
Справа № 161/14306/21
Провадження № 3/161/4718/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2021 року Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Рудська С.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луцьку Волинської обл.? громадянина України, до адміністративної відповідальності за вчинення однорідного правопорушення не притягався, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
10.08.2021 року на адресу суду надійшли протоколи про адміністративне правопорушення № 39547726/7 та № 42784257/7 від 03.08.2021 року, складені державним виконавцем Другого ВДВС у м. Луцьку ЗМУ Міністерства юстиції (м. Львів) Балакіревою Ю.О. відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 39547726/7 від 03.08.2021 року, в ОСОБА_1 під час примусового виконання судового рішення в цивільній справі № 161/7641/13-ц про стягнення з нього аліментів на користь доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 600 грн. щомісячно, починаючи з 07.05.2013 року та до досягнення донькою 23-річного віку, виникла заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців та станом на 03.08.2021 року складає 31863,30 грн. Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 42784257/7 від 03.08.2021 року, в ОСОБА_1 під час примусового виконання судового рішення в цивільній справі № 161/7641/13-ц про стягнення з нього аліментів на користь доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частки всіх видів заробітку щомісячно та до досягнення донькою повноліття, виникла заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців та станом на 03.08.2021 року складає 32154,16 грн. Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
07.10.2021 року від стягувача у виконавчих провадженнях № 39547726 та № 42784257 – ОСОБА_3 надійшли заперечення щодо вищевказаних протоколів, у яких остання зазначила, що притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вчергове дасть йому змогу безперешкодно перетинати державний кордон та надалі ухилятися від покладених на нього судовими рішеннями зобов`язань щодо сплати алміентів.
ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання повторно не з`явився, причини неявки суду не повідомив, заяви та клопотання від нього на адресу суду не надходили.
Зі змісту ст. 268 КУпАП слідує, що під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи вищевикладене, а також з урахуванням того, що під час розгляду справи про адміністративні правопорушення за ст. 183-1 КУпАП не передбачається обов`язкова присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши письмові та електронні докази, які містяться в матеріалах справи, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 183-1 КУпАП відповідальність наступає у разі несплати аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Щодо протоколу про адміністративне правопорушення № 42784257/7 від 03.08.2021 року.
З розрахунку заборгованості зі сплати аліментів згідно виконавчого листа, виданого 08.07.1996 року Луцьким міськрайонним судом Волинської області вбачається, що обов`язок по сплаті аліментів був покладений на ОСОБА_1 з 28.06.1996 року та до досягнення його донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 повноліття.
У свою чергу, ОСОБА_5 досягла повноліття ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В той же час, КУпАП було доповнено ст. 183-1 «Несплата аліментів» Законом України № 2234 від 07.12.2017 року, який набрав чинності 06.02.2018 року. До вказаної дати адміністративна відповідальність за несплату аліментів діючим законодавством України не була встановлена.
Тобто, період заборгованості ОСОБА_1 по виконавчому документу, який виник до набрання ст. 183-1 КУпАП чинності (до 06.02.2018 року) не може вважатись правопорушенням, оскільки згідно ст. 8 КУпАП закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають, а несплата аліментів ОСОБА_1 за період з 1996 року по 2013 рік не утворює складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Щодо протоколу про адміністративне правопорушення № 39547726/7 від 03.08.2021 року.
У свою чергу, диспозиція ч. 1 ст. 183-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність, зокрема, за несплату аліментів на утримання «дитини» сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
Однак, протокол про адміністративне правопорушення № 39547726/7 від 03.08.2021 року був складеним на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, у зв`язку із наявною у нього заборгованість по сплаті аліментів на повнолітню доньку.
Таким чином, дії ОСОБА_1 , які зафіксовані у вищевказаному протоколі про адміністративне правопорушення, не утворюють склад інкримінованого діяння за ознаками ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в діяннях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, а тому провадження у справі необхідно закрити.
Керуючись ст. ст. 183-1, 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП закрити у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська