
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2021 року Справа №480/2310/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - Думал О.С.,
представника відповідача - Сіромахи А.В.,
представника 3-ї особи - Ярини Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, 3-тя оосба: відділу освіти Роменської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що на місцевих виборах 2015 року був обраний депутатом Роменської міської ради Сумської області 7 скликання. Рішенням першої сесії ради був обраний її секретарем. Працював на цій посаді у період з 15.112.2015 і до моменту припинення повноважень Роменської міської ради 7 скликання 04.12.2020.
До обрання на виборну посаду секретаря міської ради працював на посаді директора Роменської загальноосвітньої шкоди I-II ступенів № 6 Роменської міської ради та був звільнений з цієї посади на підставі ст. 36 п. 5 КЗпП України, саме у зв`язку з обранням на посаду секретаря Роменської міської ради.
Відповідно до вимог ст. 33 закону України “Про статус депутатів місцевих рад” депутату місцевої ради, обраному на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за його згодою, на іншому підприємстві, установі, організації. У разі не можливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір , який розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніше як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
У зав`язку закінченням повноважень міської ради 7 скликання на початку грудня 2020 подав заяву до відділу освіти виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області , вказавши про своє бажання повернутися на попередню роботу на посаді директора школи. 03.1202.20 отримав відповідь про неможливість повернення на посаду директора у зв`язку з перебуванням на цій посаді за строковим контрактом іншої особи та про відсутність підстав для розірвання контракту достроково. У зв`язку з цим 08.12.2020 звернувся до Роменського міського голови з письмовою заявою про виплату середнього заробітку у розмірі, який отримував на посаді секретаря міськради, починаючи з 05.12.2020. Протягом тривалого часу ніякої відповіді на свою заяву не отримав.
22.01.2021 усно звернувся безпосередньо до Роменського міського голови, який пообіцяв забезпечити виплату виконавчим комітетом міської ради середнього заробітку за 6 місяців. Для цього запропонував подати до відділу освіти заяву про відмову від посади директора школи. 22.01.2020 подав до відділу освіти таку заяву. Фактично листи відділу освіти від 30.12.2020 та від 05.01.2020 з пропозиціями приступити до виконання обов`язків директора школи не отримував та з ними не ознайомлювався. 05.02.2021 подав до відділу освіти заяву про відкликання свого листа від 22.01.2021 про відмову від запропонованої посади.
Відповідачем кошти не були виплачені та ніяких інших дій для врегулювання спору не вчинялось. Середня заробітна плата позивача на посаді секретаря Роменської міської ради за 6 місяців, яка підлягає виплаті, становить 211618,74 грн. Просить визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Роменської міської ради та зобов`язати його стягнути на користь позивача середню заробітну плату за 6 місяців у зазначеній сумі.
Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що до обрання секретарем Роменської міської ради позивач дійсно працював на посаді директора Роменської ЗОШ I-II № 6. Відповідно до вимог ст. 33 закону України “Про статус депутатів місцевих рад” трудовий договір з працівником у разі повернення на роботу депутата місцевої ради розривається, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата. Зазначена норма визначає обов`язок роботодавця розірвати трудовий договір з працівником протягом трьох місяців з дня припинення повноважень депутата місцевої ради, кий виявив бажання повернутися на попередню роботу. Закон не зобов`язує роботодавця надати надати депутату місцевої ради попереднє місце роботи на наступний день після закінчення його повноважень у раді.
Позивач, звертаючись до відділу освіти виконавчого комітету Роменської міської ради забезпечити його попереднім місцем роботи одразу після закінчення повноважень у раді, а саме з 05.12.2020. Позивачу була надана відповідь пр оте, що на посаді директора школи № 6 за строковим контрактом працює інша особа. Строк дії контракту до 24.01.2021 і підстави для його дострокового розірвання відсутні. Враховуючи, що ця дата знаходиться у межах тримісячного строку з моменту припинення повноважень ОСОБА_1 на посаді секретаря міської ради, вважає, що ніяких порушень закону не допущено.
Відділом освіти виконавчого комітету Роменської міської ради листами від 30.12.2020 та від 05.01.2021 пропонувалось ОСОБА_1 , приступити до виконання обов`язків за попередньою посадою. Твердження позивача про те, що ним такі листи не отримані не відповідає дійсності, оскільки у своїй заяві він сам на них посилається, тобто він був обізнаний зі змістом цих листів.
Листом на адресу начальника відділу освіти від 22.01.2021 позивач від пропозиції повернутися на посаду директора школи відмовився. За таких обставин він втрачає право на отримання середнього заробітку з місцевого бюджету.
За змістом ст. 33 закону України “Про статус депутатів місцевих рад” виплата середнього заробітку здійснюється помісячно. Позивач же вимагає провести виплати одразу за 6 місяців, тобто заявляє вимоги наперед. Вважає, що ніякої протиправної бездіяльності щодо позивача відповідачем не допущено, підстави для виплати середнього заробітку відсутні. Просить у задоволенні позову відмовити.
Третя особа — відділ освіти Роменської міської ради вважає позов необґрунтованим. У письмових поясненнях повідомив, що станом на момент звернення позивача заявою про надання попередньої роботи посади директора школи № 6 не була вільною. Її обіймала ОСОБА_2 . За строковим контрактом, дія якого закінчувалась 22.01.2021. Про це позивачу було повідомлено 03.12.2020.
Листами від 30.12. 2020, від 05.01.2021 та від 06.01.2021, які направлялись за місцем проживання ОСОБА_1 , йому пропонувалось приступити до виконання обов`язків директора школи та повідомити до відділу освіти про прийняте ним рішення. За поясненням позивача ці листи, він не отримував. Разом з тим, 22.01.2021 у приміщенні відділу освіти Роменської міської ради йому повторно вручено листи від 30.12.2020 та від 05.01.2021. Після цього ним власноручно написано заяву про відмову від запропонованої посади. При цьому у заяві маються посилання на зазначені листи відділу освіти. У зв`язку з цим 22.01.2021 дію контракту ОСОБА_2 було продовжено на чотири роки, як це передбачено ст. 39 закону України “Про повну загальну середню освіту”. 05.02.2021 ОСОБА_1 . Подав заяву про відкликання своєї попередньої заяви від 22.01.2021, але право на відкликання заяви після укладення трудового договору з іншою особою жодним законом не передбачено. У період з 05.12.2021 по 22.01.2021 не було вільних посад керівників закладів освіти, які могли бути запропоновані позивачу.
У судовому засідання позивач, представники відповідача та третьої особи вимоги та заперечення підтримали із зазначених підстав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 2011 року працював на посаді директора Роменської ЗОШ І-ІІ ступенів. На місцевих виборах 25.10.2015 року був обраний депутатом Роменської міської ради 7 скликання. Рішенням Роменської міської ради від 19.11.2015 обраний секретарем ради. Звільнений з посади директора школи 14.12.2015 на підставі ст. 36 п. 5 КЗпП України у зв`язку з переходом на виборну посаду. Обов`язки секретаря Роменської міської ради виконував з 15.12.2015 і до моменту закінчення повноважень міської ради 7 скликання 04.12.2020. Ці обов`язки виконувались ОСОБА_1 на постійній основі, за їх виконання виплачувалась заробітна плата (а.с. 8-19). Сторонами та третьою особою та обставини не заперечуються.
Відповідно до вимог ст. 33 ч.ч. 1,2 закону України “Про статус депутатів місцевих рад” у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради. Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
03.12.2020 позивач звернувся з письмовою заявою до начальника відділу освіти Роменської міської ради. Повідомив про закінчення своїх повноважень на виборній посаді 04.12.2020 та просив надати йому попередню або рівноцінну роботу (а.с. 21). Листом від 03.12.2020 повідомлено про виконання обов`язків директора Роменської ЗОШ І-ІІ ступенів іншою особою, про відсутність підстав для розірвання з нею контракту. У зв`язку з цим та з відсутністю іншої рівноцінної роботи (посади) у цьому та інших навчальних закладах освіти відсутня можливість працевлаштування заявника. Тобто, фактично позивачу було відмовлено у наданні попередньої або рівноцінної роботи (посади). Суд вважає, що у зв`язку з неможливістю повернутися на попередню або рівнозначну посаду, ОСОБА_1 , з моменту закінчення його повноважень як секретаря міської ради, набув право на отримання середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді у раді.
07.12.2020 ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до Роменського міського голови. Повідомив, що права на пенсійне забезпечення не набув. Після закінчення повноважень на виборній посаді секретаря міської ради повернутися на попередню або рівнозначну посаду можливості не має. У зв`язку з цим просив здійснити виплату середньої заробітної плати, яку отримував на виборній посаді, починаючи з 05.12.2020 (а.с. 23).
Відповідно до вимог ст. 12 ч.ч. 1, 3 Закону України “Про місцеве самоврядування” міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно міста. Очолює виконавчий комітет відповідної міської ради, головує на її засіданнях. Відповідно до ст. 42 ч. 4 цього закону міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Відповідач заперечує твердження позивача про те, що на заяву від 07.12.2020 ним не було отримано ніякої відповіді. При цьому відповідачем не надано ніяких доказів надання такої відповіді та прийняття будь-якого рішення за заявою ОСОБА_1 про виплату йому середнього заробітку у відповідності до вимог ст. 33 закону України “Про статус депутатів місцевих рад”. Будь-яких доказів здійснення виплат позивачу відповідачем також не надано.
Відділом освіти Роменської міської ради листом від 30.12.2020 № 01-21/1417 запропоновано ОСОБА_1 , приступити до виконання обов`язків на посаді директора Роменської ЗОШ І-ІІ ступенів № 6 Роменської міської ради Сумської області. Про прийняте рішення повідомити до 05.01.2021. Аналогічна пропозиція міститься в листа відділу освіти Роменської міської ради від 05.01.2021 № 01-21/11 та від 06.01.2021 № 01-21/19. Про прийняте рішення запропоновано повідомити до 11.01.2021. За твердженням представника 3-ї особи листи були направлені позивачу рекомендованим поштовим відправленням, на підтвердження чого надано копії чеків (а.с. 42-44).
З дослідженої судом копії заяви ОСОБА_1 . Від 22.01.2020 на адресу начальника відділу освіти Роменської міської ради вбачається, що позивач від запропонованої посади директора Роменської ЗОШ № 6 відмовився. Також у заяві зазначив, що отримав листи відділу освіти від 30.12.2020 № 01-21/1417 та від 05.01.2020 № 01-21/11 (а.с. 24). У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що заява дійсно була написана ним власноручно, вже після закінчення повноважень секретаря міської ради. Тобто 2020 рік у ній зазначений помилково. Суд вважає, що зазначеним доказом спростовується твердження позивача у позовній заяві та його представника у судовому засіданні про те, що листи з пропозиціями приступити до виконання обов`язків директора школи ним не отримувались. Твердження позивача про те, що заява була ним написана у зв`язку з введенням в оману міським головою, який обіцяв здійснити виплати середньої заробітної плати за 6 місяців, ніякими дослідженими судом доказами не підтверджується.
22.01.2021 за заявою ОСОБА_2 відділом освіти Роменської міської ради з нею продовжено контракт на посаду директора Роменської ЗОШ І-ІІ ступенів № 6, про що видано наказ та підписано додаткову угоду до контракту (а.с. 86-89).
05.01.2021 позивачем подано до відділу освіти Роменської міської ради заяву про відкликання попередньої заяви від 22.01.2021 з відмовою від пропозиції приступити до виконання обов`язків директора школи (а.с. 25). За повідомлення 3-ї особи станом на 05.02.2021 можливості надання ОСОБА_1 рівноцінної роботи (посади) не було (а.с. 96).
Виходячи з викладеного та зі змісту ст. 33 закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, суд вважає, що подавши заяву про відмову виконувати обов`язки за посадою, яку позивач обіймав до обрання на виборну посаду у міській раді, він тим самим відмовився від поновлення трудових відносин. Закон не передбачає права колишнього депутата відкликати заяву про відмову у поверненні на роботу. Крім того, станом на 05.02.2021 посада директора ЗОШ № 6 не була вакантною, оскільки було продовжено дію контракту іншої особи. Тобто, попередня або рівноцінна робота (посада) не була надана позивачу саме у зв`язку з його волевиявленням, а не з неможливістю її надання. Наведеною ж нормою ст. 33 закону України “Про статус депутатів місцевих рад” передбачено виплату середньої заробітної плати лише у випадку неможливості надання відповідної роботи (посади) та лише на період працевлаштування. Дослідженими судом доказами не підтверджується вжиття позивачем заходів для свого працевлаштування. Зокрема за повідомленням Роменської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 у період з 04.12.2020 по 11.05.2021 з приводу працевлаштування до філії не звертався (а.с. 94). З 11 травня 2021 року позивач виконує за договором від 07.05.2021з Сумською обласною радою (а.с. 99-101)
На підставі викладеного, суд вважає, що ОСОБА_1 , подавши 22.01.2021 заяву про відмову від запропонованої посади, яку він обіймав до обрання секретарем Роменської міської ради, з цього моменту втратив право на отримання середнього заробітку у відповідності до вимог ст. 33 закону України “Про статус депутатів місцевих рад”. Разом з тим. У період з 05.12.2020 і до моменту подання заяви 22.01.2021 позивач мав право на отримання зазначених виплат. Відповідачем же ніяких дій для їх проведення не вчинено. Тим самим порушено права ОСОБА_1 гарантовані ст. 33 закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.
За поясненням позивача та представника відповідача у судовому засіданні Роменська міська рада власної бухгалтерії не має, а виплати заробітної плати, у тому числі і секретарю міської ради, здійснюються виконавчим комітетом ради. На користь цього свідчить і довідка про заробітну плату ОСОБА_1 на посаді секретаря міської ради, яка видана її виконавчим комітетом (а.с. 19). Суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягала у невжитті дій для виплати позивачу середнього заробітку за період з 05.12.2020 до 23.01.2021. Виходячи з розміру середньоденного заробітку ОСОБА_1 на посаді секретаря Роменської міської ради за останні два місяці перед звільненням у 1787,55 грн та період, за який має бути проведено стягнення у 31 робочий день, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача 55414,20 грн.
На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 908 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, що полягала у невиплаті середнього заробітку у зв`язку з неможливістю надання ОСОБА_1 попередньої або рівноцінної роботи. Стягнути з Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Шевченка 2, код ЄДРПОУ 04057988) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) середній заробіток за період з 05.12.2020 до 23.01.2021 року у розмірі 55414 ( п`ятдесят п`ять тисяч чотириста чотирнадцять) грн. 20 коп.
У задоволенні інших вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області ( 42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Шевченка 2, код ЄДРПОУ 04057988) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 13.10.2021.
Суддя О.В. Соп`яненко