
Справа № 560/8321/21
РІШЕННЯ
іменем України
22 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Комунального соціально-медичного закладу "Меджибізький дитячий будинок-інтернат" про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Комунального соціально-медичного закладу "Меджибізький дитячий будинок-інтернат" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) було встановлено порушення відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, про що складений акт, у якому відображені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Правил пожежної безпеки в Україні. Позивач зазначає, що у дитячому будинку існує значний ризик виникнення і розвитку пожеж, швидкого їх розповсюдження, існують перешкоди своєчасному гасінню пожеж, відтак подальша експлуатація приміщень і будівель створює загрозу життю та здоров`ю людей. Вказані обставини є підставою для звернення до суду.
Відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у справі 23.07.2021 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення судової кореспонденції.
У встановлений судом строк відповідач відзив не подав.
Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 30.03.2021 та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) 29 квітня 2021 року проведено позапланову перевірку дотримання Комунальним соціально-медичним закладом "Меджибізький дитячий будинок-інтернат" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
За результатами перевірки складений та вручений під підпис директору закладу акт №77 від 23.04.2021.
Перевіркою встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 року (далі - КЦЗУ), Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 № 312 (далі - ДБН 13.2.5-56:2014), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 (далі - ППБУ).
Під час перевірки виявлені наступні порушення, які докладно описані у акті: відсутня установка блискавкозахисту на будівлях (адміністративний корпус, літній павільйон, склад господарчих товарів, котельня); з`єднання проводів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів; електрична мережа виконана з порушенням вимог ПУЕ (адміністративний корпус, котельня, склад господарчих товарів, спільний корпус (підвал); прокладено пошкоджені електричні подовжувачі ПУЕ (адміністративний корпус); допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електрощита (столова); не поновлені схеми підключення в електрощитових; допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (адміністративний корпус, котельня); користуються пошкодженими електричними розетками; відсутній адресний вказівник на будівлі; в перекриттях відсутній протипожежний люк в спальному корпусі; відсутні протипожежні двері в електрощитову столової (спальний корпус); коридори, проходи та інші шляхи евакуації недостатньо забезпечені евакуаційним освітленням (спальний корпус); відсутня автоматична пожежна сигналізація (адміністративний корпус, склад м`якого інвентарю, літній павільйон, трансформаторна підстанція, котельня, склад господарчих товарів, спальний корпус (дитяча кімната, профілакторій); не доукомплектовано пожежний щит згідно норм належності: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.; на наявних пожежних щитах (стендах) не вказано їх порядкові номери та телефон для виклику пожежно-рятувальних підрозділів; не поновлено плани евакуації з будівлі (спальний корпус); несправне пожежне водоймище; не проведено ремонт пічного опалення (адміністративний корпус); не забезпечено обслуговуючий персонал та проживаючих пристроями фільтрування для само рятування під час пожежі; не проведене вогнезахисне обробляння дерев`яних конструкцій горищних приміщень (адміністративний корпус, склад м`якого інвентарю, літній павільйон, трансформаторна підстанція, котельня, склад господарчих товарів).
Зауваження або пояснення до перевірки директор закладу не подав, примірник акту отримав.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон №877-V).
Згідно з ст.4 Закону №877-V виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково за рішенням суду.
Частиною 2 ст.51 та ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) передбачено, що забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб`єктів господарювання.
Згідно із п.п.12 ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Стаття 70 КЦЗ України передбачає, що підставами для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, у тому числі, є:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
- відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється за рішенням адміністративного суду.
Частиною 7 ст.7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Таким чином, позивач має право звертатись до адміністративного суду з даним позовом одразу за результатами перевірки, без попереднього вчинення припису.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки має право звернутись до суду із позовом про застосування заходів реагування, у тому числі у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, зупинення проведення робіт, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю.
Застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації пожежонебезпечного або аварійного об`єкта є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Як вбачається з досліджених судом доказів, зауваження або заперечення до проведеного заходу та складеного акта зі сторони керівництва відповідача не надходили. Акт перевірки вручений директору під підпис.
Згідно із ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Суд виходить з необхідності захисту інтересів безпеки життя та здоров`я вихованців, вчителів, працівників та відвідувачів дитячого будинку а також осіб, які перебувають поруч, запобіганню виникненню пожежі, її розповсюдженню та проведенню робіт з оперативної евакуації людей.
Як вбачається з досліджених судом доказів, будівля та приміщення Комунального соціально-медичного закладу "Меджибізький дитячий будинок-інтернат" потребують негайного технічного оновлення, встановлення необхідних систем протипожежного захисту, обладнання системами оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, забезпечення присутніх та відвідувачів засобами захисту.
Обираючи спосіб захисту охоронюваних інтересів у цій справі, суд враховує те, що позивач у даному випадку захищає не власне суб`єктивне право, порушене іншою особою, а виконує владні повноваження, спрямовані на досягнення суспільно важливої та корисної мети - захисту життя та здоров`я вихованців, працівників та відвідувачів закладу, у якому одночасно перебуває велика кількість людей. Зважаючи на це, обраний спосіб захисту повинен бути дійсно ефективним та таким, що здатен забезпечити можливість виконання законних вимог органу нагляду.
Відповідач не надав суду відзив або будь-які належні докази, які підтверджують усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Зважаючи на це, подальша робота відповідача із використанням приміщень, у яких існують та не усунуті вищезазначені порушення вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, створює безпосередню загрозу життю та здоров`ю людей.
Враховуючи це, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення роботи Комунального соціально-медичного закладу "Меджибізький дитячий будинок-інтернат", розташованого за адресою: Хмельницька область, Летичівський район, смт Меджибіж, вул. Жовтнева,
до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених у акті Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області №77 від 23.04.2021, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 22 жовтня 2021 року
Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач:Комунальний соціально-медичний заклад "Меджибізький дитячий будинок-інтернат" (вул. Жовтнева. 106,Меджибіж,Летичівський район, Хмельницька область,31530 , код ЄДРПОУ - 03191650)
Головуючий суддя І.С. Козачок