Рішення № 100510131, 21.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2021
Номер справи
560/9738/21
Номер документу
100510131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Справа № 560/9738/21

РІШЕННЯ

іменем України

21 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:

визнати протиправним відмову Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 18.03.2014 року по 19.05.2021 року;

стягнути з Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 не виплачену суму індексації грошового забезпечення за період з 18.03.2014 року по 19.05.2021 року в розмірі 106 799 (сто шість тисяч сімсот дев`яносто дев`ять) гривень 07 копійок із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів № 44 від 15.01.2004 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з проходив службу у Хмельницькому обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Вказує, що за період проходження військової служби відповідачем протиправно не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Враховуючи невиплату позивачу індексації грошового забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Суд встановив, що позивач проходив службу у Хмельницькому обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з довідкою про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення позивача за період з 18.03.2014 по 19.05.2021 встановлено, що відповідачем не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з березня 2014 по травень 2021 року за виключенням листопада-грудня 2014 року, січня-грудня 2015 року, грудня 2018 року, січня-грудня 2019 року, січня-грудня 2020 року, січня-травня 2021 року, оскільки в ці місяці відповідачем було виплачено індексацію грошового забезпечення.

Листом від 11.06.2021 № 9/2/5568 Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача про те, що з січня 2016 року по лютий 2018 року фінансового ресурсу для виплати індексації грошового забезпечення в Міністерстві оборони України. Відтак, позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення. Крім того, Порядком №1078 не передбачено механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні роки.

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

За змістом частин 2, 3 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі по тексту - Закон №1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-ХІІ, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язком для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Тобто, сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.06.2021 №9/2/6255 позивачу за періоди з березня по жовтень 2014 року, з січня 2016 року по листопад 2018 року не нарахована та не виплачена індексація грошового забезпечення.

Вирішуючи позовні вимоги, суд враховує, що Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за інший період служби виплатив позивачу нараховану індексацію грошового забезпечення в розмірі 12323,22 грн.

При цьому відповідач не відмовляв позивачу у виплаті вже нарахованих сум індексації грошового забезпечення за період з 18.03.2014 по 19.05.2021, а лише повідомив про суми нарахованої та виплаченої індексації за цей період.

За таких обставин, підстави для задоволення позовної вимоги про скасування відмови відповідача у невиплаті індексації грошового забезпечення за період з 18.03.2014 по 19.05.2021 відсутні.

Разом з тим, позивач просить стягнути з відповідача нараховану, але не виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 18.03.2014 по 19.05.2021 в розмірі 106 799,07 грн.

Водночас, здійснення розрахунку суми індексації належить до компетенції відповідача як роботодавця. В свою чергу, з матеріалів справи слідує, що Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у періоди з березня по жовтень 2014 року, з січня 2016 року по листопад 2018 року у будь-якому розмірі.

Тобто, у відповідача відсутня заборгованість перед позивачем з виплати індексації грошового забезпечення в розмірі 106799,07 грн. Тому підстави для стягнення цієї суми з відповідача також відсутні.

У постанові від 17.09.2020 у справі №420/1207/19 Верховний Суд зазначив, що належним способом захисту прав позивача є саме зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за спірний період, а не стягнення твердої суми заборгованості.

Обираючи належний спосіб захисту прав позивача, суд враховує, що відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Як вказано вище, відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.06.2021 №9/2/6255 позивачу за період з березня по жовтень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року не нарахована та не виплачена індексація грошового забезпечення.

Таким чином, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо виплати позивачу індексації грошового забезпечення за періоди з березня по жовтень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року є протиправною.

Тому для належного захисту прав позивача необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з березня по жовтень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року.

Щодо періоду з березня 2018 року по травень 2021 року, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, з урахуванням абзацу 1 пункту 5 Порядку №1078 у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" індекс споживчих цін за березень 2018 року приймається за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця.

Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%, тому передбачені Законом №1282-XII підстави для індексації грошового забезпечення позивача за період з березня 2018 року по листопад 2018 року були відсутні.

При цьому, право на проведення індексації грошових доходів у військовослужбовців з урахуванням базового місяця березень 2018 року виникло лише в грудні 2018 року. Тому відповідач правомірно не нарахував та не виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по листопад 2018 року.

Відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.06.2021 №9/2/6255 за період з грудня 2018 року по травень 2021 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що полягає у невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з березня по жовтень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року.

Зобов`язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з березня по жовтень 2014 року, з січня 2016 року по лютий 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя П.І. Салюк