 договору №0576).
Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 30.03.2019, а у частині розрахунків - до повного виконання сторонами передбачених договором зобов`язань (п.7.2 договору №0576).
До вказаного договору між сторонами був підписаний додаток №1 - протокол погодження договірної ціни на суму 122940,00 грн з ПДВ.
27.12.2018 між виконавцем (Державне підприємство - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" та Львівська філія "Західдіпрошлях" Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор") та замовником (позивачем) без зауважень та заперечень був підписаний акт №1/77 здачі-приймання виконаних проектних, вишукувальних та додаткових робіт за договором №0576 від 26.12.2018 на суму 122940,00 грн.
Позивачем було сплачено за виконані відповідачем роботи згідно платіжного доручення №215 від 27.12.2018 на суму 122940,00 грн.
Відповідно до накладної №3/2019 від 28.03.2019 Львівською філією "Західдіпрошлях" Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" було передано, а позивачем без зауважень та заперечень прийнято експертний звіт та додаток до нього за договором №0576 від 26.12.2018.
Зазначений позитивний експертний звіт №3881/е/18 від 14.03.2019 складений Державним підприємством Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "Ндіпроектреконструкція".
У подальшому, 03.03.2021 позивачем на адресу відповідача було направлено вимогу №12/634 від 01.03.2021 про повернення сплачених за виконання експертизи за договором №45-18/18 від 10.07.2018 коштів на суму 59713,20 грн з урахуванням ПДВ, оскільки проектна документація була передана виконавцем без проведення експертизи.
Як стверджує позивач, подати готову проектну документацію на розгляд експертизи та отримати позитивний експертний звіт державної експертизи відповідач був зобов`язаний в рамках договору №45-18/18, проте від такого обов`язку відповідач ухилився, вдався до недобросовісних дій з метою отримання додаткового фінансування від позивача. Такі обставини, як зазначив позивач, змусили його до укладання договору №0576, і призвели до додаткових витрат позивача у заявленому до стягнення розмірі.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектна документація на будівництво об`єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником. Затвердження проектної документації на будівництво об`єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Обов`язковій експертизі підлягають проекти будівництва об`єктів, які споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, якщо їх кошторисна вартість перевищує 300 тисяч гривень, - щодо кошторисної частини проектної документації (ч.4 ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").
Відповідно до п.6 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №560 метою проведення експертизи проектів будівництва (далі - експертиза) є визначення якості проектних рішень шляхом виявлення відхилень від вимог до міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, енергозбереження, кошторисної частини проекту будівництва. Експертиза є завершальним етапом розроблення проектів будівництва.
Пунктом 12 вказаного Порядку визначено, що замовником експертизи є проектувальник, якщо це передбачено договором на виконання проектно-вишукувальних робіт.
Згідно з положеннями ч.4 ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектно-кошторисна документація капітального ремонту автомобільної дороги державного значення Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів на ділянці км 74+630 - км 82+600, Рівненська область, роботи з розроблення якої визначено предметом договору, підлягала обов`язковій експертизі.
Виконання експертизи вищевказаного об`єкту відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено і у завданні №17-3/18 на розроблення проектної документації з його капітального ремонту. Отримання експертного висновку закладено і у зведений кошторис на проектні і вишукувальні роботи (додаток №4 до договору).
Згідно зі ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Статтею 852 Цивільного кодексу України визначено, що якщо підрядник відступив від умов договору підряду, що погіршило роботу, або допустив інші недоліки в роботі, замовник має право за своїм вибором вимагати безоплатного виправлення цих недоліків у розумний строк або виправити їх за свій рахунок з правом на відшкодування своїх витрат на виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, якщо інше не встановлено договором. За наявності у роботі істотних відступів від умов договору підряду або інших істотних недоліків замовник має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
Замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки) (ст.853 Цивільного кодексу України).
Частиною 4 ст.882 Цивільного кодексу України передбачено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта, про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.
Статтею 887 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт підрядник зобов`язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію та (або) виконати пошукові роботи, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх.
За договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт замовник зобов`язаний передати підрядникові завдання на проектування, а також інші вихідні дані, необхідні для складання проектно-кошторисної документації. Завдання на проектування може бути підготовлене за дорученням замовника підрядником. У цьому разі завдання стає обов`язковим для сторін з моменту його затвердження замовником. Підрядник зобов`язаний додержувати вимог, що містяться у завданні та інших вихідних даних для проектування та виконання пошукових робіт, і має право відступити від них лише за згодою замовника (ст.888 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст.890 Цивільного кодексу України підрядник зобов`язаний: виконувати роботи відповідно до вихідних даних для проведення проектування та згідно з договором; погоджувати готову проектно-кошторисну документацію із замовником, а в разі необхідності - також з уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування; передати замовникові готову проектно-кошторисну документацію та результати пошукових робіт; не передавати без згоди замовника проектно-кошторисну документацію іншим особам; гарантувати замовникові відсутність у інших осіб права перешкодити або обмежити виконання робіт на основі підготовленої за договором проектно-кошторисної документації.
Згідно ст.891 Цивільного кодексу України підрядник відповідає за недоліки проектно-кошторисної документації та пошукових робіт, включаючи недоліки, виявлені згодом у ході будівництва, а також у процесі експлуатації об`єкта, створеного на основі виконаної проектно-кошторисної документації і результатів пошукових робіт. У разі виявлення недоліків у проектно-кошторисній документації або в пошукових роботах підрядник на вимогу замовника зобов`язаний безоплатно переробити проектно-кошторисну документацію або здійснити необхідні додаткові пошукові роботи, а також відшкодувати завдані збитки, якщо інше не встановлено договором або законом.
У п.3.2 договору сторони погодили, що замовник, поряд з іншим, має право відмовитись від прийняття робіт у разі виявлення недоліків у їх виконанні, вимагати безоплатного виправлення недоліків, що виникли внаслідок допущених виконавцем порушень, а згідно положень п.п.4.5 - 4.7 договору при відсутності зауважень до кількості, якості, складу та повноти виготовленої проектної документації, замовник зобов`язується підписати акт приймання-передачі виконаних робіт протягом семи робочих днів, у разі виявлення істотних недоліків у проектній документації стосовно кількості, якості, складу згідно затвердженого завдання, замовник вимагає від виконавця усунення таких недоліків у триденний термін і лише після цього має право протягом трьох робочих днів підписати акт приймання-передачі, у разі встановлення замовником допущених у роботі відступів від умов договору без погодження з замовником або інших недоліків, замовник відмовляється від прийняття таких робіт із зазначенням мотивів відмови в акті, в якому вказується перелік недоліків і строк їх усунення.
Зазначені умови договору кореспондують нормам ч.ч.1- 3 ст.853 Цивільного кодексу України, згідно якої замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки). Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов`язаний негайно повідомити про це підрядника.
Значення огляду при прийняті робіт полягає у тому, що він дозволяє виявити можливі недоліки виконаних робіт до підписання акту здачі-приймання.
У акті сторона, яка приймає роботи має вказати всі претензії до виконаних робіт, якщо у замовника є такі претензії. При цьому сторони складають перелік претензій, що додається до акту здачі-приймання і визначає строки їх усунення. Якщо при здачі-приймання об`єкта виявляться суттєві недоліки, які виникли з вини підрядника, замовник не повинен приймати об`єкт до їх усунення і має право затримати оплату за виконані роботи.
Частиною 1 ст.858 Цивільного кодексу України визначено, що якщо робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника: 1) безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк; 2) пропорційного зменшення ціни роботи; 3) відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором.
В той же час, по договору № 45-18/18, позивач, як замовник прийняв виконані відповідачем, як виконавцем, роботи без зауважень та заперечень, про жодні недоліки у виконаних роботах позивачем при прийнятті робіт за актами заявлено не було, а навпаки, шляхом підписання актів здачі-приймання виконаних робіт підтверджено повноту та належне виконання відповідачем визначених договором робіт. Тим більше, недоліки, про які заявив позивач у позові, за своїм змістом не є прихованими, і цілком очевидно, що про їх існування позивач мав заявити під час прийняття робіт від відповідача.
Оскільки виконані підрядні роботи прийняті позивачем після їх огляду, шляхом підписання актів здачі-приймання робіт без зауважень та заперечень щодо їх якості та вартості, обумовленою сторонами у зведеному кошторисі, роботи оплачені позивачем після їх прийняття, то позивач, не здійснивши заяву про відступи у роботі та інші недоліки при прийнятті робіт, відповідно до положень ст.ст.853, 882 Цивільного кодексу України, втратив право у подальшому посилатись на відступи від умов договору або недоліки у виконаних роботах та несе відповідні ризики самостійно.
Щодо укладеного між сторонами договору №0576, то суд відзначає, що доказів оскарження або визнання недійсним зазначеного договору в установленому законом порядку позивач суду не надав, як і не надав будь-яких доказів на підтвердження аргументів про укладення цього правочину із застосуванням примусу. Відтак, кошти, сплачені позивачем в рамках цього договору, не можуть розцінюватися як збитки позивача у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем договору № 45-18/18.
За таких обставин, позовні вимоги Служби автомобільних доріг у Рівненській області до Державного підприємства - Український державний інститут з проектування об`єктів дорожнього господарства "Укрдіпродор" про стягнення 122940,50 грн задоволенню не підлягають.
Згідно положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.
З огляду на наведене всі інші клопотання та заяви, доводи та міркування учасників судового процесу відповідно залишені судом без задоволення і не прийняті до уваги як необґрунтовані, безпідставні та такі, що не спростовують висновків суду стосовно відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.74, 129, 238 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити повністю.
2. Судовий збір залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 22.10.2021
Суддя Ю.М. Смирнова