
Справа № 219/10789/21
Провадження № 2-о/219/688/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2021 року м. Бахмут Донецької області
Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Шевченко Л.В.,
за участі секретаря судового засідання Брагіної М.В.,
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бахмут цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про встановлення факту смерті та факту родинних відносин, -
В С Т А Н О В И В:
07.10.2021 адвокат Ритов О.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з вказаною заявою, в якій просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с-ща Хрустальне Краснолуцької міськради Луганської області, в день ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Красний Луч Луганської області. Також в подальшому уточнив заявлені вимоги та просив суд встановити факт родинних відносин, а саме, що вона, ОСОБА_1 , є дружиною померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтування заяви вказано, що чоловік заявника – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с-щі Хрустальний Краснолуцької міськради Луганської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Красний Луч Луганської області, тобто на території, яка визнана Верховною Радою України тимчасово окупованою. Представаник заявника вказує, що вона звернулася Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) для отримання свідоцтва про смерть сина чоловіка, однак їй було усно відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки на підтвердження факту смерті був пред`явлений документ, виданий на тимчасово окупованій території. Встановлення даного факту необхідно заявнику для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть, яке у свою чергу є підставою для виникнення певних цивільних прав і обов`язків. Крім того зазначає, що у документах, а саме у паспорті громадянина України, ім`я заявника зазначено як « ОСОБА_3 », через літеру «и», а в свідоцтві про укладення шлюбу її ім`я вказане як « ОСОБА_4 » через літеру «і». На підтвердження того, що заявник є дружиною померлого ОСОБА_2 , вона надала свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , яке складене українською в якомі ім`я заявника вказане як « ОСОБА_4 ». Вказані розбіжності в документах є перешкодою у оформленні спадку після смерті чоловіка. За цих обставин заявник змушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту смерті.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 07.10.2021 по справі відкрито провадження та призначено судове засідання.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник – адвокат Ритов О.М. не з`явилися, представник заявника надав заяву про розгляд справи без участі його та заявника.
Представник заінтересованої особи Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, 13.10.2021 від в.о. начальника відділу надійшло клопотання (вх. № 32332), в якому вона просить розглянути справу без участі представника та винести рішення на розсуд суду.
Представник заінтересованої особиБахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в судове засідання не з`вився про причини неявки суд не повідомив.
На підставі ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дістається висновку, що заява підлягає задоволенню за наступними підставами.
Так, у ході судового розгляду встановлено, що встановлення факту, якого вимагає заявник, породжує правові наслідки. Встановити такі факти іншим шляхом неможливо.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України, суд в порядку окремого провадження розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
З паспорту серія НОМЕР_2 , виданого 11.12.1995 Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області (арк.с.4-6), вбачається, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Ім`я заявника в паспорті українською зазначене як « ОСОБА_3 », російською також « ОСОБА_3 ».
Судом достовірно встановлено, що згідно зі свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 01.07.1995, актовий запис № 289, 01липня 1995 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрував шлюб з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , після реєстрації шлюбу дружині присвоєне прізвище « ОСОБА_6 » (арк.с.11).
У паспорті серії НОМЕР_2 (арк.с.4-6) ім`я заявника ОСОБА_1 вказане українською як « ОСОБА_3 ».
Як вказує заявник, вона – ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Однак, через ту обставину, що в документах, що посвідчує особу громадянина України - паспорті ім`я заявника вказане як « ОСОБА_3 », а у свідоцтві про укладення шлюбу ім`я зазначене як « ОСОБА_4 », тому наявна підстава встановлення факту її родинних зв`язків з померлим ОСОБА_2 .
Постанова Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» розкриває зміст судової діяльності з розгляду справ даної категорії, при цьому факти, що мають юридичний характер – це факти, з якими закон пов`язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Крім того, згідно до роз`яснень, викладених у пункті 7 вказаної постанови, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадського стану.
Таким чином, аналізуючи докази по справі в їх сукупності, враховуючи, що встановлення вказаного факту має для заявника юридичне значення, суд приходить до висновку про повну обґрунтованість і доведеність заяви про встановлення факту родинних відносин, у зв`язку з чим даний юридичний факт підлягає встановленню.
За таких обставин, суд вважає за необхідне встановити факт того, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Що ж стосується вимоги заявника про встановлення факту смерті особи в певний час, суд зазначає наступне.
Серед юридичних фактів у ст. 315 ч. 1 п. 8 ЦПК України визначений факт смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як зазначено в ст. 317 ч. 1 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Так, заявник ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Як встановлено судом, чоловік заявника – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 69 років в м.Красний Луч Луганської області, причиною смерті є інтоксикація, злоякісне новоутвоерння предміхурової залози, що вбачається з лікарського свідоцтва про смерть №52 та довідки про причину смерті №106/у № 52 від 22.06.2021 (арк.с.9).
В заяві зазначено, що чоловік заявника помер в м.Красний Луч Луганської області, а саме на території, яка на теперішній час є тимчасово окупованою, де ОСОБА_1 отримала свідоцтво про її смерть ( НОМЕР_3 ) (арк.с.10), однак отриманий документ перешкоджає їй скористатися законними правами про реєстрацію факту смерті для отримання свідоцтва про смерть, виданого державним органом України, оскільки він виданий на тимчасово окупованій території, де органи влади України не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Як вбачається зі змісту наказу Міністерства юстиції України від 29 жовтня 2014 року №1801/5 «Про припинення доступу до деяких реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України» відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Красний Луч Луганської області тимчасово припинено доступ до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Згідно до вимог ч.1 ст. 76 ЦПК України «Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень (ст. 77 ЦПК України).
За загальним принципом доказування та подання доказів, відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази, які заявник повинен подати в рахунок обґрунтування всіх тих обставин, на які він посилається, як на підставу для задоволення його вимог, і на підставі яких суд в подальшому встановить наявність або відсутність підстав для задоволення заяви чи відмови у її задоволенні,- повинні бути виключно належними та допустимими.
Відповідно до Інформаційного листа Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» - «Питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на такій території, має вирішуватися з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів.
Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватись положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи створені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Місто Красний Луч Луганської області визнано тимчасово окупованою територією відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 р. № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати і висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v Turkey». «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику Європейського суду з прав людини, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Таким чином, як виняток суд бере до уваги та оцінює разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України свідоцтво про смерть від 23 червня 2021 року НОМЕР_3 , виданого «відділом РАЦС Краснолуцького міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки» та письмову інформацію надану Краснолуцьким онкологічним диспансером, дата смерті – ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: інтоксикація, злоякісне новоутворення передміхурової залози.
Таким чином, суд вважає, що факт смерті ОСОБА_2 в певний час і при певних обставинах підтверджений.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з п.3.4 Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Правил реєстрації актів громадянського стану в Україні» від 18 жовтня 2000 року № 52/5 судове рішення є підставою для реєстрації факту смерті особи, яка проводиться за місцем проживання заявника (ст. 257 ЦПК України) в державних органах запису актів цивільного стану.
Вище приведені обставини та факти у їх сукупності надають суду можливість зробити висновок про те, що в ході судового розгляду справи заявником було обґрунтовано доведені ті обставини, на які вона посилалася як на підстави своїх вимог, тому також задовольняє заяву ОСОБА_1 про встановлення факт смерті.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 4, 18, 42, 81, 258-259, 263-265, 268, 272, 315-319, 430 ч. 1 п. 8 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про встановлення факту смерті та факту родинних відносин - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, визнавши, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити факт смерті громадянина УкраїниОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Красний Луч Луганської області, в день ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Красний Луч Луганської області, Україна.
Відповідно до ст. ст. 317 ч. 4, 430 ч. 1 п. 8 ЦПК України, рішення в частині встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 11 грудня 1995 року Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Представник заявника: адвокат Ритов Олександр Миколайович (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ДН № 4927), який діє в інтересах ОСОБА_1 на підставі договору від 07.10.2021, ордеру серії ДН № 143740, адреса: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), код ЄДРПОУ 22034637, адреса місцезнаходження: Донецька область, м.Бахмут, вул. Незалежності, буд. 62.
Заінтересована особа: Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ 42172734, адреса місцезнаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, Перемоги, 53.
Суддя Л.В. Шевченко 21.10.2021