
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2021 року Справа № 160/12813/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Чумаківської сільської ради
про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
28.07.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Чумаківської сільської ради, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Чумаківської сільської ради №113-8/VІІІ від 22.06.2021 року;
- зобов`язати Чумаківську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність за вх.№1639 від 17.05.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було прийнято рішення №113-8/VІІІ від 22.06.2021 року відповідно до якого відмовлено позивачу у передачі земельної ділянки площею 2,0000 га (кадастровий номер 1221488000:01:093:0018) у власність у зв`язку з тим, що за даними Публічної кадастрової карти земельна ділянка з кадастровим номером 1221488000:01:093:0018 перенесена до архіву з 27.04.2021 року. Позивач вважає, що вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки не відповідає чинному законодавству. З огляду на вищевикладене, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити.
30.07.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
27.08.2021 року від Чумаківської сільської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що оскаржуване позивачем рішення прийняте правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1221488000:01:093:0012 також було утворено інші земельні ділянки проекти землеустрою, які також були розроблені ФОП ОСОБА_2 та надані до відділу у Дніпровському районні Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області: 1221488000:01:093:0018, 1221488000:01:093:0017, 1221488000:01:093:0016, за даними Публічної кадастрової карти земельна ділянка з кадастровим номером 1221488000:01:093:0018 перенесена до архіву з 27.04.2021 року а її реєстрація скасована. З огляду на вказане відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 06.04.2021 року Чумаківська сільська рада рішенням №61-6/VІІІ надала ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності у приватну власність для ведення особистого селянського господарства шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1221488000:01:093:0012.
Позивачем розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га. шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1221488000:01:093:0012.
20.04.2021 року за заявою позивача проведено реєстрацію земельної ділянки, присвоєно кадастровий номер 1221488000:01:093:0018 та видано витяг з Державного земельного кадастру за номером НВ-1215852472021.
27.04.2021 року позивач звернувся до Чумаківської сільської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність.
Рішенням Чумаківської сільської ради №113-8/VІІІ від 22.06.2021 року відмовлено позивачу у передачі земельної ділянки площею 2,0000 га (кадастровий номер 1221488000:01:093:0018) у власність у зв`язку з тим, що за даними Публічної кадастрової карти земельна ділянка з кадастровим номером 1221488000:01:093:0018 перенесена до архіву з 27.04.2021 року.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням та вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, що і стало підставою для звернення з даною позовною заявою до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав.
Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини третьої статті 79-1 Земельного кодексу України сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Згідно частини четвертої статті 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (частина дев`ята статті 79-1 Земельного кодексу України).
Згідно із частиною дев`ятою статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до частини десятої статті 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлює Закон України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI (далі – Закон № 3613-VI).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр»:
- державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;
- кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону № 3613-VI земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Згідно з частиною другою статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Частиною п`ятою статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок.
Відповідно до частини шостої статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Згідно з частиною сьомою статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці.
Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно (частина восьма статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Згідно частини першої статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки ділянку (частина восьма статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер ділянку (частина дев`ята статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
Згідно із частиною десятою статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: - поділу чи об`єднання земельних ділянок; - якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; - ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно частини другої статті 25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки.
Частиною четвертої статті 25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі поділу або об`єднання земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовуються, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається.
У Поземельній книзі на земельні ділянки, сформовані в результаті поділу або об`єднання земельних ділянок, здійснюється запис про такий поділ чи об`єднання із зазначенням скасованих кадастрових номерів земельних ділянок (частина друга статті 27 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
Згідно частини першої статті 35 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастрова карта (план) ведеться для актуалізованого відображення у часі об`єктів Державного земельного кадастру у межах кадастрового кварталу, кадастрової зони, у цілому в межах території адміністративно-територіальної одиниці (село, селище, місто, район, область, Автономна Республіка Крим).
Відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про Державний земельний кадастр» на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оприлюднюються картографічна основа, індексні кадастрові карти (плани) та всі відомості Державного земельного кадастру, передбачені статтями 12-15 цього Закону, в тому числі у векторному вигляді, без права їх зміни (редагування).
«Порядок ведення Державного земельного кадастру» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі – Порядок № 1051).
Згідно із пунктом 114 Порядку № 1051 державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
- поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання;
- коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру;
- ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.
Відповідно до абз.5 пункту 114 Порядку № 1051 у разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб`єктів таких прав.
Згідно із абзацом шостим пункту 114 Порядку № 1051 відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації: - набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; - відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; - зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
Внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку в разі її поділу чи об`єднання з іншою земельною ділянкою, а також відновлення її меж здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги (абзац перший пункту 135 Порядку № 1051).
Згідно із пунктом 138 Порядку № 1051 відомості про земельну ділянку та інші об`єкти Державного земельного кадастру у разі виправлення помилки щодо реєстрації земельної ділянки або виправлення помилкового перенесення відомостей про земельну ділянку з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру та у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки або виправлення помилки щодо інших об`єктів Державного земельного кадастру: - набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; - відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; - зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначив, що відомості про земельну ділянку кадастровий номер 1221488000:01:093:0018 перенесені до архіву з 27.07.2021, у зв`язку із чим вказана земельна ділянка припинила існування як об`єкт цивільних прав.
Для з`ясування обставин щодо архівування спірної земельної ділянки з кадастровим номером 1221488000:01:093:0018, 15.07.2021 року Чумаківська сільська рада звернулась до Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області.
Листом від 20.07.2021 року № 18-4-0.61-6186/2-21 Головне управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області повідомило відповідача, зокрема, про те, що на розгляд до відділу у Дніпровському районні Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надійшов проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистою селянського господарства, розроблений ФОП ОСОБА_2 . За заявою розробника державним реєстратором було сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221488000:01:093:0018, 1221488000:01:093:0017, 1221488000:01:093:0015, 1221488000:01:093:0016 шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1221488000:01:093:0012. Проте, внесені відомості про земельні ділянки містили помилки, які були допущені при реєстрації поділу земельної ділянки - 1221488000:01:093:0012, а тому державний реєстратор здійснив утворення земельної ділянки 1221488000:01:093:0019 за рахунок об`єднання наступних земельних ділянок: 1221488000:01:093:0018, 1221488000:01:093:0017, 1221488000:01:093:0015, 1221488000:01:093:0016.
В листі також зазначено, що вказані земельні ділянки були перенесені до архіву, а їх державна реєстрація була скасована. Натомість шляхом поділу земельної ділянки за кадастровим номером 1221488000:01:093:0019 було здійснено реєстрацію земельних ділянок: 1221488000:01:093:0024, 1221488000:01:093:0023, 1221488000:01:093:0025, 1221488000:01:093:0020.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 1221488000:01:093:0018 була скасована та інформація щодо неї з 27.04.2021 року перенесена до архіву, що підтверджується долученою до матеріалів справи інформацією з Публічної кадастрової карти України.
Окрім цього, з матеріалів справи вбачається, що станом на час розгляду справи діє заборона на підставі ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 року по справі №160/9375/21 Чумаківській сільській раді Дніпровського району Дніпропетровської області та її виконавчим органам, постійним комісіям, Чумаківському сільському голові тощо, вносити у порядок денний та розглядати на сесії питання про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства з кадастровими номерами 1221488000:01:093:0023, 1221488000:01:093:0020, 1221488000:01:093:0024, 1221488000:01:093:0025, 1221488000:01:093:0012, 1221488000:01:093:0019 та іншими земельними ділянками, що можуть бути утворені за рахунок зазначених вище ділянок, в тому числі в результаті поділу та/або об`єднання, до набрання рішенням суду законної сили.
Враховуючи наведене вище, а також той факт, що земельна ділянка з кадастровим номером 1221488000:01:093:0018 припинила існування як об`єкт цивільних прав у зв`язку з скасуванням державної реєстрації земельної ділянки, враховуючи приписи ч.8 ст.186 Земельного кодексу України, суд дійшов висновку, що Чумаківська сільська рада не мала законних підстав для затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки з кадастровим номером 1221488000:01:093:0018 у власність позивача.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону № 3613-VI відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Враховуючи, що відповідно до статті 16 Закону № 3613-VI кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі та такий номер зазначається у рішеннях органу місцевого самоврядування про передачу цієї ділянки у власність та про затвердження документації із землеустрою, відповідач 22.06.2021 за відсутності відомостей щодо земельної ділянки кадастровий номер 1221488000:01:093:0018 у Публічній кадастровій карті України із зареєстрованим правом власності на неї та перенесенням відомостей щодо такої земельної ділянки до архіву, правомірно прийняв оскаржуване рішення.
При цьому, у разі відновлення даних щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1221488000:01:093:0018, або отриманням позивачем документації щодо відведення земельної ділянки із новим кадастровим номером, присвоєним спірній земельній ділянці, позивач не позбавлений права на повторне подання відповідачеві заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, підстави для зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву вх.№1639 від 17.05.2021 року на час розгляду цієї справи по суті відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Позивачем не доведено та судом не встановлено наявності підстав для скасування оскаржуваного рішення. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Чумаківської сільської ради (52020, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с.Чумаки, вул.Шкільна, 13, код ЄДРПОУ 04339793) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв