Постанова № 100496510, 07.10.2021, Зачепилівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
07.10.2021
Номер справи
952/751/21
Номер документу
100496510
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 952/751/21

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.10.2021 суддя Зачепилівського районного суду Харківської області Яценко Є.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із СПД №1 Красноградського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, -

за ст. 124, ч.1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Зачепилівського районного суду Харківської області надійшли два адміністративні матеріали відносно гр. ОСОБА_1 за ст. 124, ч.1 ст. 130 КУпАП.

Щодо матеріалу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП суд виходить з наступного.

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 162054 від 23.09.2021 вбачається, що 23.09.2021 близько 19.30 год. на автодорозі між с. Устинівка-Зачепилівка Харківської області водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «ЗАЗ-110307», н/з НОМЕР_1 , не впорався з керуванням та допустив з`їзд в кювет, в результаті чого автомобіль отримав механічні пошкодження.

В судовому засіданні ОСОБА_1 визнав себе винним у скоєному правопорушенні та пояснив, що під час руху на автодорозі «Устинівка-Зачепилівка» не впоравсяз керуванням та допустив з`їзд в кювет, в результаті чого його автомобіль «ЗАЗ-110307», н/з НОМЕР_1 , зазнав незначних механічних пошкоджень. В скоєному ОСОБА_1 щиро розкаявся та просив суд суворо не карати.

В судовому засіданні було досліджено матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 162054 від 23.09.2021; пояснення ОСОБА_1 від 23.09.2021, схему місця ДТП від 23.09.2021.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 винний в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП – порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу.

Обтяжуючих відповідальність обставин судом не встановлено. Обставиною, що пом`якшує відповідальність є щире каяття порушника.

З урахуванням вищевикладеного та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, підстав для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП суд не вбачає та вважає доцільним призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу, яке буде повним та достатнім для попередження нових правопорушень з його боку.

У відповідності з ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та в порядку ст. 40-1 КУпАП, з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню на користь держави судовий збір, який складає 0.2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 454,00 грн. Тому з ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 454,00 грн.

Щодо матеріалу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП суд виходить з наступного.

23.09.2021 інспектором Красноградського РВП ГУНП в Харківській області Шашковим М.О. був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 162051, згідно якого 23.09.2021 близько 20.00 год. на автодорозі «Устинівка-Зачепилівка» водій ОСОБА_1 керував автомобілем «ЗАЗ-110307», н/з НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння (1.74 проміле), огляд проводився за допомогою алкотестера «Драгер», чим порушив вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав себе винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та надав клопотання про закриття провадження по справі у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування клопотання ОСОБА_1 посилався на те, що працівниками поліції проводився його огляд на стан сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів без присутності двох свідків чи відеозапису, що є грубим порушенням вимог ст. 266 КУпАП. Крім того в порушення Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 09.11.2015, поліцейськими не складався акт огляду та направлення водія на огляд, у разі виявлення ознак алкогольного сп`яніння.

Вивчивши протокол та додані до нього матеріали, розглянувши клопотання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП, суд приходить до висновку про необхідність закриття справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за наступних підстав.

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Разом з тим, приймаючи рішення у справі, суд має керуватися презумпцією невинуватості, закріпленою у ст. 62 Конституції України, відповідно до якої тягар доказування вини покладено на орган, який склав відповідний матеріал. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Диспозиція ч.1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння проводиться відповідно до ст. 266 КУпАП.

Відповідно до ч.1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Згідно вимог ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

В порушення вищевказаної норми поліцейським не надано до протоколу про адміністративне правопорушення відеозапис огляду водія ОСОБА_1 на стан сп`яніння за допомогою алкотестера «Драгер» чи пояснення двох свідків, які повинні бути присутніми під час огляду в разі незастосування відеозапису.

За змістом п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі Інструкції № 1452/735 від 09.11.2015) огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

П.8 Розділу ІІ Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735 передбачено форму направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

Пунктом 10 Розділу ІІ Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735 передбачено, що результати огляду на стан сп`яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп`яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп`яніння.

В порушення вищевказаних вимог Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735 поліцейськими не складався акт огляду та направлення на огляд водія ОСОБА_1 , які не долучені до протоколу про адміністративне правопорушення.

Також матеріали справи не містять відомостей про виконання поліцейськими вимог ч.ч.1,7 ст. 266 КУпАП щодо відсторонення водія ОСОБА_1 від керування транспортним засобом.

В силу ч.5 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Таким чином поліцейським при складанні протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП не дотримані вимоги ст. 266 КУпАП та Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735, тому огляд відповідно до вимоги ч.5 ст. 266 КУпАП вважається недійсним.

Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поза розумним сумнівом.

У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» від 06 грудня 1998 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».

Згідно п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.

Тому суддя приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі, у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 3, 8, 9, 62 Конституції України, ст. ст. 40-1, 121,124,130,245, 251,266,283,284 п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення за ст. 124 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн. (триста сорок грн.).

Перерахувати зазначену суму штрафу на користь держави: отримувач: ГУК Харківськ обл/Харківобл/21081300, ЄДРПОУ 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р UA 168999980313020149000020001, код бюджетної класифікації 21081300 (протокол серії ДПР18 № 162054 від 23.09.2021).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454,00 грн., який перерахувати до Державного бюджету України: отримувач коштів – ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Закрити адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Повернути ОСОБА_1 вилучене посвідчення водія НОМЕР_2 .

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Суддя Є.І. Яценко