
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5533/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій.
Позовні вимоги мотивує тим, що звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до норм ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та про отримання грошової допомоги відповідно до п.7-1 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Проте, листом від 21.05.2021 р. ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило, що у виплаті грошової допомоги відмовлено. Вважає протиправним неврахування до стажу, який дає право на грошову допомогу, періоду роботи позивача вихователем у дитячому садку "Сонечко" с.Павлівка Генічеського району Херсонської області колгоспу "60 лет Октября". Вказує, що відповідачем при перевірці наявності чи відсутності підстав до призначення грошової допомоги не взято до уваги, що ОСОБА_1 фактично здійснювалась педагогічна діяльність та викладацька робота, оскільки право на таке передбачено посадовою інструкцією та функціональними обов`язками, трудовою функцією вихователя і є складовим компонентом даної посади.
Ухвалою від 24.09.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
20.10.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Вказує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області з 17.04.2021 р. та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Страховий стаж позивача складає 41 рік 02 місяці 16 днів. Вказує, що робота вихователем у колгоспному дитячому садку зараховується до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років. Однак до стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, така робота не зараховується, оскільки колгоспи мали колективну форму власності. Отже до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги, зараховано лише 26 років 8 місяців, що недостатньо для призначення та виплати грошової допомоги.
З урахуванням вимог п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20.04.2021 р. звернулася до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої долучила наступні документи: паспорт громадянина України від 12.08.1996 р. НОМЕР_1 , довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, трудову книжку від 14.05.1984 р. НОМЕР_2 , архівну довідку про період роботи від 30.03.2021 р. № 41, витяг з наказу від 01.09.1993 р. № 48, диплом від 17.06.1985 р. НОМЕР_3 , довідку про місце проживання від 02.04.2021 р. № 51, архівну довідку про навчання від 25.02.2021 р. № 01.02-12/21, довідки про зміну назви організації від 30.03.2021 р. № 39, № 40, від 20.04.2021 р. № 01-22/75, № 01-22/76, від 13.04.2021 р. № 01-40/213 (2 шт.), від 19.04.2021 р. № 01-40/213, свідоцтва про народження дитини від 16.06.1994 р. НОМЕР_4 , від 08.04.2021 р. НОМЕР_5 , витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 08.04.2021 р. № 00030269192.
За результатами розгляду документів та даних реєстру застрахованих осіб відповідачем обраховано страховий стаж ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком, який становить 41 рік 02 місяці 16 днів.
Листом від 21.05.2021 р. № 3266-2768/К-02/8-2100/21 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило позивача про те, що робота вихователем у колгоспному дитячому садку зараховується до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років. Однак до стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, така робота не зараховується, оскільки колгоспи мали колективну форму власності. Отже, до стажу, що дає право на виплату грошової допомоги, зараховано лише 26 років 8 місяців, що недостатньо для призначення та виплати грошової допомоги.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до пп."е" ч.1 ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191.
Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909.
До вказаного Порядку № 909 входять посади вчителів, вихователів загальноосвітніх навчальних закладів та вихователі дошкільних навчальних закладів всіх типів.
Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Відповідно до абз.3 ч.4 ст.21 Закону України "Про позашкільну освіту" від 22.06.2000 р. № 1841-III педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Статтею 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 р. № 2145-VIII передбачено, що невід`ємними складниками системи освіти є, зокрема, дошкільна освіта.
Згідно ст.5 Закону України "Про дошкільну освіту" від 1107.2001 р. № 2628-III систему дошкільної освіти становлять дошкільні навчальні заклади незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.
Як вбачається із записів трудової книжки ОСОБА_1 від 14.05.1984 р. УКР № 0831855, у період з 03.05.1986 р. по 17.08.1993 р. працювала на посаді вихователя в колгоспі "60 років Жовтня".
За змістом листа ГУ ПФУ в Херсонській області від 21.05.2021 р. № 3266-2768/К-02/8-2100/21 та відзиву на позовну заяву, саме період роботи з 03.05.1986 р. по 17.08.1993 р. не зараховано позивачу до стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, оскільки колгоспи мали колективну форму власності і не належали до закладів та установ державної або комунальної форми власності, як вказано у п.7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.ст.16, 18 Закону Української PCP "Про народну освіту" від 28.06.1974 р., що діяв на час роботи позивача у вказаний період, з метою створення найсприятливіших умов для виховання дітей дошкільного віку і подання необхідної допомоги сім`ї створюються дитячі ясла, дитячі садки, дитячі ясла-садки загального і спеціального призначення та інші дитячі дошкільні заклади. Влаштування дітей у дитячі дошкільні заклади провадиться за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють.
Дитячі дошкільні заклади організовувались виконавчими комітетами районних, міських, селищних і сільських Рад народних депутатів, а також з їх дозволу державними підприємствами, установами та організаціями, колгоспами, іншими кооперативними та іншими громадськими організаціями.
Таким чином, в періоди роботи позивача з 03.05.1986 р. по 17.08.1993 р. р. в Україні визнавалось дві форми власності: соціалістична та особиста. Колгоспи відносились до соціалістичної власності, а не до особистої.
Відповідно до статті 10 Конституції УРСР від 20 квітня 1978 року основу економічної системи України становить соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності.
Стаття 11 Конституції УРСР визначала, що у виключній власності держави є: земля, її надра, води, ліси. Державі належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві і сільському господарстві, засоби транспорту і зв`язку, банки, майно організованих державою торговельних, комунальних та інших підприємств, основний міський житловий фонд, а також інше майно, необхідне для здійснення завдань держави.
Враховуючи те, що в цей період колгоспи відносились до соціалістичної власності, а не до особистої, вказаний період роботи позивача прирівнюється до роботи в закладах державної та комунальної власності.
Вказана позиція суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 31.01.2019 р. у справі № 466/2943/17.
Таким чином, зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку, що стаж роботи позивача в період з 03.05.1986 р. по 17.08.1993 р. на посаді вихователя в колгоспі "60 років Жовтня" безпідставно не зарахований відповідачем до стажу працівника освіти, що дає право на призначення і виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
При цьому суд зауважує, що в даному випадку відповідачем допущено саме протиправну бездіяльність, а не дії як вказує позивач, оскільки ГУ ПФУ в Херсонській області не прийнято жодного рішення та не вчинено жодних дій щодо призначення та виплати грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій на день її призначення відповідно до п.7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (ч.4 ст.245 КАС України).
Разом з тим, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій на день її призначення відповідно до п.7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірність своєї бездіяльності щодо не призначення та не виплати позивачу грошової допомоги відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону 1058.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог лише у зв`язку з невірним обранням позивачем способу захисту порушеного права, то з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 908 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_6 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) щодо не здійснення призначення та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_6 ) грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_6 ) грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_6 ) судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 112010200