Рішення № 100502301, 22.10.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2021
Номер справи
140/9864/21
Номер документу
100502301
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9864/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення заборгованості по фінансових санкціях в сумі 34 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення 05.08.2019 фактичної перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , було встановлено факт зберігання 10 пачок сигарет без марок акцизного податку, чим порушено вимоги статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Порушення зафіксовано в акті перевірки від 06.08.2019 за №03/185/40-01/ НОМЕР_1 , на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення від 04.02.2020 № 000182-32 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Також працівниками ГУ ДПС у Волинській області 14.07.2020 проведено фактичну перевірку згаданого магазину, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач, під час якої встановлено, зокрема, факт роздрібного продажу сигарет без наявності ліцензії, про що зафіксовано в акті перевірки від 15.07.2020 №03/106/32-05/ НОМЕР_1 . За наслідками цієї перевірки позивачем прийнято рішення від 13.01.2021 № 000012-09 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії.

Вказані рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому порядку не оскаржені та не скасовані. Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатив, а тому ГУ ДПС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 34 000,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) сторін.

Копію ухвали від 13.09.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 17.09.2021, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення. У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не подав, однак подав клопотання про закриття провадження у справі.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 22.10.2021 відмовлено у задоволення клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у справі.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 05.08.2019 було проведено фактичну перевірку магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торговельну діяльність ФОП ОСОБА_1 . Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 30.07.2019 №2646 та направлень на фактичну перевірку від 01.08.2019 №409, №408.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 06.08.19 №03/185/40-01/ НОМЕР_1 , яким встановлено порушення вимог:

- ст. 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон №481/95-ВР) та "Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 27.12.10, а саме за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку.

Зокрема, 05.08.2019 в ході перевірки в магазині під прилавком було виявлено 10 пачок сигарет 2-х видів (описані у додатку №1 до акта перевірки) без марок акцизного податку. Як слідує із пояснення продавця ОСОБА_2 , вартість сигарет не знає, документи, що підтверджують їх походження відсутні.

На підставі акта перевірки від 06.08.19 №03/185/40-01/ НОМЕР_1 в. о. начальника ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 04.02.2020 №000182-32 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Також судом встановлено, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 14.07.2020 було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 . Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 13.07.2020 №1314 та направлень на фактичну перевірку від 13.07.2020р. №275, №276.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 15.07.2020 №03/106/32-05/ НОМЕР_1 , яким встановлено порушення вимог:

- ст. 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР;

- пп. 1, 2, 12 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями).

Зокрема, в магазині працівниками податкового органу було придбано одну пачку сигарет «Complement red» по ціні 32,00 грн. Реєстратор розрахункових операцій підприємцем не застосовано, фіскальний чек не видано, накладні на сигарети не пред`явлені. Також під час перевірки встановлено відсутність у відповідача ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами на дане місце торгівлі.

На підставі акта перевірки від 15.07.2020 №03/106/32-05/2393317898 начальником ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 13.01.2021 №000012-09 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії.

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржував.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України 481/95-BP від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (з наступними змінами та доповненнями).

Згідно з вимогами частини 14 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 (далі - Закон України №481/95-BP) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно зі статтею 1 Закону України №481/95-BP ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24 жовтня 2014 року №213).

Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону №481/95-ВР маркування тютюнових виробів, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином:

на кожній одиниці тютюнової продукції (сигареті, цигарці тощо) вказується власна назва виробу.

На кожній пачці, коробці або сувенірній коробці вказується:

найменування суб`єкта господарювання-виробника або тютюнової компанії;

загальна та власна назви;

наявність фільтруючого мундштука;

кількість одиниць у пачці, коробці чи в сувенірній коробці;

відомості щодо вмісту смоли та нікотину в диму однієї сигарети (щодо сигарет), які наносяться на зовнішню поверхню однієї меншої сторони упаковки тютюнових виробів і займають не менше 15 відсотків площі цієї сторони;

медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, зазначених у цій частині статті;

штриховий код.

На упаковці (за виключенням прозорих обгорток), в якій вироби знаходяться в пачках або коробках, вказується:

загальна та власна назви виробу;

кількість одиниць продукції в упаковці;

медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, зазначених у цій частині статті;

штриховий код.

На транспортній тарі вказується:

загальна та власна назви виробу;

найменування суб`єкта господарювання-виробника та його місцезнаходження;

кількість одиниць продукції в упаковці;

дата виготовлення.

Частиною 1 ст. 17 Закону України №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини другої статті 17 вищевказаного Закону України №481/95-BP до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень; виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Згідно з частиною п`ятою статті 17 Закону України №481/95-BP у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 04.02.2020 №000182-32 та від 13.01.2021 №000012-09 у встановленому порядку відповідачем не оскаржувались та не скасовані, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатив, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 34 000,00 грн. підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р UA488999980314030561000003514, одержувач коштів ГУК у Волинській області/с. Затурці/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009371, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 34 000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679).

Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Суддя В.Д. Ковальчук