
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" жовтня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1578/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.,
секретар судового засідання Арзуманян В.А.
розглянувши справу за позовом: Приватного акціонерного товариства “Аптечна мережа “Фармація” (вул. Жуковського, 20, м. Одеса, 65026)
до відповідача: Комунального некомерційного підприємства Овідіопольської селищної ради “Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги” (вул. Вертелецького, 24, смт Овідіополь, Овідіопольський район, Одеська обл., 67801)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області (вулиця Т. Шевченка, буд. 169, смт. Овідіополь, Овідіопольський район, 67801)
про стягнення 721095,01 грн,
за участю представників учасників справи:
від позивача: Бондарук М.М.;
від відповідача: Гун О.В.;
від третьої особи: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство “Аптечна мережа “Фармація” звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Комунального некомерційного підприємства Овідіопольської селищної ради “Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги”, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача кошти в розмірі 721095,01 грн.
Позиції учасників справи
В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину ухилення відповідача від здійснення відшкодування вартості відпущеного позивачем товару – лікарських засобів, що має наслідком порушення відповідачем умов договорів про відшкодування витрат, понесених у зв`язку з відпуском лікарських засобів, вартість яких повністю чи частково відшкодовується від 26.01.2018 №3 та від 19.02.2018 №2-і, укладених між позивачем та КУ “Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги”, правонаступником прав та обов`язків якого є відповідач.
13.07.2021 від відповідача до суду надійшов відзив на позов (а.с.178-200, т.1), згідно з яким останній проти позову заперечує в повному обсязі, зазначивши, що: позивач не виконав належним чином умови договорів в частині подання відповідачу звітів про відпущені лікарські засоби у спірному періоді, у зв`язку з чим відповідач був позбавлений можливості здійснити відшкодування вартості лікарських засобів у визначені договорами строки; починаючи з 10.12.2018 розпорядником бюджетних коштів, за рахунок яких здійснюється відшкодування витрат, понесених у зв`язку з відпуском лікарських засобів, є Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, про що позивач був обізнаний; відповідач був позбавлений можливості підписати направлені позивачем у травні 2021 року звіти, оскільки договори припинили свою дію 31.12.2018, у зв`язку з закінченням строку, на який їх було укладено; долучені позивачем до матеріалів справи звіти складені не за формою, яка є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2017 №152. Крім цього відповідач повідомив суду, що Господарським судом Одеської області розглядалась справа №916/1416/19 з аналогічних правовідносин, за результатом розгляду якої позовні вимоги суб`єкта господарювання були задоволенні за рахунок стягнутих коштів з Овідіопольської районної державної адміністрації.
Також, разом з відзивом відповідачем було подано суду клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб (а.с.201-205, т.5).
19.07.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.2-12, т.6), в якій позивач наголосив на тому, що: позивачем були передані відповідачу звіти про відпущені лікарські засоби, які останнім не були повернуті із будь-якими зауваженнями, при цьому відповідачем до матеріалів справи доказів невиконання позивачем цього обов`язку не надано; позивачем заявлено до стягнення з відповідача лише суму основного боргу без нарахування штрафних санкцій; на підтвердження обставини здійснення фактичного відпуску лікарських засобів на спірну суму згідно умов договорів позивач до матеріалів справи долучив копії рецептів форми ф-1 та фіскальних чеків; позивач заперечує обставину отримання листа від нового розпорядника коштів щодо надання інформації про суми отоварених рецептів для укладення договору та відшкодування отоварених рецептів; з наданої Управлінням соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області відповіді вбачається, що саме на відповідача був покладений обов`язок здійснити реєстрацію заборгованості перед суб`єктами господарювання, так як останній був замовником за договорами та саме у зв`язку з невиконанням відповідачем цього обов`язку щодо заборгованості перед позивачем, відповідні грошові кошти не надійшли на рахунки відповідача та були повернуті до державного бюджету; позивач наголосив, що закінчення термінів дії договорів не припиняє зобов`язань сторін, які залишились не виконаними; позивач наполягає, що додані до позовної заяви копії звітів оформлені належним чином.
01.09.2021 відповідачем було подано суду письмові заперечення (а.с.24-29, т.6), в яких останній зазначив, що: позивачем не доведена належними доказами обставина подання відповідачу звітів у визначені договорами строки; відповідач не мав можливості зареєструвати бюджетні фінансові зобов`язання по спірним відносинам у зв`язку з відсутністю звітів, які є документом, що підтверджує факт відпуску лікарських засобів та суму відшкодування; бюджетні асигнування в розрізі КНП «ОЦПМСД» для відшкодування вартості лікарських засобів за періоди з 01.10.2018 по 16.12.2018 відсутні, а тому у відповідача відсутні підстави та повноваження для взяття на себе фінансових бюджетних зобов`язань шляхом підписання наданих позивачем у травні 2021 року звітів та подання їх на реєстрацію до органу казначейства.
16.09.2021 позивачем було подано суду клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів (а.с.50-71, т.6), у задоволенні якого судом було відмовлено, про що у судовому засіданні 11.10.2021 було проголошено протокольну ухвалу та мотиви суду в порядку ч.10 ст.240 ГПК України.
Крім цього, 16.09.2021 позивачем було подано суду клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача (а.с.72-75, т.6), водночас, 17.09.2021 позивачем було подано заяву про відмову від цього клопотання (а.с.87-89, т.6).
11.10.2021 відповідачем було подано клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів (а.с.107-109, т.6), у задоволенні якого судом було відмовлено, про що у судовому засіданні 11.10.2021 було проголошено протокольну ухвалу та мотиви суду в порядку ч.10 ст.240 ГПК України.
11.10.2021 у судовому засіданні позивачем було подано письмові пояснення з промовою у судових дебатах (а.с.110-114, т.6).
Також, 11.10.2021 відповідачем були подані суду письмові пояснення (а.с.115-116, т.1), в яких останній наголосив, що звіти відповідачем були отримані поштою лише 05.05.2021, тобто позивачем вони направлені з порушенням умов договорів та постанови КМУ від 09.11.2016 №863, при цьому станом на день направлення звітів діяли положення постанови КМУ від 27.02.2019 №135, які передбачають, що відшкодування вартості лікарських засобів, відпущених з 01.04.2019, здійснюється виключно за рецептами, виписаними через електронну систему охорони здоров`я. Крім цього відповідач зауважив, що звіти позивачем були направлені після закінчення строку на пред`явлення кредиторами вимог до КУ «ОЦПМСД», який був визначений з 16.10.2018 по 16.12.2018.
Під час розгляду справи по суті у судових засіданнях позивач заявлені до відповідача вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував, просив суд відмовити позивачу у його задоволенні.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.06.2021 позовну заяву Приватного акціонерного товариства “Аптечна мережа “Фармація” було залишено без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених судом недоліків.
Приймаючи до уваги усунення позивачем недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, ухвалою суду від 18.06.2021 позовну заяву Приватного акціонерного товариства “Аптечна мережа “Фармація” було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1578/21; ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження з викликом учасників справи; підготовче засідання у справі призначено на "19" липня 2021 о 10:00.
19.07.2021 судом було постановлено протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження у цій справі на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 27 серпня 2021 о 12:40. Ухвалою суду від 25.08.2021 судом було перенесено підготовче засідання на "01" вересня 2021 о 14:30.
У судовому засіданні 01.09.2021 судом протокольною ухвалою було залучено Овідіопольську районну державну адміністрацію Одеської області до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача. Крім цього, у судовому засіданні 01.09.2021 протокольною ухвалою було відкладено підготовче засідання на 16 вересня 2021 о 12:30. 16.09.2021 у судовому засіданні судом протокольною ухвалою було відкладено підготовче засідання на 17 вересня 2021 о 12:30.
У судовому засіданні 17.09.2021 судом протокольною ухвалою було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 27 вересня 2021 о 17:30.
27.09.2021 судом у судовому засіданні було проголошено протокольну ухвалу про перерву в судовому засіданні до 11 жовтня 2021 о 15:00.
У судовому засіданні 11.10.2021 судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи
26.01.2018 між Комунальною установою «Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги» (замовник) та Приватним акціонерним товариством «Аптечна мережа «Фармація» (постачальник) було укладено договір про відшкодування витрат, понесених у зв`язку з відпуском лікарських засобів, вартість яких повністю чи частково відшкодовується №3 (далі – договір-1; а.с.13-15, т.1), пунктом 1.1. якого передбачено, що замовник відшкодовує постачальнику витрати, понесені останнім у зв`язку з відпуском лікарських засобів, вартість яких повністю чи частково відшкодовується згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 №863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів».
Відповідно до п.1.2. договору-1 відпуск лікарських засобів, що підлягають відшкодуванню, буде відбуватися за рецептами лікарів, виписаними закладами охорони здоров`я незалежно від форм власності за місцем надання медичної допомоги пацієнту на рецептурних бланках форми №1 в аптечних закладах за адресами, зазначеними в Додатку №1, який є невід`ємною частиною договору.
За умовами п/п 2.1.1. п.2.1. договору-1 замовник в п`ятиденний термін після отримання звіту про відпущені лікарські засоби, вартість яких підлягає повному або частковому відшкодуванню (далі – звіт) згідно форми, встановленої у додатку до Порядку відшкодування лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2017 №152 «Про забезпечення доступності лікарських засобів» (далі – Порядок відшкодування лікарських засобів), відшкодовує витрати постачальнику, понесені у зв`язку з відпуском лікарських засобів.
Згідно з п/п 2.2.7. п.2.2. договору-1 постачальник зобов`язаний подавати звіт двічі на місяць, а саме 15 числа поточного місяця (або першого робочого дня після 15 числа, якщо 15 число припадає на вихідний) та 1-го робочого дня наступного місяця, а в грудні – додатково до 24 числа звітного місяця.
Відповідно до п.п.3.1., 3.2. договору-1 замовник зобов`язується відшкодувати постачальнику витрати, понесені останнім у зв`язку з реалізацією лікарських засобів, передбачених п.1.1. договору, відповідно до поданих звітів. Відшкодування зазначеної у звіті суми здійснюється замовником протягом 5 днів з моменту надання постачальником такого звіту.
Згідно з п.п.6.1., 6.2. договору-1 він набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2018, але в будь-якому випадку до повного виконання обов`язків. Відповідно до ч.3 ст.631 ЦК України сторони домовились, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення, а саме з 01.01.2018.
Додатком №1 до договору-1 (а.с.16, т.1) сторони погодили перелік аптек позивача, в яких здійснюється відпуск лікарських засобів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 №863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів».
Додатковою угодою №1 до договору-1 (а.с.17, т.1) сторони доповнили п.3.3. договору у наступній редакції: «Загальна сума договору згідно затвердженого фінансування складає 500000,00 грн з ПДВ», а додатковою угодою №2 до договору-1 (а.с.18, т.1) сторони виклали п.3.3. договору в новій редакції: «Загальна сума договору складає 671800,00 грн з ПДВ».
Додатковими угодами №1/2 та 1/3 (а.с.19-20, т.1) сторонами підтверджено уповноважених позивачем осіб на підписання звітів, зразки їх підписів та відбитків штампів аптеки.
19.02.2018 між Комунальною установою «Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги» (розпорядник коштів, сторона-1) та Приватним акціонерним товариством «Аптечна мережа «Фармація» (сторона-2) було укладено договір про відшкодування витрат, понесених у зв`язку з відпуском лікарських засобів, вартість яких повністю чи частково відшкодовується №2-і (далі – договір-2; а.с.21-23, т.1), пунктом 1.1. якого передбачено, що сторона-1 відшкодовує стороні-2 витрати, понесені останньою у зв`язку з відпуском препаратів інсуліну, вартість яких повністю чи частково відшкодовується згідно постанов Кабінету Міністрів України від 05.03.2014 №73 «Питання реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на препарати інсуліну» із змінами, від 23.06.2016 №239 «Деякі питання відшкодування вартості препаратів інсуліну», наказів МОЗ від 23.12.2015 №890 «Про затвердження Положення про реєстр пацієнтів, що потребують інсулінотерапії», від 04.09.2017 № 1025 «Про затвердження реєстру референтних цін (цін відшкодування) на препарати інсуліну станом на 01.08.2017».
Відповідно до п.1.2. договору-2 відпуск препаратів інсуліну, що підлягають відшкодуванню, буде відбуватися за рецептами лікарів, з місцем диспансерного обліку пацієнта на рецептурних бланках форми №1 в аптечних закладах за адресами: аптека №147, вул. Берегова, 2, смт Овідіополь; аптека №130, вул. Центральна, 138, смт Великодолинське.
За умовами п/п 2.1.1. п.2.1. договору-2 сторона-1 в п`ятиденний термін після отримання звіту про відпущені препарату інсуліну, вартість яких підлягає повному або частковому відшкодуванню (далі – звіт) згідно встановленої форми, відшкодовує витрати стороні-2, понесені у зв`язку з відпуском препаратів інсуліну.
Згідно з п/п 2.2.10., 2.2.11. п.2.2. договору-2 звіт складається відповідно до порядку відшкодування препаратів інсуліну за затвердженою формою. Сторона-2 подає звіт до 5 числа наступного місяця, а в грудні – додатково до 25 числа звітного місяця.
Відповідно до п.п.3.1., 3.2., 3.3. договору-2 сторона-1 зобов`язується відшкодувати стороні-2 витрати, понесені останньою у зв`язку з реалізацією препаратів інсуліну, передбачених в п.1.1. договору, відповідно до поданих звітів. Відшкодування зазначеної в звіті суми здійснюється стороною-1 протягом 15 днів з дня отримання звіту. Сума договору складає 300000,00 грн з ПДВ.
Згідно з п.6.1. договору-2 він набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2018.
Додатковими угодами №1 до договору-2 (а.с.24-25, т.1) сторонами підтверджено уповноважених позивачем осіб на підписання звітів, зразки їх підписів та відбитків штампів аптеки.
Додатковою угодою №2 до договору-2 (а.с.26, т.1) сторони п.3.3. договору виклали у наступній редакції: «Загальна сума договору складає 649800,00 грн з ПДВ, а додатковою угодою №3 до договору-2 (а.с.27, т.1) сторонами суму договору збільшено до 779800,00 грн з ПДВ.
Згідно з розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації від 10.12.2018 №725/А-2018 «Про внесення змін до районного бюджету Овідіопольського району на 2018 рік» (а.с.193-196, т.5) головним розпорядником коштів за видатками: центральні заходи з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет; відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань, визначено Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області замість Комунальної установи Овідіопольської районної ради «Овідіопольська центральна районна лікарня».
В матеріалах справи наявний лист Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області від 12.12.2018 №1902 (а.с.187, т.5), який адресований, зокрема, ПАТ «Аптечна мережа «Фармація», в якому управління просило до 17.12.2018 надати інформацію про суми отоварених рецептів за період з 01 по 17 грудня 2018 року для укладення договору та відшкодування отоварених рецептів. Також управління просило в подальшому інформацію про кількість та суму отоварених рецептів надавати двічі на місяць, а саме – 15 числа поточного місяця (або першого робочого дня після 15 числа, якщо 15 припадає на вихідний) та першого дня наступного робочого місяця.
Водночас, лише 03.05.2019 позивач звернувся до Комунальної установи «Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги» з претензією №1 за вих. № 03/151/19 (а.с.28-32, т.1), в якій просив відшкодувати понесені позивачем у період жовтень-грудень 2018 року витрати на підставі договору-1 та договору-2 у загальному розмірі 721095,05 грн. В переліку додатків до вказаної претензії зазначено, що до претензії додаються звіти про відпущення препарату інсуліну у кількості 15 штук та звіти про відпущені лікарські засоби у кількості 4 штук, при цьому в додатку реквізитів цих звітів не вказано. Між цим, під час розгляду справи відповідач наголошував на тому, що разом з претензією позивач направив копії звітів, а не оригінали, що не відповідає договору та постанові Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 №863.
У відповіді на вищевказаний лист від 31.05.2019 №209 (а.с.33-34, т.1) Комунальне некомерційне підприємство “Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги”, яке утворено внаслідок реорганізації Комунальної установи «Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги», відзначило, що з 10.12.2018 розпорядником коштів, передбачених на відшкодування вартості лікарських засобів, відповідно до затвердженого бюджету Овідіопольського району на 2018 рік є Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області. За цих обставин відповідач запропонував позивачу звернутись саме до управління для вирішення питання щодо погашення заборгованості.
18.07.2019 позивачем було подано до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області претензію №1 від 10.07.2019 №10/07-1/19 (а.с.6-10, т.6), в якій позивач просив погасити заборгованість за відпущені позивачем на підставі укладених з відповідачем договорів лікарські засоби та препарати інсуліну в розмірі 721095,01 грн.
30.07.2019 Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області надало відповідь (а.с.11-12, т.6), в якій відзначило, що на підставі укладеного між управлінням та позивачем договору від 17.12.2018 та поданих позивачем звітів ним було відшкодовано позивачу витрати, пов`язані з відпуском лікарських засобів та препаратів інсуліну на загальну 101358,81 грн, а тому управління не має заборгованості перед позивачем. Водночас, як зазначено у цій відповіді, спеціалістами КУ «ОЦПМСД» у визначені в постанові КМУ від 17.03.2017 №152 терміни не здійснено відшкодування вартості лікарських засобів по наданим позивачем звітам і не зареєстровано фінансових зобов`язань по звітам, що охоплюють період з 01.10.2018 по 16.12.2018. При цьому, як зазначено управлінням, на момент зміни правової форми власності, шляхом перетворення з комунальної установи в комунальне некомерційне підприємство, у КУ «ОЦПМСД» не було зареєстровано кредиторської заборгованості по зобов`язанням перед суб`єктами господарювання в УДКСУ в Овідіопольському району, а своєчасна реєстрація даної заборгованості дала б змогу управлінню відшкодувати відповідну заборгованість. За цих обставин управління відзначило, що не має законних підстав для погашення заборгованості перед позивачем за попередні періоди до 17.12.2018.
Далі, 05.05.2021 засобами поштового зв`язку позивач направив на адресу відповідача лист від 30.04.2021 №484 (а.с.35-39, т.1), в якому просив підписати та скріпити печаткою направлені разом з листом звіти про відпущені препарати інсуліну та лікарські засоби у період жовтень-грудень 2018 року, а також на підставі цих звітів та відповідно до умов договорів погасити заборгованість перед позивачем.
У відповідь на вищевказаний лист (а.с.40-41, т.1) відповідач наголосив на тому, що відшкодування вартості лікарських засобів на підставі договорів здійснюється за рахунок коштів цільової субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, водночас, розпорядником цих коштів відповідно до затвердженого бюджету Овідіопольського району на 2018 рік з 10.12.2018 є Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області. За цих обставин відповідач наголосив, що він не є суб`єктом на якого покладається обов`язок з відшкодування спірних коштів.
У зв`язку з відмовою відповідача від здійснення відшкодування витрат на спірну суму, позивач звернувся до господарського суду з позовом до відповідача, що розглядається в межах цієї справи. Разом з позовом позивач подав суду копії звітів (а.с.42-171, т.1), які складені на підтвердження того, що позивачем на підставі укладених з відповідачем договорів у період жовтень-грудень 2018 року були відпущені лікарські засоби на загальну суму 122989,55 грн та препарати інсуліну на загальну суму 598105,49 грн. Крім цього, на підтвердження обставин здійснення фактичного відпуску лікарських засобів на спірну суму згідно умов договорів позивач до матеріалів справи долучив копії рецептів форми ф-1 та фіскальних чеків (а.с.6-172, т.2; а.с.1-184, т.3; а.с.1-203, т.4; а.с.1-177, т.5).
Законодавство, застосоване судом до спірних відносин
Статтею 42 ГК України визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За умовами ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Вказане цілком кореспондується з положеннями статті 193 ГК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 2 ст. 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених зазначеним Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно з п.2 Порядку відшкодування лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2017 № 152 «Про забезпечення доступності лікарських засобів» (в редакції, станом на час виникнення спірних відносин; далі – Порядок №152) для здійснення відпуску лікарських засобів, вартість яких підлягає повному або частковому відшкодуванню (далі - лікарські засоби), суб`єкти господарювання звертаються до розпорядників бюджетних коштів із заявою про укладення договору про відшкодування вартості лікарських засобів. Розпорядники бюджетних коштів, визначені рішеннями про відповідні бюджети згідно із законодавством, формують на підставі укладених договорів перелік суб`єктів господарювання, що здійснюють відпуск лікарських засобів. Формування зазначеного переліку здійснюється без надання преференцій окремим суб`єктам господарювання. Відпуск лікарських засобів здійснюється на підставі рецептів, виписаних закладами охорони здоров`я незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за місцем надання медичної допомоги пацієнту на рецептурних бланках форми N 1 (далі - рецепт). Строк дії рецепта становить 30 календарних днів з моменту його виписки. Рецепт зберігається у суб`єкта господарювання протягом трьох років з моменту відпуску. Кожний лікарський засіб виписується на окремому рецепті.
Відповідно до п.3 Порядку №152 суб`єкт господарювання складає звіт про відпущені лікарські засоби (далі - звіт) за формою згідно з додатком, в якому стосовно кожного лікарського засобу зазначаються дата та номер рецепта, на підставі якого здійснено відпуск лікарського засобу, його міжнародна непатентована та торгова назви, сила дії (дозування), форма випуску, кількість одиниць лікарської форми відповідної дози в упаковці, кількість відпущених упаковок, фактична роздрібна ціна реалізації упаковки, розмір відшкодування вартості лікарського засобу за упаковку, сума відшкодування, інформація про лікаря, що виписав рецепт, найменування закладу охорони здоров`я або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, який одержав ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Суб`єкт господарювання подає звіт двічі на місяць, а саме - 15 числа поточного місяця (або першого робочого дня після 15 числа, якщо 15 число припадає на вихідний) та першого робочого дня наступного місяця, а в грудні - додатково до 24 числа звітного місяця. Звіт подається розпорядникам бюджетних коштів, визначених рішеннями про відповідні бюджети згідно із законодавством. Звіт подається в електронному вигляді відповідно до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" або в паперовому вигляді (таблиці додатково подаються в електронному форматі). Відшкодування вартості лікарських засобів у сумі, визначеній в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, суб`єктові господарювання здійснюється за рахунок відповідної цільової субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам протягом п`яти робочих днів з дня надходження зазначеного звіту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 № 135 «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів» , установлено, що:
- до 31 березня 2019 р. (включно) здійснюється відшкодування вартості лікарських засобів, відпущених за рецептами, виписаними на паперових рецептурних бланках, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань, передбаченої Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік";
- з 1 квітня 2019 р. реімбурсація лікарських засобів здійснюється виключно за електронними рецептами, виписаними через електронну систему охорони здоров`я, відповідно до Порядку реімбурсації лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2017 р. N 152 "Про забезпечення доступності лікарських засобів" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 26, ст. 749), з урахуванням змін, затверджених цією постановою;
- у разі подання суб`єктами господарювання розпорядникам бюджетних коштів, визначеним рішеннями про відповідні бюджети згідно із законодавством, звітів про лікарські засоби, відпущені до 31 березня 2019 р. (включно) за рецептами, виписаними на паперових рецептурних бланках, за формою згідно з додатком відшкодування їх вартості може здійснюватися за рахунок залишків субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань, передбачених Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік";
- місцеві ради у разі потреби мають право додатково понад обсяги субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань приймати рішення щодо здійснення відшкодування з місцевих бюджетів вартості лікарських засобів, відпущених суб`єктами господарювання до 31 березня 2019 р. (включно).
За умовами п.2 Порядку відшкодування вартості препаратів інсуліну, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 №239 «Деякі питання відшкодування вартості препаратів інсуліну» (в редакції, станом на час виникнення спірних відносин; далі – Порядок №239), відпуск лікарських засобів здійснюється суб`єктами господарювання, перелік яких визначається структурними підрозділами з питань охорони здоров`я Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій або розпорядниками коштів місцевих бюджетів, визначених рішеннями про такі бюджети згідно із законодавством, на рівних умовах, відповідно до укладених договорів, на підставі рецептів на препарати інсуліну, виписаних закладами охорони здоров`я за місцем диспансерного обліку пацієнта згідно з реєстром пацієнтів, що потребують інсулінотерапії, який ведеться МОЗ, на рецептурних бланках форми N 1 (далі - рецепти). Віднесення осіб до певної категорії хворих на діабет згідно з додатком для відпуску препаратів інсуліну здійснюється лікарем-ендокринологом із занесенням даних до медичної карти хворого на діабет та реєстру пацієнтів, що потребують інсулінотерапії. Строк дії рецепту становить 30 календарних днів з моменту його видачі, крім випадків, передбачених законодавством, та зберігається у суб`єкта господарювання протягом трьох років починаючи з 1 січня наступного року.
Згідно з п.4 Порядку №239 суб`єкт господарювання щомісяця складає звіт про відпущені препарати інсуліну, в якому стосовно кожного лікарського засобу зазначаються його міжнародна непатентована та торговельна назви, сила дії, форма випуску, кількість одиниць інсуліну в упаковці, кількість відпущених упаковок, референтна ціна повного відшкодування, референтна ціна часткового відшкодування, найменування закладу охорони здоров`я, сума, що підлягає відшкодуванню за звітний період. Суб`єкт господарювання подає звіт про відпущені препарати інсуліну до 5 числа місяця, що настає за звітним періодом, а в грудні - додатково до 24 числа звітного місяця розпорядникам коштів місцевих бюджетів, визначених рішеннями про такі бюджети відповідно до законодавства, для здійснення цільових видатків місцевих бюджетів на пільгове забезпечення препаратами інсуліну хворих на діабет, визначених рішеннями про такі видатки відповідно до законодавства, для відшкодування суб`єктові господарювання зазначеної в реєстрі суми протягом 15 днів з дня отримання звіту.
За змістом ч.ч.2, 7 ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу). Порядок здійснення реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів визначається Міністерством фінансів України.
Відповідно до ст.49 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов`язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу. Казначейство України здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: 1) наявності відповідного бюджетного зобов`язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми; 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.
За умовами ч.ч.1, 2 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Позиція суду
Як було встановлено судом, між позивачем та Комунальною установою «Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги», правонаступником прав та обов`язків якої є відповідач, були укладені договір-1 та договір-2 строком до 31.12.2018, за умовами яких КУ «ОЦПМСД», як розпорядник бюджетних коштів на час укладення договорів, зобов`язався відшкодувати позивачу вартість відпущених останнім лікарських засобів та препаратів інсуліну.
За умовами укладених між сторонами договорів, які цілком кореспондується з положеннями діючими станом на час виникнення спірних відносин Порядку №152 та Порядку №239, підставою для здійснення відповідачем відшкодування вартості відпущених позивачем лікарських засобів та препаратів інсуліну є звіти, які позивач зобов`язався складати та надавати відповідачу по договору-1 двічі на місяць, а за договором-2 - до 5 числа наступного місяця за місяцем, в якому були відпущені відповідні ліки. При цьому, за умовами укладених між сторонами договорів строк здійснення відповідачем відшкодування відпущених позивачем ліків ставиться в залежність від обставини подання позивачем (договір-1) та отримання відповідачем (договір-2) звітів.
Як було встановлено судом, лікарські засоби та препарати інсуліну, вартість яких позивач просить суд стягнути з відповідача як заборгованість за договорами в межах цієї справи, позивачем були відпущені у період з 01.10.2018 по 16.12.2018. Як зазначає позивач, звіти щодо відпущених ліків у спірному періоді ним були подані відповідачу у визначені договором строки через його уповноваженого представника, разом з цим зазначені доводи позивача матеріалами справи не підтверджуються, а доказів надання позивачем звітів відповідачу у визначені договорами строки матеріали справи не містять.
Водночас, в матеріалах справи наявні адресовані відповідачу претензії позивача від 03.05.2019 та від 30.04.2021, в додаток до яких позивачем долучались звіти по спірному періоду, при цьому у претензії від 03.05.2019 позивач не зазначив в додатках яких саме звітів, а відповідач наголошує, що ці звіти подані не в оригіналах, а в копіях.
Між цим судом було встановлено, що з 10.12.2018 розпорядником коштів, передбачених на відшкодування вартості вищевказаних лікарських засобів за рахунок коштів місцевого бюджету, є Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, у зв`язку з чим 17.12.2018 між позивачем та управлінням були укладені відповідні договори про відшкодування витрат, понесених у зв`язку з відпуском лікарських засобів та препаратів інсуліну, вартість яких повністю чи частково відшкодовується. Щодо обставин укладення договорів між відповідачем та управлінням останній зазначив у листі від 30.07.2019 №1129 (а.с.11-12, т.6) та вказане позивачем не заперечується. Між цим, самих договорів суду подано не було.
Отже, оскільки на момент направлення позивачем звітів, які є підставою для здійснення розрахунків відповідно до умов договорів та діючих на час виникнення спірних відносин Порядку №152 та Порядку №239, відповідач вже не мав повноважень та не виконував функцій розпорядника бюджетних коштів, за рахунок яких здійснюється відшкодування цих витрат, а укладені між позивачем та відповідачем договори припинили свою дію, у зв`язку з закінченням строків, на який ці договори були укладені, суд дійшов висновку, що в межах цієї справи позивачем не доведено суду, що у спірних відносинах мало місце прострочення відповідачем виконання зобов`язання з відшкодування позивачу вартості відпущених ним лікарських засобів, а тому судом не встановлено наявності підстав для стягнення з відповідача спірних коштів, які станом на цей час відповідачу як субвенція з державного бюджету не виділяються.
Також суд вважає необхідним зауважити, що у справі №916/1416/19 з аналогічних правовідносин вимоги суб`єкта господарювання, яким відпускались лікарські засоби на підставі укладеного договору з КУ «ОЦПМСД» у період, який є аналогічним спірному періоду у цій справі, були задоволенні за рахунок Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, яка позовні вимоги визнала повністю.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства “Аптечна мережа “Фармація” до Комунального некомерційного підприємства Овідіопольської селищної ради “Овідіопольський центр первинної медико-санітарної допомоги” слід відмовити.
Розподіл судових витрат
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позов позивача не підлягає задоволенню, сплачений позивачем при поданні позову судовий покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судовий збір за подання позову покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Повний текст рішення складено 21 жовтня 2021 р.
Суддя Д.О. Бездоля