
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" жовтня 2021 р. справа № 354/298/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту та надання соціальних послуг населенню виконавчого комітету Яремчанської міської ради про визнання рішення незаконним, зобов`язання до вчинення дій та стягнення моральної шкоди
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Яремчанського міського суду Івано-Франківської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Яремчанської міської ради про визнання протиправним рішення по особовій справі №501704 від 17.07.2020 про непризначення субсидії на ЖКП з 01.07.2020 з підстав, що вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов`язкового платежу сім`ї та зобов`язання відповідача призначити позивачу субсидію на ЖКП.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач безпідставно при обчисленні субсидії врахував доходи від власної продукції тваринництва та пенсії.
Ухвалою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 25.05.2021 дану справу передано до Івано-Франківського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 13.08.2021. У відзиві представник Управління соціального захисту та надання соціальних послуг населенню виконавчого комітету Яремчанської міської ради зазначив, що рішенням Яремчанської міської ради "Про перейменування та оптимізацію структури управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Яремчанської міської ради" від 15.04.2021 №131-8/2021 Управління праці та соціального захисту населення Яремчанської міської ради перейменовано на Управління соціального захисту та надання соціальних послуг населенню виконавчого комітету Яремчанської міської ради. Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив з обґрунтувань, що за результатом розгляду заяви позивача від 10.07.2020 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі, відповідачем було встановлено обсяг сукупного доходу членів сім`ї позивачки 201518,87 грн., у тому числі: позивача - 23707,87 грн. пенсії та 156829 грн. доходу від ведення особистого селянського господарства; сина позивачки ОСОБА_2 - 20982,00 грн. пенсії. Зазначено, що оскільки вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов`язкового платежу сім`ї, оскаржуваним рішенням позивачу було відмовлено у призначенні житлової субсидії.
30.08.2021 до суду надійшла заява позивача до позовної заяви, відповідно до якої позивач заперечує доводи відповідача щодо врахування позивачу, при прийнятті оскаржуваного рішення, доходу від ведення особистого селянського господарства 156829 грн., оскільки вказує, що позивач вказаної суми доходу не отримувала і немає такого виду господарства. Також у поданій заяві позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду в сумі 10000 грн., з обґрунтувань завдання моральних страждань.
Відповідно до частини 1 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 ) 10.07.2020 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Яремчанської міської ради із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі, до заяви додала відомості про забезпечення житловою площею від 06.07.2020 №1167 та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 10.07.2020.
Відповідно до відомості про забезпечення житловою площею від 06.07.2020 №1167 за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа квартири 60,70 кв.м., житлова - 45 кв.м., зареєстровано 2 особи: власник ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_2 (ідентифікаційний № НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У відповідності до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 10.07.2020 до складу домогосподарства позивача входить: позивач та син позивача ОСОБА_2 , сказані особи отримують пенсію, не мають у власності транспортних засобів та не вчиняли правочинів вартістю понад 50 тисяч гривень протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
За 2019 рік позивач отримала 23707,87 грн. виплат пенсії за віком, син позивача ОСОБА_2 - 20982,00 грн. пенсії по інвалідності.
Згідно довідки про доходи у справі №501704 за кодом 179 "Доходи, отримані вiд продажу власної продукції тваринництва гpуп 1-5, 15, 16 тa 41 УКТ ЗЕД " позивач у періоди: з квітня 2019 року по червень 2019 року отримала 96000 гривень доходу; з липня 2019 року по вересень 2019 року - 60829 гривень доходу.
Відповідно до розрахунку субсидії на ЖКП до особової справи №501704 річний сукупний дохід сім`ї становить 201518,87 грн., середньомісячний дохід на одного члена сім`ї - 8396,62 грн., розмір річної плати в межах норм споживання 5493,50 грн.
За результатом розгляду зави позивача про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 10.07.2020, Управління праці та соціального захисту населення Яремчанської міської ради 17.07.2020 прийняло оскаржуване рішення по особовій справі №501704 про непризначення субсидії на ЖКП з 01.07.2020 з підстав, що вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов`язкового платежу сім`ї.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема - житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік, визначено Положенням "Про порядок призначення житлових субсидій", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 (надалі також - Положення №848 від 21.10.1995).
Відповідно до пункту 3 Положення №848 від 21.10.1995 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Згідно пункту 24 Положення №848 від 21.10.1995 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Пунктом 5 Положення №848 від 21.10.1995 визначено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. №1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).
Отже, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за тверде та рідке пічне побутове паливо і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1156 від 27.07.1998.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" від 27.07.1998. №1156, установлено, що розмір обов`язкового відсотка платежу визначається для домогосподарств, які одержують житлову субсидію на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, житлово-комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - послуги), як частка середньомісячного сукупного доходу, а для домогосподарств, які одержують субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, оплату житлово-комунальних послуг, - як частка сукупного доходу за попередній календарний рік.
Пунктом 117 Положення №848 від 21.10.1995 визначено, що розрахунки щодо визначення розміру житлових субсидій на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива здійснюються у такій послідовності:
1) визначення річного сукупного доходу домогосподарства та відсотка обов`язкової частки плати за скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у такому доході;
2) визначення розміру плати за скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо на календарний рік у межах соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
3) визначення розміру житлової субсидії як різниці між розміром плати за скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо на календарний рік у межах соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування і відсотком обов`язкової частки плати.
Згідно з пунктом 50 Положення №848 від 21.10.1995 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:
доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики;
доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;
перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;
наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;
забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:
- розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;
- розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.
Відомості, зазначені в пункті 50 цього Положення, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо (пункт 51 Положення №848 від 21.10.1995).
Отже, для призначення житлових субсидій, серед визначених, враховуються довідки, дані на електронних носіях інформації про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Відповідно до пункту 60 Положення №848 від 21.10.1995 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:
призначення житлової субсидії;
непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення);
відмову в призначенні житлової субсидії;
подання документів на розгляд комісії.
У разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв`язок, смс-повідомлення, електроні засоби зв`язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через Портал Дія) (пункт 61 Положення №848 від 21.10.1995).
Як встановлено, відповідно до відомості про забезпечення житловою площею від 06.07.2020 №1167 за адресою: АДРЕСА_1 , опалювальна площа 60,70 кв.м., зареєстровано 2 особи: власник ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За 2019 рік ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 ) отримала 23707,87 грн. виплат пенсії за віком, син позивача ОСОБА_2 (ідентифікаційний № НОМЕР_2 ) - 20982,00 грн. пенсії по інвалідності.
Згідно довідки про доходи у справі №501704 за кодом 179 "Доходи, отримані вiд продажу власної продукції тваринництва гpуп 1-5, 15, 16 тa 41 УКТ ЗЕД " позивач у періоди: з квітня 2019 року по червень 2019 року отримала 96000 гривень доходу; з липня 2019 року по вересень 2019 року - 60829 гривень доходу.
Щодо доводів позивача про те, що вищевказаного доходу від ведення особистого селянського господарства в сумі 156829 (96000+60829) грн. позивач не отримувала і немає такого виду господарства, суд зазначає наступне.
На виконання ухвали суду про витребування доказів від 20.10.2021 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області надано суду відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про доходи ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 ) за 2019 рік, відповідно до яких позивач у періоди: з квітня 2019 року по червень 2019 року отримала 96000 гривень доходу від ТОВ "Галфайн" (код ЄДРПОУ 40715963) за кодом 179; з липня 2019 року по вересень 2019 року - 60829 гривень доходу від ТОВ "Фабрика м`яса" (код ЄДРПОУ 42153308) за кодом 179.
Отже, позивач у періоди: з квітня 2019 року по червень 2019 року отримала 96000 гривень доходу за кодом 179; з липня 2019 року по вересень 2019 року - 60829 гривень доходу за кодом 179.
Враховуючи наведене, за результатом розгляду заяви позивача про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 10.07.2020, відповідач обґрунтовано 17.07.2020 прийняв оскаржуване рішення по особовій справі №501704 про непризначення ОСОБА_1 субсидії на ЖКП з 01.07.2020 з підстав, що вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов`язкового платежу сім`ї, оскільки відповідно до розрахунку субсидії на ЖКП до особової справи №501704 річний сукупний дохід сім`ї становить 201518,87 грн., середньомісячний дохід на одного члена сім`ї - 8396,62 грн., розмір річної плати в межах норм споживання 5493,50 грн.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди суд зазначає, що відповідно до частини 5 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
Оскільки судом не встановлено протиправності рішення відповідача у спірних правовідносинах, тому відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що слід відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту та надання соціальних послуг населенню виконавчого комітету Яремчанської міської ради про визнання протиправним рішення по особовій справі №501704 від 17.07.2020 про непризначення субсидії на ЖКП з 01.07.2020 з підстав, що вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов`язкового платежу сім`ї, зобов`язання відповідача призначити позивачу субсидію на ЖКП та стягнення моральної шкоди в сумі 10000 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту та надання соціальних послуг населенню виконавчого комітету Яремчанської міської ради (код ЄДРПОУ 05431213, вул. Свободи, 300, м. Яремча, Івано-Франківська обл., 78500) про визнання рішення незаконним, зобов`язання до вчинення дій та стягнення моральної шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.