
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3180/20
провадження № 2-ап/340/22/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом спільного підприємства - товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (далі по тексту – позивач) до Виконавчого комітету Світловодської міської ради (також – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 11.06.2020 року № 283 "Про переобладнання квартир та встановлення індивідуального опалення в квартирах багатоквартирних житлових будинків м. Світловодськ".
Ухвалою від 19.08.2020 було відкрито провадження, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.32).
Ухвалою від 21.09.2020 провадження у справі закрито (а.с.94-99).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.05.2021 скасовано ухвалу про закриття провадження від 21.09.2020, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження її розгляду (а.с.143-145).
Ухвалою від 24.06.2021 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.151).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне рішення прийняте не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, нормативно-правовими актами. Стверджував, що в Додатку № 1 до рішення відсутні будинки, які станом на 01.05.2019 мають відключення опалювальної площі більше 50 %. Крім того, Протоколи загальних зборів співмешканців багатоквартирних житлових будинків, які зазначені в Додатку № 1 до оскаржуваного рішення, відсутні та рішення про відключення будинків співмешканцями не приймались.
Відповідач подав до суду відзив, в якому заперечував проти задоволення позову (а.с.38-43).
Дослідивши подані документи та матеріали, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що позивач зареєстрований 24.09.2001 як юридична особа, основний вид діяльності якої є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря. Позивач є єдиним підприємством в м.Світловодськ Кіровоградської області, яке надає послуги з теплопостачання.
Протоколом засідання постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води від 01.06.2020 № 4 вирішено задовольнити заяви мешканців м. Світловодськ щодо відключення квартир від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води та встановлення систем індивідуального опалення в квартирах відповідно до вимог чинних державних будівельних норм та правил (а.с.64-65).
Розглянувши вказаний протокол Рішенням від 11.06.2020 № 283 "Про переобладнання квартир та встановлення індивідуального опалення в квартирах житлових будинків м. Світловодськ" було вирішено надати дозвіл на переобладнання квартир та встановлення систем індивідуального опалення в квартирах багатоквартирних житлових будинків при умові наявності технічних умов та відповідно до вимог чинних державних будівельних норм та правил громадянам згідно Додатку 1 до цього рішення.Роботи проводити в міжопалювальний період, але не пізніше 01 жовтня 2020 року (а.с.50, 51-63).
Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 7 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" (надалі – Закон № 2189-VIII) визначено, що споживач має право:
1) одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів;
2) без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості;
3) на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров`ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об`єкт нерухомого майна);
4) на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг;
5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості;
6) на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг;
7) отримувати від управителя, виконавців комунальних послуг штраф у розмірі, визначеному договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт;
8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку;
9) складати та підписувати акти-претензії у зв`язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт;
10) без додаткової оплати отримувати від виконавця відповідної послуги чи іншої уповноваженої на розподіл комунальної послуги особи детальний розрахунок розподілу обсягу спожитих комунальних послуг між споживачами багатоквартирного будинку;
11) без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені управителем, виконавцем комунальної послуги нарахування плати за житлово-комунальні послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі;
12) у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води;
13) розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.
Відповідно пункту 6 частини другої статті 4 наведеного Закону, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належать, зокрема, встановлення порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води.
Зважаючи на абзац 4 статті 6 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 № 2633-IV (також – Закон № 2633-IV), одним із принципів державної політики у сфері теплопостачання є оптимального поєднання систем централізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п`ять років.
Згідно з абзацом 2 статті 10 Закону № 2633-IV до повноважень Кабінету Міністрів України належать розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.
Статтею 24 Закону №2633-IV передбачено, що споживач теплової енергії має право, серед іншого, на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Правовідносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення врегульовані Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 (також – Правила №630).
Згідно п.24 Правил №630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відповідно до п.24 Правил №630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Також, згідно п.39 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 №1198 (далі – Правила №1198), споживач має право, зокрема, вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.
Одночасно, п. 30 Правил №1198 передбачена можливість теплопостачальній організації частково або повністю припиняти постачання теплової енергії споживачеві.
При цьому, п. 3 Правил №1198 визначає, що будь-яка зміна проектного рішення теплопостачання об`єкта, виконана споживачем або будь-якою іншою організацією без погодження з теплопостачальною організацією є самовільним втручанням в діючі системи теплопостачання і тепло споживання, а споживач, відповідно до пункту 41 Правил, несе відповідальність за самовільне переобладнання системи теплоспоживання.
Отже, з аналізу наведених норм слідує, що чинним законодавством передбачено право споживачів відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Однак, п. 26 Правил № 630 передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На час прийняття рішення № 283 процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначав Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 № 169 (по тексту – Порядок № 169).
Згідно з п. 4 Розділу І Порядку № 169, орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі – Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України "Про звернення громадян".
Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.
Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п`яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.
Так, відповідно до пункту 3 Розділу ІІ Порядку № 169, власник (співвласники) будівлі, в тому числі житлового будинку, подає (подають) до органу місцевого самоврядування заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП, яка складається в довільній формі, із зазначенням причини відключення, а також інформацію про намір влаштування в будівлі систем індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання). Для багатоквартирного будинку до заяви додатково додається протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку (витяг із протоколу) про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП та зазначаються особи, уповноважені представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку.
Суду не надано протоколи зборів співвласників багатоквартирних житлових будинків, які зазначені в Додатку №1 до рішення №283 від 11.06.2020, про ухвалене рішення про відключення таких будинків від ЦО та/або ГВП. Водночас, існування згаданого протоколу є обов`язковою умовою отримання дозволу про відключення від ЦО та/або ГВП.
Слід також звернути увагу й на пункт 1 Розділу IIІ Порядку № 169, згідно якого власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Згідно з пунктом 2 Розділу IIІ Порядку № 169, інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг.
Закон №2189-VIII набрав чинності 10.12.2017 (введений в дію з 01.05.2019).
Отже, і Законом №2189-VIII (пункт 7 Прикінцевих та перехідних положень), і Порядком № 169 визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Саме наявність цієї обставини - відключення не менше як половини квартир та нежитлових приміщень від мереж центрального опалення та централізованого постачання гарячої води, є і повинна бути визначальною для відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення.
Відповідно до наданої позивачем суду інформації щодо відключення опалювальної площі квартир та нежитлових приміщень в житлових будинках (більше 50%), які зняті з абонентського обліку станом на 01.05.2020, числиться тільки 12 будинків (а.с.25).
Разом з тим, письмових доказів, що вказані в Додатку №1 до рішення №283 від 11.06.2020, житлові будинки станом на 01.05.2020 мають відключення опалювальної площі більше 50% відповідачем суду не надано, а тому суд дійшов висновку, що вказані будинки не відносяться до переліку будинків, у яких не менше як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП.
Таким чином, відключення окремих квартир у багатоквартирних житлових будинках на підставі п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2189-VIII та Порядку № 169 неможливе, оскільки відсутня передбачена правовою нормою обов`язкова умова - відключення не менше як половини квартир та нежитлових приміщень від мереж централізованого опалення.
Підсумовуючи вищевказане, суд зробив висновок про протиправність рішення відповідача №283 від 11.06.2020, оскільки воно прийняте за відсутності відповідного рішення (протокол загальних зборів) співвласників багатоквартирних будинків про відключення від системи ЦО та/або ГВП з улаштуванням індивідуального опалення, підтримане власниками усіх приміщень такого житлового багатоквартирного будинку.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 2102,00 грн. (а.с.1), який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 11 червня 2020 року №283 "Про переобладнання квартир та встановлення індивідуального опалення в квартирах житлових будинків м.Світловодськ".
Стягнути на користь Спільного підприємства – Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (код ЄДРПОУ – 31678853) судовий збір в сумі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Світловодської міської ради (код ЄДРПОУ – 04055280).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Згідно п.п.15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько