ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" березня 2007 р.Справа № 12/12-134
17 год. 15 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі
при секретарі судового засідання
Розглянув справу
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія», м. Тернопіль
до відповідача: Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль
про: скасування рішення Тернопільської ОДПІ від 22.12.2006р. №0012482303/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині застосування санкцій, передбачених п. 8 ст. 17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За участю представників сторін:
позивача: Авдєєв А.Ф. –директор, протокол загальних зборів №2 від 01.11.2005р.;
Мельник О.С. –представник, довіреність від 01.02.2007р.
відповідача: Полівчак С.С. –головний державний податковий інспектор, довіреність №40/7/10-015 від 04.01.2007р.
Суть справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія», надалі позивач, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль, надалі відповідач, про скасування рішення від 22.12.2006р. №0012482303/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині застосування санкцій, передбачених п. 8 ст. 17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на Акт Тернопільської ОДПІ від 18.12.2006р. №011038/1918/23-03/23593830 «Перевірки щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів», протокол по адміністративне правопорушення від 20.12.2006р. №053002, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.12.2006р. №0012482303/0/86805, Акт №102 від 24.06.2005р. сервісного обслуговування, довідку «Про опломбування реєстраторів розрахункових операцій», реєстраційне посвідчення №1918006841 від 21.06.2005р., фіскальні звітні чеки та виписку обліку руху готівки та сум розрахунків.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує, також подав заяву №9 від 26.02.2007р. про уточнення позовних вимог, в які просить суд частково скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.12.2006р. №0012482303/0 в частині застосування санкцій, передбачених п. 8 ст. 17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Суд приймає подану позивачем заяву про уточнення позовних вимог як таку, що подана відповідно до вимог чинного законодавства, прав та охоронюваних законом інтересів інших осіб не порушує.
Тернопільська ОДПІ у поданому запереченні №5113/7/10-015 від 29.01.2007р. позовні вимоги не визнає і просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що перевіркою встановлено ряд порушень норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та положень «Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, які є додатком №7 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобі контролю та управлінням товарним та грошовим обігом»від 27.06.2002р. №13, що послугувало прийняття податковим органом відповідного рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено.
18 грудня 2006 року працівниками Тернопільської ОДПІ проведена перевірка щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів господарської одиниці –газова автозаправна станція, що розташована за адресою с. В. Гаї Тернопільського району та належить суб’єкту підприємницької діяльності ТОВ «Енергія», за результатами якої складений Акт №011038/1918/23-03/23593830, надалі Акт перевірки.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в Акті перевірки порушення позивачем п. 3, 4, 9 ст. 3, ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 10, 15 «Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, які є додатком №7 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управлінням товарним та грошовим обігом»від 27.06.2002р. №13, а саме не роздруковано щоденного фіскального звітного чеку за 29.10.2006р.; РРО MINI 500.02 МЕ, заводський номер № ПБ 57104642, реєстраційне посвідчення до РРО №1918006841 не забезпечує керівництво паливно-роздавальною колонкою –відпуск пального через паливно-роздавальну колонку та друк розрахункового документа не проводиться в єдиному технологічному циклі; до РРО не підключено необхідні програмно-технічні засоби, які мають бути складовою частиною РРО MINI 500.02 МЕ, і таким чином не забезпечено незмінності конструкції та програмного забезпечення вищезазначеного РРО.
Даний Акт перевірки був підписаний працівниками податкової служби та від господарюючого суб’єкта –оператором без заперечень.
22 грудня 2006 року Тернопільською ОДПІ прийняте рішення №0012482303/0/86805 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким на підставі Акту перевірки від 18.12.2006р. №011038/1918/23-03/23593830, згідно з п. 4, 8 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за встановлені порушення п. 3, 4, 9 ст. 3 Закону України ««Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2040 грн.
Дане рішення податкового органу в частині застосування санкцій, передбачених п. 8 ст. 17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в розмірі 1700 грн. і просить скасувати позивач.
Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступного.
Враховуючи те, що позивачем по справі подана заява про уточнення позовних вимоги, яка прийнята судом, тому досліджується правомірність прийняття рішення про застосування штрафних санкцій в частині застосування санкцій, передбачених п. 8 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Преамбула Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», надалі Закон №265-95, визначає, що цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно положень статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Як вбачається із змісту статті 3 вказаного Закону ця норма визначає для зазначених в ній суб’єктів підприємницької діяльності обов’язок дотримання двох умов при використанні реєстраторів розрахункових операцій –застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включенні до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та забезпечувати додержання встановленого порядку їх застосування.
Частиною 1 статті 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктами 10, 15 «Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, які є додатком №7 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобі контролю та управлінням товарним та грошовим обігом»від 27.06.2002р. №13 передбачено, що електронні контрольно-касові апарати (надалі ЕККА) повинні забезпечувати, зокрема
-- формування фіскальним блоком команд управління дозволу (заборони) відпускання пального з паливороздавальної колонки (надалі ПРК), які надходять до програмно-технічних засобів управління ПРК;
-- передачу від ПРК до фіскального блока інформації про об'єм відпущеного на поточний момент пального і відображення її на індикаторі оператора;
-- можливість проведення розрахунків за замовлене/відпущене пальне у готівковій та не менш як у чотирьох безготівкових формах оплати, у тому числі з використанням банківських платіжних карток Національної системи масових електронних платежів;
-- автоматичне введення з платіжного термінала інформації про вартість фактично сплаченого за допомогою платіжної картки пального до оперативної пам'яті фіскального блока.
У режимі реєстрації відпускання пального ЕККА повинен забезпечувати у єдиному нерозривному технологічному циклі:
-- управління відпусканням пального;
-- реєстрацію об'єму (в літрах) та вартості (у гривнях) відпущеного пального кожного найменування окремо за готівковою та кожною безготівковою формами оплати;
-- відображення на індикаторі оператора стану кожного роздавального крана ПРК (робочий, аварійний), а також для кожної замовленої дози - поточної інформації про об'єм відпущеного пального (у літрах) через цей роздавальний кран:
-- дебетування платіжних карток;
-- друкування чеків установленої форми, які додатково містять номери ПРК, через які здійснювалося відпускання пального, об'єм (в літрах) і вартість (у гривнях) фактично відпущеного пального.
В Акті перевірки зазначено, що позивачем на АЗС використовується реєстратор розрахункових операцій моделі MINI 500.02 МЕ, заводський номер №ПБ 57104642, який на думку перевіряючих не забезпечує керівництво паливно-роздавальною колонкою –відпуск пального через паливно-роздавальну колонку та друк розрахункового документа не проводиться в єдиному технологічному циклі, до РРО не підключено необхідні програмно-технічні засоби, які мають бути складовою частиною РРО MINI 500.02 МЕ, таким чином, як вказано в Акті - не забезпечено незмінності конструкцій та програмного забезпечення РРО.
До матеріалів справи позивачем долучено наступні матеріали:
-- реєстраційне посвідчення №1918006841 від 21.06.2005р., згідно з яким Державною податковою інспекцією у місті Тернополі здійснено реєстрацію реєстратора розрахункових операцій РРО MINI 500.02 МЕ;
-- Акт №102 від 24.06.2005р., який складений про сервісне обслуговування центром ТОВ «Надзбруччя-Сервіс»по договору № ГД-00105 від 16.06.2005р., згідно з яким останній виконав роботи з введення в експлуатацію реєстратора розрахункових операцій MINI 500.02 МЕ, версія внутрішнього програмного забезпечення –ВЕР:52-02, заводський номер №ПБ 57104642, фіскальний номер №1918006841, який належить ТОВ «Енергія»і перебуває на газовій заправці в с. В.Гаї, і даний висновок про те, що даний реєстратор розрахункових операцій відповідає програмній та конструкторсько-технологічній документації виробника і введено в експлуатацію у складі технічних засобів (блоків), (дані фіскальної пам’яті нуль гривень 00 копійок);
-- довідку ТОВ «Надзбруччя-Сервіс», згідно якої встановлено, що конструкція та програмне забезпечення РРО відповідають модифікації, включеній до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, РРО працює у фіскальному режимі і 24 червня 2005 року о 10 годині 17 хвилин здійснено опломбування РРО;
-- лист Регіонального центру обслуговування систем та засобів контролю ТОВ «Надзбруччя-Сервіс»№1902/02 від 19.02.2007р., який виданий на запит ТОВ «Енергія», про те, що використання реєстратора розрахункових операцій MINI 500.02 МЕ з версією внутрішнього програмного забезпечення 52-02 у складі комплексів технічних засобів КТСФ НП-01 не передбачено технічною документацією;
-- Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, який є додатком до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних системі засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 14.03.2005р. №19, в якому зазначено спеціалізований електронний контрольно-касовий апарат для автозаправних станцій MINI 500.02 МЕ (у складі комплексі технічних засобів КТСФ НП-01 з версіями внутрішнього програмного забезпечення: 500/ST 08-1В; 08-2В; 08-4В);
-- фіскальні чеки, в яких відображено інформацію про найменування пального, об’єм відпущеного пального (у літрах), вартість відпущеного пального кожного найменування окремо за готівку.
Крім того, в Акті перевірки від 18.12.2006р. зазначено, що пломби встановленого зразку (РРО та КОРО) в наявності та в цілісності. Також, позивачем долучено до матеріалів справи Акти перевірок Тернопільської ОДПІ від 04.10.2005р., від 03.10.2006р., згідно з якими на АЗС в с. В.Гаї пломби встановленого зразку (РРО та КОРО) в наявності та в цілісності.
Відповідно до пункту 8 статті 17 Закону №265-95, на підставі якого і застосовано до ТОВ «Енергія»суму штрафних санкцій в розмірі 1700 грн., визначено, що за рішенням відповідних органів держаної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій реєстратора розрахункових операцій, в конструкцію чи програмне забезпечення якого внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника.
Відповідачем при здійсненні перевірки та оформленні Акту перевірки, а також поданими запереченнями не доведено належними та допустимими доказами факту внесення позивачем змін в конструкцію чи програмне забезпечення реєстратора розрахункових операцій, який використовується на АЗС, за здійснення яких і передбачена відповідальність п. 8 ст. 17 Закону №265/95, а лише застосування РРО, який нібито не забезпечує єдиного нерозривного технологічного циклу –відпуск пального та друк розрахункового документа, а також не підключення до РРО необхідних програмно-технічних засобів, що дало податковому органу зробити хибний висновок про незабезпечення незмінності конструкції та програмного забезпечення РРО.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що оскільки пунктом 8 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не передбачено застосування штрафних санкції в разі недодержання користувачем РРО єдиного нерозривного технологічного циклу, у відповідача не було правових підстав розповсюджувати приписи даної норми на операції, що нею не передбачені, а прийняте податковим органом рішення про застосування штрафних санкцій слід скасувати в частині застосування санкцій, передбачених п. 8 ст. 17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 1700 грн. Зазначене підтверджується також судовою практикою по аналогічних справах (Ухвала Вищого Адміністративного Суду України від 17.05.2006р.
Разом з тим, в зв’язку з прийняттям судом заяви ТОВ «Енергія»№49 від 26.02.2007р. про уточнення позовних вимог суд закриває провадження у справі в частині позовних вимог щодо скасування рішення Тернопільської ОДПІ від 22.12.2006р. №0012482303/0/86805 про застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судове рішення, ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Стаття 258 КАС України передбачає, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Разом з тим, судовий збір, сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, повертається ухвалою суду за клопотанням особи, яка його сплатила.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69–71, п. 2 ч. 1 ст. 157, ст. ст. 161-163 КАС України, господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Скасувати рішення Тернопільської ОДПІ від 22.12.2006р. №0012482303/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині застосування санкцій, передбачених п. 8 ст. 17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 1700 грн.
3. В іншій частині позовних вимог провадження у справі закрити.
4. Стягнути з державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія», м. Тернопіль, вул. Козацька,19, код 23593830, р/р 2600830013061 в ВІД «Ватра»ТОФ АКБ УСБ в м. Тернополі, МФО 338017, - 3 грн. 40 коп. в повернення сплаченого судового збору.
5. Виконавчий лист видати за заявою ТОВ «Енергія».
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі „12” березня 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя