Рішення № 100509886, 21.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2021
Номер справи
520/16557/21
Номер документу
100509886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 жовтня 2021 року № 520/16557/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (вул. Вишнева, буд. 3,м. Харків,61124, код ЄДРПОУ 03196624) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) (вул. Мироносицька, буд. 99 А-3,м. Харків,61023, код ЄДРПОУ 43315445), Державного виконавця Гук Сергія Віталійовича (вул. Мироносицька, 99 А-3, м. Харків) про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови,

установив

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, у якому з урахуванням уточнення вимог просить:

визнати дії державного виконавця Гука Сергія Віталійовича про накладання штрафу на Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради по виконавчому провадженню №66068858 протиправними;

визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гука Сергія Віталійовича про накладання штрафу на Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 18.08.2021 року по виконавчому провадженню №66068858.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувані рішення/ дії вчинені відповідачами без урахування усіх обставин у справі; на момент винесення оскаржуваної постанови, судове рішення управлінням було виконано, що виключає застосування штрафу.

Ухвалою від 27.09.2021 після усунення недоліків адміністративного позову у справі відкрито провадження в порядку, визначеному ст.263 КАС України. Копія ухвали направлена на адресу відповідачів та ним отримана 11.10 та 13.10 2021 року відповідно, що підтверджується підписом уповноваженої особи на повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідачі правом подання відзиву на адміністративний позов не скористалися, клопотання про подовження строку надання відзиву на адміністративний позов не подали, отже з урахуванням положень ч.6 ст.162 КАС України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Судовим розглядом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №520/5524/21 - позовну заяву ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.

Суд вийшов за межі позовних вимог.

Визнав протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо не призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту», виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням висновків рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 р.

Зобов`язав Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради здійснити перерахунок, призначити та забезпечити виплату шляхом подання відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту», виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 р., та з урахуванням виплаченої суми.

Визнав протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту», виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком.

Зобов`язав Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації здійснити виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту», виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 р., та з урахуванням виплаченої суми.

Рішення суду набрало законної сили, видано виконавчі листи.

14.07.2021 відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 66068858 за виконавчим листом, виданим Харківським окружним адміністративним судом 09.07.2021 у справі 520/5524/21 щодо зобов`язання Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради здійснити перерахунок, призначити та забезпечити виплату шляхом подання відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту», виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 р., та з урахуванням виплаченої суми, якою встановлено десятиденний строк для виконання рішення суду.

Вказана постанова отримана управлінням 29.07.2021 року.

Листом від 30.07.2021 року вих. № 3247/0/579-21 позивач повідомив ВДВС про виконання рішення суду у справі 520/5524/21. За результатами розгляду наданих документів відповідачем 18.08.2021 року винесено постанову про накладення штрафу на позивача за невиконання рішення суду у повному обсязі в порядку, визначеному ст.63,75 Закону України «Про виконавче провадження» у сумі 5100.00 грн.

Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАСУ країни, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Згідно з частиною 1 статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 16 частини 3 статті 18 Закону № 1404-VIII передбачено право виконавця під час здійснення виконавчого провадження накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин 1-3статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

Статтею 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Отже, накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання. Застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.

При цьому, умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. Джерелом відомостей про фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом можуть слугувати будь-які докази, що містять відповідну інформацію, вид та обсяг яких залежить від характеру правовідносин, суті та змісту покладеного на боржника зобов`язання та мотивів рішення, яке примусово виконується.

Судовим розглядом встановлено, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, зобов`язано Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради здійснити перерахунок, призначити та забезпечити виплату шляхом подання відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту», виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 р., та з урахуванням виплаченої суми.

Долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що на виконання вищезазначеного судового рішення Управлінням соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради 25.06.2021 року винесено розпорядження 3112 від 25.06.2021 про здійснення перерахунку щорічної пазової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 з урахуванням виплаченої суми.

Зазначене розпорядження Управлінням 29.06.2021 року направлено листом до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації для здійснення безпосередньої виплати такої допомоги та листом від 30.07.2021 № 14393/06 (реєстраційний номер вх. кореспонденції № 3872/0/97-21 від 04.08.2021) центр повідомив Управління що зазначене розпорядження про перерахунок щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 прийнято до відома.

Вказані документи та лист Управління на адресу ОСОБА_1 від 29.06.2021 № 2715/0/579-21 про виконання рішення суду у справі 520/5524/21 направлені на адресу ВДВС листом від 30.07.2021 року вих. № 3247/0/579-21.

Суд зауважує, що відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема учасникам бойових Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків.

Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23 березня 2020 року районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.

Отже, органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.

Відповідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 №147 (зі змінами від 16.09.2016) “Про затвердження Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат” виплата всіх видів соціальних допомог проводиться Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.

На підставі підпункту 4.2 пункту 4 Положення про Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації 22.11.2016 №535, центр забезпечує у строк не більше 6 днів оформлення документів на виплату всіх видів грошових допомог і відправку їх до підприємств зв`язку та до банківських установ відповідно до узгоджених графіків.

Суд зазначає, що на Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат покладено обов`язки по визначенню кількісних показників по кожній категорії громадян, які мають право на вказані виплати.

Відповідно до Положення про Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 р.№ 7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» в редакції рішення 36 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 24.06.2020 р. № 2140 Управління здійснює призначення грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», та передає списки-розпорядження до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування та виплати (п.4.1.22).

Тобто, Управління лише призначає такий вид грошової допомоги, тоді як виплату здійснює безпосередньо Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Виходячи зі змісту рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №520/5524/21, в тому числі його резолютивної частини, суд дійшов висновку що позивач обтяжений обов`язком вчинити дії з приводу призначення разової грошової допомоги у належному розмірі і розпочати процедуру виплати у спосіб передачі до Центру необхідних для цього документів, а не здійснення самої виплати допомоги.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про відсутність підстав для винесення відповідачем постанови про накладення штрафу на позивача за невиконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 у справі №520/5524/21 в частині зобов`язання Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради здійснити перерахунок, призначити та забезпечити виплату шляхом подання відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту», виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 р., та з урахуванням виплаченої суми та як наслідок скасування постанови про накладення штрафу від 06.09.2021 ВП 66068858.

Щодо позовної вимоги в частині визнання протиправними дій державного виконавця про накладання штрафу на управління по виконавчому провадженню №66068858 , суд зазначає, що в цій частині вимог позов задоволенню не підлягає, оскільки у справі винесено постанову про накладення штрафу, яка створює для позивача відповідні права та обов`язки та відповідно саме її скасування є належним способом поновлення порушеного права.

Суд також зауважує, що пунктом 9 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Частиною 3 ст.287 КАС України визначено, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 1,2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. 243-246, 250,255, 287, 295, 297 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гука Сергія Віталійовича про накладання штрафу на Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 18.08.2021 року по виконавчому провадженню №66068858.

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зоркіна Ю.В.