
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2021 р. Справа№200/7708/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О.,
секретар судового засідання: Притула С.С.;
за участю:
представника позивача: Шевченко С.А.,
представника відповідача: Астахов Р.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області про скасування рішення і зобов`язати вчинити певні дії -
У С Т А Н О В И В:
У червні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов`янського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області (далі - Слов`янський МВ ГУ ДМС), у наступному Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області (далі - ГУ ДМС, відповідач), в якому просить: - скасувати рішення від 03.03.2021 про відмову в оформленні і видачі паспорта громадянина України; - зобов`язати прийняти рішення про оформлення паспорта громадянина України.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається те, що рішення відповідача про відмову у видачі їй паспорта громадянина України замість втраченого є безпідставним. Це рішення є неконкретизованим. Посилається на те, що нею були надані всі передбачені Порядок № 302 документи.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що 05.01.2021 ОСОБА_1 звернулась до Слов`янського МВ ГУ ДМС у Донецькій області із заявою про оформлення паспорта громадянина України замість втраченого паспорта серії НОМЕР_1 виданого 24.01.2000 Ровеньківським МВ УМВСУ в Луганській області. У заяві про втрату або викрадення паспорта позивачем було вказано прізвище « ОСОБА_1 ». До заяви позивачем були надані такі документи: - копія паспорта громадянина України виданого на ім`я ОСОБА_1 ; - копія ІНН на ім`я ОСОБА_1 ; - свідоцтво про народження на ім`я ОСОБА_1 ; - свідоцтво про народження оформлене на ім`я ОСОБА_1 (донька позивача). Посилається на те, що Слов`янським МВ ГУ ДМС була сформована заява-анкета №5521256 від 05.01.2021 на ОСОБА_1. , та розпочата процедура встановлення особи заявника. При перевірці наданих документів, особу ОСОБА_1. , ІНФОРМАЦІЯ_1 не було ідентифіковано. Під час проведення процедури ідентифікації особи позивачем було заповнено запитальник, у якому були вказані особи для проведення опитування. Зазначені особи для опитування не з`явилися і не надано в повному обсязі документів, які б надали можливість встановити особу заявника, що не дало змогу прийняти рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України. На підставі цього Слов`янським МВ ГУ ДМС у Донецькій області прийнято рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина України ОСОБА_1. , і сповіщено позивача, що вона має право повторно звернутися до територіального органу/підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі усунення обставин, у зв`язку з якими їй було відмовлено в оформлені паспорта. Вважає, що дії Слов`янського МВ ГУ ДМС у Донецькій області є законні та у повній мірі відповідають приписам нормативно-правових актів, що регламентують порядок оформлення та видачу паспорта громадянина України у будь-якому вигляді і тому не можуть бути кваліфіковані як протиправні.
Ухвалою суду від 25 червня 2021 року позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою суду від 5 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані у відповідача докази. Призначено підготовче засідання на 4 серпня 2021 року.
Ухвалою суду від 4 серпня 2021 року відкладено підготовче засідання на 30 серпня 2021 року. Продовжено строк підготовчого провадження.
Ухвалою суду від 30 серпня 2021 року замінено відповідача у справі № 200/7708/21 Слов`янський міський відділ Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області на Головне управління Державної міграційної служби в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ДМС). Відкладено підготовче засідання на 4 жовтня 2021 року. Продовжено строк підготовчого провадження.
Ухвалою суду від 4 жовтня 2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 22 жовтня 2021 року.
Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 подала заяву до Слов`янського МВ про трату паспорта. Адресою заявника вказано АДРЕСА_1 (без реєстрації).
5 січня 2021 року складено заяву-анкету № 5521256 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 24.01.2000 Ровенським МВ УМВС України в Луганській області, підстава оформлення - втрата.
У вказаних заявах вказано контактний телефона заявника.
Також 05.01.2021 позивачем заповнено запитальник в рамках проведення процедури ідентифікації особи під час вклеювання фотокартки, оформлення паспорта громадянина України (у формі картки), паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі паспорта громадянина України зразка 1994 року, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження.
У цьому запитальнику вказано, зокрема, контактний телефона, місце проживання АДРЕСА_1 (без реєстрації), попередні місця проживання с. Кленова м. Ровеньки Луганської області і м. Донецьк (до 2014 року), відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи: - дочка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , і мати ОСОБА_4 .
Крім того, позивачем надані копії:
- копія свідоцтва про народження (повторне) від 22.07.2015 серія НОМЕР_2 , відповідно до якого ОСОБА_5 і ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Україна, Луганська область м. Ровеньки;
- копія паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданий 24.01.2000 Ровенським МВ УМВС України в Луганській області на ім`я « ОСОБА_1 » (російською мовою « ОСОБА_1 »), ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження місто Ровеньки Луганської області, прописана в селище Кленове (м. Ровеньки Луганської області);
- картка фізичної особи - платника податків від 07.04.2003 (дублікат), яка видана Державною податковою інспекцією м. Ровеньки на ім`я « ОСОБА_1 »;
- копія паспорта громадянина України № НОМЕР_3 від 24.03.2020 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- копія свідоцтва про народження від 03.03.1995, відповідно до якого ОСОБА_1 і ОСОБА_1 є батьками ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: с. Кленове (м. Ровеньки Луганської області).
3 березня 2021 року Слов`янським МВ ГУ ДМС складено лист № 1402.58-994/1402.58.1-21, яким позивача повідомлено про те, що її заява від 05.01.2021 про оформлення паспорта громадянина України замість втраченого розглянута. За результатами перевірки їй відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України на підставі п.п. 5 п. 100 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302, у зв`язку з не наданням у повному обсязі документів та інформації, необхідної для оформлення і видачі паспорта. Також роз`яснено, що вона має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими було відмовлено в оформленні паспорта.
4 березня 2021 року начальником Слов`янського МВ ГУ ДМС затверджено висновок за заявою про втрату паспорта ОСОБА_1 . Відповідно до цього рішення прийнято рішення відмовити в оформленні і видачі паспорта громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Ровеньки Луганської області, у зв`язку з тим, що вона не надала в повному обсязі документи та інформацію, необхідну для оформлення і видачі паспорта, та її особу не встановлено.
У вказаному висновку зазначено, що при перевірці наданих документів заявницю не було ідентифіковано, у зв`язку з чим необхідно було проведення процедури встановлення особи. Але опитування родичів, які були зазначені у зверненні станом на 04.03.2021 не було проведено, так як вони не з`явились.
Рішення прийнято на підставі пп.пп. 5 і 6 п. 100 Порядку № 302.
До суду надана роздруківка вебсторінки МВС України «Пошук паспорта громадянина України серед викрадених та втрачених» щодо паспорту НОМЕР_1 .
Також до суду надана копія довідки Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ровенського міського управління юстиції у Луганській області від 16.07.2015 № 71/06-108, яка видана ОСОБА_1 про те, що 09.10.1993 у виконкомі Кленової селищної ради міста Ровеньки зареєстровано шлюб 09.10.1993 між ОСОБА_7 та ОСОБА_1
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови в оформленні паспорту громадянина України замість втраченого.
Частинами 1 і 2 ст. 21 Закону України від 20 листопада 2012 року № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» установлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (далі - Порядок № 302), передбачено, що в разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.
Згідно з п. 16 Порядку № 302 ДМС має право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв`язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта.
Внутрішньо переміщена особа подає документи до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта за місцем проживання, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, про що зазначено в п. 20 Порядку № 302.
Пунктом 24 Порядку № 302 передбачено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Суд звертає увагу на те, позивачу не було відмовлено в прийнятті документів.
Приписами пунктів 25-28 Порядку № 302 передбачено, що в разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).
Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
У разі виявлення помилок в заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта вносить до неї відповідні виправлення.
Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу.
Після перевірки заявником правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
Отже, відповідний працівник формує заяву-анкету, а особа перевіряє правильність внесених до заяви-анкети відомостей.
З наданих представником позивача в судовому засіданні від 22.10.2021 пояснень випливає, що позивач була згодна із зазначенням її прізвища « ОСОБА_1 », оскільки це відповідало її іншим документам.
Згідно з п. 46 Порядку № 302 заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи: 1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта); 2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); 3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи); 6) документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; 7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття; 9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Відповідно до п.п. 48 і 49 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.
Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється паспорт.
Приписами п.п. 51, 53, 61 і 62 Порядку № 302 передбачено, що ідентифікація особи, на ім`я якої оформляється паспорт у зв`язку з поданням заяви про втрату паспорта і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
Працівником територіального підрозділу ДМС проводиться перевірка персональних даних особи за даними обліку територіального органу ДМС.
У разі коли паспорт зразка 1994 року був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС.
У разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку.
З наданих представником відповідача у судовому засіданні від 22.10.2021 пояснень випливає, що відповідна документація щодо видачі позивачу паспорта громадянина України, копія якого надана позивачем (ЕМ505627, виданого 24.01.2000), залишилася на тимчасово окупованій території України.
Пунктом 43 Порядку № 302 передбачено, що в разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до МВС, Національної поліції, Мін`юсту, органів ДФС, навчальних закладів, військових частин, військових комісаріатів, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.
Одночасно проводиться перевірка за даними обліку територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України проводиться, зокрема, за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних відділів ведення Державного реєстру виборців.
Крім того, у виключних випадках за відсутності фотокартки особи та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, з метою встановлення особи проводиться опитування родичів, сусідів, які були зазначені у письмовому зверненні. За результатами їх свідчень складається акт встановлення особи за формою, встановленою МВС.
Строк проведення процедури встановлення особи не повинен перевищувати двох місяців.
Згідно з п.п. 63 і 64 Порядку № 302 за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі втраченого паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України "Про громадянство України", працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за формою, встановленою МВС, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.
Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника відповідно до пунктів 100 і 101 цього Порядку.
Підпунктами 5 і 6 п. 100 Порядку № 302 передбачено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо: особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта (пп. 5); особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи (пп. 6).
Суд зазначає, що у висновку від 04.03.2021 суб`єктом владних повноважень не наведено конкретизованої інформації в частині документів, які, на думку Слов`янського МВ ГУ ДМС, не в повному обсязі надала позивач. При цьому, до суду не надано жодних відомостей щодо пропонування позивачу надати певні документи як під час прийняття її заяв від 05.01.2021 так і в наступному.
Суд вважає за доцільне наголосити, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.
Зі змісту наданих представником відповідача в судовому засіданні від 22.10.2021 пояснень випливає, що Слов`янський МВ ГУ ДМС не викликав осіб з метою проведення опитування для здійснення процедури встановлення особи
Представник відповідача в судовому засіданні від 22.10.2021 надав пояснення щодо відсутності у територіального органу ДМС обов`язку запрошувати (викликати тощо) осіб з метою проведення опитування для здійснення процедури встановлення особи. На думку відповідача саме позивач мала вживати відповідні заходи.
Суд зазначає, що опитування родичів, сусідів з метою встановлення особи є складовою частиною процедури встановлення особи, яка застосовується у виключних випадках.
Безпосередньо Порядком № 302 не конкретизовано які саме заходи мать вчинятися уповноваженими особами для здійснення вказаної процедури.
Але з метою реалізації власної компетенції, якщо суб`єкт владних повноважень дійшов висновку про необхідність проведення такої процедури, то саме цей суб`єкт має здійснити розумні та достатні заходи для проведення опитування для здійснення процедури встановлення особи.
Суд зазначає, що позивач повідомила Слов`янському МВ ГУ ДМС свою адресу проживання в м. Слов`янську, а також контактний номер телефону, а тому він не був позбавлений можливості повідомити позивача про необхідність опитування її родичів для здійснення процедури встановлення особи.
Проте Слов`янський МВ ГУ ДМС не повідомив позивача про проведення вказаної процедури.
Суд зазначає, що вказана процедура застосовується у виняткових випадках і позивач не могла знати про обов`язковість її застосування, а також про порядок її застосування (дату, час, місце тощо).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач, в особі Слов`янського МВ ГУ ДМС, не вжив всіх можливих заходів для встановлення особи позивача, а саме не здійснив і не намагався здійснити опитування її родичів.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що рішення про відмову позивачу в оформленні і видачі паспорта громадянина України є необґрунтованим і передчасним, а тому є протиправним та має бути скасованим.
Зі змісту доданих до позовної заяви документів і наданих представником позивача пояснень випливає, що позивач не була ознайомлена безпосередньо з висновком від 04.03.2021 і, фактично, оскаржує повідомлене у листі від 03.03.2021 рішення.
Суд зазначає, що належним способом захисту порушеного права в цій частині є скасування рішення Слов`янського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області про відмову в оформленні і видачі паспорта громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленого висновком за заявою про втрату паспорта ОСОБА_1 , затвердженого 4 березня 2021 року
При цьому, Ураховуючи приписи ч. 2 ст. 9 КАС України, з метою забезпечення правової визначеності в спірних правовідносинах, суд вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог для захисту прав позивача і прийняти рішення про скасування вказаного рішення, що відповідає приписам п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання прийняти рішення про оформлення паспорта громадянина України суд зазначає, що ця вимога є передчасною, оскільки суб`єкт владних повноважень не реалізував власну компетенцію щодо опитування родичів позивача для здійснення процедури встановлення особи. Тому позовні вимоги в цій частині мають бути задоволені шляхом зобов`язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 5 січня 2021 року про оформлення паспорта громадянина України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до квитанції № 8952-ВЕН3-3К7Р-17Р5 від 29.06.2021 позивачем сплачено 908,00 грн судового збору за подання позову.
До позову додано ордер серія АН № 1000627, виданий на підставі договору б/н від 17.03.2021, що посвідчує повноваження адвоката Шевченка Сергія Анатолійовича (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 1394 від 15.05.2002).
Також надано договір від 17.03.2021, укладений між позивачем та адвокатом Шевченком Сергієм Анатолійовичем щодо складання позовної заяви і представництва в Донецькому окружному адміністративному суді у справі про скасування рішення про відмову в оформленні паспорта громадянина України.
В акті прийому-передачі виконаних робіт від 18.04.2021 зазначено, що адвокат Шевченко С.А. по договору від 17 березня 2021 року виконав та передав позивачу послуги: - вивчення документів клієнта, що обґрунтовують його позицію у справі в кількості 3 години; - вивчення законодавства та судової практики, яке стосується предмету позовних вимог ОСОБА_1 у кількості 2 години; - складання позовної заяви ОСОБА_1 до Слов`янського міського відділу ДМС України в Донецькій області в кількості 4 години; - формування пакету документів із роздруківкою відповідних копій документів, для додавання до позовної заяви в кількості 1 години. Зазначено, що час який витрачений адвокатом при наданні професійної правничої допомоги по справі складає 9 годин. Вартість послуг адвоката 5 000,00 грн.
Відповідно до копії квитанції від 18.04.2021 адвокатом Шевченко С.А. прийнято від позивача 5 000,00 грн гонорару по договору від 17.03.2021 за складання позовної заяви в ДОАС до Слов`янського міського відділу ДМС в Донецькій області.
До закінчення судових дебатів до суду не було подано заяву про подання доказів щодо судових витрат після ухвалення рішення суду.
Частиною 1 і п. 3 ч. 3 ст. 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.
Частинами 2-7 ст. 134 КАС України встановлено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
У відповідності до ч. 9 ст. 139 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
При цьому, згідно з ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат згідно з ч. 9 ст. 139 КАС України, суд дійшов висновку, що позивач має право на часткове відшкодування судових витрат, які складаються з витрат зі сплати судового збору і витрат на професійну правничу допомогу.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 2 954,00 грн (2500,00 грн витрат на професійну правничу допомогу і 454 грн судового збору) понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 37841728, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 20) про скасування рішення і зобов`язати вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Слов`янського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області про відмову в оформленні і видачі паспорта громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленого висновком за заявою про втрату паспорта ОСОБА_1 , затвердженого 4 березня 2021 року.
Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 5 січня 2021 року про оформлення паспорта громадянина України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області суму судових витрат у розмірі 2954 (дві тисячі дев`ятсот п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, скорочене рішення проголошене в судовому засіданні 22 жовтня 2021 року. У повному обсязі рішення буде складене протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 22 жовтня 2021 року.
Суддя К.О. Куденков