
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/13132/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить суд:
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Замарстинівська, 7, код ЄДРПОУ 13814885) провести виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 за період з 22.10.2018 по 05.03.2020 року в сумі 103 740, 00 копійок;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Замарстинівська, 7, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 пенсію за період з 22.10.2018 по 05.03.2020 року в сумі 103 740, 00 копійок.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію як інвалід війни з 2020 року. Пенсію позивачу було призначено згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії №330548 від 05.03.2020 року. Однак саму інвалідність позивач отримав у 2018 році відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії № 816877 від 22.10.2018 року. Разом з тим, за період коли позивач отримав статус людини з інвалідністю внаслідок війни від 2018 року до березня 2020 року не отримав жодної пенсії, у зв`язку із чим звернувся до відповідача щодо виплати йому пенсії за спірний період. Згідно листа № 1300-0202-8/40424 від 04.06.2020 року Пенсійним Фондом України рекомендовано звернутися в районний військовий комісаріат щодо даного питання. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його право на гідне пенсійне забезпечення, а тому просив стягнути заборгованість з виплати пенсії в судовому порядку.
Ухвалою суду від 09.08.2021 року судом відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) осіб.
Відповідач проти задоволення даного позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, при цьому додатково пояснивши, що на підставі поданих 18.06.2020 Львівським обласним військовим комісаріатом документів, в т. ч. заяви про призначення пенсії по інвалідності від 11.06.2020 позивачу з 26.12.2019, тобто з наступного дня після виключення із списків особового складу, призначено пенсію по інвалідності відповідно до пункту „а" статті 21 Закону № 2262 у розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення. Пенсія призначена відповідно до виписки з акта огляду МСЕК серії 12ААБ № 330548 від 05.03.2020 про повторне визнання позивача з 01.11.2019 особою з інвалідністю ІІІ трупи внаслідок травми, поранення, контузії, пов`язаних із захистом Батьківщини, на строк до 01.03.2022 року. Крім цього, відповідач зазначив, що в заяві від 11.06.2020 про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 2262, позивач зазначив, що пенсія з інших підстав, йому не призначалася, а отже, протиправність дій відповідача в даному випадку відсутня, як і відсутні правові підстави для задоволення даного позову.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів справи, на підставі поданих 18.06.2020 Львівським обласним військовим комісаріатом документів, в т. ч. заяви про призначення пенсії по інвалідності від 11.06.2020 позивачу з 26.12.2019, тобто з наступного дня після виключення із списків особового складу, призначено пенсію по інвалідності відповідно до пункту „а" статті 21 Закону № 2262 у розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення. Пенсія призначена відповідно до виписки з акта огляду МСЕК серії 12ААБ № 330548 від 05.03.2020 про повторне визнання позивача з 01.11.2019 особою з інвалідністю ІІІ трупи внаслідок травми, поранення, контузії, пов`язаних із захистом Батьківщини, на строк до 01.03.2022 року.
Однак, позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії № 816877 від 22.10.2018 року.
Вважаючи, що відповідач протиправно не призначив позивачу пенсію саме з цієї дати позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на його користь пенсії за період з 22.10.2018 по 05.03.2020 року в сумі 103 740, 00 копійок.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до Закону № 2262-ХІІ держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст. 21 вищезазначеного Закону Пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Згідно з ст. 18 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Відповідно до ст. 26 Закону № 2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.
Згідно з пунктом «б» статті 50 Закону - 2262 особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.
При цьому, пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Підготовку необхідних для призначення (перерахунку) пенсій документів здійснюють уповноважені структурні підрозділи міністерств та відомств, в яких проходили службу військовослужбовці та особи начальницького і рядового складу.
На підставі поданих 18.06.2020 Львівським обласним військовим комісаріатом документів, в т. ч. заяви про призначення пенсії по інвалідності від 11.06.2020, позивачу з 26.12.2019, тобто з наступного дня після виключення із списків особового складу, призначено пенсію по інвалідності відповідно до пункту „а" статті 21 Закону № 2262 у розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення.
Пенсія призначена відповідно до виписки з акта огляду МСЕК серії 12ААБ № 330548 від 05.03.2020 про повторне визнання позивача з 01.11.2019 особою з інвалідністю ІІІ трупи внаслідок травми, поранення, контузії, пов`язаних із захистом Батьківщини, на строк до 01.03.2022 року.
Водночас як вбачається із матеріалів справи що позивача було неодноразово інформовано (листи від 08.11.2018 № 22685/02.02-08, 07.02.2019 № 759/02.02-08, 23.04.2019 № 10931/02.02-08, 08.07.2019 № 16979/02.02-08, 23.09.2019 № 25074/02.02-08, 28.10.2019 №28926/02.02-08) стосовно надходження на адресу Головного управління виписки з акта огляду МСЕК серії 12ААА № 816877 від 22.10.2018 про визнання позивача первинно з 16.10.2018 особою з інвалідністю III групи внаслідок поранення, травми, пов`язаних з виконання обов`язків військової служби, на строк до 01.11.2019.
При цьому, позивачу рекомендовано з питання оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262, як особі, звільненій зі служби, звернутися в районний військовий комісаріат.
Разом з тим, доказів про таке звернення позивачем не надано, як і не здобуто судом в ході судового розгляду справи по суті позовних вимог.
Також інформовано позивача, що якщо він і надалі проходите службу, з питання призначення пенсії відповідно до Закону № 1058 слід звертатися у відділ обслуговування громадян (сервісний центр) по місцю реєстрації (проживання).
З врахуванням викладеного, органи, що призначають пенсії, розглядають питання про призначення пенсії, перерахунок, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії, на інший, при зверненні особи з відповідною заявою.
В заяві від 11.06.2020 про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 2262, позивач зазначив, що пенсія з інших підстав, йому не призначалася.
Отже, в даному випадку протиправність дій відповідача відсутня, оскільки пенсія позивачу була призначена згідно чинного законодавства на момент виникнення спірних правовідносин за його заявою від 11.06.2020 року.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У сукупності викладених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні адміністративного прозову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.М. Брильовський