Рішення № 100509908, 12.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2021
Номер справи
520/5965/21
Номер документу
100509908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2021 року № 520/5965/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

за участі

секретаря судового засідання Муравської І.Ю.,

представника відповідача Савченко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “БРЕНТ+” до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю “БРЕНТ+” звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, в якому просило суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Сумській області 15.01.2021 р. № 00001480901 на суму 20000,00 грн., № 00001420901 на суму 20 000,00 грн., № 00000890901 на суму 500 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Сумській області 15.01.2021 р. № 00001480901 на суму 20000,00 грн., № 00001420901 на суму 20 000,00 грн., № 00000890901 на суму 500 000,00 грн., на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідач, Головне управління ДПС у Сумській області надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

В судове засідання представник відповідача прибув, проти позовної заяви заперечував та просив відмовити в її задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Сумській області була проведена фактична перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «БРЕНТ+».

За результатом перевірки складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні виробництва, оптової і роздрібної торгівлі пальним від 18.12.2020 року №2777/А/18-28-09-01/41423131 (надалі - Акт перевірки).

Згідно висновків акту перевірки встановлено: оптову торгівлю пальним без наявності ліцензії на право оптової торгівлі за наявності місць оптової торгівлі (Порушено ч.1, ч.8 ст. 15 Закону України №481/95-ВР); відсутність реєстрації витратоміра-лічильника пального, розташованого на акцизному складі «Автозаправочна станція (АЗС)» за уніфікованим номером №1012207 в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників у періоді з 01.04.2020 по 02.04.2020 (Порушено пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу); необладнання рівнеміром-лічильником рівня пального одного стаціонарного наземного резервуара, розташованого на акцизному складі «Паливний склад» за уніфікованим номером №1007791 та відсутність реєстрації такого рівнеміра-лічильника в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (Порушено пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу); ненадання документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки (Порушено п.85.2 ст.85 Податкового кодексу).

На підставі висновків акту перевірки Головного управління ДПС України у Сумській області було винесено податкові повідомлення-рішення №00000890901 від 15.01.2021 на суму 500000,00 грн. (за фактом оптової торгівлі пальним без ліцензії); №00001420901 від 15.01.2021 на суму 20000,00 грн. (1 незареєстрований у періоді з 01.04.2020 по 02.04.2020 витратомір-лічильник); №00001480901 від 15.01.2021 на суму 20000,00 грн. (необладнання та відсутність реєстрації 1 рівнеміра-лічильника).

Позивач, вважаючи оскаржувані рішення протиправними, звернувся до суду з даним позовом.

Щодо податкових повідомлень-рішень №00001420901 від 15.01.2021 та №00001480901 від 15.01.2021, суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Відповідно до п. 12 підрозділу 5 Розділу XX ПКУ розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Згідно з п.18 підрозділу 5 Розділу XX ПКУ норми п.128-1.1 ст.128-1 цього Кодексу застосовуються з 1 квітня 2020 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів.

Відповідно до довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівноміри від 02.04.2020 та квитанції №2, витратомір-лічильник пального за уніфікованим номером 1|4 «паливо-роздаточна колонка» серійний номер №88308, який розташований на АЗС, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників рівня пального у резервуарі 02.04.2020 об 16 год 59 хв.

Таким чином, реєстрація витратоміра-лічильника пального, розташованого на акцизному складі АЗС в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у періоді з 01.04.2020 по 02.04.2020 була відсутня.

Відповідно до n.l28-1.l ст. 128-1 ПКУ необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Щодо податкового повідомлення-рішення №00000890901 від 15.01.2021, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.231.1 ст.231 ПКУ платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Відповідно до п.231.3 ст.231 ПКУ акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон України №481/95-ВР) оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Відповідно до ч.8 ст.15 Закону України №481/95-ВР суб`єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання.

Під час перевірки встановлено, що відповідно до акцизної накладної №8781 від 25.05.2020, реєстраційний номер № 9114746616 від 25.05.2020 з акцизного складу за уніфікованим номером 1007791 здійснено переміщення пального «важкі дистиляти (газойлі)» за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 в кількості 9000,00 літрів приведених до 15°С, на акцизний склад за уніфікованим номером №1005218, через пересувний акцизний склад - транспортний засіб номер НОМЕР_1 .

На підтвердження вказаної операції до перевірки надано товарно транспортну накладну №БР00-Дк4 від 25.05.2020, в якій зазначено автомобіль MERCEDES НОМЕР_2 , причеп/напівпричеп № НОМЕР_1 , пункт навантаження Сумська обл., Сумський р-н, смт. Степанівка, вул. Центральна, 49А, пункт розвантаження Київська обл., Ставищенський р-н, с. Кривець, автодорога Ставище-Володарка, 6 км, вантаж «дизельне паливо» в кількості 9 000,00 л., вага 7515 кг.

При співставленні даних змінного звіту АЗС за формою 17-НП встановлено, що 25.05.2020 з АЗС було відпущено дизельне пальне в т.ч.: 1744,99 л. за готівку та 1436,14 л. за відомостями. Операція з переміщення 9000,00 л. у вказаний день відсутня.

Відповідно до п.10.3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказами Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155, будь-який відпуск нафтопродуктів з АЗС відображається у змінному звіті АЗС за формою 17-НП за марками та видами.

Так, відсутність відомостей у змінному звіті АЗС (Сумська обл., Сумський р-н, смт. Степанівка, вул. Центральна, 49А) при відвантаженні пального з акцизного складу 1007791 «Паливний склад» вказує на те, що такі операції не були здійснені з АЗС, тобто не є роздрібною торгівлею пальним.

Вищевказана обставина спростовує твердження позивача, що вказана операція була здійснена в рамках роздрібної торгівлі пальним.

При цьому, акцизні накладні, зареєстровані ТОВ «БРЕНТ+» на відвантаження пального з Паливного складу (1007791), мають початкову дату складання - 01.08.2019 року, однак ліцензія на право роздрібної торгівлі у ТОВ «БРЕНТ+» була наявна лише з 29.08.2019.

Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України 481/95-ВР до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.

Згідно висновків акту перевірки встановлено: оптову торгівлю пальним без наявності ліцензії на право оптової торгівлі за наявності місць оптової торгівлі (Порушено ч.1, ч.8 ст. 15 Закону України №481/95-ВР); відсутність реєстрації витратоміра-лічильника пального, розташованого на акцизному складі «Автозаправочна станція (АЗС)» за уніфікованим номером №1012207 в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників у періоді з 01.04.2020 по 02.04.2020 (Порушено пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу); необладнання рівнеміром-лічильником рівня пального одного стаціонарного наземного резервуара, розташованого на акцизному складі «Паливний склад» за уніфікованим номером №1007791 та відсутність реєстрації такого рівнеміра-лічильника в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (Порушено пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу); ненадання документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки (Порушено п.85.2 ст.85 Податкового кодексу).

При цьому, судовим розглядом не встановлено доказів, які б спростовували висновки вищевказаного акту перевірки.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що контролюючий орган під час винесення податкових повідомлень-рішень 15.01.2021 р. № 00001480901, № 00001420901, № 00000890901 діяв, на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому такі рішення скасуванню не підлягають.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “БРЕНТ+” (61082, Харківська обл., м. Харків, проспект Московський, 144, к. 206-1) до Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 22.10.2021 року.