Рішення № 100484243, 22.10.2021, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
22.10.2021
Номер справи
750/403/21
Номер документу
100484243
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/403/21

Провадження № 2/750/612/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2021 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова у складі судді Карапута Л.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

18 січня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ ректора Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка № 28 вк/ІІ від 15 лютого 2019 року в частині встановлення їй з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2018 року надбавки за особливі умови роботи в розмірі 5% посадового окладу;

- зобов`язати Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка здійснити їй перерахунок надбавки за особливі умови роботи, в період з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2018 року, в розмірі 50% від посадового окладу, з урахуванням сплаченої надбавки у розмірі 5%.

Обґрунтовано позов тим, що з 05.02.2007 по 26.04.2019 позивач працювала на різних посадах в бібліотеці Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. Постановою Кабінету Міністрів України № 1073 від 30.03.2009 «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек» в редакції від 25.03.2014, працівникам державних і комунальних бібліотек, які проводять культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідницьку, методичну діяльність та займають посади, включені до переліку посад згідно з додатком до Порядку виплати доплат за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.01.2005 № 84, встановлено надбавку за особливі умови роботи у граничному розмірі 50% посадового окладу; конкретний розмір надбавки встановлюється керівником установи, закладу, організації у межах фонду оплати праці. Таким чином, встановивши вказаною постановою зазначену надбавку, Кабінет Міністрів України визначив цільове використання бюджетних корштів, а саме: на підвишення заробітної плати бібліотекарів, що виключає можливість використання вказаних коштів на інші потреби, в свою чергу керівник закладу вищої освіти був наділений правом визначати граничний розмір надбавки самостійно, але виходячи з розміру її фінансування державою, а також трудових досягнень конкретного працівника бібліотеки. Згідно листа Міністерства освіти і науки України № 1/11-10798 від 09.12.2019 в період з 06 серпня 2014 року по 08 жовтня 2018 року Міністерство освіти і науки України в повному обсязі профінансувало відповідачу виплату надбавки, передбачної вказаною постановою. А тому, відповідач мав фінансову можливість виплачувати позивачу надбавку за особливі умови роботи в розмірі 50% посадового окладу. Проте, наказом ректора Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка № 100 вк/ІІ від 21.05.2014 всім працівникам наукової бібліотеки, в тому числі й позивачу, знято 50% надбавки за особливі умови роботи, починаючи з 01.08.2014. Однак, у відповідача не було підстав для фактичної реалізації вказаного наказу, оскільки до компетенції відповідача не входить скасування або зміна Постанови Кабінету Мністрів України, а також тому, що вказаний наказ прив`язує виплату надбавки до штатного розпису, в який зміни не вносилися і розмір надбавки не зменшувався. Тобто, вказаний наказ є нікчемним з моменту свого оприлюднення. При цьому, не існує також доказів того, що фактичний стан виконання позивачем своїх трудових обов`язків надавав відповідачу право зменшувати розмір цієї надбавки або позбавляти прав на на її отримання. Після неодноразових звернень та скарг позивача та інших працівників бібліотеки, відповідач видав наказ від 15.02.2019 за № 28 вк/ІІ, яким відновив виплати надбавки в розмірі 5%, починаючи з 01.08.2014. Також, у позовній заяві позивач посилається на постанову Чернігівського апеляційного суду від 04 грудня 2020 року у справі № 750/1031/20, згідно якої встановлено, що наказом ректора № 100 вк/ІІ від 21 травня 2014 року всім працівникам наукової бібліотеки знято 50% надбавки за особливі умови роботи, починаючи з 01 серпня 2014 року. При цьому в наказі ректор зазначає, що надбавка знімається у зв`язку зі зміною істотних умов праці, а саме: зняття 50% надбавки за особливі умови праці всім співробітникам наукової бібліотеки університету згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 89 від 25 березня 2014 року. Даний наказ не може бути визнано законним, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України № 89 не змінювались істотні умови праці та не знімались 50% надбавки працівникам наукової бібліотеки, а лише внесено зміни в Постанову Кабінету Міністрів України № 84, де конкретно визначено, що надбавка за особливі умови роботи може бути встановлена у граничному розмірі 50% посадового окладу, а розмір надбавки встановлюється керівником установи, закладу, організації у межах фонду оплати праці. Отже, знімаючи надбавку 50% працівникам наукової бібліотеки, ректор не звернув увагу на те, що він може встановлювати надбавку у межах фонду оплати праці, проте не знімати, адже трудове законодавство встановлює низку гарантій захисту прав працівників на належну оплату праці. Апеляційним судом також достовірно встановлено, що фінансування фонду оплати праці на виплату надбавки працівникам бібліотеки Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка на 2014-2018 роки проводилось у розмірі 50% від посадового окладу; наказ ректора № 100 вк/ІІ від 21 травня 2014 року, яким всім працівникам наукової бібліотеки знято 50% надбавки за особливі умови роботи, починаючи з 01 серпня 2014 року, не погоджено з профспілковим комітетом; зняття надбавки відбулося без врахування частини четвертої статті 97 КЗпП України та у справі відсутні докази, що фінансування спірної надбавки здійснювалося у менших, ніж встановлено наказом № 296 вк/ІІ від жовтня 2009 року, розмірах, і що протягом спірного періоду малися обставини, з якими чинне законодавство пов`язує можливість здійснювати оплату праці працівникам у меншому, ніж передбачено штатним розписом, розмірі. Згідно частини першої статті 21 КЗпП України, статті 19 Конституції України, враховуючи Постанову Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 року №1073 про те, що конкретний розмір надбавки за особливі умови роботи встановлюється керівником установи, закладу, організації у межах фонду оплати праці, ректор Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка повинен був діяти відповідно до нормативних актів, що регулюють оплату праці. В той же час, дані приписи закону при виданні наказів № 100 вк/ІІ від 21 травня 2014 року і від 15 лютого 2019 року № 28 вк/ІІ дотримано не було. Оскільки незаконні накази не можуть породжувати законні наслідки, то протягом всього спірного періоду працівники бібліотеки, в тому числі і позивач, мали право на отримання надбавки за особливі умови роботи у розмірі 50% посадового окладу, тому її право підлягає судовому захисту.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 21 січня 2021 року відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; визначено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.

Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі. Зокрема, у відзиві на позовну заяву відповідач посилається на те, що постанова Чернігівського апеляційного суду від 04.12.2020 у справі № 750/1031/20, на яку посилається позивач, не відповідає нормам матеріального права, як така, що постановлена з порушенням норм пункту 1 частини другої статті 389 ЦПК України, оскільки апеляційний суд, розглядаючи скаргу, застосував норму права без урахування висновку у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду у справі № 750/2844/19 від 15.10.2020. У даній постанові Верховного Суду зазначено, що у порушення статті 382 ЦПК України суди, частково задовольняючи позов, зазначених вимог закону та обставин справи не врахували, встановивши, що на підставі наказу ректора Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка від 15 лютого 2019 року № 28 вк/ІІ позивачу за спірний період з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2018 року було встановлено надбавку за особливі умови роботи в розмірі 5%, яка була їй виплачена, дійшли помилкового висновку про задоволення вимог позивача про стягнення суми надбавки за особливі умови роботи у розмірі 50% посадового окладу, оскільки конкретний розмір надбавки встановлюється керівником установи, закладу, організації у межах фонду оплати праці, а суд не може підміняти керівника установи, закладу, організації та визначати розмір надбавки за особливі умови роботи. Таким чином, апеляційний суд взяв на себе право встановлювати розмір надбавки за особливі умови роботи без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 15.10.2020 у справі № 750/2488/19. Крім того, відповідач зазначає, що позивач у позовній заяві не вказує про те, що існує постанова Чернігівського апеляційного суду у справі № 750/3429/19, в якій позивачу у задоволенні позову з вказаних підстав було відомлено в повному обсязі.

Позивач відповідь на відзив у встановлений судом строк не подала.

На підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши наявні у справі докази та матеріали справи № 750/3429/19, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 працювала на різних посадах в бібліотеці Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка у період з 05.02.2007 по 26.04.2019, що підтверджується записами у трудовій книжці (а.с. 12 - 17).

Постановою Кабінету Міністрів України № 1073 від 30.09.2009 «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек» в редакції чинній до 25 березня 2014 року встановлено працівникам державних і комунальних бібліотек, які проводять культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідницьку, методичну діяльність та займають посади, включені до переліку посад згідно з додатком до Порядку виплати доплат за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 № 84, надбавку за особливі умови роботи у розмірі 50% посадового окладу.

Надбавку у такому розмірі позивач отримувала до серпня 2014 року, саме такий розмір надбавки передбачений у штатних розписах відповідача.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1073 від 30.09.2009 «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек» в редакції від 25.03.2014, працівникам державних і комунальних бібліотек, які проводять культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідницьку, методичну діяльність та займають посади, включені до переліку посад згідно з додатком до Порядку виплати доплат за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 № 84, встановлено надбавку за особливі умови роботи у граничному розмірі 50 % посадового окладу. Конкретний розмір надбавки встановлюється керівником установи, закладу, організації у межах фонду оплати праці.

Наказом ректора Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка № 100 вк/ІІ від 21.05.2014 у зв`язку зі зміною істотних умов праці, а саме зняття 50% надбавки за особливі умови праці згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 89 від 25 березня 2014 року, всім працівникам наукової бібліотеки, в тому числі й позивачу, знято 50% надбавки за особливі умови роботи, починаючи з 01 серпня 2014 року (а.с. 18).

Тобто, після внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 1073 від 30.09.2009 «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек» та зазначення в ній права керівника закладу на встановлення надбавки за особливі умови роботи у граничному розмірі 50% посадового окладу, відповідач вирішив взагалі зняти таку надбавку та не сплачувати її в жодному розмірі.

Відповідно до частини п`ятої статті 97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов`язань щодо оплати праці.

Згідно копії листа Міністерства освіти і науки України № 1/11-1267 від 07.02.2019, який міститься в матеріалах справи № 750/3429/19 на а.с. 49, народний депутат України ОСОБА_2 звернувся до Міністерства щодо встановлення та виплати працівникам Наукової бібліотеки Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка надбавки, передбачної Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 № 1073. Вказане звернення для розгляду направлено до Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, та зазначено, що працівники Наукової бібліотеки Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка стверджують, що в період з 01.08.2014 по 01.10.2018 їм не сплачувалася ця надбавка. Зазначена надбавка є обов`язковою виплатою, і її конкретний розмір встановлюється керівником установи, закладу, організації у межах фонду оплати праці.

З листа Міністерства освіти і науки України № 1/11-8028 від 03.09.2019, адресованого адвокату ОСОБА_3 , яка була представником позивача у справі № 750/3429/19, вбачається, що фінансування закладів вищої освіти здійснюється щомісяця в повному обсязі відповідно до затверджених планів асигнувань загального фонду державного бюджету на поточний рік (справа № 750/3429/19 а.с. 102).

Як слідує з матеріалів справи № 750/3429/19 (а.с. 133-202), у період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2018 року Міністерство освіти і науки України в повному обсязі профінансувало відповідачу виплату надбавки, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 № 1073, в розмірі 50% посадового окладу.

У період з 01.08.2014 по 31.10.2018 відповідач взагалі не виплачував позивачу гарантовану законодавством надбавку за особливі умови роботи, у зв`язку з чим Управлінням Держпраці у Чернігівській області 13.02.2019 було внесено припис про усунення виявлених порушень (справа № 750/3429/19 а.с. 22-24).

На виконання вимог припису наказом ректора Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка № 28 вк/ІІ від 15.02.2019 всім працівникам наукової бібліотеки, в тому числі й позивачеві, на період з 01.08.2014 по 31.10.2018 встановлено надбавку за особливі умови роботи в розмірі 5% посадового окладу (а.с. 19).

Проте, судом встановлено, що відповідач мав фінансову можливість виплачувати позивачеві надбавку за особливі умови роботи в розмірі 50% посадового окладу, оскільки в ці періоди вона була профінансована у повному обсязі, а відповідач її взагалі не виплачував.

Згідно із частинами другою, третьою статті 97 КЗпП України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Статтею 98 КЗпП України визначено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата, це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, у статті 13 цього Закону зазначено, що оплата праці працівників установ і організацій, які фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань; обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.

Оплата праці бібліотекарів закладів освіти здійснюється відповідно до умов оплати праці працівників культури, згідно із положеннями статті 17 Закону України «Про оплату праці», згідно якої для працівників підприємств, виробництв, цехів, дільниць та інших підрозділів, які виконують роботи (надають послуги), не властиві основній діяльності галузі (підгалузі), умови оплати праці встановлюються в колективному договорі з дотриманням гарантій, визначених угодами тих галузей (підгалузей), до яких ці підрозділи належать за характером виробництва, та в актах чинного законодавства.

Статтею 30 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» визначено, що працівникам бібліотек можуть встановлюватися надбавки та доплати в межах затвердженого фонду оплати праці працівників бібліотек.

У пункті 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» роз`яснено, що при вирішенні спорів про виплату премій винагороди за підсумками роботи за рік чи за вислугу років, надбавок і доплат необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути зменшено) лише у випадках і за умов, передбачених цими актами. З мотивів відсутності коштів у проведенні вказаних виплат може бути відмовлено в тому разі, коли вони обумовлені в зазначених актах наявністю певних коштів чи фінансування.

Наказ ректора Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка № 100 вк/ІІ від 21.05.2014 не можна визнати законним, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 89, не змінювались істотні умови праці та не знімалось 50% надбавки працівникам наукової бібліотеки, а лише внесено зміни в Постанову Кабінету Міністрів України № 84, де конкретно визначено, що надбавка за особливі умови роботи може бути встановлена у граничному розмірі 50% посадового окладу, а розмір надбавки встановлюється керівником установи, закладу, організації у межах фонду оплати праці.

Отже, знімаючи надбавку 50% працівникам наукової бібліотеки, ректором не враховано те, що він може встановлювати надбавку у межах фонду оплати праці, проте не знімати її повністю, адже трудове законодавство встановлює низку гарантій захисту прав працівників на належну оплату праці. Зокрема, відповідно до частини четвертої статті 97 КЗпП та статті 22 Закону України «Про оплату праці» роботодавець не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, які погіршують умови, установлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Тобто, хоча постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 89 і визначено, що саме керівник встановлює розмір надбавки, проте це у будь-якому разі має відбуватися з урахуванням частин другої, четвертої статті 97 КЗпП України.

Таким чином, відповідач безпідставно припинив з 01.08.2014 виплату надбавки позивачу і на усунення цього порушення, на виконання припису Управління Держпраці в Чернігівській області, 15.02.2019 видав оспорюваний позивачем наказ, в якому без будь-яких обґрунтувань встановив надбавку позивачу за минулі роки в розмірі 5%, в той час як вона була профінансована у розмірі 50% у повному обсязі, а тому такий наказ не можна вважати законним.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України).

Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

Статтею 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно із частинами першою, другою статті 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

Судом встановлено, що позивач отримувала надбавку згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1073 від 30.03.2009 у розмірі 50%, виплату якої було взагалі припинено з 01.08.2014.

У період з 01.08.2014 по 31.10.2018 позивачу надбавка не виплачувалася, її розмір керівником закладу не був встановлений взагалі, а наказ ректора Національного університету «Чернігівський колегіум імені Т. Г. Шевченка» від 15 лютого 2019 року № 28 вк/ІІ про встановлення в тому числі і позивачу за спірний період з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2018 року надбавки за особливі умови роботи в розмірі 5% за аналогією зі статтею 5 Цивільного кодексу України щодо зворотної дії правових актів не можна вважати правомірним, адже він врегулював правовідносини за минулий час і погіршив таким чином розмір оплати праці позивача з урахуванням надбавки в розмірі 50%, яку вона отримувала згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1073 від 30.03.2009, а після внесення змін до постанови, відповідач не скористався своїм правом та не встановив у вказаний період розмір надбавки у граничному розмірі 50% посадового окладу, як це передбачено Постановою Кабінету Міністрів України № 1073 в редакції від 25.03.2014. Також, судом встановлено, що 50% розмір надбавки було профінансовано Міністерством освіти і науки України у повному обсязі відповідно до штатних призначень.

Посилання відповідача на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 15.10.2020 у справі № 750/2844/19, як на підставу для відмови у позові, суд не може визнати обґрунтованими, оскільки відповідач не зазначив всіх обставин справи, викладених у цьому рішенні, за яких суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову за подібних правовідносин. Зокрема, у постанові Верховного Суду від 15.10.2020 у справі № 750/2844/19 суд констатував, що судами встановлено, що всім працівникам бібліотеки, які займають посади, що включені до переліку посад згідно з додатком до Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 2005 року № 84, в тому числі й позивачу, за спірний період з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2018 року було встановлено надбавку за особливі умови роботи в розмірі 5% посадового окладу згідно з наказом ректора Національного університету «Чернігівський колегіум імені Т. Г. Шевченка» від 15 лютого 2019 № 28 вк/ІІ, який є чинним і позивачем не оспорено. Тобто, не оспорення позивачем чинного наказу ректора про встановлення надбавки в розмірі 5% стало підставою для відмови у задоволення позову.

Доводи відповідача, що конкретний розмір надбавки встановлюється керівником установи, що відповідає статтям 32, 34 Закону України «Про вищу освіту» де визначено, що навчальний заклад самостійно визначає напрями спрямування бюджетних коштів, планує видатки за статтями витрат, як за загальним так і за спеціальним фондом та коригує їх протягом року, ґрунтуються на невірному розумінні стороною відповідача норм права, адже пунктом 1 статті 48 Бюджетного Кодексу України визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. В той же час, як встановлено судом, кошторисами на 2014-2018 рік встановлено надбавку в розмірі 50%, а фінансування було проведено в повному обсязі. Крім того, право керівника розпорядження коштами не може бути абсолютним, а вирішення питань щодо оплати праці свавільним, оскільки порядок їх здійснення визначено Конституцією та законами України, у відповідності до вимог яких відповідач і повинен був діяти, реалізуючи свої повноваження керівника та розпорядника коштів.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, а її порушене право підлягає відновленню.

Також, відповідно до статті 141 ЦПК України суд вирішує питання про розподіл судових витрат у справі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 81, 83, 141, 258, 259, 263-265, 273, 279, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка (місцезнаходження: вул. Гетьмана Полуботка, 53, м. Чернігів; ідентифікаційний код юридичної особи - 02125674) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ ректора Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка № 28 вк/ІІ від 15 лютого 2019 року в частині встановлення з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2018 року надбавки ОСОБА_1 за особливі умови роботи у розмірі 5% посадового окладу.

Зобов`язати Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка здійснити перерахунок надбавки ОСОБА_1 за особливі умови роботи у період з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2018 року у розмірі 50% від посадового окладу, з урахуванням сплаченої їй надбавки у розмірі 5%.

Стягнути з Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка на користь ОСОБА_1 908 грн. судового збору.

Стягнути з Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка на користь держави 908 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.В. Карапута