Постанова № 100491301, 20.10.2021, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
344/4473/21
Номер документу
100491301
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/4473/21

Провадження № 3/344/2673/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2021 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В. з участю: секретаря Мельницької Л.Т., прокурорів Ляхович Д.С., Гринишин Л.М., захисника Яремчука О.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, що надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Івано-Франківськ, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, на утриманні одна неповнолітня дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на даний час працюючого начальником Івано-Франківського відділу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, на час адміністративних правопорушень працюючого начальником Івано-Франківського управління - виконувач обов`язків начальника Головного Управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И Л А:

До Івано-Франківського міського суду надійшли матеріали справ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення №33-02/184 (дата вчинення 21.12.2019), №33-02/188 (дата вчинення 27.04.2020), №33-02/190 (дата вчинення 30.10.2019), №33-02/192 (дата вчинення 28.11.2019), №33-02/194 (дата вчинення 28.11.2019), №33-02/196 (дата вчинення 21.12.2019), №33-02/198 (дата вчинення 28.01.2020), №33-02/200 (дата вчинення 25.02.2020), №33-02/202 (дата вчинення 26.03.2020), №33-02/204 (дата вчинення 27.04.2020), №33-02/206 (дата вчинення 27.05.2020), від 18 березня 2021 р., складеними за ч.1 ст.172-7 КУпАП, та відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення №33-02/185 (дата вчинення 21.12.2019), №33-02/187 (дата вчинення 28.01.2020 р.), №33-02/189 (дата вчинення 27.04.2020), №33-02/191 (дата вчинення 30.10.2019), №33-02/193 (дата вчинення 28.11.2019), №33-02/195 (дата вчинення 28.11.2019 р.), №33-02/197 (дата вчинення 21.12.2019), №33-02/199 (дата вчинення 28.01.2020), №33-02/201 (дата вчинення 25.02.2020), №33-02/203 (дата вчинення 26.03.2020), №33-02/205 (дата вчинення 27.04.2020), №33-02/207 (дата вчинення 27.05.2020) від 18 березня 2021 р., складеними за ч.2 ст.172-7 КУпАП, ОСОБА_1 30.10.2019, 28.11.2019, 21.12.2019, 28.01.2020, 25.02.2020, 26.03.2020, 27.04.2020 та 27.05.2020, перебуваючи в приміщенні ГУ ДПС в Івано-Франківській області за адресою: вул. Незалежності, 20, м.Івано-Франківськ, виконуючи обов`язки начальника Головного Управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, діючи всупереч вимогам п.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який виник у межах реалізації службового повноваження щодо матеріального заохочення державних службовців у зв`язку з необхідністю прийняття рішень, та прийняв в умовах реального конфлікту інтересів рішення, закріплені наказами «Про надбавки за інтенсивність праці» №11-ф від 21.12.2019, «Про надбавки за інтенсивність праці» №2-ф від 28.01.2020, «Про надбавки за інтенсивність праці» №19-ф від 27.04.2020, «Про преміювання працівників» №2-ф від 30.10.2019, «Про преміювання працівників» №4-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №5-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №10-ф від 21.12.2019, «Про преміювання працівників» №3-ф від 28.01.2020, «Про преміювання працівників» №8-ф від 25.02.2020, «Про преміювання працівників» №15-ф від 26.03.2020, «Про преміювання працівників» №20-ф від 27.04.2020 та «Про преміювання працівників» №26-ф від 27.05.2020 року, тобто вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, за наступних обставин. .

Відповідно до п.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пп.1, 2 ч.1 ст.3 цього Закону (у тому числі державні службовці) зобов`язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень, у якому виник конфлікт інтересів, відповідно.

Констатація порушення зазначених вимог та, відповідно, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП, можлива за таких умов: у особи наявний реальний конфлікт інтересів; особа не повідомляє про конфлікт інтересів у визначеному Законом порядку.

Згідно з п.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пп.1, 2 ч.1 ст.3 цього Закону (у тому числі державні службовці) зобов`язані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Констатація порушення зазначених вимог та, відповідно, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП, можлива за таких умов: у особи наявний реальний конфлікт інтересів; за наявності реального конфлікту інтересів особа під час виконання своїх службових/представницьких повноважень вчиняє дії чи приймає рішення.

З огляду на визначення реального конфлікту інтересів, наведеного в абз.13 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», для його констатації необхідно встановлення одночасно таких складових: приватний інтерес; службові/представницькі повноваження; суперечність між приватним інтересом та службовими/представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Так, відповідно до наказу ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 11.09.2019 №88-о ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області та підтверджено 4 ранг державного службовця.

Положення п.2 ч.2 ст.6 Закону України «Про державну службу» встановлюють категорію посад «Б» для керівників та заступників керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів.

У ч.3 ст.39 Закону України «Про державну службу», зокрема, зазначено, що державним службовцям, які займають посади державної служби категорії «Б» присвоюється 3, 4, 5, 6 ранг.

Відповідно до змісту п.4 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну службу», повноваження керівника державної служби у державних органах, посади керівників які належать до посад державної служби, здійснює керівник відповідного органу.

Начальник ГУ ДПС в Івано-Франківській області є керівником державної служби цього органу.

У ч.2 ст.17 Закону України «Про державну службу» визначено повноваження керівника державної служби, до яких, серед іншого, належить прийняття у межах наданих повноважень рішення про заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В».

Відповідно до пп.пп.13, 18, 26 п.11 Положення про ГУ ДПС в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України (далі - ДПС України) від 12.07.2019 року №14 (далі - Положення), начальник ГУ ДПС в Івано-Франківській області вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців та працівників ГУ ДПС в Івано-Франківській області, присвоює їм спеціальні звання, ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом), підписує накази ГУ ДПС.

Наказом ДПС України від 16.09.2019 року №136-о на ОСОБА_1 покладено виконання обов`язків начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області з правом підпису фінансових документів.

Відповідно до п.п.2, 3 Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 (далі - Положення про застосування стимулюючих виплат), керівники державної служби в державному органі мають право встановлювати державним службовцям у межах економії фонду оплати праці додаткові стимулюючі виплати, до яких, зокрема, належить надбавка за інтенсивність праці.

Згідно з п.4 Положення про застосування стимулюючих виплат, надбавки встановлюються згідно з наказом (розпорядженням) керівника державної служби в державному органі.

Наказом ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 23.08.2019 №5 затверджено «Порядок взаємодії структурних підрозділів ГУ ДПС в Івано-Франківській області при встановлені деяких надбавок державним службовцям та працівникам, які виконують функції з обслуговування (далі- Порядок), який визначає умови встановленням державним службовцям та працівникам, які виконують функції з обслуговування ГУ ДПС в Івано-Франківській області надбавок, передбачених постановою КМУ від 18.01.2017 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» (зі змінами), та механізм взаємодії структурних підрозділів ГУ ДПС в Івано-Франківській області при їх встановлені.

Згідно з п.5.1 Порядку встановлено, що відповідальність за дотримання порядку встановлення надбавок та здійснення видатків у межах кошторисних призначень на виплату надбавок покладається на начальника ГУ ДПС та керівників структурних підрозділів відповідно.

Згідно з п.1.5 розділу 1 Положення про преміювання керівника, заступників керівника, посадових осіб та працівників ГУ ДПС в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 23.08.2019 р. №5 (далі - Положення про преміювання) начальник ГУ ДПС в Івано-Франківській області здійснює преміювання державних службовців, осіб начальницького складу податкової міліції, працівників, які виконують функції з обслуговування у межах фонду оплати праці.

Відповідно до п.1.8 Положення про преміювання розмір премії встановлюється шляхом видання наказу ГУ ДПС в Івано-Франківській області із зазначенням суми, яка спрямовується на виплату премії кожному працівнику.

Таким чином, ОСОБА_1 під час виконання обов`язків начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській був наділений службовими повноваженнями щодо заохочення працівників ГУ ДПС в Івано-Франківській області, що в тому числі реалізовуються шляхом видання наказів про встановлення усім працівникам стимулюючих виплат (надбавок), у тому числі собі; про преміювання усіх працівників цього державного органу, зокрема і себе.

Реалізуючи ці повноваження, ОСОБА_1 своїми наказами «Про надбавки за інтенсивність праці» №11-ф від 21.12.2019, «Про надбавки за інтенсивність праці» №2-ф від 28.01.2020, «Про надбавки за інтенсивність праці» №19-ф від 27.04.2020, встановив надбавки за інтенсивність праці собі як начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області, наказами «Про преміювання працівників» №2-ф від 30.10.2019, «Про преміювання працівників» №4-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №5-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №10-ф від 21.12.2019, «Про преміювання працівників» №3-ф від 28.01.2020, «Про преміювання працівників» №8-ф від 25.02.2020, «Про преміювання працівників» №15-ф від 26.03.2020, «Про преміювання працівників» №20-ф від 27.04.2020 та «Про преміювання працівників» №26-ф від 27.05.2020 встановив премію собі як начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області.

Згідно з абз.12 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Відповідно до ч.2 ст.50 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, премії (у разі встановлення).

Згідно з положеннями абз.8 п.14 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» керівники державної служби у межах економії фонду оплати праці мають право встановлювати державним службовцям додаткові стимулюючі виплати відповідно до Положення про застосування стимулюючих виплат, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Із викладеного вбачається, що отримання додаткової стимулюючої виплати до заробітної плати державного службовця, отримання премії, яка є складовою заробітною платою державного службовця, є приватним інтересом ОСОБА_1 .

Згідно з ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу» державний службовець, зокрема, зобов`язаний: дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки та умови контракту при проходженні державної служби (у разі укладення).

Відповідно до п.5 ч.1 ст.4 Закону України «Про державну службу», одним з принципів державної служби є доброчесність, що полягає у спрямованості дій державного службовця на захист публічних інтересів та його відмові від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень.

З урахуванням положень п.1.3 Положення про застосування стимулюючих виплат публічним інтересом, який мав відстоюватись ОСОБА_1 як виконуючим обов`язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області під час реалізації повноваження щодо матеріального заохочення (встановлення надбавки за інтенсивність праці), є посилення мотивації працівників до високопрофесійної, результативної та високоякісної роботи.

З урахуванням положень п.1.3 розділу 1 Положення про преміювання, публічним інтересом, який мав відстоюватись ОСОБА_1 як виконуючим обов`язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області під час реалізації повноваження щодо матеріального заохочення (преміювання), є стимулювання підлеглих працівників до високопродуктивної та ініціативної праці, підвищення її ефективності, якості, заінтересованості у досягненні її кінцевого результату та посилення персональної відповідальності за доручену роботу або поставлені завдання.

Під час реалізації ОСОБА_1 вказаних службових повноважень у частині, що стосується його особисто, наведений вище приватний інтерес превалював над публічним інтересом, у зв`язку з чим між приватним інтересом ОСОБА_1 та його службовим повноваженням виникла суперечність.

ОСОБА_1 відповідно до своїх повноважень щодо матеріального заохочення, які є дискреційними, має можливість самостійно прийняти рішення про його встановлення чи не встановлення, у разі встановлення - визначати його розмір (максимально допустимий, понижений, на рівні із іншими працівниками).

Відповідно до змісту п.3.2 Положення про застосування стимулюючих виплат, надбавка за інтенсивність праці встановлюються державним службовцям у відсотках до посадового окладу у межах економії фонду оплати праці за загальним фондом відповідного органу та не обмежується максимальним розміром.

Згідно з додатком до наказу №11-ф від 21.12.2019 року, яким передбачено список працівників ГУ ДПС в Івано-Франкіській області для встановлення надбавки за інтенсивність праці на грудень 2019 року ОСОБА_1 встановлено відповідну надбавку у розмірі 100 відсотків посадового окладу. Крім того, згідно з додатком до наказу №2-ф від 28.01.2020 року, яким передбачено список працівників ГУ ДПС в Івано-Франківській області для встановлення надбавки за інтенсивність праці на січень-березень 2020 року, ОСОБА_1 встановлено відповідну надбавку у розмірі 50 відсотків посадового окладу. Крім того, згідно з додатком до наказу №19-ф від 27.04.2020 року, яким передбачено список працівників ГУ ДПС в Івано-Франківській області для встановлення надбавки за інтенсивність праці на квітень-червень 2020 року, ОСОБА_1 встановлено відповідну надбавку у розмірі 50 відсотків посадового окладу. Слід зазначити, що особа, приймаючи рішення про встановлення додаткових стимулюючих виплат собі особисто, не може об`єктивно оцінити якість та складність підготовлених ним документів, терміновість виконання завдань, ініціативність в роботі.

Згідно з п.2 ч.3 ст.50 Закону України «Про державну службу», за результатами роботи службової діяльності державним службовцям може встановлюватися місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця у загальний результат роботи державного органу.

У ч.3 ст.50 Закону України «Про державну службу» визначено, що загальний розмір таких премій, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу на рік.

З огляду на зміст додатку до наказу № 2-ф від 30.10.2019 р., яким передбачено список працівників для преміювання за вересень 2019 р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 964 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 4822,38 грн.), що становить 20 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. Згідно додатку 2 до наказу № 4-ф від 28.11.2019 р., яким передбачено список працівників для преміювання за жовтень 2019 р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2337 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час -7790 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. Згідно додатку 1 до наказу № 5-ф від 28.11.2019 р., яким передбачено список працівників для преміювання за листопад 2019 р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2337 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час -7790 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку до наказу № 10-ф від 21.12.2019 р., яким передбачено список працівників для преміювання за грудень 2019 р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2337 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час -7790 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку до наказу № 3-ф від 28.01.2020 р., яким передбачено список працівників для преміювання за січень 2020р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 1558 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 7790 грн.), що становить 20 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку 2 до наказу № 8-ф від 25.02.2020 р., яким передбачено список працівників для преміювання за лютий 2020р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2535 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 8450 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку 2 до наказу № 15-ф від 26.03.2020 р., яким передбачено список працівників для преміювання за березень 2020р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2535 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 8450 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку 3 до наказу № 20-ф від 27.04.2020 р., яким передбачено список працівників для преміювання за квітень 2020р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2535 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 8450 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку 2 до наказу № 26-ф від 27.05.2020 р., яким передбачено список працівників для преміювання за травень 2020р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2535 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 8450 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. Особа, приймаючи рішення про встановлення додаткових стимулюючих виплат собі особисто, не може об`єктивно оцінити своєчасність, повноту та сумлінність виконання нею своїх посадових обов`язків, надати неупереджену оцінку своїй ініціативності у роботі, трудовій та виконавській дисципліні.

Водночас, подання на встановлення розміру надбавки за інтенсивність праці на грудень 2019 року, на січень-березень 2020 року, на квітень-червень 2020 року в.о. начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області, начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області, підготовлене начальником управління - начальником відділу координації бюджетного процесу управління податкового моніторингу ГУ ДПС в Івано-Франківській області Пасічником В., який на час виконання ОСОБА_1 обов`язків начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області був його підлеглим.

Таким чином, при прийнятті рішень, закріплених наказами ГУ ДПС в Івано-Франківській області «Про надбавки за інтенсивність праці» №11-ф від 21.12.2019, «Про надбавки за інтенсивність праці» №2-ф від 28.01.2020, «Про надбавки за інтенсивність праці» №19-ф від 27.04.2020 «Про преміювання працівників» №2-ф від 30.10.2019, «Про преміювання працівників» №4-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №5-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №10-ф від 21.12.2019, «Про преміювання працівників» №3-ф від 28.01.2020, «Про преміювання працівників» №8-ф від 25.02.2020, «Про преміювання працівників» №15-ф від 26.03.2020, «Про преміювання працівників» №20-ф від 27.04.2020 та «Про преміювання працівників» №26-ф від 27.05.2020, у частині встановлення самому собі надбавки та в частині преміювання самого, у в.о. начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області ОСОБА_1 була наявна суперечність між приватним інтересом та його службовими повноваженнями, яка реально вплинула на об`єктивність та неупередженість прийняття ним зазначених рішень (відсутність об`єктивного аналізу якості та складності підготовлених ним документів, терміновості виконання завдань, ініціативності в роботі, змісту виконуваної ним роботи, досягнутих результатів, особистого вкладу в загальні результати роботи), що в розумінні Закону України «Про запобігання корупції» є реальним конфліктом інтересів.

ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області, наділяється всім спектром його повноважень, у тому числі, визначеними у Положенні.

Відповідно до змісту п.10 Положення, ГУ ДПС в Івано-Франківській області очолює начальник, який призначається та звільняється з посади Головою ДПС України за погодженням з Міністром фінансів України.

Отже, особою, до повноважень якої належить питання звільнення/ініціювання звільнення із посади, обов`язки за якою виконує ОСОБА_1 , у цій ситуації є Голова Державної податкової служби України.

З огляду на те, що конфлікт інтересів виникає в ОСОБА_1 саме як у виконувача обов`язків начальника, а не за основною посадою, яку ОСОБА_1 займає (начальник Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області), за цих обставин ОСОБА_1 як виконуючий обов`язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області на виконання вимог п.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язаний повідомляти про конфлікт інтересів у порядку, передбаченому для начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області, обов`язки якого він виконує, а саме: Голову ДПС України.

Водночас факт неповідомлення ОСОБА_1 про наявність у нього реального конфлікту інтересів при підписанні наказів «Про надбавки за інтенсивність праці» №11-ф від 21.12.2019, «Про надбавки за інтенсивність праці» №19-ф від 27.04.2020, встановив надбавки за інтенсивність праці собі як начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області, наказами «Про преміювання працівників» №2-ф від 30.10.2019, «Про преміювання працівників» №4-ф від 28.11.2019 «Про преміювання працівників» №5-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №10-ф від 21.12.2019, «Про преміювання працівників» №3-ф від 28.01.2020, «Про преміювання працівників» №8-ф від 25.02.2020, «Про преміювання працівників» №15-ф від 26.03.2020, «Про преміювання працівників» №20-ф від 27.04.2020 та «Про преміювання працівників» №26-ф від 27.05.2020 підтверджується листом ДПС України від 23.10.2020 №11700/5/99-00-14-01-05.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП, а саме неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

У судові засідання 16.04.2021, 20.05.2021 ОСОБА_1 не з`явився хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.

У судове засідання 17.06.2021 ОСОБА_1 не з`явився та його захисник – адвокат Яремчук О.О. подав письмове клопотання про відкладення розгляду справ, оскільки бере участь у розгляді іншої справи, яка розглядається Івано-Франківським окружним судом та слухання призначено цього дня на 15 год 00 хв.

У судове засідання 08.07.2021 ОСОБА_1 не з`явився, з`явився його захисник – адвокат Яремчук О.О., якому роз`яснено вимоги ст.271 КУпАП, просив розгляд справи відкласти, оскільки ОСОБА_1 бажає особисто брати участь у розгляді справ та надати пояснення.

У судове засідання 10.09.2021 ОСОБА_1 не з`явився та через канцелярію суду подав письмове клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки дружина на даний час хворіє коронавірусом та в нього також є симптоми інфекційного захворювання.

У судові засідання 16.09.2021 та 04.10.2021 ОСОБА_1 та його захисник – адвокат Яремчук О.О. не з`явилися, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.

У судове засідання 20.10.2021 з`явився ОСОБА_1 та його захисник – адвокат Яремчук О.О. ОСОБА_1 , якому роз`яснено вимоги ст.268 КУпАП, вину не визнав та вказав, що адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, не вчиняв. Пояснив, що з вересня 2019 року до травня 2020 року виконував обов`язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області. З приводу підписання наказів в нього не було ніякого конфлікту: ні реального, ні потенційного. Накази підписував сам, бо це були накази про преміювання працівників ДПС усієї області та був включений у накази профільним управлінням, фактично тільки виконуючи технічну роботу проставлення свого підпису у наказі. Під час виконання обов`язків начальника ГУ ДПС будь-яких особистих рішень стосовно призначення собі як начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області надбавок та премій та/або їх збільшення ним не приймалось. Розмір надбавок та премій за даною посадою встановлювався в установленому порядку без його участі та будь-якого впливу. Підписання наказів входило до його прямих та безпосередніх обов`язків як виконуючого обов`язки Начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області, а не було самостійним рішенням, продиктованим корисливим умислом та наявністю приватного інтересу. Про конфлікт інтересів не повідомляв, оскільки ні нащо не впливав, подання готувало управління і там визначався розмір надбавок. Просив закрити провадження в справі у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Яремчук О.О. в судовому засіданні просив закрити провадження в справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення з підстав, викладених у письмовому клопотанні про закриття провадження у справі. Також просив врахувати судову практику та правові позиції у справах, обставини яких є аналогічними фактичним обставинам, викладеним у даних протоколах.

Прокурор у судовому засіданні підтримала викладені в протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, обставини та просила ОСОБА_1 визнати винним за вчинення за вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, а провадження в справі закрити в зв`язку із закінченням строків накладення адміністративних стягнень.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Яремчука О.О., думку прокурора, дослідивши та оцінивши надані письмові докази, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Згідно з ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Частиною 1 ст.172-7 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Частиною 2 ст.172-7 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до п.п.1, 3 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пунктах 1, 2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов`язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Беручи до уваги диспозиції ст.172-7 КУпАП та п.2 примітки до цієї статті, порушення вимог стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів можуть полягати:

- у неповідомленні особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів - наявної суперечності між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень (ч.1 ст.172-7 КУпАП);

- у вчиненні дій чи прийнятті рішень в умовах реального конфлікту інтересів, тобто за наявності суперечності між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що вплинуло на об`єктивність або неупередженість вчинення таких дій, або прийняття таких рішень (ч.2 ст.172-7 КУпАП).

Відповідно до наказу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №48-о від 11.09.2019, ОСОБА_1 з 12.09.2019 призначено на посаду начальника Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області.

Згідно наказу Державної податкової служби України №136-о від 16.09.2019, з 17.09.2019 на ОСОБА_1 покладено виконання обов`язків начальника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області з правом підпису фінансових документів.

Наказом Державної податкової служби України №14 від 12.07.2019 затверджено Положення про Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, відповідно до п.п. 13, 18 п.11 якого, начальник Головного управління ДПС вирішує у встановленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців та працівників Головного управління ДПС, присвоює їм спеціальні звання, ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом), підписує накази Головного управління ДПС.

Положенням про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів» передбачено, що Положення визначає механізм застосування стимулюючих виплат державним службовцям з метою посилення мотивації працівників державних органів до високопрофесійної, результативної та високоякісної роботи.

Керівники державної служби в державному органі мають право встановлювати державним службовцям у межах економії фонду оплати праці додаткові стимулюючі виплати. До додаткових стимулюючих виплат державним службовцям належать надбавки: 1) за інтенсивність праці; 2) за виконання особливо важливої роботи.

Надбавка за інтенсивність праці та надбавка за виконання особливо важливої роботи встановлюються державним службовцям у відсотках до посадового окладу. Надбавки встановлюються згідно з наказом (розпорядженням) керівника державної служби в державному органі.

Згідно з п.1.1. Порядку взаємодії структурних підрозділів ГУ ДПС в Івано-Франківській області при встановленні деяких надбавок державним службовцям та працівникам, які виконують функції з обслуговування (далі - Порядок), що є додатком 7 до наказу ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 23.08.2019 року №5, цей Порядок визначає умови встановлення державним службовцям та працівникам, які виконують функції з обслуговування ГУ ДПС, надбавок, передбачених Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017 року (зі змінами) та механізм взаємодії структурних підрозділів ГУ ДПС при їх встановленні, а саме: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (далі - надбавка за високі досягнення); надбавки за інтенсивність праці; надбавки за виконання особливо важливої роботи.

Згідно з п.5.1 Порядку встановлено, що відповідальність за дотримання порядку встановлення надбавок та здійснення видатків у межах кошторисних призначень на виплату надбавок покладається на начальника ГУ ДПС та керівників структурних підрозділів відповідно.

Таким чином, ОСОБА_1 під час виконання обов`язків начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській був наділений службовими повноваженнями щодо заохочення працівників ГУ ДПС в Івано-Франківській області, які, в тому числі, реалізовуються шляхом видання наказів про встановлення усім працівникам стимулюючих виплат (надбавок), у тому числі собі; про преміювання усіх працівників цього державного органу, зокрема і себе.

Реалізуючи ці повноваження, ОСОБА_1 своїми наказами «Про надбавки за інтенсивність праці» №11-ф від 21.12.2019, «Про надбавки за інтенсивність праці» №19-ф від 27.04.2020, встановив надбавки за інтенсивність праці собі як начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області, наказами «Про преміювання працівників» №2-ф від 30.10.2019, «Про преміювання працівників» №4-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №5-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №10-ф від 21.12.2019, «Про преміювання працівників» №3-ф від 28.01.2020, «Про преміювання працівників» №8-ф від 25.02.2020, «Про преміювання працівників» №15-ф від 26.03.2020, «Про преміювання працівників» №20-ф від 27.04.2020 та «Про преміювання працівників» №26-ф від 27.05.2020 встановив премію собі як начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області.

Згідно з абз.12 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Відповідно до ч.2 ст.50 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, премії (у разі встановлення).

Згідно з положеннями абз.8 п.14 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу», керівники державної служби у межах економії фонду оплати праці мають право встановлювати державним службовцям додаткові стимулюючі виплати відповідно до Положення про застосування стимулюючих виплат, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Із викладеного вбачається, що отримання додаткової стимулюючої виплати до заробітної плати державного службовця, отримання премії, яка є складовою заробітною платою державного службовця, є приватним інтересом ОСОБА_1 .

Згідно з ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу» державний службовець, зокрема, зобов`язаний: дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки та умови контракту при проходженні державної служби (у разі укладення).

Відповідно до п.5 ч.1 ст.4 Закону України «Про державну службу», одним з принципів державної служби є доброчесність, що полягає у спрямованості дій державного службовця на захист публічних інтересів та його відмові від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень.

З урахуванням положень п.1.3 Положення про застосування стимулюючих виплат публічним інтересом, який мав відстоюватись ОСОБА_1 як виконуючим обов`язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області під час реалізації повноваження щодо матеріального заохочення (встановлення надбавки за інтенсивність праці), є посилення мотивації працівників до високопрофесійної, результативної та високоякісної роботи.

Під час реалізації ОСОБА_1 вказаних службових повноважень у частині, що стосується його особисто, наведений вище приватний інтерес превалював над публічним інтересом, у зв`язку з чим між приватним інтересом ОСОБА_1 та його службовим повноваженням виникла суперечність.

ОСОБА_1 відповідно до своїх повноважень щодо матеріального заохочення, які є дискреційними, має можливість самостійно прийняти рішення про його встановлення чи не встановлення. У разі встановлення - визначити його розмір (максимально законодавчо допустимий, понижений, на рівні з іншими працівниками).

Відповідно до п.3.2. розділу 3 Порядку «Фінансове забезпечення видатків», надбавка за інтенсивність праці встановлюється у відсотках до посадового окладу у межах економії фонду оплати праці за загальним фондом відповідного органу та не обмежується максимальним розміром.

Згідно з додатком до наказу №11-ф від 21.12.2019 року, яким передбачено список працівників ГУ ДПС в Івано-Франкіській області для встановлення надбавки за інтенсивність праці на грудень 2019 року ОСОБА_1 встановлено відповідну надбавку у розмірі 100 відсотків посадового окладу. Крім того, згідно з додатком до наказу №19-ф від 27.04.2020 року, яким передбачено список працівників ГУ ДПС в Івано-Франківській області для встановлення надбавки за інтенсивність праці на квітень-червень 2020 року, ОСОБА_1 встановлено відповідну надбавку у розмірі 50 відсотків посадового окладу. Особа, приймаючи рішення про встановлення додаткових стимулюючих виплат собі особисто не може об`єктивно оцінити якість та складність підготовлених ним документів, терміновість виконання завдань, ініціативність в роботі.

З огляду на зміст додатку до наказу № 2-ф від 30.10.2019, яким передбачено список працівників для преміювання за вересень 2019, ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 964 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час -4822,38 грн.), що становить 20 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. Згідно додатку 2 до наказу № 4-ф від 28.11.2019, яким передбачено список працівників для преміювання за жовтень 2019, ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2337 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час -7790 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. Згідно додатку 1 до наказу № 5-ф від 28.11.2019, яким передбачено список працівників для преміювання за листопад 2019, ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2337 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час -7790 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку до наказу № 10-ф від 21.12.2019, яким передбачено список працівників для преміювання за грудень 2019, ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2337 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час -7790 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку до наказу № 3-ф від 28.01.2020, яким передбачено список працівників для преміювання за січень 2020 року, ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 1558 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 7790 грн.), що становить 20 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку 2 до наказу № 8-ф від 25.02.2020, яким передбачено список працівників для преміювання за лютий 2020 року, ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2535 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 8450 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку 2 до наказу № 15-ф від 26.03.2020, яким передбачено список працівників для преміювання за березень 2020 року, ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2535 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 8450 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку 3 до наказу № 20-ф від 27.04.2020, яким передбачено список працівників для преміювання за квітень 2020р., ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2535 грн.(посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 8450 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом. З огляду на зміст додатку 2 до наказу № 26-ф від 27.05.2020, яким передбачено список працівників для преміювання за травень 2020 року, ОСОБА_3 встановлено премію в розмірі 2535 грн. (посадовий оклад за фактично відпрацьований час - 8450 грн.), що становить 30 відсотків від посадового окладу за штатним розписом.

Суд погоджується з твердженням, що особа, приймаючи рішення про встановлення додаткових стимулюючих виплат собі особисто, не може об`єктивно оцінити якість та складність підготовлених ним документів, терміновість виконання завдань, ініціативність в роботі.

Водночас, подання на встановлення розміру надбавки за інтенсивність праці на грудень 2019 року, на січень-березень 2020 року, на квітень-червень 2020 року в.о. начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області, начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області, підготовлене начальником управління - начальником відділу координації бюджетного процесу управління податкового моніторингу ГУ ДПС в Івано-Франківській області Пасічником В., який на час виконання ОСОБА_1 обов`язків начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області був його підлеглим.

Таким чином, при прийнятті рішень, закріплених наказами ГУ ДПС в Івано-Франківській області «Про надбавки за інтенсивність праці» №11-ф від 21.12.2019, «Про надбавки за інтенсивність праці» №2-ф від 28.01.2020, «Про надбавки за інтенсивність праці» №19-ф від 27.04.2020 «Про преміювання працівників» №2-ф від 30.10.2019, «Про преміювання працівників» №4-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №5-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №10-ф від 21.12.2019, «Про преміювання працівників» №3-ф від 28.01.2020, «Про преміювання працівників» №8-ф від 25.02.2020, «Про преміювання працівників» №15-ф від 26.03.2020, «Про преміювання працівників» №20-ф від 27.04.2020 та «Про преміювання працівників» №26-ф від 27.05.2020, у частині встановлення самому собі надбавки та в частині преміювання самого, у в.о. начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області ОСОБА_1 була наявна суперечність між приватним інтересом та його службовими повноваженнями, яка реально вплинула на об`єктивність та неупередженість прийняття ним зазначених рішень (відсутність об`єктивного аналізу якості та складності підготовлених ним документів, терміновості виконання завдань, ініціативності в роботі, змісту виконуваної ним роботи, досягнутих результатів, особистого вкладу в загальні результати роботи), що в розумінні Закону України «Про запобігання корупції» є реальним конфліктом інтересів.

ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області, наділяється всім спектром його повноважень, у тому числі, визначеними у Положенні.

Відповідно до змісту п.10 Положення, ГУ ДПС в Івано-Франківській області очолює начальник, який призначається та звільняється з посади Головою ДПС України за погодженням з Міністром фінансів України.

Отже, особою, до повноважень якої належить питання звільнення/ініціювання звільнення із посади, обов`язки за якою виконує ОСОБА_1 , у цій ситуації є Голова Державної податкової служби України.

З огляду на те, що конфлікт інтересів виникає в ОСОБА_1 саме як у виконувача обов`язків начальника, а не за основною посадою, яку ОСОБА_1 займає (начальник Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області), за цих обставин ОСОБА_1 як виконуючий обов`язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області на виконання вимог п.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язаний повідомляти про конфлікт інтересів у порядку, передбаченому для начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області, обов`язки якого він виконує, а саме: Голову ДПС України.

Водночас факт неповідомлення ОСОБА_1 про наявність у нього реального конфлікту інтересів при підписанні наказів «Про надбавки за інтенсивність праці» №11-ф від 21.12.2019, «Про надбавки за інтенсивність праці» №19-ф від 27.04.2020, встановив надбавки за інтенсивність праці собі як начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області, наказами «Про преміювання працівників» №2-ф від 30.10.2019, «Про преміювання працівників» №4-ф від 28.11.2019 «Про преміювання працівників» №5-ф від 28.11.2019, «Про преміювання працівників» №10-ф від 21.12.2019, «Про преміювання працівників» №3-ф від 28.01.2020, «Про преміювання працівників» №8-ф від 25.02.2020, «Про преміювання працівників» №15-ф від 26.03.2020, «Про преміювання працівників» №20-ф від 27.04.2020 та «Про преміювання працівників» №26-ф від 27.05.2020 підтверджується листом ДПС України від 23.10.2020 №11700/5/99-00-14-01-05.

Відповідно до вказаних протоколів, ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області, не повідомив про наявність реального конфлікту інтересів та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, які полягали у підписанні наказів про встановлення премій та надбавок за інтенсивність праці собі як начальнику Івано-Франківського управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області.

Встановлення додаткових грошових виплат до заробітної плати здійснюється за результатом прийняття рішення щодо їх виплати (видання наказу). Таке рішення міг прийняти виключно ОСОБА_1 , на якого відповідними наказами Державної податкової служби України покладалось виконання обов`язків начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області з правом підпису фінансових документів.

Порядок матеріального заохочення до високопродуктивної та ініціативної праці, підвищення її ефективності, якості, заінтересованості у досягненні її кінцевого результату та посилення персональної відповідальності за доручену роботу або поставлені завдання передбачає передусім об`єктивну оцінку роботи на предмет своєчасності, повноти та сумлінності виконання посадових обов`язків, надання неупередженої оцінки ініціативності у роботі, трудовій та виконавській дисципліні. Керівник органу, установи, організації, видаючи наказ про встановлення матеріального заохочення, фактично оцінює роботу кожного із співробітників. У міру психологічних закономірностей особа об`єктивно не може оцінити свою роботу, надати неупереджену оцінку ініціативності у роботі, трудовій та виконавській дисципліні. Відповідно, особа, реалізуючи повноваження щодо видання наказів про призначення собі додаткових грошових виплат, має намір їх отримати та вчинити дії, спрямовані на задоволення приватного інтересу не на основі справжніх заслуг та затверджених критеріїв (оскільки, як зазначалось вище, особа не може об`єктивно себе оцінити), а виключно з метою отримання фінансової та матеріальної вигоди. При цьому при підписанні таких наказів особа реалізує службові повноваження, які носять дискреційний характер, тобто діє з певною свободою розсуду, обираючи з кількох юридично допустимих рішень те, яке вона вважає найкращим за таких обставин. Крім того, підписання наказів про призначення собі додаткових грошових виплат не є формальним, а носить визначальний характер та тягне за собою конкретні юридичні наслідки у вигляді отримання таких виплат, а отже і задоволення приватного інтересу.

Отже, при підписанні наказів про встановлення додаткових грошових виплат в особи наявна суперечність між приватним інтересом та її службовими повноваженнями, яка реально впливає на об`єктивність та неупередженість прийняття нею зазначеного рішення (відсутність об`єктивного аналізу своєчасності, повноти та сумлінності виконання посадових обов`язків, ініціативності у роботі), що в розумінні Закону є реальним конфліктом інтересів.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколів №33-02/184, №33-02/188, №33-02/190, №33-02/192, №33-02/194, №33-02/196, №33-02/198, №33-02/200, №33-02/202, №33-02/204, №33-02/206 №33-02/185, №33-02/187, №33-02/189, №33-02/191, №33-02/193, №33-02/195, №33-02/197, №33-02/199, №33-02/201, №33-02/203, №33-02/205, №33-02/207 від 18 березня 2021 року про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП, копією наказу ГУ ДПС у Івано-Франківській області №88-о від 11.09.2019, копією наказу ГУ ДПС у Івано-Франківській області від 12.07.2019 №14, копією Положення про ГУ ДПС у Івано-Франківській області, копією наказу Державної податкової служби України від 16.09.2019 №136-о, копією наказу ГУ ДПС у Івано-Франківській області від 23.08.2019 №5, копією Порядку взаємодії структурних підрозділів ГУ ДПС в Івано-Франківській області при встановленні деяких надбавок державним службовцям та працівникам, які виконують функції з обслуговування, копією наказу «Про надбавки за інтенсивність праці» №11-ф від 21.12.2019; копією витягу з додатку до наказу № 11-ф; копією подання про встановлення надбавки за інтенсивність праці з 01.12.2019 до 31.12.2019, копією листа ДПС України від 23.10.2020 за №11700/5/99-00-14-01-05, копією наказу «Про надбавки за інтенсивність праці» №2-ф від 28.01.2020, копією витягу з додатку до наказу № 2-ф; копією подання про встановлення надбавки за інтенсивність праці за січень-березень 2020 року, копією наказу «Про надбавки за інтенсивність праці» №19-ф від 27.04.2020, копією витягу з додатку до наказу № 19-ф; копією подання про встановлення надбавки за інтенсивність праці за квітень-червень 2020 року, копією наказу «Про преміювання працівників» №2-ф від 30.10.2019, копією подання на преміювання за вересень 2019 року, копією наказу «Про преміювання працівників» №4-ф від 28.11.2019, копією подання на преміювання за жовтень 2019 року, копією наказу «Про преміювання працівників» №5-ф від 28.11.2019, копією подання на преміювання за листопад 2019 року, копією наказу «Про преміювання працівників» №10-ф від 21.12.2019, копією подання на преміювання за грудень 2019 року, копією наказу «Про преміювання працівників» №3-ф від 28.01.2020, копією подання на преміювання за січень 2020 року, копією наказу «Про преміювання працівників» №8-ф від 25.02.2020, копією подання на преміювання за лютий 2020 року, копією наказу «Про преміювання працівників» №15-ф від 26.03.2020, копією подання на преміювання за березень 2020 року, копією наказу «Про преміювання працівників» №20-ф від 27.04.2020, копією подання на преміювання за квітень 2020 року, копією наказу «Про преміювання працівників» №26-ф від 27.05.2020, копією подання на преміювання за травень 2020 року, копією наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.03.2021 №142/21 «Про визначення уповноважених осіб національного агентства з питань запобігання корупції», копією Положення про перший відділ перевірок Департаменту з питань дотримання законодавства про конфлікт інтересів та обмежень щодо запобігання корупції, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.04.2020 №131/20, копією Положення про Департамент з питань дотримання законодавства про конфлікт інтересів та обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.03.2020 №92/20, іншими матеріалами справи, усними поясненнями ОСОБА_1 та його захисника, наданими в судовому засіданні.

Відповідно до ч.6 ст.13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Неправозгідним є посилання ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Яремчука О.О. на врахування при розгляді даної справи постанов Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, Шевченківського районного суду м.Києва та інших, що долучені до матеріалів справи, оскільки будь-якої вимоги про врахування іншими судами вказаних постанов чинне законодавство не містить. Як вже зазначалося, ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» передбачає врахування іншими судами при застосуванні таких норм права виключно висновків, викладених у постановах Верховного Суду.

Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-7 КУпАП як неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; за ч.2 ст.172-7 КУпАП як вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративних правопорушень в діях особи, щодо якої складено протоколи, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.

Однак, відповідно до п.7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі необхідно закрити, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Судом встановлено, що вказані правопорушення виявлено 18.03.2021 року, відповідно до протоколів №33-02/184, №33-02/188, №33-02/190, №33-02/192, №33-02/194, №33-02/196, №33-02/198, №33-02/200, №33-02/202, №33-02/204, №33-02/206 №33-02/185, №33-02/187, №33-02/189, №33-02/191, №33-02/193, №33-02/195, №33-02/197, №33-02/199, №33-02/201, №33-02/203, №33-02/205, №33-02/207 від 18 березня 2021 року про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином, враховуючи, що на момент розгляду справ в суді закінчились строки, передбачені ст.38 КУпАП, на підставі п.7 ст.247 КУпАП провадження в даній справі підлягає до закриття.

На підставі викладеного, ст.ст. 1, 3, 28 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст.ст. 36, 38, 172-7, 221, п.7 ст.247, ст.ст.251, 252, 256, 268, 283-285 КУпАП, –

П О С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП закрити на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративних стягнень, передбачених ст.38 КУпАП.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО