
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22 жовтня 2021 року о/об 10 год. 05 хв.Справа № 280/7315/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Матросова, буд.29; код ЄДРПОУ 40108688)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУНП в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Запорозькій області які виразились у відмові ОСОБА_1 нарахувати та виплатити за період з 01.12.2015 по 29.09.2017 індексацію грошового забезпечення, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - червень 2016 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078; 2) зобов`язати Головне управління Національної поліції в Запорозькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 29.09.2017 індексацію грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - червень 2016 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078.
У позовній заяві зазначено наступне. ОСОБА_1 проходив службу у Головному управлінні національної поліції в Запорізькій області та Наказом №475о/с від 27.09.2017 старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського ізолятора тимчасового тримання №1 ГУНП в Запорізькій області з 29.09.2017 звільнено згідно із Законом України «Про Національну поліцію» за п.2 ч. 1 ст.77. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає 23 роки 01 місяць 06 днів; у пільговому обчисленні - 29 років 09 місяців 09 днів; календарна для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні - 23 роки 01 місяць 06 днів. При цьому, за період 01.12.2015 по 29.09.2017 йому не була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення. 15.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити йому за період з 01.12.2015 по 29.09.2017 індексацію грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078. Однак, листом від 12.07.2021 за вих.186-Г/05/12-2021 відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача, посилаючись на те, що індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться з 01.11.2017, після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 за №782 «Про внесення змін по пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Враховуючи викладене, законних підстав для нарахування і виплати позивачу, на думку відповідача, індексації за період з 01.12.2015 по 29.09.2017 немає. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що порушують встановлене ст.43 Конституції України право позивача на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Оскільки ГУНП в Запорізькій області є бюджетною установою, посадові оклади підвищуються тільки згідно з актами Кабінету Міністрів України. Це передбачено ст.8 та ст.13 Закону України «Про оплату праці». У свою чергу, цей факт впливає на індексацію грошових доходів працівників бюджетних установ. А саме в зазначених установах у питаннях індексації потрібно орієнтуватися на законодавче підвищення окладів відповідної категорії осіб. Тому для поліцейських ГУНП в Запорізькій області базовим буде місяць підвищення окладів згідно з рішеннями Кабінету Міністрів України (законодавче підвищення). Враховуючи, що посадові оклади поліцейських за посадами встановлено згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988, розмір яких протягом 2015-2019 років не змінювався, базовим місяцем для обчислення індексації поліцейським є листопад 2015 року. Індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться з 01.11.2017, після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 за №782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», відповідно до якої до п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078, внесено зміни та доповнено абзац п`ятий після слова "військовослужбовців" словом «поліцейських». До зазначеної дати проведення індексації грошового забезпечення поліцейських вказаним пунктом «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078, не передбачалося.
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 25.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
У Витязі з Наказу ГУНП в Запорізькій області (По особовому складу) від 27.09.2017 за №475о/с зазначено: «… Згідно із Законом України «Про Національну поліцію» звільнити зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) - старшого сержанта поліції ОСОБА_1 (0091315), поліцейського ізолятора тимчасового тримання №1 ГУНП, з 29 вересня 2017 року. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає - 23 роки 01 місяць 06 днів; у пільговому обчисленні - 29 років 09 місяців 09 днів; календарна для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні - 23 роки 01 місяць 06 днів. Провести відрахування з грошового забезпечення надмірно нарахованої чергової відпустки за час невідпрацьованої частини календарного року в обсязі 15 діб. Підстава: рапорт Гребенюка Р.Б. від 01.09.2017; подання начальника ІТТ №1 ГУНП від 25.09.2017; свідоцтво про хворобу №408/с, видане ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Запорізькій області» від 26.09.2017 року. …».
За результатами розгляду заяви позивача від 15.06.2021 відповідач листом від 12.07.2021 за №186-Г/05/12-2021 на адресу позивача повідомив про наступне: «… На Вашу заяву від 15.06.2021 повідомляємо, що індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться з 01.11.2017, після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017р. №782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Враховуючи викладене, законних підстав для нарахування і виплати Вам індексації за період з 01.12.2015 до 29.09.2017 немає. Розрахункові листи по Вашому грошовому забезпеченню за період з 01.01.2016 до 29.09.2017 надсилаються. Додаток: на 8 арк. …».
Судом досліджено: Розрахункові листи по грошовому забезпеченню позивача за період січень 2016 року - жовтень 2017 року; інші матеріали справи.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
У ч.1 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
У Преамбулі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Як зазначено у ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
У ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено: «Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: … оплата праці (грошове забезпечення); … Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення».
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ч.1 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів (ч.1 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Згідно з ч.2 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
У п.1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078 (надалі - «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»), зазначено: «1-1.Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. … Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". …».
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз.7 п.4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення»).
Згідно з пп.2 п.6 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Враховуючи наведені норми права суд вважає, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення поліцейських є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Суд зауважує, що обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» для проведення індексації.
Реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Виплата індексації грошового забезпечення поліцейським здійснюється за місцем проходження служби, зокрема ГУНП в Запорізькій області.
На думку суду, набрання чинності з 24.10.2017 постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 за №782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення» не впливає на необхідність проведення поліцейським індексації грошового забезпечення з 2015 року, оскільки були чинними приписи Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
З огляду на позовні вимоги, суд вважає, що питання про те, який базовий місяць буде використаний при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі було ГУНП в Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 908 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Матросова, буд.29; код ЄДРПОУ 40108688) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Запорозькій області які виразились у відмові ОСОБА_1 нарахувати та виплатити за період з 01.12.2015 по 29.09.2017 індексацію грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Запорозькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 29.09.2017 індексацію грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078.
В іншій частині позовної заяви відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Матросова, буд.29; код ЄДРПОУ 40108688) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 908 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 22.10.2021.
Суддя О.О. Прасов